Kruşçev’de mutfak tasarımı: 80 iç fikir (fotoğraf)

Kruşçev'de mutfak tasarımı: 80 iç fikir (fotoğraf)

Bildiğiniz gibi, Kruşçev’deki daireler, küçük odalı en uygunsuz yerleşim planlarından bazılarına sahiptir. Nedense mutfaklar, özellikle 6 metrekareyi geçmeyen küçücük bir alan tahsis eden o zamanki mimarların gözünden düştü ve böyle bir odaya sahipseniz, o kadar geniş ve işlevsel hale getirmek için çok terlemeniz gerekecek. mümkün. Modern tasarımcılar, alanı doğru bir şekilde planlamaya, gerekli mobilyaları kurmaya ve rahat bir atmosfer yaratmaya yardımcı olacak birçok yolu biliyor. Tüm bu hileleri yazımızda sizlerle paylaşacağız..

Kruşçev’de bir mutfağı yenilemeye nereden başlamalı?

Kruşçev’de bir mutfak tadilatına başlarken yapılacak ilk şey, sürecin tüm aşamalarını planlamak, tasarımın stiline ve renk şemasına karar vermek, tüm yüzeyler ve mobilyalar için kaplama malzemeleri seçmektir. Başlangıç ​​​​olarak, yeniden geliştirme yardımı ile alanı artırma seçeneğini düşünmeye değer. Günümüzde birçok kişi, duvarı sökerek mutfakları komşu odalarla birleştirme eğilimindedir. Ve böyle bir adım, tam teşekküllü bir yemek alanı düzenlemek için alan açabileceğiniz daha geniş bir mutfak-oturma odası elde etmeyi mümkün kıldığı için kendini tamamen haklı çıkarır. Ancak bu, mutfak ile oda arasındaki duvarın taşıyıcı olmaması durumunda mümkündür, aksi takdirde sökülmesi yasaktır..

Kısmi yıkım için izin almayı da deneyebilirsiniz – bu versiyonda, duvar bölümü, kural olarak, üst kısmı ve yan ve alt kısımları bir bar tezgahı veya yemek grubu için kısmen yıkılmıştır. Yeniden geliştirme farklı bir yönde yapılabilir, örneğin banyoyu tuvaletle birleştirir ve mutfağa bitişik duvarı banyoya doğru hareket ettirir. Tabii ki, bundan çok fazla bir mesafe kazanmayacaksınız, hatta 1-2 m2. bu durumda önemli bir rol oynar, örneğin bir yemek alanı yerleştirmenize izin verir. İyi bir teknik, masanın üzerine, karşı pencereyi yansıtacak ve alanı görsel olarak artıracak bir ayna yüzeyi yerleştirmek olacaktır..

Yeniden geliştirme seçeneği herhangi bir nedenle hariç tutulursa, elimizdekilerden devam edeceğiz: gerekli bölgelerin yerleştirilmesi için kağıda bir plan çiziyoruz. Hangisine öncelik verileceğine hemen karar vermek önemlidir. Aile kalabalıksa ve çok yemek yapmak adettense, çalışma alanı olan bir mutfak takımı eksiksiz olmalı ve misafir ağırlamayı seven bir veya iki kişinin yaşaması durumunda yemek kompleksinin düzenlenmesine özen göstermelisiniz. . Nerede ve ne tür mobilyaların duracağına karar verdikten sonra, kaplama malzemelerinin miktarını seçip hesaplıyoruz. Aşağıda, yenileme için ihtiyacınız olan her şeyi nasıl seçeceğiniz konusunda birçok faydalı ipucu vereceğiz..

