Küçük köşe mutfağı (80 fotoğraf): tasarım fikirleri

Mutfak alanını düzenleme konusu çoğu zaman birçok soruna ve çelişkiye neden olur. Her ev hanımı, çalışma alanını olabildiğince konforlu, işlevsel ve elbette mümkün olduğunca güzel hale getirmeyi hayal eder – böyle bir atmosferde tüm aile için favori yemekleri pişirmenin çok daha keyifli olduğunu kabul etmelisiniz. Bugün, lider konumlardan biri, birçok seçeneğe sahip küçük köşe mutfakları tarafından işgal edilmektedir. Makalemizde, modern bir köşe mutfağının tasarımının ne olabileceğine dair çeşitli fikirlerin yanı sıra işlevsel dolgusunun olasılıklarını ele alacağız..

Köşe mutfağının özellikleri

Köşe mutfaklar kompakt ve işlevseldir: en basit tasarımda bile beklenmedik çözümleriyle şaşırtabilirler. Geniş depolama sistemlerinin yerleştirilmesiyle köşe alanlarının kullanılması, küçük bir odanın boş alanından en iyi şekilde tasarruf etmenizi sağlar. Küçük köşe mutfaklar, stüdyo dairelerde ve hatta özel evlerin oldukça sağlam binalarında bulunabilir, çünkü sadece yemek yiyebileceğiniz değil, aynı zamanda arkadaşlarınızla bir kutlamayı kutlayabileceğiniz geniş bir yemek masası ile geniş bir alan düzenleme fırsatı sunarlar..

Koşulsuz kolaylık, pişirme işlemi sırasında gereksiz hareketler yapmaya gerek olmamasıdır – gerekli tüm çalışma alanları (soba, lavabo, buzdolabı) elinizin altındadır, üçgen prensibine göre düzenlenmiştir. Aynı zamanda, köşe alanı farklı şekillerde kullanılabilir: alt kademeye bir lavabo veya ocak yerleştirilir, mutfak gereçlerini saklamak için küçük bir podyum düzenlenir. Üst kısımda, köşe alanı çoğunlukla, derinliklerinde sadece mutfak eşyaları için raflar yerleştirebileceğiniz değil, aynı zamanda bir kazan veya bir gaz kazanı gibi boyutsal ekipmanı da gizleyebileceğiniz geniş ve geniş bir dolapla taçlandırılmıştır..

Küçük Köşe Mutfak - Özellikler Küçük Köşe Mutfak - Özellikler Küçük Köşe Mutfak - Özellikler

Küçük köşe mutfak tasarımı

Küçük boyutuna rağmen küçük bir mutfak için birçok renk ve malzeme var. Bunlar, cepheleri plastik veya MDF’den yapılmış veya fotoğraf baskılarıyla süslenmiş renkli mor, sarı, yeşil kulaklıklar olabilir. Atmosfere düzen ve şıklık katan ahşap tuvallerin daha rahatlatıcı tonlarını da tercih edebilirsiniz..

Seçim, büyük ölçüde sahiplerin kişisel tercihlerine ve odanın tarzına bağlıdır. Bugün, kulaklığın katı özlü tasarımını parlak cepheler ve ankastrelerle beyaz tonlarda görmeyi tercih eden minimalist trendin birçok taraftarı var. Tabii ki, küçük boyutlu tesisler için, bu seçenek genellikle alanı görsel olarak genişletmenize izin verdiği için en kabul edilebilir hale gelir..

Minimalizmi tercih ediyorsanız, ancak daha orijinal bir kabukta, dikkatinizi, gelişmişliği egzotizmle sınırlanan Japon tarzı kulaklıklara çevirebilirsiniz. Doğal malzemelerin varlığı karakteristiktir. Bambu bağları, plastik ve buzlu camlı kapı kanatları, daha önce Japon bölmelerinin yapıldığı eski pirinç kağıdını taklit ederek güzel görünüyor. Tarzın ana renkleri doğaldır: siyah, beyaz, kumlu ve cephelerin kırmızı, erik tonunun varlığı atmosfere özel bir parlaklık getirecektir..

Klasik tasarımda, ahşaptan veya onu taklit eden malzemelerden (MDF, sunta) yapılmış kulaklıklar tercih edilir. Bu durumda, mobilya doğal renginde bırakılır, koruyucu bir vernikle kaplanır veya beyaz bir paletle boyanır. Cephelerin zarif oyma süslemeleri ayrı bir güzellik katmaktadır. Klasikler, paslanmaz çelikten yapılmış modern ev aletleri, orijinal lambalar ile yenileniyor..

Daha cesur tasarımları seviyorsanız ve doğal malzemeleri parlak, cam ve metal yüzeylerle birleştirmekten korkmuyorsanız, Art Nouveau tarzında küçük bir köşe mutfak en iyi seçenek olabilir. Özel bir özellik, kulaklığın zıt renk paletinde iyi bir şekilde uygulanabilen orijinal, genellikle yuvarlak çizgileri ve şekilleridir..

