Kruşçev’de küçük bir mutfak için tasarım fikirleri (65 fotoğraf)

Kruşçev'de küçük bir mutfak için tasarım fikirleri (65 fotoğraf)

1950’lerde ve 1970’lerde Sovyet yapımı dairelerin çoğu çok küçük mutfaklara sahiptir. Tipik panel ve blok evler – o zamanların Kruşçevleri, işçiler için geçici konut olarak tasarlandı – devlet tarafından ücretsiz olarak sağlandı ve 25 yıllık operasyondan sonra yıkıma tabi tutuldu. Bununla birlikte, çeşitli ekonomik ve politik nedenlerden dolayı, bu tür binalar hala eski SSCB topraklarındaki her şehrin mimarisinin çoğunu oluşturuyor ve sakinleri, tasarımı geliştirmek ve evlerinin alanını artırmak için sürekli yeni yollar buluyor..

Kruşçev’de mutfağın yeniden geliştirilmesi

Yeniden geliştirme hakkında bilmeniz gereken ilk şey, apartmandaki bölümlerin yerini değiştirmeyi içermesidir. Bazı duvarların dikkatsizce yıkılması acil bir duruma yol açabilir, bu nedenle bu tür eylemler (konutun mülkiyetinden bağımsız olarak), taslak değişiklikleri onaylaması ve yazılı izin vermesi gereken ilgili hükümet hizmetleriyle önceden anlaşmayı gerektirir. Bulunduğunuz yerdeki belgeleri işleme prosedürüyle ilgili ayrıntıları bir avukatla görüşerek bulabilirsiniz..

Kruşçev’deki mutfak alanını oturma odası veya koridorla birleştirerek genişletmek çoğu zaman mümkündür. Sonuç, konforlu bir stüdyo dairedir. Bazen güzel bir kemerli açıklık yapmak için bölmenin sadece bir kısmını çıkarmak veya eski tuğla duvar yerine (taşıyıcı değilse) alçıpan veya ahşaptan yapılmış geniş bir duvar rafı düzenlemek yeterlidir. Bu tür evlerde tek bir sisteme bağlanan iletişim boruları ve açıklıkları ile banyoların, gaz sobasının, lavabonun, ısıtma pillerinin yerinin değiştirilmesine izin verilmez..

İki odalı bir Kruşçev'de mutfak ve oturma odasını birleştirmek İki odalı bir Kruşçev'de mutfak ve oturma odasını birleştirmek İki odalı bir Kruşçev'de mutfak ve oturma odasını birleştirmek

“Kruşçev” mutfağı için iç stil

Küçük bir mutfağın iç tasarımını planlarken, kullanım alanını artırmaya yardımcı olacak tasarım çözümlerini tercih etmelisiniz. Modern, klasik ve İskandinav stilleri ile Provence, Kruşçev’deki mutfak alanını düzenlemek için mükemmeldir..

Modern mutfak

Çağdaş, modern özlülük, net çizgiler ve maksimum işlevselliktir. Hacimli bir “antediluvian” soba yerine – elektrikli ocak ve ankastre fırın; pencere pervazıyla birleştirilmiş veya aynı zamanda bir bar tezgahı görevi gören temiz tezgah; yerden tavana kapalı raflar ve çekmeceler; spot aydınlatma; teknolojinin metal yüzeyleriyle uyumlu bir şekilde birleştirilen kısıtlı mobilya tonları; rahat panjur.

Kruşçev'de mutfak tasarımı - modern iç mekan tarzı

Klasik mutfak

Klasikler, kusursuz bir tat ve geleneğe bağlılık gösterir. Böyle bir iç mekan, soylu soyluların veya tüccarların evlerini biraz andırıyor: vernik veya sütlü tonlarda hafif emaye ile kaplı ahşap setler; altın ve gümüş aksan; alçı sıva kalıplama; yüksek yumuşak sandalyeler; saten perdeler. Pahalı mobilyalara uyacak mutfak aletleri seçmek zor olmayacak – güzelce dekore edilmiş bir ocak, davlumbaz ve buzdolabı herhangi bir büyük mağazadan satın alınabilir. Bütün bunlar, dairenin Sovyet geçmişini unutmaya ve onu bir lüks vahasına dönüştürmeye yardımcı olacak..

Kruşçev'de mutfak tasarımı - klasik iç tarz

Provence tarzı mutfak

Bu tarz bir kır evinin sadeliği ile şehir hayatının konforunu bir araya getiriyor. Provence, pastel tonlar, dantel ekler, doğal tekstiller (küçük bir çiçekte basma perdeler ve masa örtüleri, lekeli, sakin bir kafes) ile karakterizedir. Kruşçev’in küçücük mutfağında bu tasarım, tazelik ve hafiflik atmosferi yaratacaktır..

