Küçük mutfak tasarımı (100 fotoğraf)

Küçük mutfak tasarımı (100 fotoğraf)

Küçük mutfak görüntüleri, eski binaların evlerinde sık görülen bir durumdur. Eski günlerde, konforlu yerleşimlerine değil, konut dairelerinin sayısına öncelik verildi. Bugüne kadar böyle bir miras, mutfak alanının payının 5-6 metrekareden fazla olmadığı Kruşçev ve panel evlerin sahiplerini rahatsız ediyor. Ancak, bir tadilata başlamak, umutsuzluğa kapılmayın, çünkü küçük bir mutfağı bile konforlu, şık, işlevsel bir odaya dönüştürmenin birçok yolu vardır. Yazımızda sizlere bu zor görevde yardımcı olacak çeşitli tasarım hilelerini paylaşacağız..

Mutfağı yenilemeye nereden başlamalı?

Küçük bir mutfağın büyük bir revizyonuna başlamadan önce, birçok nüans üzerinde düşünmeli, bir eskiz çizmeli veya İnternet’te bulunan özel tasarımlardan birini seçerek (örneğin, bir BPlanner mutfak tasarımcısı olan bir BPlanner mutfak tasarımcısı) çizmelisiniz. 15 dakika içinde bir düzen tasarlamanıza olanak tanır).

Tasarım aşamasında, gelecekteki renk paletini, kaplama malzemelerini seçmek ve doğru hesaplamalar yapmak gerekir. Önemli bir aşama mobilya seçimidir. Küçük bir mutfak, mümkün olduğunca fazla alan bırakmak için en gerekli öğelerin kurulumunu gerektirecektir, bu nedenle neyi reddedebileceğinize hemen karar verin..

İyi bir seçenek, mobilyaların yanı sıra çeşitli mutfak aletlerini bağırsaklarında gizleyebilen ve görünürde sadece güzel temiz cepheler bırakabilen (küçük bir mutfak için mobilya seçimi hakkında daha fazla bilgi edinin) dönüştürmek olacaktır..

Alanı artırmak için, bölmeyi sökerek mutfağı yan oda ile birleştirebilirsiniz. Bazen tamamen yıkılmaz, ancak kısmen alt kısmı bir bar tezgahı veya yemek masasına dönüştürülür. Her durumda, böyle bir yeniden geliştirme sonucunda ek metrekare alacaksınız..

Onarıma başlamadan önce, eski kaplamadan kurtulmanız, boruları ve elektrik kablolarını sıraya koymanız gerekir (sonuç olarak hoş olmayan “sürprizlerden” kaçınmak için bunları tamamen değiştirmek daha iyidir).

Küçük mutfak tasarımı - Yenilemeye nereden başlamalı Küçük mutfak tasarımı - Yenilemeye nereden başlamalı

Küçük bir mutfak için renk çözümleri

Herhangi bir küçük alan, hafif bir ortamda daha geniş görünecektir. Mutfak için beyaz, bej, mavi, açık yeşil, kül tonları mükemmel bir seçenek olacaktır. Soğuk tonları seçmek ve onları daha sıcak detaylı tonlarla tamamlamak daha iyidir..

Cephelerde ve bireysel unsurlarda bulunan sarı ve turuncu renkler, küçük bir mutfağın iç kısmına daha fazla neşe getirecektir. Yeşil palet, uyum ve sükunet notaları getirir, insanları doğaya yaklaştırır. Açık gri duvar dekorasyonu, herhangi bir renk şemasıyla tamamlanabilecek ideal bir tuval haline gelir. Bu renk şimdi en popüler olanıdır, ancak renkli sıçramalar olmadan umutsuzluğa ve sinirliliğe neden olabilir. Neşeli, renkli bir tasarımı seviyorsanız, beyaz boya ile seyreltin, bu da ışık yansımaları katacaktır..

