Minimalizm tarzında mutfak tasarımı (100 fotoğraf)

Mutfak, bir apartman veya evin ana ve en işlevsel alanlarından biridir. Burada, her biri yeterli alan gerektiren birkaç işlem aynı anda gerçekleşebilir. Ortamı en ergonomik, şık hale getirmek ve en önemlisi gerekli alanı korumak için okuyucumuzun rasyonel iç tasarımdaki tüm modern trendleri birleştiren minimalizm tarzında mutfak tasarımına dikkat etmesini öneriyoruz..

Minimalizm tarzının özellikleri

Minimalizm, gereksiz ayrıntılar olmadan konforlu, işlevsel bir iç mekan yaratmanıza olanak tanır. “Minimalizm” kavramı, “en küçük” anlamına gelen Latince minimus’tan gelir, bu nedenle bu tarzda yapılmış bir iç mekana sınırlı sayıda ürün, renk kombinasyonu ve şekil verilmelidir..

Minimalizmin ana sloganı, gösterişli süslemelerin olmamasıyla mümkün olduğunca fazla boş alan. Mutfak küçükse, çoğu zaman yeniden geliştirme yaparlar, onu bir mutfak-oturma odasına yeniden donatırlar, gereksiz köşeleri ve kızılcıkları kaldırarak alanı boş ve hafif bırakırlar. Bu arada, stilin korunmasında ışık önemli bir rol oynar. Odanın bir veya başka bir alanının ayırt edildiği çok seviyeli doymuş aydınlatma tercih edilir..

Mutfağı minimalizm tarzında donatmak için, net veya aerodinamik kenarlara sahip doğru geometrik şekillerdeki mobilyalar kullanılır, ancak oyma, çok renkli ekler, bukleler ve soyut çıkıntılar şeklinde gereksiz “süslemeler” yoktur..

Doğal malzemelerin varlığına yönelik modern arzu, burada ahşap veya taştan yapılmış kaplamalar ve mobilya elemanları şeklinde de mevcuttur..

Renk paleti olarak beyaz, gri, bej ve siyah tonları minimalist mutfak tasarımının doğasında var. Bu renklerin kombinasyonu, özlülük, sunum ve aynı zamanda rahat bir ortamın “evcilliği” etkisini yaratır. Dekoratif elemanların rolü küçük parlak ayrıntılara atanır – bu, zıt bir mobilya unsuru, duvarlardan birinin özel dokulu bir kaplaması, etkileyici bir önlük, canlı bir bitkiye sahip bir saksı vb..

Minimalist Mutfak Tasarımı - Özellikler Minimalist Mutfak Tasarımı - Özellikler

Renk çözümleri

Minimalizm tarzındaki iç mekanın renk paleti, beyaz, siyah, kahverengi boyaları ve mekanın görsel olarak genişlemesine katkıda bulunan soğuk tonlarını içeren küçük bir temel renk yelpazesine sahiptir. Geniş odalarda, mobilya ve duvar dekorasyonu için daha zengin bir renk yelpazesi kullanabilirsiniz, ancak bunları hafif bir zemin ve tavan tasarımıyla birleştirdiğinizden emin olun..

Minimalizm tarzında beyaz mutfak

Kar beyazı mutfak, saflık ve özgürlüğün standardıdır. Düz bir tavan yüzeyiyle birleşen beyaz duvarlar, sınırları bulanıklaştırarak odayı olabildiğince geniş hale getirir. Bu tasarıma parlak kar beyazı cephelere sahip bir kulaklık eklerseniz, genel arka plana karşı çözülerek pratik olarak görünmez hale gelecektir. Palet herhangi bir renkle iyi gider, bu nedenle bir değişiklik için iç mekanı küçük parlak vurgular, gümüş veya siyah aletler, zıt önlük ve zemin kaplaması ile doldurabilirsiniz. Minimalist beyaz bir mutfak, küçük alanlar için mükemmel bir seçenektir..