Kruşçev'de mutfak tasarımı - Provence stili Kruşçev'de mutfak tasarımı - Provence stili

İskandinav tarzı mutfak

İskandinav minimalizmi, karla kaplı sıradağlar arasındaki İzlanda fiyortlarının saflığının bir yansımasıdır. Duvarların, tavanların, mobilyaların kristal beyazı arka planında, neredeyse şeffaf mavimsi gri elemanların veya ağartılmış ahşabın minimal inklüzyonlarına izin verilir. Kruşçev mutfağının bu tarzdaki tasarımı, odayı görsel olarak genişletecek ve tüm sakinlere rahatlatıcı bir huzur verecektir..

Kruşçev'de mutfak tasarımı - İskandinav tarzı

Kruşçev’deki mutfak için renk çözümleri

5-6 metrekare için mutfağınız çok sıkışık görünmüyordu, doğru tonları seçmeniz gerekiyor. Açık renkler ve pürüzsüz aynalar, optik genişleme için en iyi sonucu verir..

Beyaz renk

Saf beyaz ton ışığı en iyi şekilde yansıtır. Diğer renklerle iyi görünüyor, onlara kontrast veriyor. Bu seramik karolar, kulaklıklar, duvarlar, tavanlar için iyi bir seçenektir. Çoğu soba ve buzdolabı da beyaza boyanmıştır. Ancak zemin, tezgahlar, lavabo ve ocak etrafındaki alan için sessiz renkleri seçmek daha iyidir..

İki odalı bir Kruşçev dairesinde beyaz mutfak - iç tasarım Kruşçev'de beyaz mutfak - iç tasarım

Doğal ahşap rengi

Eşsiz doku ve asil ahşabın tonları, Kruşçev’de rahat bir mutfak iç mekanı için ihtiyacınız olan şeydir. Çam, ıhlamur, ceviz, meşenin doğal yüzeyinin taklidi bile pişirme alanını rahat ve duygulu hale getirecektir. Ahşaba güzel eklemeler doğanın kendisi tarafından sunulur: bunlar çimenli yeşil, grimsi taş tonları, su ve gökyüzünün mavi tonları, kehribar sarısından çikolataya bir sonbahar paletidir..

Kruşçev'de ahşap mutfak - iç tasarım Kruşçev'de ahşap mutfak - iç tasarım

Sarı

Güneş ışınları nadiren penceresinden giriyorsa, bu renk küçük mutfağınızı ısıtacak ve aydınlatacaktır. Bahar turuncusu, açık yeşil, pembe, beyaz ile birlikte bu gölge hem arka plan hem de parlak bir vurgu olabilir. Mor ve gri iç detaylar arasında sarı enfes görünüyor.

Kruşçev'de sarı mutfak - iç tasarım

Yeşil renk

Genç yaprakların yaşamı onaylayan tonu, Kruşçev’de küçük bir mutfak tasarlamak için en iyi seçeneklerden biridir. Duvarları bu renge boyayabilir veya dekoratif öğeler için kullanabilirsiniz. Lake ahşap, turuncu, gri, pembe ve kahverengi yüzeyler ile kusursuz görünecek..

Kruşçev'de yeşil mutfak - iç tasarım

kırmızı renk

Bu zengin renk dikkat çeker, ancak aynı zamanda görsel olarak çok yer kaplar. Bu nedenle, Kruşçev’in mutfağında, küçük bir ek veya zıt bir bitiş olarak dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır..

Kruşçev'de kırmızı mutfak - iç tasarım

Pastel tonları

Herhangi bir renk beyazla karıştırılırsa narin bir hafiflik kazanır. Pastel renklerle çevrili, sakinlik, uyum, saflık hissi var. Küçük bir alan için mükemmel bir seçimdir ve havadar bir his verir..

Ağartılmış tonları doygun renklerle tamamlamak daha iyidir, ancak parlak olanlarla değil. Örneğin, açık menekşe ile moru birleştirebilirsiniz; turkuaz ile şeffaf mavi; kahve rengi ile sütlü.

Kruşçev'de mutfak - pastel renkler

Kruşçev’de mutfak için terbiye ve malzemeler

Herhangi bir mutfağın dekorasyonunda, malzemelerin güzelliği ve pratikliği arasında bir denge bulmak önemlidir. Neme dayanıklı olmalı, yıkanması kolay olmalı ve bazıları ayrıca ağır mekanik strese dayanmalıdır..