Kruşçev'de mutfak tasarımı - Yenilemeye nereden başlamalı Kruşçev'de mutfak tasarımı - Yenilemeye nereden başlamalı Kruşçev'de mutfak tasarımı - Yenilemeye nereden başlamalı

İç mekanların renkleri ve stilleri

Kruşçev’deki küçük bir mutfak için, odaya hafiflik ve ferahlık atmosferi veren hafif bir palet tercih edilir. Bu tasarım, minimalizm, yüksek teknoloji, İskandinav yönü ve elbette klasik gibi modern tarzların karakteristiğidir. Bu, mutfağın kar beyazı bir renk şemasında giydirilmesi gerektiği anlamına gelmez – bu nedenle tamamen ıssız görünecek ve rahat bir ocaktan ziyade bir hastane odasına benzeyecektir. Dekorasyon veya mobilya takımı için açık pastel renkleri tercih edebilirsiniz. Örneğin, minimalist bir tarzda yapılmış bir mutfak, beyaz ve gri paletleri mükemmel bir şekilde birleştirecek ve kum veya kahverenginin eklenmesi geçiş vurgusu yapabilir. Böyle bir mutfak her zaman çizgilerin ciddiyeti ve dekoratif unsurların olmaması ile ayırt edilir – her şey son derece basit ve zevklidir..

Tek renkli bir tasarımda bile yüksek teknoloji ürünü bir mutfak harika görünecek, çünkü burada ana fikir modern teknolojinin varlığı, metal iç detayların yanı sıra beyaz bir arka plan üzerinde oldukça avantajlı görünecek orijinal lambaların varlığı ile vurgulanıyor..

Klasik tarzda hafif ahşap mobilyalar, özellikle küçük bir desene sahip duvar kağıdı ise, krem ​​​​duvarların arka planına karşı mükemmel bir şekilde oynayacaktır. Yönün lüksü ve zarafeti, kulaklığın düzgün oyulmuş detayları, armatürlerde yaldız veya bronz varlığı ile teyit edilecektir..

Parlak vurgulardan korkmuyorsanız, zıt renklerde yapılmış parlak yüzeylerin parlaklığı, Art Nouveau tarzında küçük bir mutfak dekore etme riskini alabilirsiniz. Burada, genellikle kavisli, asimetrik şekillere sahip çok sayıda metal ve plastik mobilya parçası vardır..

Parlak cephelere sahip bir Kruşçev binasında küçük bir mutfak, ışık düzlemleriyle dönüşümlü olarak kırmızı, sarı, yeşil, mavi tonlarda dekore edilebilir. Renk kombinasyonları artık alakalı: alt katın tasarımında koyu bir gölgenin en sık bulunduğu bej-kahverengi, siyah ve beyaz ve hafif bir – üstte. Karanlık bir zeminden hafif bir tavana böyle kademeli bir geçiş, küçük bir alanın görsel olarak genişlemesine katkıda bulunur..

Kruşçev Mutfak Tasarımı - İç Mekan Renkleri ve Stilleri Kruşçev Mutfak Tasarımı - İç Renkler ve Stiller Kruşçev Mutfak Tasarımı - İç Mekan Renkleri ve Stilleri

Dekorasyon Malzemeleri

Herhangi bir odanın yenilenmesi, yüzey bitirme ile başlar. Kendi bireysel mikro ikliminin hüküm sürdüğü bir mutfaktan bahsettiğimizi düşünürsek, malzeme seçiminde özellikle dikkatli bir yaklaşım gerekir – sonuçta, bir yıldan fazla bir süredir onarımlar yapılır, duvarlar, zemin ve tavan orijinallerini korumalıdır. uzun süre çekicilik.

Zemin

Kruşçev’deki mutfak zemini için, dayanıklı, güvenilir ve neme ve aşırı sıcaklıklara karşı oldukça dayanıklı oldukları için fayansları tercih etmek daha iyidir. Laminat parke de modern bir seçenektir, ancak nemin küçük bir odada sürekli birikeceği göz önüne alındığında, çok uzun sürmez. Alternatif olarak, muşamba döşeyebilirsiniz. Son zamanlarda, modası geçmiş bir kaplama türü olarak kabul edildiğinden, büyük talep görmemiştir, ancak mutfak için muşamba karlı bir çözüm olabilir, ayrıca modern modeller oldukça çekici bir görünüme sahiptir..