Küçük köşe mutfak tasarımı Küçük köşe mutfak tasarımı Küçük köşe mutfak tasarımı Küçük köşe mutfak tasarımı

Küçük bir köşe mutfağının işlevselliği

Köşe mutfak satın alırken sadece estetik göstergeye değil, pratikliğine ve işlevselliğine de dikkat etmeniz gerekiyor. Modern bir üretici, güzel, şık ve en önemlisi gerekli unsurlarla donatarak büyük potansiyele sahip mobilya üretmeye çalışıyor. Peki neden bundan faydalanmıyorsunuz?

Yarımada ile küçük köşe mutfak

Mutfağın oturma odasıyla birleştiği küçük yaşam alanlarında ve stüdyo dairelerde, genellikle yarımadalı mutfak takımları bulabilirsiniz – ana çalışma yüzeyine dik açılarda yerleştirilmiş modüler masalar. Bir yemek masası rolünü oynayabilir veya çalışma alanının bir uzantısı haline gelebilirler, ancak ana avantajları, pişirme alanını açıkça belirttiklerinde alanın imar edilmesinde yatmaktadır. Yarım daire biçimli adacıklar son derece güzel görünür, keskin çıkıntılı köşelerin olmaması yaralanma olasılığını ortadan kaldırır. Yarımadalı küçük bir köşe mutfak, yalnızca küçük bir odaya değil, aynı zamanda geniş bir alana da mükemmel bir şekilde sığacak ve alanın çoğunu lüks bir yemek mutfak seti ile düzenlemek için alan bırakacaktır..

Küçük bir köşe mutfağının işlevselliği - Yarımadalı küçük köşe mutfağı Küçük bir köşe mutfağının işlevselliği - Yarımadalı küçük köşe mutfağı Küçük bir köşe mutfağının işlevselliği - Yarımadalı küçük köşe mutfağı

Mutfak setinin bir parçası olarak pencere pervazına

Bazen en iyi ev mutfağı tasarımcıları haline gelen minyatür oda koşullarında kendilerini bulan kadınlardır. Burada, küçük bir bölgede, yemek pişirmek için gerekli tüm mobilyaları bir şekilde düzenlemeniz, elektrikli aletleri ayarlamanız ve yemek masası için yer ayırmanız gerekir. Bir pencere pervazı kullanma fikri, bazen çalışırken veya yemek yerken çevredeki sokak panoramasına hayran kaldığınızda en uygun seçenek haline gelir ve iyi gün ışığı çift artıdır. İlk başta, pencere pervazının bağırsaklarında bulunan bir lavabo düşünmek saçma görünebilir, ancak fotoğrafa baktığımızda, köşe takımının böyle bir devamının oldukça mantıklı göründüğüne ikna olduk. Başka bir uygun seçenek, mutfakta gerekli diğer mobilya veya ekipmanların montajı için daha fazla alan boşaltacak bir yemek masasının altına bir pencere pervazının yerleştirilmesidir..

Küçük bir köşe mutfağının işlevselliği - Mutfak setinin bir parçası olarak pencere pervazına Küçük bir köşe mutfağının işlevselliği - Mutfak setinin bir parçası olarak pencere pervazına

bar mutfağı

Bar tezgahı, mutfağın düzenlenmesinde büyük popülerlik kazanıyor ve bu da iç mekanı daha şık ve modern hale getiriyor. Yemek masası görevi gören şık, modern bir iç dekorasyondur ve şık krom ayağa çeşitli içecek ve bardakların bulunduğu bir bar eklerseniz mutfak güzel bir mini bara dönüşecektir..

Küçük odalarda, hem çalışma alanı hem de yemek alanı olarak hizmet verecek iki seviyeli bir bar tezgahına sahip bir köşe mutfak kurmak daha iyidir. Bir başka iyi seçenek, mutfak eşyaları için geniş bir depolama sistemi oluşturacak bir taban dolabına sahip bir stand. Yapay taştan yapılmış büyük bir taban, daha az çekici ve modern görünmüyor..

Güzel bir bar tezgahı, herhangi bir iç mekan stiline uyumlu bir şekilde uyacaktır. Klasik bir tasarımda, çoğunlukla ahşap veya taştan yapılır ve lüks, zarif bir görünüm kazanır. Modern trendler için sentetik malzemelerden, metal yapılardan ve parlak yüzeylerden yapılmış bir raf seçebilirsiniz..

Küçük bir köşe mutfağının işlevselliği - Bar tezgahlı mutfak Küçük bir köşe mutfağının işlevselliği - Bar tezgahlı mutfak Küçük bir köşe mutfağının işlevselliği - Bar tezgahlı mutfak

bekarlığa veda mutfağı

Bekarlığın bazı yönlerden olumlu yönleri vardır. Özellikle, bu, büyük boyutlu ürünler satın almaya gerek olmadığında mobilya alımı ile ilgilidir ve küçük kompakt kulaklıklar en karlı çözüm haline gelir. Fotoğraftaki seçeneklerden biri, kompakt ve aynı zamanda inanılmaz derecede işlevsel olan bir köşe takımını açıkça göstermektedir. Burada, büyük olasılıkla, lisanslı bir mikrodalga ve multicooker seti ile değiştirilecek olan bir ocak sağlanmamıştır, ancak geniş bir depolama sistemi oluşturan modüller uyumlu bir şekilde yerleştirilmiştir. Kulaklığın uzunluğu 60 cm derinliğe sahip 1×1.5 m’dir, bu nedenle küçük bir mutfakta bile buzdolabı, ocak kurmak ve vakit geçirebileceğiniz bir yemek masası ile bir dinlenme alanını dekore etmek için yeterli boş alan bırakacaktır. Arkadaş..

