Japon tarzı mutfak: 85 fotoğraf ve fikir

Mutfağı yenilemeye başladığımızda, her birimiz onu sadece yemek hazırlamanın değil, yemek yemenin, arkadaşlarla bir bardak çay içmenin keyifli ve kullanışlı olduğu rahat, ergonomik bir alan olarak görmek istiyoruz. Sıradanlığın bir destekçisi değilseniz, odanın herhangi bir boyutuna mükemmel bir şekilde “uyacak” Japon tarzında bir mutfak dekore etme seçeneğini düşünmeyi, ayrılmak istemeyeceğiniz özel bir oda yapmayı öneriyoruz..

Japon tarzının özellikleri

Yükselen Güneş Ülkesinin sakinleri her zaman güzelliği ve rasyonalizmi takdir edebildiler. Çok sayıda felaket, Japonları, ergonomik işlevselliğin yemyeşil dekorasyona hakim olduğu ve alanı birçok gereksiz şeyle doldurduğu, evlerini baskın bir minimalizm payıyla döşemeye zorladı. Japon konutlarının münzevi düzenlemesinde önemli bir rol, çevrede meydana gelen her şeyin sadece boş olduğu ve iç dünyaya bakmanız gerektiğine göre ulusal felsefe tarafından da oynandı..

İç tasarımın ana özellikleri şu şekilde ayırt edilebilir: doğal renk paleti (ahşap, taş, bambu, ipek, pirinç kağıdı) ile doğal malzemelerin kullanımı, düzenli şekillerde bodur mobilyalar, parlak ışık ve dekorun olmaması gibi. iç duvarların orijinalleriyle değiştirilmesinin yanı sıra..

Modern Avrupa iç mekanlarının koşullarında, elbette, bazı ayrıntılar biraz basitleştirilmiştir: doğal pirinç kağıdı, buzlu cam, plastik ile değiştirilir ve genellikle ahşap yerine MDF kullanılır. Shoji bölümleri de daha az yaygındır – kurulumları geniş alanlar için geçerlidir, küçük bir mutfakta kulaklıkların cephelerinin dekorasyonuna, dekora yansır. Buna rağmen, Japon tarzı, kısıtlama, sadelik ve aynı zamanda eski kültür geleneklerinin değişmezliğini birleştiren en estetik stillerden biri olarak kabul edilmektedir..

Japon Tarzı Mutfak Tasarımı - Özellikler

Renk çözümleri

Japon tarzı iç mekanın renk paleti, insanların doğayla uyum içinde yaşama arzusundan büyük ölçüde etkilenmiştir, bu nedenle mutfaktaki ana tonlar bej, kahverengi, yeşil, gri, kiraz ve siyah olacaktır. Balın rengiyle karşılaştırılabilir kehribar lekeleri ve su elementinin tonları vardır – mavi ve açık mavi. Japon iç mekanları için kabul edilemez olan beyaz paletin yerini kremsi, sütlü tonlar alıyor. Tasarımda, hafif olanların ayrıcalığa sahip olduğu üçten fazla ton kullanılmaz. Bu renk şeması sayesinde, Japon tarzı, boyutlarına ve ana noktalara göre konumlarına bakılmaksızın her odaya mükemmel uyum sağlar..

Japon tarzı bej mutfak

Bej, birçok renkle birleştirilebilen temel bir nötr renktir. Sakin bir enerjisi vardır ve bir kişinin ten rengine yakın olduğu düşünülür, bu nedenle kendine konsantre olamaz. Mutfağın iç kısmında, kaplama malzemeleri veya kulaklık cepheleri şeklinde büyük miktarlarda bulunabilir. Hepsinden iyisi, bej palet kahverengi ile birleştirilir, ancak zıt tonların varlığı hariç tutulmaz..

