Modern mutfak: 75 tasarım fikri

Düzgün kısıtlama ve özlülük, 21. yüzyılın mutfağını dekore etmek için ideal olan modern tarzın ayırt edici özelliğidir. Çok basit ama iyi düşünülmüş bir tasarım. Yenilikçi malzemeler ve teknolojiler, pişirme alanında maksimum rahatlık sağlar ve iç mekanın tarafsızlığı ruh üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Modern bir mutfak, geniş bir odada rakipsiz görünmesine rağmen, küçük bir oda veya açık plan bir daire için iyi bir çözümdür. Aşağıdaki fotoğraftaki örnekler bunu doğrulamaya yardımcı olacaktır..

Modern tarzın özellikleri

Bir veya başka bir tasarım yönü için moda oldukça değişkendir. Her 5-10 yılda bir dekorasyon, mobilya, beyaz eşya, aksesuar ve dekor açısından yeni trendler ortaya çıkıyor. Bazı trendler, parlaklıkları ve sıra dışı olmaları nedeniyle hızla popülerlik kazanır, ancak aynı hızla modası geçmiş, sıkıcı veya eskimiş hale gelir..

Örnek olarak, 2000’li yılların başında çok alakalı olan, renkli PVC filmle kaplanmış parlak cepheleri, aynalı germe ve kıvrımlı tavanları, her yerde bulunan laminat parkeyi ve neon aydınlatmayı gösterebiliriz. Günlük yaşamdaki tüm bu detaylar pratiklikle övünemezdi, bu yüzden şimdi yavaş yavaş geçmişte kaldılar..

Modern iç mekan, sakinliği ve neredeyse klasik boyutluluğu ile önceki versiyonlardan farklıdır. Pürüzsüz monokromatik yüzeyler – mat veya hafif cam parlaklığı, akromatik renk paleti, doğal ahşap ve cilalı taş dokuları, net çizgi geometrisi, dengeli oranlar ile karakterize edilir..

Bu tasarımda her şey katı bir rasyonalizme tabidir: her mobilya parçası, kendisi için tasarlanan alanı doldurur, boşluk veya boş alan bırakmaz; tüm mutfak eşyaları, bakkallar, mutfak eşyaları ve küçük ev aletleri, kulaklığın zarif cephelerinin arkasına gizlenmiştir ve büyük ev aletleri (fırın, indüksiyon ocak, kahve makinesi, buzdolabı) tek bir yüksek teknoloji ürünü ve ultra işlevsel mutfak konseptine mükemmel bir şekilde uyar..

Modern Mutfak Tasarımı - Özellikler Modern Mutfak Tasarımı - Özellikler

Renk uyumu

Diğer stiller ile karşılaştırıldığında modern, renk açısından en nötr olanıdır. Burada sadece üç temel renk var – beyaz, gri ve siyah. Bazen parlak unsurlarla minimalist bir mutfak görebilirsiniz, ancak diğer tüm yüzeyler akromatik ve tek renkli kalacaktır..

Ayrı dolap kapıları renkli camdan yapılabilir veya mavi, açık yeşil, turuncu, sarı, bordo filmle kaplanabilir. Ayrıca önlük, bar tezgahı, sandalyeler, arka plan duvarı zengin bir vurgu görevi görebilir..

Modern tarzda beyaz mutfak

Şık beyaz cephelere sahip bir mutfak mobilyası seti, modern tasarımın belki de ana eğilimidir. Çoğu durumda, kulpları bile yoktur ve hafif bir itme ile açılır. Dikdörtgen grafiklerle birlikte görünür bağlantı parçalarının ve herhangi bir dekorun olmaması, kulaklığın normal bir duvar gibi görünmesini sağlar ve böylece boyutlarını görsel olarak azaltır..

Bu dolapların cilalı beyaz yüzeyi ışığı yansıtarak mutfağa ferah ve ferah bir görünüm kazandırır. Bu tasarım ile sıcak renklerde ahşap tezgahlar, parlak tabaklar ve dekor bu tasarım ile “laboratuvar” hissinden kurtulmanıza yardımcı olur..

Modern tarzda beyaz mutfak - İç tasarım Modern tarzda beyaz mutfak - İç tasarım

Modern bir tarzda gri mutfak

Tek renkli bir mutfak iç kısmında gri bir duvar her zaman çok uygun görünüyor. Algılama kolaylığı için, arka plan duvarı ve genel olarak bitiş genellikle beyaz bırakılır. Renkli bir önlük ve ahşap tezgahlar, aşırı miktarlarda iç karartıcı olabilen çelik gölgenin ofis ciddiyetini hafifçe yumuşatır..