Zemin

Böyle bir odada zemini bitirmek için en uygun seçenek muşamba. Ucuzdur, estetik olarak hoş görünür ve temizlenmesi çok kolaydır. Kruşçev’de daha sofistike bir mutfak tasarımı için, açık renkli büyük seramik karolar uygundur (bu arada, çok azına ihtiyacınız olacak). Küçük, dikkat çekici unsurlardan oluşan bir zemin, alanı görsel olarak azaltabilir. Mutfakta laminat uzun süre dayanmaz – yanlışlıkla dökülen kaynar su veya bir tavadan damlayan sıcak yağ, yüzeyine kolayca zarar verebilir..

Pişirme alanına doğal ahşap parke döşemek de pratik değildir – elemanlar arasındaki boşluklara kir girer ve sıcak tava veya su birikintisinden izler kalabilir..

Kruşçev'de mutfakta karo zemin Seramik zemin - Kruşçev'de mutfak tasarımı

duvarlar

Yoğuşma duvarlara yerleşebileceğinden, duvarları su geçirmez emaye ile boyamak veya yıkanabilir vinil duvar kağıdı ile yapıştırmak en uygunudur..

En pahalı, ancak çevre dostu yol yine seramik karolardır. Kontrast detayları olmadan parlak, orta boy bir beden seçmek daha iyidir. Açık renkler ve neredeyse algılanamayan küçük desenler (örneğin, kumlu bir arka plan üzerinde bukleli altın çiçekler; beyaz üzerinde gümüş ışıltı; tuğla veya duvar taklidi) mutfağa hacim kazandırmaya yardımcı olacaktır. Duvarlardaki dikey çizgiler, tavanı görsel olarak olduğundan daha yüksek yapacaktır. Ve daha iyi ışık yansıması için ayna kullanmaya değer..

Fayans ve duvar kağıdı - Kruşçev'de mutfak tasarımı Duvardaki ayna eki - Kruşçev'de mutfak tasarımı

Tavan

Kruşçev’deki mutfaktaki tavanı sıva veya ince alçıpan ile düzleştirmek ve neme dayanıklı hafif boya ile boyamak yeterlidir (koyu veya doygun alanı azaltacaktır). Bu tür dairelerde streç film, asma kirişler, pvc paneller ile seçenekler sadece yüksekliği azaltacak ve zaten küçük bir odayı dolaba dönüştürecektir..

Tavan - Kruşçev'de mutfak tasarımı

Tekstil

Mutfak perdeleri, masa örtüleri, havlular ve peçeteler genellikle yıkanmayı gerektirir. Lekeler sentetik kumaşlardan en kolay şekilde çıkarılır, bu nedenle günlük kullanım için yüksek kaliteli polyester en iyi seçimdir. Pamuklu veya keten ürünlerden daha kötü görünmüyor, ayrıca çabuk kurur ve ütülenmeden bile güzel görünür..

Estetik açıdan küçük bir mutfakta, mobilya veya duvar rengine uygun basit perdeler, kısa perdeler (tüller), ışık perdeleri, Roma, Japon, bambu veya stor perdelerin kullanılması tercih edilir. Ve büyük dökümlü perdeler en iyi yatak odası ve oturma odası için bırakılır..

Perdeler - Kruşçev'de mutfak tasarımı Roma panjurları - Kruşçev'de mutfak tasarımı

Kruşçev’de küçük bir mutfak için mobilyalar

Kruşçev’deki mutfaktaki ana mobilyalar bir takım, yemek masası ve bunun için sandalyelerdir. Bunlar için temel gereksinimler kompaktlık, güvenilirlik ve estetik görünümdür..

Mutfak seti

Set, metal, plastik, cam elemanların eklenmesiyle, dışı pvc film veya kaplama ile su geçirmez vernik veya sunta ile kaplanmış ahşaptan yapılmıştır. Koyu mat yüzeyler geniş odalar için daha uygundur, ancak parlak parlak olanlar küçük bir mutfağın iç kısmında ideal bir çözümdür..

Alanı optimize etmek için, önce ankastre cihazları satın almak ve ardından soba, fırın, buzdolabı, lavabo standartlarına göre konektörlü mobilyalar sipariş etmek daha iyidir. Kaputu kaplayan önlük, ekipmanın rengine veya kulaklığın stiline göre eşleştirilebilir..

Mutfak seti - Kruşçev'de mutfak tasarımı

Akşam Yemeği Bölgesi

5 metrelik bir Kruşçev mutfağına tam teşekküllü bir masa yerleştirmek neredeyse imkansız bir iştir. Bir stüdyo dairede, aynı anda bir bölme işlevi görecek bir bar tezgahı ile değiştirilebilir. Katlanır mobilyalar, geniş pencere pervazları, yüksekliği ayarlanabilir masa tablaları, katlanır masalar da iyi bir çözüm olabilir..