Minimalizm tarzında beyaz mutfak - İç tasarım Minimalizm tarzında beyaz mutfak - İç tasarım

Minimalizm tarzında gri mutfak

Gri palet, tasarımcılar arasında açık ara en popüler olanıdır. Minimalist bir mutfak, mutfağın boyutuna ve renk miktarına bağlı olarak hafif külden grafite kadar farklı tonlar kullanır. Farklı orta tonları kullanarak bir alanı kolayca aydınlatabilir veya koyulaştırabilirsiniz. Gri palete beyaz ve siyah gibi müttefikler eklemek, iç mekanı önemli ölçüde iyileştirecek, daha doygun ve şık hale getirecek..

Minimalizm tarzında gri mutfak - İç tasarım Minimalizm tarzında gri mutfak - İç tasarım

bej minimalist mutfak

Mutfaktaki bej paletin iyi bir temsilcisi, mobilya cephelerinde bulunan ahşap doku, kaplama malzemeleridir. Bu renk, odayı sıcaklık ve yumuşaklıkla doldurarak rahat bir ev ortamı yaratır. Cappuccino’nun rengi ruh üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir ve özlü minimalizm kavramında önemli rahatlık yaratır.

Bej minimalist mutfak - İç tasarım Bej minimalist mutfak - İç tasarım

Minimalizm tarzında yeşil mutfak

Yeşil palet, her şeyden önce, özel bir neşe ve pozitiflik ile ayırt edilen doğa ile ilişkilidir. Minimalist bir mutfak için açık yeşilden bitkisel renge kadar herhangi bir tonu seçebilirsiniz ancak ana dekorasyonun hafif notalarda yapılması gerektiğini göz önünde bulundurmalısınız. En iyi seçenek, zengin tonları mucizevi bir şekilde soğutacak ve solgunluğu vurgulayacak beyaz olacaktır..

Minimalizm tarzında yeşil mutfak - İç tasarım Minimalizm tarzında yeşil mutfak - İç tasarım

Minimalizm tarzında kırmızı mutfak

Kızıl palet, modern iç tasarımın önde gelen yerlerinden biridir. Renk, şok etmeye eğilimli enerjik, abartılı insanlar için idealdir. Kırmızı spektrum odayı daha şık ve akılda kalıcı hale getirecek, ancak durumu aşırıya kaçmamak için paleti dozlu bir şekilde tanıtmak önemlidir. Rengin nesneleri görsel olarak yaklaştırabildiğini düşünmeye değer, bu nedenle küçük mutfaklarda kullanılması önerilmez..

Minimalizm tarzında kırmızı mutfak - İç tasarım Minimalizm tarzında kırmızı mutfak - İç tasarım

Minimalizm tarzında siyah mutfak

Siyah renk, mutfağa özel bir saygınlık ve asalet kazandıracak ve sahiplerinin mükemmel zevkini vurgulayacaktır. Küçük bir mutfakta, dekoru yapılandırmaya yardımcı olması için küçük grafit vurgular kullanmak daha iyidir. Siyah bir palet seçerken, hem doğal hem de yapay yüksek kaliteli aydınlatmaya dikkat etmek önemlidir – pencere açıklıklarını genişletebilir, ek yerel ışıkları donatabilirsiniz..

Minimalizm tarzında siyah mutfak - İç tasarım Minimalizm tarzında siyah mutfak - İç tasarım

Kaplamalar ve malzemeler

Bugün inşaat piyasası, herhangi bir iç mekan stili için çok çeşitli kaplama malzemeleri sunmaktadır. Minimalist bir mutfak için seçim büyük ölçüde basitleştirilmiştir, çünkü burada hangi deseni veya baskıyı seçeceğinizi düşünmek zorunda değilsiniz – burada hiç kimse yok veya sayıları minimum. Yüksek nem ve sıcaklık değişikliklerinin hüküm sürdüğü mutfağın özel koşullarına uyması gereken şu veya bu kaplamanın kalitesine ana dikkat gösterilmelidir..

Zemin

Mutfağın minimalizm tarzında tasarımı için, en iyi seçenek, herhangi bir dış etkiye karşı direnci artıran tek renkli, kendiliğinden yayılan bir zemin olacaktır. Ancak yeterince yüksek fiyatı önemli bir engel olabilir. Su geçirmez laminatın yanı sıra seramik fayans veya porselen taş eşya kullanabilirsiniz..