Japon Tarzı Bej Mutfak - İç Tasarım Japon Tarzı Bej Mutfak - İç Tasarım

Japon tarzı kırmızı mutfak

Japonlar kırmızıyı güç ve erkeklikle ilişkilendirir. Orta Çağ’da bile insanlar, barış ve aile refahının bir sembolü olarak, sıcaklık ve yaşam veren ateş unsurunu onurlandırdılar. İç mekanda, kırmızı palet atmosferi önemli ölçüde canlandırabilir, en önemli alanları vurgulayabilir. Venge ve fildişi tonlarına sahip kırmızı palet mükemmel bir şekilde kombinlenecek.

Japon Tarzı Kırmızı Mutfak - İç Tasarım Japon Tarzı Kırmızı Mutfak - İç Tasarım

Japon tarzı kahverengi mutfak

Renk, Japon mutfağının sakin ortamında çarpıcı kontrastlar yaratır. Güvenilirlik, ahşap kütlesinin sıcaklığı ile çağrışımlar uyandırır, doğru kararlar vermeye odaklanmanızı sağlar. Bununla birlikte, iç kısımdaki fazlalığı, depresyona ve hayal kırıklığına neden olabilir, bu nedenle, en başarılıları altın, kumlu, yeşil tonlar olacak doğru gölgeyi ve yoldaşları seçmek önemlidir..

Japon Tarzı Kahverengi Mutfak - İç Tasarım Japon Tarzı Kahverengi Mutfak - İç Tasarım

Japon tarzı yeşil mutfak

Japon iç mekanındaki zeytin paleti oldukça organik görünüyor. Renk doğa ile ilişkilidir, bir kişinin duygusal durumu üzerinde büyük bir olumlu etkiye sahiptir, sakinleşir, acil sorunlardan uzaklaşmaya yardımcı olur. Ancak pasif bir duruma neden olmamak için iç mekanda dozajda kullanmanız gerekir. Zeytin paleti, ona yakın odunsu dokularla çevrili daha da etkileyici görünecek ve ana arka plan sütlü veya açık gri olabilir..

Japon Tarzı Yeşil Mutfak - İç Tasarım Japon Tarzı Yeşil Mutfak - İç Tasarım

Japon tarzı siyah mutfak

Japonların gri paleti, asaletin ve bilgeliğin sembolü olarak kabul edilir. Herhangi bir renk, arka planına karşı etkileyici ve zarif bir şekilde oynayacaktır. Japonlar duvarları koyu renklerle süslemeye meyilli olmadığı için kulaklığın cephelerinde siyah bulunacak ve kırmızı, inci, zeytin tonları en iyi müttefikleri olacak. Ayrıca resim, hiyeroglif çizmek için de kullanılır..

Japon Tarzı Siyah Mutfak - İç Tasarım Japon Tarzı Siyah Mutfak - İç Tasarım

Kaplamalar ve malzemeler

Daha önce de söylediğimiz gibi Japon tarzı mutfaklarda doğal malzemeler tercih ediliyor. Bununla birlikte, neredeyse tamamen bölme içermeyen orijinal Japon binalarının aksine, günümüzün iç mekanlarının mütevazı kapalı alanlara sahip olduğu ve her kaplama malzemesinin yüksek nem, aşırı sıcaklık koşullarıyla başa çıkamayacağı gerçeği dikkate alınmalıdır. Bu nedenle neme en dayanıklı, temizlemesi kolay terbiye yöntemlerine özen gösteriyoruz..

Zemin

Japon tarzı mutfaklar için geleneksel kaplama malzemesi ahşap tahtadır. Günümüzde, bu tür dekorasyon özel evler için geçerlidir ve apartman koşullarında muşamba, parke tahtası veya laminat ile değiştirilir. Ahşap benzeri dokular veya taş dahil olmak üzere porselen taş zeminleri seçebilirsiniz. Harika bir ek, çalışma veya yemek alanının yanında bir tatami mat olacaktır..

Japon Tarzı Mutfak Tasarımı - Zemin Kaplama Japon Tarzı Mutfak Tasarımı - Zemin Kaplama

duvarlar

Mutfağın duvarlarını Japon tarzında dekore etmek için nötr renkte dekoratif sıva veya düz duvar kağıdı seçebilirsiniz. Vurgu bölgelerini belirlemek için ahşap panellerin yanı sıra ahşap, bambu ve temalı fotomuralları taklit eden plastik paneller kullanılır. Japon versiyonunda üstten PVC paneller kurarak shoji bölümünün altına bir duvar yerleştirmek oldukça mümkündür..