Yemek alanı - Kruşçev'de mutfak tasarımı Bar tezgahı - Kruşçev'de mutfak tasarımı

Depolama sistemleri

Bir mutfak takımı satın almadan veya sipariş etmeden önce, bulaşıkların, küçük ev aletlerinin ve yiyeceklerin nerede saklanacağını düşünmeniz gerekir. Bu, uygun boyutlarda bölümler sağlamaya yardımcı olacak, üreticiye gerekli sayıda çekmece, raf ve niş yapması talimatını verecektir. Mobilyanın nemi emmemesi ve kolay temizlenebilir olması çok önemlidir..

Yer tasarrufuna gelince, dolapların yüksekliği tavan seviyesine yükseltilerek ve köşe alanından en iyi şekilde yararlanılarak sağlanabilir. İçlerine döner atlıkarınca rafları yerleştirmek uygundur. Yemek kitabı, fotoğraflar ve hediyelik eşyalar, yemek masasının üzerindeki açık raflara yerleştirilirse harikadır. Böyle bir kompozisyon aynı anda serbest bir duvar için bir dekorasyon görevi görecektir..

Depolama sistemleri - Kruşçev'de küçük mutfak Depolama sistemleri - Kruşçev'de küçük mutfak

Kruşevka’da mutfakta buzdolabı – nereye yerleştirilir?

Büyük boy bir buzdolabının sıkışık bir mutfakta nereye yerleştirileceği ve kapıları açmanın uygun olması için nasıl yerleştirileceği sorusu Kruşçev’in çoğu sakini için bir baş ağrısıdır. Bu durumdan çıkmanın en iyi yolu – yerleşik model.

İlginç bir çözüm, eski dökme demir pili oradan çıkardıktan sonra, pencere pervazının altındaki boş bir niş içine düşük bir soğutma odası (hatta iki tane) yerleştirmek olacaktır. Alçak bir buzdolabı, bir lavabonun veya tezgahın altına da sığabilir..

Uygun mutfak aydınlatması

Küçük bir mutfakta kesinlikle yapmamanız gereken şey büyük bir avize asmaktır. Tavana monte edilen 2-4 spot çok daha iyi görünecek. Yemek alanı, tezgah ve ocak üzerine ilave LED’ler monte edilebilir.

Ruh hala abajur asmak isterse, bunları bar tezgahının veya tezgahın orta kısmının üzerine yerleştirmek daha iyidir..

Aydınlatma - Kruşçev'de mutfak tasarımı

Kruşçev’de mutfak tasarımı – fotoğraf

Fotoğraf galerimiz, Kruşçev’de mutfak iç tasarımı için ilham ve taze çözümler bulmanıza yardımcı olacaktır. Bunlar, hizmete alınabilecek ve donuk bir Sovyet yaşamını parlak bir modern peri masalına dönüştürebilecek küçük odalarda zaten uygulanmış fikirlerdir..

Kruşçev'de mutfağın iç tasarımı

Kruşçev'de mutfağın iç tasarımı Kruşçev'de mutfağın iç tasarımı Kruşçev'de mutfağın iç tasarımı Kruşçev'de mutfağın iç tasarımı Kruşçev'de mutfağın iç tasarımı Kruşçev'de mutfağın iç tasarımı Kruşçev'de mutfağın iç tasarımı Kruşçev'de mutfağın iç tasarımı Kruşçev'de mutfağın iç tasarımı Kruşçev'de mutfağın iç tasarımı Kruşçev'de mutfağın iç tasarımı Kruşçev'de mutfağın iç tasarımı Kruşçev'de mutfağın iç tasarımı Kruşçev'de mutfağın iç tasarımı Kruşçev'de mutfağın iç tasarımı Kruşçev'de mutfağın iç tasarımı Kruşçev'de mutfağın iç tasarımı Kruşçev'de mutfağın iç tasarımı Kruşçev'de mutfağın iç tasarımı Kruşçev'de mutfağın iç tasarımı Kruşçev'de mutfağın iç tasarımı Kruşçev'de mutfağın iç tasarımı Kruşçev'de mutfağın iç tasarımı Kruşçev'de mutfağın iç tasarımı Kruşçev'de mutfağın iç tasarımı Kruşçev'de mutfağın iç tasarımı Kruşçev'de mutfağın iç tasarımı

Kruşçev'de mutfağın iç tasarımı Kruşçev'de mutfağın iç tasarımı

Video: Kruşçev’de 4-5-6 m2’lik küçük bir mutfak tasarımı.

Published
Categorized as Mutfak