Geniş, ferah mutfaklarda (mutfak-oturma odaları), malzemeler genellikle birleştirilir, örneğin çalışma alanına fayans döşenir ve yemek masasının yanına laminat parke döşenir. En ekonomik seçenek muşambadır, ancak buna göre hizmet ömrü çok uzun değildir..

Minimalist Mutfak Tasarımı - Zemin Kaplama Minimalist Mutfak Tasarımı - Zemin Kaplama

duvarlar

Minimalist bir mutfağın tasarımındaki ana görevlerden biri, duvarların yüksek kalitede hazırlanmasıdır – kesinlikle düz ve pürüzsüz olmalıdırlar. Kaplama malzemelerinin rolü, her zaman düz veya boyanabilir, neme dayanıklı yıkanabilir duvar kağıdıdır. Yemek alanı için, modern şehirlerin görüntüleri veya hacimsel bir geometrik desen içeren duvar kağıdı seçerek bir istisna yapabilirsiniz. Duvarlar, PVC panellerle süslenmiş, güvenilir bir su bazlı bileşim ile kolayca boyanabilir..

Minimalist mutfak tasarımı - Duvar dekorasyonu Minimalist mutfak tasarımı - Duvar dekorasyonu

Tavan

Burada mutfak tavanı sadece açık renklerde dekore edilmiştir. Spot aydınlatma sistemi ile mat veya parlak streç kumaş olabilir. Daha basit bir seçenek boyama veya badanadır. Modern iç mekanlarda, yalnızca mükemmel bir düz tavan yüzeyi oluşturmayı değil, aynı zamanda belirli bir bölgeyi belirleyenler de dahil olmak üzere kıvrımlı elemanlarla donatmayı sağlayan alçıpan sıklıkla kullanılır. Burada kumaş tuvalleri, çizimleri fotoğraf baskısı veya boyama şeklinde kullanmak kesinlikle kabul edilemez..

Minimalist mutfak tasarımı - Tavan dekorasyonu Minimalist mutfak tasarımı - Tavan dekorasyonu

Minimalist mutfak mobilyaları

Bir mutfak ünitesi seçimi, iç tasarımda belirleyici bir rol oynar. Burada işlevsellik ve rahatlık tercih edilir ve dekor hariçtir. Mobilya gövdesi, parlak cepheler ve zorunlu olarak ankastre cihazlarla kaplı düz çizgilere sahiptir. Minimalizm tarzındaki geniş mutfaklarda, çalışma alanının krom elemanlarla, modern sıhhi tesisatla donatıldığı kulaklıklar için ada seçenekleri sıklıkla bulabilirsiniz..

Minimalist mutfak tasarımı - Mobilya Minimalist mutfak tasarımı - Mobilya

Aydınlatma ve dekor

Daha önce belirttiğimiz gibi, minimalizmin özelliklerinden biri, çeşitli aydınlatma armatürlerinden oluşan parlak aydınlatmadır. İç kısımdaki avizeler son derece nadirdir ve oldukça özlü bir tasarıma sahiptir. Çoğu zaman, yemek masası veya barın üzerinde sarkıt lambalar bulabilirsiniz..

Genel aydınlatmanın rolü, tüm tavan yüzeyine dağıtılan spotlar veya spotlar tarafından gerçekleştirilir. Çalışma alanının yüksek kaliteli aydınlatması ayrı olarak donatılmıştır. Mutfak alanı izin veriyorsa, yemek köşesi bir duvar lambası veya zemin lambası ile donatılabilir..

Minimalizm, binaların “yaşanabilirliğini” reddeder, bu nedenle masa örtüleri, uzun perdeler, kilimler, belirgin yerlere yerleştirilmiş çeşitli mutfak eşyaları şeklindeki yumuşak tekstiller burada kabul edilemez. Bununla birlikte, bazı dekoratif unsurlar, örneğin, canlı saksılar, duvar saatleri, düzenli şekillerdeki parlak vazolar, zıt renkteki mobilyaların bireysel unsurları gibi oldukça kabul edilebilir..