Bununla birlikte, hemen hemen tüm yüzeylerin ve ev eşyalarının gri paslanmaz çelikten yapıldığı mutfak, profesyonel olarak kabul edilebilir, çünkü restoranlardaki pişirme bölgesi bu şekilde tasarlanır..

Modern tarzda gri mutfak - İç tasarım Modern tarzda gri mutfak - İç tasarım

Modern tarzda siyah mutfak

Herkes bir mutfak takımı için siyahı seçmeye cesaret edemez ve bu şaşırtıcı değil. Akromatik paletin en koyu tonu, kasvet ve gizemiyle ürkütür, ancak modern tasarımda asil, hatta bazı yönlerden lüks özellikler kazanır..

Cephelerin dokusu ve diğer kaplamalarla kombinasyonu, siyah bir mutfak algısı üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Bu durumda, iki tür dolap kullanılabilir – rengi nedeniyle derin bir ayna etkisi olan parlak bir film ve kömür gölgeli mat bir kaplama..

Beyaz seramik, cam, parlak plastik, parlak yüzeylere iyi bir eşlik edecek ve yumuşak siyahın ahşapla birleştirilmesi ve sıcak spektrum aydınlatması ile desteklenmesi önerilir..

Modern Siyah Mutfak - İç Tasarım Modern Siyah Mutfak - İç Tasarım

Malzemeler ve yüzeyler

Mutfakta yapılan tadilatın dayanıklılığı ve çalışması sırasındaki konfor doğrudan kullanılan malzemelerin kalitesine bağlıdır. Modern bir tarzda, bu sorun en pratik şekilde – en son gelişmeleri yüzyıllar boyunca kanıtlanmış klasiklerle birleştirerek – çözülür. Kaplamaların ergonomisine özellikle dikkat edilir: bunların temizlenmesi mümkün olduğunca az zaman almalı ve pişirme işlemi mümkün olduğunca keyifli olmalıdır..

Zemin

Minimalist bir iç mekandaki neredeyse tüm dokuların tek renkli olduğu göz önüne alındığında, döşeme bu kuralın bir istisnası değildir. Malzeme neme ve kire dayanıklı seçilmelidir. En uygun çözüm, ahşap veya mermer dokulu porselen taş eşya, nötr seramik karolar (gri, bej – her durumda, duvarlardan ve kulaklıktan daha hafif değil), kendiliğinden yayılan zemin olabilir. Yemek alanında lake parke, laminat ve hatta mantar oldukça kabul edilebilir..

Modern Mutfak Tasarımı - Zemin Kaplama Modern Mutfak Tasarımı - Zemin Kaplama

duvarlar

Modern tarzda bir kulaklık için ideal zemin, nötr renkli boya ile boyanmış düz duvarlar olacaktır. Koyu renkli mobilyalar için beyaz, bej, açık gri tonları seçebilirsiniz, ışık hemen hemen her ortama çok yakışacaktır. Desenli duvar kağıdının seçilmesi tavsiye edilmez – dokunun kaba taş veya betona benzemesi daha iyidir. Önlük için, kural olarak, açık tonlarda renkli cam veya küçük seramik karolar kullanılır..

Modern Mutfak Tasarımı - Duvar Süslemeleri Modern Mutfak Tasarımı - Duvar Süslemeleri

Tavan

Muhtemelen modern bir mutfakta tavanı dekore etmek için kabul edilebilir tek seçenek beyaz tek tip boyamadır. Bu çözüm, tamamen kar beyazından siyaha kadar tüm iç renkler için uygundur. Yükseklik izin veriyorsa, iki seviyeli bir yapı yapabilirsiniz, ancak herhangi bir iddiasız, yalnızca net dikdörtgenler veya kareler şeklinde.

Yeterli sayıda spot ve gerekirse birkaç avize tavana sabitlenmelidir. Onları masaüstü adasının üzerine veya yemek alanının ortasına asmak gelenekseldir..