Moda trendleri için çabalayan ve konukları şaşırtmaya alışanlar, aşağıdaki sıra dışı köşe mutfağı modeline dikkat etmelidir. Pürüzsüz mobilya hatları, lavabonun ve ocağın orijinal şekli ile kesinlikle çarpıcı tasarım kesinlikle göze çarpacak. Aynı zamanda çalışma yüzeyinin tüm bölgeleri oldukça uygun bir şekilde konumlandırılmış olup, tezgahın genişliği bar tezgahı görevi görmesini mümkün kılmaktadır. Sonuçta, pişirme sürecini kesintiye uğratmadan misafirlerle iletişim kurabilmeniz çok uygundur. Dilerseniz enfes bir yemek hazırlayarak bir ustalık sınıfı bile gösterebilirsiniz..

Küçük bir köşe mutfağının işlevselliği - Bir bekar için mutfak Küçük bir köşe mutfağının işlevselliği - Bir bekar için mutfak

Alışılmadık çözümlerle küçük köşe mutfak

Küçük boyutlu bir mutfak için mükemmel bir çözüm, derinliklerinde çekmece sistemlerinin bulunduğu bir kulaklığın satın alınması olacaktır. Bu seçenek, gerekli depolama sistemlerini, çalışma veya yemek yüzeylerini, gereksiz olduğunda mutfak alanını kaplamayacak ve serbest hareket sağlayacak şekilde en etkili şekilde düzenlemenizi sağlar. Örneğin hem yemek için hem de yemek pişirmek için kullanışlı olan sürgülü masa paneline sahip olmak çok uygundur. Basit manipülasyonların yardımıyla doğrusal bir düzeni köşeye dönüştüren bütün bir çekmece ünitesi bile olabilir. Burada katlanır masa tablasına ek olarak, mutfak gereçlerini saklamak için ek raflar bulunmaktadır..

Bir başka ilginç seçenek, kapıların tam olarak köşe şeklini takip ettiği alt çekmeceli köşe dolabının alışılmadık konfigürasyonudur. Aynı zamanda, köşe yapılarında sıklıkla sorunlara neden olan iç dolguya maksimum erişim oluşur..

Küçük bir köşe mutfağının işlevselliği - Sıra dışı çözümlerle küçük köşe mutfağı Küçük bir köşe mutfağının işlevselliği - Sıra dışı çözümlerle küçük köşe mutfağı Küçük bir köşe mutfağının işlevselliği - Sıra dışı çözümlerle küçük köşe mutfağı

Küçük köşe mutfak – fotoğraf fikirleri

İnceleme sonucunda köşe mutfak takımları için birçok seçeneği bir araya getirmeye çalıştığımız fotoğraf galerisini ziyaret etmenizi öneririz. Burada çeşitli stillerde, renk paletlerinde sunulurlar ve işlevsellik bakımından farklılık gösterirler. Mutlu seyirler!

Küçük köşe mutfak - fotoğraf fikirleri Küçük köşe mutfak - fotoğraf fikirleri Küçük köşe mutfak - fotoğraf fikirleri Küçük köşe mutfak - fotoğraf fikirleri Küçük köşe mutfak - fotoğraf fikirleri Küçük köşe mutfak - fotoğraf fikirleri Küçük köşe mutfak - fotoğraf fikirleri Küçük köşe mutfak - fotoğraf fikirleri Küçük köşe mutfak - fotoğraf fikirleri Küçük köşe mutfak - fotoğraf fikirleri Küçük köşe mutfak - fotoğraf fikirleri Küçük köşe mutfak - fotoğraf fikirleri Küçük köşe mutfak - fotoğraf fikirleri Küçük köşe mutfak - fotoğraf fikirleri Küçük köşe mutfak - fotoğraf fikirleri Küçük köşe mutfak - fotoğraf fikirleri Küçük köşe mutfak - fotoğraf fikirleri Küçük köşe mutfak - fotoğraf fikirleri Küçük köşe mutfak - fotoğraf fikirleri Küçük köşe mutfak - fotoğraf fikirleri Küçük köşe mutfak - fotoğraf fikirleri Küçük köşe mutfak - fotoğraf fikirleri Küçük köşe mutfak - fotoğraf fikirleri Küçük köşe mutfak - fotoğraf fikirleri Küçük köşe mutfak - fotoğraf fikirleri Küçük köşe mutfak - fotoğraf fikirleri Küçük köşe mutfak - fotoğraf fikirleri Küçük köşe mutfak - fotoğraf fikirleri Küçük köşe mutfak - fotoğraf fikirleri Küçük köşe mutfak - fotoğraf fikirleri