Kaplama malzemelerinin yardımıyla alanı bir yönde veya başka bir yönde kolayca ayarlayabileceğinizi unutmayın. Uzun dikey parçalar, mutfağı görsel olarak daha uzun gösterecektir. Çizgili duvar kağıdını yapıştırmak gerekli değildir – farklı desenler olabilir, ancak dikey olarak yerleştirilebilir. Duvarları genişletmek için aynı teknik kullanılır, ancak yatay düzlemde sadece desenler bulunur. Duvarlardan birini koyu renkle dekore etmek, istenen vurguyu yapmak için onu biraz “ayırabilecek”. Çoğu zaman, bu tasarım yemek alanında veya çalışma duvarında bulunabilir..

Duvarları daraltacak büyük çizimlere sahip küçük bir mutfak için duvar kağıdı almamalısınız. Tek renkli tasarımı hiç sevmiyorsanız, küçük baskılı tuvaller kullanın, malzemeleri, dokularını ve gölgelerini birleştirin. Alanı görsel olarak artırmanıza izin veren başka bir teknik, duvarların yatay olarak ayrılmasıdır: duvarın karanlık tabanı, sonunda beyaz tavanla birleşen daha açık bir tepeye geçer..

Küçük Mutfak Tasarımı - Renkler Küçük Mutfak Tasarımı - Renkler

Kaplamalar ve malzemeler

Günümüzde kaplama malzemelerinin seçimi çok büyük, ancak yalnızca bu veya bu malzemenin estetik çekiciliğine değil, aynı zamanda yüksek nem koşullarına ve özel sıcaklık koşullarına dayanma kabiliyetine de dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca yiyeceklerin mutfakta her gün hazırlandığını ve yüzeylerin çeşitli kirletici maddelere karşı hassas olduğunu, bu nedenle sürekli temizliğe hazır olmaları gerektiğini göz önünde bulundurun..

Zemin

Küçük bir mutfak için zeminin rengini kendi takdirinize göre seçebilirsiniz – küçük boyutlarına rağmen, burada siyah bir tasarım bile oldukça uygundur. Alanı genişletmek için, kaplama malzemesini genellikle seramik karolar ve laminat ile kullanılan diyagonal bir desen şeklinde yerleştirebilirsiniz..

4-5 metrekarelik bir mutfakta, geniş mutfaklarda olduğu gibi farklı yüzeyleri birleştirmek mümkün olmayacaktır-oturma odaları, ancak daha pahalı ve kaliteli bir kaplama türü seçebilirsiniz. , örneğin, küçük çekimler nedeniyle maliyeti oldukça uygun olacak, kendiliğinden yayılan bir zemin.

Küçük Mutfak Tasarımı - Zemin Kaplama Küçük Mutfak Tasarımı - Zemin Kaplama

duvarlar

Küçük bir mutfakta duvar dekorasyonu tadilatın en önemli aşamasıdır. Başlangıç ​​​​olarak, yüzeyler dikkatlice düzleştirilmelidir, çünkü bu durumda alçıpan kaplama ilgili değildir – zaten küçük bir alanın boşluğunu çalacaktır. Duvarlar akrilik, su bazlı boyalar kullanılarak boyanabilir, üzerine yıkanabilir duvar kağıdı yapıştırılabilir, dekoratif sıva ile kaplanabilir. İlginç bir modern seçenek PVC panellerdir – malzemenin tuğla, taş veya ahşap kaplamayı taklit eden modeller de dahil olmak üzere birçok yorumu vardır..

Önlük adı verilen çalışma alanının duvarına özellikle dikkat edilir, çünkü çeşitli faktörlerin en agresif etkilerine maruz kalır. Aynı zamanda, genellikle monotonluğa çeşitlilik getiren tek tam teşekküllü dekoratif unsur olan küçük bir mutfaktaki önlüktür. Plastik paneller, kaplamalar, fayanslar veya daha ilginç varyasyonlar kullanılarak tek renkli hale getirilebilir. Çalışma alanının tasarımı, mozaikler, dekoratif taş, fotoğraf baskısı ile kaplanmış, beyaz tuğla veya doğal taş taklit eden paneller ile güzel görünüyor..

