Doğu tarzı mutfak: 75 fotoğraf fikri

Avrupa konut dairelerini oryantal tarzda düzenlemenin popülaritesi, bu tür odalara sahip ilk evlerin ortaya çıkmaya başladığı 19. yüzyıla kadar uzanıyor. Bu kültürün iç tasarımdaki düzenlemesi oldukça sıradışı ama güzel, rahat ve modern görünüyor..

Oryantal tarzın özellikleri

Ana özellik, Fas motifinin özelliklerini oluşturan Çince, Japonca ve Arapça – birbirinden birçok açıdan farklı olan birkaç yönün varlığıdır. Ancak, onları birleştiren birkaç ana özellik vardır, yani:

1. Doğal malzemelerin kullanımı. Orijinal seramik, metal, ahşap ve ipek tekstiller buraya mükemmel uyum sağlar.

2. Egzotiklik ve özgünlük, rahat bir aranjmanla birlikte.

3. Ulusal süslemelerin varlığı, kaplamadaki desenler.

4. Şıklık ve aynı zamanda dekorasyon kısıtlaması.

Oryantal tarzda bir mutfakta, dekor görevi gören çerçevelerde fotoğrafın yanı sıra yemeğin hazırlandığı odanın ana işlevi ile ilgisi olmayan çeşitli figürler olmamalıdır..

Oryantal tarzda mutfak tasarımı - Özellikler Oryantal tarzda mutfak tasarımı - Özellikler

Renk çözümleri

Üslup dalları birçok ideolojik farklılığa sahip olsa da zengin bir renk skalası ile birleşirler. Sarı, bej, kırmızı, kahverengi tonlarının yanı sıra yeşil ve mavi renklerin hakimiyetindedir. Arap tarzı altın kumlu tonlarla parlıyor, Japonlar kahverengi unsurlarla birlikte kremsi bir paleti tercih ediyor. Macenta’nın çeşitli doğaçlamaları, Çin konutlarının karakteristiğidir..

Oryantal tarzda bej mutfak

Bej, sarı, altın tonları harika bir rahatlatıcı ortam yaratır. Bu kaplama yelpazesi, ahşap mobilyalar ve koyu renkli zeminlerle mükemmel uyum sağlar. Tavan tuvali çoğunlukla ahşap kirişlerin oldukça estetik göründüğü beyaz veya krem ​​​​boya ile kaplanmıştır. Ayrıca, açık bej duvar kaplamalarının arka planına karşı altın mozaik lekeleri harika görünüyor..

Fas yönünde, oyma detayları kaplamanın maviliği ile mükemmel bir şekilde birleşen bejin rolünün sete düştüğü iç mekanlar bulabilirsiniz. Yükselen Güneş Ülkesi için bu aralık en tipik olanıdır. Ayrıca duvarlar alt ve üst katlardan daha koyu renklerde dekore edilebilir – bu geometrik özgünlük katar. Kahverengi bir ulusal süslemeli bej karolar, Arap tipini mükemmel bir şekilde karakterize eder..

Bej Doğu Tarzı Mutfak - İç Tasarım Bej Doğu Tarzı Mutfak - İç Tasarım

Oryantal tarzda kırmızı mutfak

Çoğu zaman, mor tonlar, dekorasyonda kullanımları hariç tutulmamasına rağmen, mobilya cephelerinde, tekstillerde ve dekorda kendini gösterir. Duvar panellerini ören kırmızı renk şemasındaki arabesk ağları keyifli görünüyor. Duvarlardan birini vurgulayarak dekore edebilirsiniz ve özellikle cesur sahipler bazen odanın yumuşak bir gölgeyle, örneğin pişmiş toprakla tamamen doldurulmasını tercih eder. Böyle bir iç mekan Çin veya Fas tarzında bulunabilir. Ancak tek renkli olmamalıdır – aydınlatma armatürlerinin ve dekorasyonların pembe, turuncu, kahverengi ve küçük beyaz unsurları onu seyreltmeye yardımcı olacaktır..