Kruşçev'de mutfak tasarımı - Zemin kaplama Kruşçev'de mutfak tasarımı - Zemin kaplama

duvarlar

Mutfakta duvar dekorasyonu için daha birçok seçenek var ve her birinin kendine göre avantajları var. Resim, Sovyet döneminden bu yana en ünlüsü olarak kabul edilir, yalnızca mutfaklar artık eskisi gibi boyanmaz, duvarı yatay olarak iki renge böler (üstteki beyaz, alttaki mavi, yeşil vb.). Tasarımcılar, küçük bir odanın güzel ve şık görünmesi için nasıl boyanacağına dair birçok varyasyon buldular. Ve çok çeşitli boyalar, mutfağın özel koşullarından korkmayacak en dayanıklı bileşimi seçmenize izin verir..

Seramik duvar karoları da dikkat çekicidir. Teknik özellikleri açısından diğer cila türlerinden birkaç kat daha üstündür. Günümüzün iç mekanlarını tamamen fayanslarla kaplamak geleneksel değildir – kural olarak çalışma alanının duvarlarını süslüyorlar. Küçük bir mutfak için, alana daha fazla özgürlük veren küçük fayanslar veya eğlenceli bir mozaik seçmek tercih edilir..

Dekoratif sıva kullanımı, renk ve doku seçimi açısından muazzam fırsatlar sunar. İyi yıkanır, toz tutmaz ve uzun süre dayanır. Çalışmalarınızda gerçek profesyonelleri kullanırsanız, gerçek hayranlık uyandıran benzersiz bir duvar tasarımı elde edebilirsiniz, ancak bu zevkin maliyeti küçük olmayacaktır..

PVC paneller kendiniz monte edilebilir. Artıları, duvarları mükemmel bir şekilde hizalamanıza gerek kalmamasıdır – malzeme altındaki tüm eksiklikleri gizleyecektir. Pahalı değiller ama çok çekici görünüyorlar..

Duvar kağıdı sadece yıkanabilir seçilmelidir. Bunları çalışma alanından uzakta, sıkıştırılmış bir alanda bir duvara yapıştırmak isteseniz bile, bir şekilde duvarlara kirlilik bulaşacaktır. Duvar kağıdının yardımıyla sadece güzel bir tasarım yaratmakla kalmaz, aynı zamanda alanı da ayarlayabilirsiniz. Örneğin, duvar kağıdını yatay bir şeride yapıştırarak alanı görsel olarak genişleteceksiniz ve dikey çizgiler tavanı “yükseltecek”. Kesinlikle kaçınmanız gereken şey büyük çizimlerdir. Düz duvar kağıdı size uymuyorsa, küçük bir alanı aşırı yüklememek için göze batmayan küçük bir baskıya sahip tuvaller satın alabilirsiniz..

Kruşçev'de mutfak tasarımı - Duvar dekorasyonu Kruşçev'de mutfak tasarımı - Duvar dekorasyonu

Tavan

Kruşçev’deki küçük bir mutfak için en iyi seçenek, tavan yüzeyini parlak bir streç kanvasla süslemek olacaktır. Parlak yüzeyi ekstra ferah bir etki için yansıtıcıdır. Nevresimlerin temizlenmesi kolaydır ve mutfak işlemlerinin tüm zorluklarına iyi dayanır. Malzemeyi hafif bir palette seçmek daha iyidir – beyaz, krem, duvarlarla derzlerin sınırlarını “yıkanacak”.

Tavanı boya veya sıva ile kaplayabilirsiniz, ancak çok zaman ve çaba harcayacak olan yüksek kalitede düzleştirilmesi gerekeceğini düşünmeye değer..

Alçıpan asma yapılar, popüler bir modern tasarım seçeneğidir. Ancak küçük bir mutfak için en kolay seçeneği seçmeniz gerekir. Örneğin, yalnızca çevreyi bu şekilde tasarlayabilir ve yapı tarafından çalınan on santimetre eksikliğini giderecek olan kontur boyunca gizli aydınlatma çalıştırabilirsiniz. Bu durumda alçıpan paneller spot aydınlatma sistemi ile donatılmıştır..