Küçük Mutfak Tasarımı - Duvar Dekorasyonu Küçük Mutfak Tasarımı - Duvar Dekorasyonu

Tavan

Küçük bir mutfağın tavanı için en uygun renk beyazdır, çeşitli tonları da kullanılır. Görsel olarak tavan çok daha düşük görüneceğinden, bitiş ile uyumlu olanlar bile parlak renklerin kullanılması önerilmez. Yüzey boyanabilir veya gerdirilebilir. Mutfak için ışığı mükemmel şekilde yansıtan ve temizlenmesi kolay parlak bir yüzey seçmek daha iyidir..

Bir başka modaya uygun seçenek, alçıpan tavandır. Tek kademeli veya çok seviyeli olabilir (küçük bir odada ikiden fazla seviye inşa etmemek daha iyidir). Mutfağın belirli bir alanını yenmek için, örneğin yemek masasının veya çalışma yüzeyinin üzerinde bir taslak oluşturmak için bireysel alçıpan elemanlar kullanılabilir..

Küçük Mutfak Tasarımı - Tavan Kaplaması Küçük Mutfak Tasarımı - Tavan Kaplaması

Küçük bir mutfak için mobilyalar

Herhangi bir mutfağın mobilyalarının ana unsuru, çeşitli depolama sistemlerini, tezgahı, lavaboyu ve ocağı barındırabilen bir settir. Seçim yaparken mutfağın şeklini dikkate almaya değer – kare ise açısal bir tasarım en iyi seçenek olacaktır. Dikdörtgen küçük bir mutfak için iki ana seçenek vardır: geniş bir köşe takımı veya oldukça kompakt bir doğrusal takım – burada hane sayısından başlayarak belirli dolaplara olan ihtiyacı değerlendirmeye değer..

Yemek alanı için, tercihen bir köşe alanında bir pencere koltuğu seçmek daha iyidir. Alternatif olarak, katlanır masa ve sandalye modellerini düşünün, bir yemek alanı veya tezgahı düzenlemek için bir pencere kullanabilirsiniz. Parlak, cam cepheler, açık raflar, açık renkler mekanın daha havadar ve hafif olmasına yardımcı olacaktır..

Küçük Mutfak Tasarımı - Mobilya Küçük Mutfak Tasarımı - Mobilya

Aydınlatma ve dekor

Küçük boyutlu bir mutfağın her zaman taze ve ferah görünmesi için yüksek kaliteli aydınlatma ayarlamanız gerekir. Küçük bir odaya sarkıt avizeler takmamalısınız – örneğin tavan cihazları, spot ışıkları, spotlar gibi temiz lambaları tercih etmek daha iyidir. Bazen yemek masasının üzerine ek bir aydınlatma armatürü takılarak bu alanı bu şekilde vurgular. Masa üstü üzerindeki ek aydınlatma da müdahale etmez..

Küçük bir mutfağın ana dekoru, özgün tasarımda bir önlük, yemek alanında duvar kağıdı, tekstiller (masa örtüleri, perdeler), güzel yemekler ve odanın tarzına göre seçilen çeşitli dekoratif biblolar gibi detaylardır..

Küçük Mutfak Tasarımı - Aydınlatma ve Dekor Küçük Mutfak Tasarımı - Aydınlatma ve Dekor

Bir iç stil seçme

Stil seçimi, yalnızca daire sahiplerinin kişisel tercihlerine bağlıdır. Onarımların bir yıldan fazla yapıldığını unutmayın, bu nedenle tüm hane halkı üyeleri için en uygun yönü seçmeniz gerekir. Moda için çabalamayın – değişkendir, kişisel güzellik ve rahatlık anlayışına dayalı bir seçim yapmak daha iyidir.