Genellikle ana dekoratif unsur haline gelen önlüğe özel dikkat gösterilmelidir – taş mozaikler, yapay taşlar veya Japon temalarında görüntülü derilerle süslenebilir..

Japon Tarzı Mutfak Tasarımı - Duvar Süslemeleri Japon Tarzı Mutfak Tasarımı - Duvar Süslemeleri

Tavan

Tavan yüzeyi için en basit tasarım seçeneği boyama veya badanadır. Ancak mutfağınızın tasarımını mümkün olduğunca Japon özgünlüğüne yaklaştırmak istiyorsanız ve tavanların yüksekliği izin veriyorsa, daha karmaşık bir yapı oluşturabilirsiniz. Bunu yapmak için, tüm tavan alanı karelere bölünmüş ve ahşap kirişler eklenmiştir. İç kısım mat, kumaş streç kumaşla boyanabilir veya çerçevelenebilir ve kirişler doğal formlarında bırakılmalıdır..

Armstrong tavan sistemi inanılmaz güzel görünüyor. Bunu inşa etmek için, alanı karelere bölerek kaba tavana uzunlamasına ve enine profiller eklemek gerekir. Daha sonra, tahtalar koyu boya ile boyanabilir veya bir ağacı taklit eden kendinden yapışkanlı bir film ile yapıştırılabilir. Daha sonra, ortaya çıkan hücrelere lambalar yerleştirilir ve bir Japon temasında kağıt, kumaş veya topak görüntüleri ile süslenebilen plastik plakalarla kaplanır..

Japon Tarzı Mutfak Tasarımı - Tavan Kaplaması Japon Tarzı Mutfak Tasarımı - Tavan Kaplaması

Japon tarzı mutfak mobilyaları

Eski Japon evlerinde, yemek alanını donatmak için alçak mobilyalar yerleştirmek, kilim ve çömelme masaları kullanmak gelenekseldi. Tabii ki, bir Avrupa sakini için bu tür mobilyalar çok fazla rahatsızlığa neden olacak ve Japonların kendileri artık bu tür geleneklere bağlı kalmıyor. Bu nedenle, durumu Japonca’ya mümkün olduğunca yaklaştırmak için, doğru katı biçimde boyanmamış ahşaptan mobilya seçiyoruz..

Buzdolabı da dahil olmak üzere ev aletleri, kulaklığın bağırsaklarında en iyi şekilde gizlenir. Yemek masası genellikle çok iyi donanımlıdır, taş veya ahşap bir tablaya sahiptir. Daha dar ve daha hafif, az kulplu veya kulpsuz dolaplar seçmek daha iyidir. Shoji taklit eden bir sandık ile buzlu cam ekler güzel görünecek.

Japon Tarzı Mutfak Tasarımı - Mobilya Japon Tarzı Mutfak Tasarımı - Mobilya

Aydınlatma ve dekor

Japon iç mekanlarında dağınık aydınlatma tercih edilir, bu nedenle bu durumda tavanın iç aydınlatması çok karlı bir çözüm olacaktır. Buna ek olarak, merkezi sarkıt avizeler kurabilir, mobilya aydınlatması ayarlayabilir, mutfağın çevresine noktalar yerleştirebilirsiniz. Hasır bambu, pirinç kağıdı, saman tonlarında lambalar güzel görünüyor. Japonlar düzenli geometrik şekillere saygı duyduğundan, aydınlatma armatürleri net kare, dikdörtgen veya küresel ana hatlarla karakterize edilir..