Kruşçev'de mutfak tasarımı - Tavan dekorasyonu Kruşçev'de mutfak tasarımı - Tavan dekorasyonu

Kruşçev’de mutfak mobilyaları

Mobilya, ailenin ihtiyaçlarına göre seçilmelidir. Mutfak küçük olduğundan, burada gerçekten neye ihtiyaç duyulduğunu ve neyi reddedebileceğinizi dikkatlice düşünmeniz gerekir. Uzak bir duvar boyunca küçük bir lineer set veya mutfak gereçlerini saklamak için daha fazla dolap ve çekmeceye sahip daha büyük, köşe bir set kurabilirsiniz. Buzdolabı, kural olarak, pencerenin yanına kurulur ve pencere pervazı, çalışma alanını genişletmek veya ondan bir yemek masası yapmak için kullanılabilir. Küçük bir mutfak için en iyi seçenek olacak olan mobilyaların dönüştürülmesine dikkat edin – bu, sete yerleştirilmiş katlanır yemek masası ve sandalyeler, çekmeceli masalar olabilir..

Kruşçev'de mutfak tasarımı - Mobilya Kruşçev'de mutfak tasarımı - Mobilya Kruşçev'de mutfak tasarımı - Mobilya

Aydınlatma ve dekor

Kruşçev’deki mutfak iyi aydınlatılmalıdır, ancak büyük avizeleri ve alçak tavan lambalarını reddetmek daha iyidir. Odanın çevresine ampuller yerleştirerek bir spot aydınlatma sistemi kullanmak ve tezgahın üzerindeki alan için ek aydınlatma sağlamak en iyisidir. Bazı modern mutfak setlerinde, kapı açıldığında tepki veren yerleşik sensörler bulunur – ardından gizli aydınlatma otomatik olarak açılır.

Parlak renklerin “şişmesi” alanı karıştıracağından, doymuş dekor burada hoş karşılanmaz. Ana dekorasyon, çalışma alanının duvar dekorasyonu olabilir. Burada küçük süslemeli fayanslar, örneğin patchwork tarzında desenler koyabilir, şimdi popüler tuğlaları taklit eden plastik paneller takabilirsiniz. Mükemmel bir seçenek, cildin yüzeyini parlak bir hacimsel desen veya ayna yüzeyi ile tasarlamak olacaktır – bu, çalışma alanına bir miktar derinlik vererek hacmini artıracaktır. Dekor, pencerelerde, küçük resimlerde, panellerde, zarif vinil çıkartmalarda tekstil olabilir..

Kruşçev'de mutfak tasarımı - Aydınlatma ve dekor Kruşçev'de mutfak tasarımı - Aydınlatma ve dekor Kruşçev'de mutfak tasarımı - Aydınlatma ve dekor

Kruşçev’de mutfak tasarımı – fotoğraf

Makalemizin, Kruşçev’deki bir mutfağın tasarımının ne olabileceğini anlamanıza yardımcı olduğunu umuyoruz. Ve şimdi, yukarıdakilerin tümünü desteklemek için, bitmiş iç mekanların en iyi fotoğraflarını toplamaya çalıştığımız galerimizi ziyaret etmenizi öneririz. Mutlu seyirler!

Kruşçev'deki mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Kruşçev'deki mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Kruşçev'deki mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Kruşçev'deki mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Kruşçev'deki mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Kruşçev'deki mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Kruşçev'deki mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Kruşçev'deki mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Kruşçev'deki mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Kruşçev'deki mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Kruşçev'deki mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Kruşçev'deki mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Kruşçev'deki mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Kruşçev'deki mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Kruşçev'deki mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Kruşçev'deki mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Kruşçev'deki mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Kruşçev'deki mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Kruşçev'deki mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Kruşçev'deki mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Kruşçev'deki mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Kruşçev'deki mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Kruşçev'deki mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Kruşçev'deki mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Kruşçev'deki mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Kruşçev'deki mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Kruşçev'deki mutfağın iç tasarımı - fotoğraf

Published
Categorized as Mutfak