Modern Mutfak Tasarımı - Tavan Kaplaması Modern Mutfak Tasarımı - Tavan Kaplaması

Mutfak aletleri ve aksesuarları

Yemek pişirme ve saklama sürecini kolaylaştıran teknoloji olmadan gerçek bir modern mutfak hayal etmek imkansızdır. Ankastre fırın, ocak, mikrodalga fırın, kahve makinesi, geniş buzdolabı – tüm bunlar, yemek odasının işlevselliğini ve rahatlığını vurgulayarak görünürde kalmalıdır..

Tasarımlarının birbirleriyle ve önemli olan mobilya cepheleriyle uyumlu olması için bir koleksiyondan ev aletlerinin seçilmesi tavsiye edilir. Kural olarak, yeni ürünlerin elektrikli mutfak aletlerine düzgün bir şekilde yerleştirilmesi için kulaklık belirli bir boyutta nişlerle yapılır..

Country, Provence, İskandinav veya Akdeniz tarzları gibi “rustik” tasarım trendlerinin aksine, modern olanda vintage modellerin kullanılmasına gerek yok. Aksine, yenilikçi gelişmelere tercih vermek mantıklıdır: indüksiyon ve dokunmatik paneller, krom kaplı çelik, platin taklidi, mat kaplama, renkli cam ve metalin parlaklığı burada uygundur..

Musluk ve mobilya armatürleri aynı tarzda yapılmalıdır – aynı malzemeden çoğu “yeni” çelik renkli musluklar, paslanmaz lavabo, kapı kolları ve sandalye ayakları yapacaktır..

Modern mutfak tasarımı - Aletler ve aksesuarlar Modern mutfak tasarımı - Aletler ve aksesuarlar

Modern mutfak tasarımı – fotoğraf

Bu sayfada ayrıca, zarif modern mutfak tasarımının daha da fazla örneğini bulacaksınız. Sunulan tasarım seçenekleri, bir mobilya takımı seçiminde gezinmenize, bunun için bitiş ve ekipmanı seçmenize ve aydınlatmayı doğru şekilde dağıtmanıza yardımcı olacaktır. Fotoğrafları görüntülerken herhangi bir fikirle ilgileniyorsanız, bunları her zaman bireysel bir proje oluşturmak ve kendi dairenizin veya evinizin içini iyileştirmek için kullanabilirsiniz..

Modern tarzda mutfak iç tasarımı - fotoğraf Modern tarzda mutfak iç tasarımı - fotoğraf Modern tarzda mutfak iç tasarımı - fotoğraf Modern tarzda mutfak iç tasarımı - fotoğraf Modern tarzda mutfak iç tasarımı - fotoğraf Modern tarzda mutfak iç tasarımı - fotoğraf Modern tarzda mutfak iç tasarımı - fotoğraf Modern tarzda mutfak iç tasarımı - fotoğraf Modern tarzda mutfak iç tasarımı - fotoğraf Modern tarzda mutfak iç tasarımı - fotoğraf Modern tarzda mutfak iç tasarımı - fotoğraf Modern tarzda mutfak iç tasarımı - fotoğraf Modern tarzda mutfak iç tasarımı - fotoğraf Modern tarzda mutfak iç tasarımı - fotoğraf Modern tarzda mutfak iç tasarımı - fotoğraf Modern tarzda mutfak iç tasarımı - fotoğraf Modern tarzda mutfak iç tasarımı - fotoğraf Modern tarzda mutfak iç tasarımı - fotoğraf Modern tarzda mutfak iç tasarımı - fotoğraf Modern tarzda mutfak iç tasarımı - fotoğraf Modern tarzda mutfak iç tasarımı - fotoğraf Modern tarzda mutfak iç tasarımı - fotoğraf Modern tarzda mutfak iç tasarımı - fotoğraf Modern tarzda mutfak iç tasarımı - fotoğraf Modern tarzda mutfak iç tasarımı - fotoğraf Modern tarzda mutfak iç tasarımı - fotoğraf Modern tarzda mutfak iç tasarımı - fotoğraf Modern tarzda mutfak iç tasarımı - fotoğraf Modern tarzda mutfak iç tasarımı - fotoğraf Modern tarzda mutfak iç tasarımı - fotoğraf Modern tarzda mutfak iç tasarımı - fotoğraf Modern tarzda mutfak iç tasarımı - fotoğraf Modern tarzda mutfak iç tasarımı - fotoğraf Modern tarzda mutfak iç tasarımı - fotoğraf Modern tarzda mutfak iç tasarımı - fotoğraf