Minimalist Mutfak Tasarımı - Aydınlatma ve Dekor Minimalist Mutfak Tasarımı - Aydınlatma ve Dekor Minimalist Mutfak Tasarımı - Aydınlatma ve Dekor

Minimalizm tarzında küçük mutfak: iç tasarım

Minimalizm tarzında mutfak tasarımının özelliklerini ayrıntılı olarak ele alarak, bunun küçük odalar için en uygun seçenek olduğunu güvenle söyleyebiliriz. Mutfağı oturma odası ile birleştirme imkanı veya arzusu olmasa bile, oldukça işlevsel, rahat bir alan elde edebilirsiniz..

Her şeyden önce, son derece hafif bir kaplama ve mobilya paleti tercih etmek gerekir. En iyi seçenek, odayı olabildiğince aydınlık ve ferah hale getirecek beyaz olacaktır. İşlevsel dönüşen mobilyalara dikkat edin – katlanır masalar, sandalyeler, açılır masalar.

Her faydalı metrekareyi rasyonel olarak kullanmaya çalışmalıyız. Pencere pervazı genişletilebilir ve bir çalışma yüzeyine veya bar tezgahına dönüştürülebilir, duvarlardaki nişler ankastre mobilyalar için kullanılabilir. Aydınlık bir mutfağın sterilite hissinden sizi kurtaracak yeterli sayıda aydınlatma armatürüne ve küçük parlak dekor sıçramalarına dikkat ettiğinizden emin olun..

Minimalizm tarzında küçük mutfak - İç tasarım Minimalizm tarzında küçük mutfak - İç tasarım Minimalizm tarzında küçük mutfak - İç tasarım

Minimalist mutfak tasarımı – fotoğraf

Sonuç olarak, sizi fotoğraf galerimizi ziyaret etmeye davet ediyoruz. İşte minimalist mutfak tasarımlarının en iyi örneklerinden bazıları. İzleyin ve ilham alın!

Minimalizm tarzında mutfak iç tasarımı - fotoğraf Minimalizm tarzında mutfak iç tasarımı - fotoğraf Minimalizm tarzında mutfak iç tasarımı - fotoğraf Minimalizm tarzında mutfak iç tasarımı - fotoğraf Minimalizm tarzında mutfak iç tasarımı - fotoğraf Minimalizm tarzında mutfak iç tasarımı - fotoğraf Minimalizm tarzında mutfak iç tasarımı - fotoğraf Minimalizm tarzında mutfak iç tasarımı - fotoğraf Minimalizm tarzında mutfak iç tasarımı - fotoğraf Minimalizm tarzında mutfak iç tasarımı - fotoğraf Minimalizm tarzında mutfak iç tasarımı - fotoğraf Minimalizm tarzında mutfak iç tasarımı - fotoğraf Minimalizm tarzında mutfak iç tasarımı - fotoğraf Minimalizm tarzında mutfak iç tasarımı - fotoğraf Minimalizm tarzında mutfak iç tasarımı - fotoğraf Minimalizm tarzında mutfak iç tasarımı - fotoğraf Minimalizm tarzında mutfak iç tasarımı - fotoğraf Minimalizm tarzında mutfak iç tasarımı - fotoğraf Minimalizm tarzında mutfak iç tasarımı - fotoğraf Minimalizm tarzında mutfak iç tasarımı - fotoğraf Minimalizm tarzında mutfak iç tasarımı - fotoğraf Minimalizm tarzında mutfak iç tasarımı - fotoğraf Minimalizm tarzında mutfak iç tasarımı - fotoğraf Minimalizm tarzında mutfak iç tasarımı - fotoğraf Minimalizm tarzında mutfak iç tasarımı - fotoğraf Minimalizm tarzında mutfak iç tasarımı - fotoğraf Minimalizm tarzında mutfak iç tasarımı - fotoğraf Minimalizm tarzında mutfak iç tasarımı - fotoğraf Minimalizm tarzında mutfak iç tasarımı - fotoğraf Minimalizm tarzında mutfak iç tasarımı - fotoğraf