Minimalizm tarzında küçük mutfak

Minimalist bir yön seçerek, her bir iç öğenin işlevselliği ile birlikte titizlik ve sadeliğin hüküm sürdüğü temiz, düzenli bir ortam elde edeceksiniz. Beyaz, gri, bej tonları, kapalı parlak cepheler, ankastre ev aletleri ile kulaklık, neredeyse tamamen dekor ve tekstil yokluğu – küçük bir mutfak için daha iyi ne olabilir?

Minimalizm tarzında küçük mutfak - İç tasarım Minimalizm tarzında küçük mutfak - İç tasarım

Klasik tarzda küçük mutfak

Modern bir tasarımda klasik iç mekan, asırlık geleneklerin ve moda trendlerinin bir birleşimidir. Saygın bir klasiğin ana özelliklerinden biri olarak doğal malzemeler, küçük oyma, yaldız, çiçek baskılar, lüks konforlu yemek alanı sandalyeleri, bir avize içeren ahşap mobilyalar vardır..

Aynı zamanda modern ev teknolojileri, streç parlak tavanlar ve spotlar durumla tam bir uyum içindedir. Renk paleti değişmeden kalır ve tercihen sütlü, bej ve beyaz olmak üzere çeşitli pastel renkler anlamına gelir..

Klasik tarzda küçük mutfak - İç tasarım Klasik tarzda küçük mutfak - İç tasarım

Provence tarzında küçük mutfak

Küçük bir Provence tarzı mutfak tasarımını dekore etmek için, güzel seramik tabaklar gösteren açık veya camlı dolaplara sahip antika ahşap mobilyalar, muhtemelen çiçek, bitki baskıları, akıllı tekstiller ve iyi aydınlatma ile bitirme malzemelerinin açık renkleri gibi ayrıntıları düşünmeniz gerekecek. . El yapımı olanlar, sevimli buketler ve saksılar, tematik saatler, fotoğraflar ve manzara resimleri de dahil olmak üzere çeşitli dekoratif unsurlar burada barınak bulacaktır..

Küçük Provence Tarzı Mutfak - İç Tasarım Küçük Provence Tarzı Mutfak - İç Tasarım

Çatı katı tarzında küçük mutfak

Endüstriyel yön, yetkin bir kaplama malzemesi kombinasyonu ile geniş odaların tasarımını ima etse de, küçük bir mutfak için kolayca uyarlanabilir. Tuğla duvarlar, sıvalı yüzeylerin açık tonları, çok sayıda aydınlatma armatürü, dekorasyon eksikliği ve sıcak mobilya tonları ile birleştirilebilir, alanı görsel olarak artırmaya yardımcı olacaktır. Fabrika binalarının herhangi bir unsuru – açık iletişim, elektrik kabloları, pencerelerdeki kaba panjurlar, iç mekanın “vurgulaması” haline gelecektir..

Çatı katı tarzında küçük mutfak - İç tasarım Çatı katı tarzında küçük mutfak - İç tasarım

Eko tarzı küçük mutfak

Küçük mutfağınızı doğal bir vahaya dönüştürmeye karar verirseniz, eko tarzı bir iç mekanın vazgeçilmez unsuru olan doğal malzemelere dikkat edin. Ahşap, taş (modern koşullarda, diğer malzemeler tarafından taklit edilmesine izin verilir), cam, doğal kumaşlar – tüm bunlar göze hoş gelen bej ve yeşil tonlarla çevrili muhteşem bir uyum yaratacaktır. Doğal bitkiler, çiçek resimleri, doğal malzemelerden yapılmış biblolar dekor ve aksesuar olarak kullanılmaktadır..

Eko tarzı küçük mutfak - İç tasarım Eko tarzı küçük mutfak - İç tasarım

Küçük bir mutfağın iç tasarımı – fotoğraf

Özetlemek gerekirse, sizi küçük mutfak tasarımının birçok ilham verici örneğini içeren geniş fotoğraf seçkimize bakmaya davet ediyoruz. Mutlu seyirler!

Küçük bir mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir mutfağın iç tasarımı - fotoğraf

Video: Küçük mutfak – iç mekanların gerçek fotoğrafları

Published
Categorized as Mutfak