Japon tarzı yemyeşil dekoru reddetse de, odanın temalı bir tasarım alması, sıkıcı ve ıssız görünmemesi hala gereklidir. Bunu yapmak için, akıllıca alıntılarla duvar kaydırmaları, Japon temalarında resimler içeren fotomurallar, gravürler gibi ayrıntıları kullanın. Dekorasyon, dar nişlere yerleştirilmiş seramik ve porselen figürinler, vazolar olacaktır. Bunu yapmak için duvarda bir girinti yapmanıza gerek yok – sadece mutfak dolaplarından birini kapısız bırakın. Otantik sofra takımı satın alın: bir çay takımı, bir suşi takımı, meyve ve tatlılar. Japonlar arasında doğallıkla ilişkilendirilen canlı saksılar, özellikle geleneksel bonsai ağacı, iç mekanlarda uyumlu görünecek..

Japon Tarzı Mutfak Tasarımı - Aydınlatma ve Dekor Japon Tarzı Mutfak Tasarımı - Aydınlatma ve Dekor

Japon tarzı küçük mutfak

Japon iç mekanlarının ilkeleri küçük alanlar için idealdir. Burada sadece açık renkli kaplama malzemeleri kullanılır. Tavanda dikey alanın bir kısmını “çalacak” karmaşık yapılar inşa etmemelisiniz – boyama ile yapmak daha kolaydır veya gerçekten özel bir şey istiyorsanız, alçıpandan süslemeler yapın.

Mobilya takımı hafif olmalıdır – cephelerde belirli bir ağırlıksızlık veren açık raflara veya Japon bölmelerinin taklidine sahip olmalıdır. Aydınlatma tasarımının ilkeleri değişmeden kalır – çok fazla loş ışık olmalıdır, bu nedenle hem genel tavan lambaları hem de önemli alanları aydınlatan yerel lambalar kurulmalıdır. Japon tarzında küçük bir mutfağın dekoru saksılar, duvar resimleri, tematik resimlerle duvar resimleri, yemekler olacak..

Japon Tarzı Küçük Mutfak - İç Tasarım Japon Tarzı Küçük Mutfak - İç Tasarım

Japon tarzı mutfak iç tasarımı – fotoğraf

Tarzın kendine özgü estetiği, minimalist notaların ve doğal motiflerin ihtişamının, Yükselen Güneş Ülkesi’nin kimliğinin unsurlarıyla birleşimi ile şaşırtmaktan asla vazgeçmez. Galerimizdeki fotoğrafta yer alan Japon tarzı mutfak tasarımının sayısız örneğine bir göz atın ve istediğiniz seçeneği seçmekten çekinmeyin. Mutlu seyirler!

Japon tarzı mutfak iç tasarımı - fotoğraf Japon tarzı mutfak iç tasarımı - fotoğraf Japon tarzı mutfak iç tasarımı - fotoğraf Japon tarzı mutfak iç tasarımı - fotoğraf Japon tarzı mutfak iç tasarımı - fotoğraf Japon tarzı mutfak iç tasarımı - fotoğraf Japon tarzı mutfak iç tasarımı - fotoğraf Japon tarzı mutfak iç tasarımı - fotoğraf Japon tarzı mutfak iç tasarımı - fotoğraf Japon tarzı mutfak iç tasarımı - fotoğraf Japon tarzı mutfak iç tasarımı - fotoğraf Japon tarzı mutfak iç tasarımı - fotoğraf Japon tarzı mutfak iç tasarımı - fotoğraf Japon tarzı mutfak iç tasarımı - fotoğraf Japon tarzı mutfak iç tasarımı - fotoğraf Japon tarzı mutfak iç tasarımı - fotoğraf Japon tarzı mutfak iç tasarımı - fotoğraf Japon tarzı mutfak iç tasarımı - fotoğraf Japon tarzı mutfak iç tasarımı - fotoğraf Japon tarzı mutfak iç tasarımı - fotoğraf Japon tarzı mutfak iç tasarımı - fotoğraf Japon tarzı mutfak iç tasarımı - fotoğraf Japon tarzı mutfak iç tasarımı - fotoğraf Japon tarzı mutfak iç tasarımı - fotoğraf Japon tarzı mutfak iç tasarımı - fotoğraf Japon tarzı mutfak iç tasarımı - fotoğraf Japon tarzı mutfak iç tasarımı - fotoğraf