Japonya’nın Uzak Doğu minimalizminde böyle bir tasarım nadirdir. Çoğu zaman burada “kutuyu” pastel renklerde dekore etmek gelenekseldir ve kiraz rengi abajurlarda, tekstillerde bulunur, yan yüzeylerden birini boyar veya dekoratif görüntüler uygular..

Oryantal tarzda kırmızı mutfak - İç tasarım Oryantal tarzda kırmızı mutfak - İç tasarım

Oryantal tarzda zeytin mutfağı

Zeytin meyvelerinin çeşitli tonları zarif iç mekana tazelik getirerek sıcak, rahat bir atmosfere sahip sofistike bir tasarım yaratır. Burada dalga, birkaç tonu aynı anda birbiriyle mükemmel bir uyum içinde birleştirir. Kahverengi, beyaz ve krem ​​tonları da iyi partnerlerdir..

Zeytin mobilya cephelerinin, tavanın, duvarların ve koyu kahverengi zeminin açık (beyaz, krem) ana rengiyle kombinasyonu harika görünüyor. Ahşap kirişler ve etnik desenler motifi tamamlayacak. Duvarları zeytin paleti ile boyayarak farklı bir çözüm üzerinde durabilirsiniz. Doğal ahşaptan yapılmış mobilyalar, rengin asaletini vurgulayacaktır..

Oriental Olive Kitchen - İç Tasarım Oriental Olive Kitchen - İç Tasarım

Kaplamalar ve malzemeler

Kaplama yapı malzemeleri arasında tavan sıvası ve boyası, duvar karosu, mozaik ve ahşap döşeme gibi en yaygın kullanılanlar ayırt edilebilir. Kumaş kaplama gibi daha orijinal yöntemler de vardır. Ancak yemeklerin hazırlandığı sınırlı alan koşulları için tamamen rasyonel olmadığı için, geniş mutfakların yemek alanlarında bu tür “güzellik” kullanılır..

Zemin

Stilin yanı sıra mikro iklimin özelliği de dikkate alındığında, döşeme zemini dekore etmenin en iyi yolu olacaktır. Bu malzemenin temizlenmesi kolaydır, yüksek aşınma direncine sahiptir ve çok çeşitli renk ve desenler, herhangi bir yön için en iyi seçeneği seçmenize olanak tanır..

Japonca’da beyaz-kahverengi tek renkli levhalardan oluşabilirken, Fas’ta ulusal bir süslemenin varlığı ile karakterize edilir. Çin türünde yapay taş iyi görünecek. Bu malzeme oldukça soğuk olduğu için zemin yüzeyine önceden ısıtma sistemi kurulabilir..

Parke veya neme dayanıklı laminat da iyi bir seçenektir. Çeşitleri doğal malzemelerin yapısını tekrarlarken, çok daha ucuz olan muşamba kullanabilirsiniz..

Oryantal Tarzı Mutfak Tasarımı - Zemin Kaplama Oryantal Tarzı Mutfak Tasarımı - Zemin Kaplama

duvarlar

Duvar bölmelerinin tasarımında boya, dekoratif sıva, ahşap paneller ve tabii ki fayanslar yaygın olarak kullanılmaktadır. Mozaiğin ayrı bir yeri vardır. Burada hemen hemen tüm türlerde kullanılır. Etnik tasarımı vurgulayacak mükemmel bir ek, fotoğraf baskısı ile iş önlüğünün astarı olacaktır. Bu durumda, belirli bir kültürün görüntü özelliğini seçebilirsiniz. Örneğin, Japon samurayları veya kiraz çiçekleri, hiyeroglifler veya ejderhalar vb. Ana arka plan çoğunlukla nötrdür ve yan bölümlerden biri zıt bir görüntü veya parlak bir renk uygulanarak vurgulanabilir..

Fas tarzında, yemekler için raflı kubbeli nişler memnuniyetle karşılanır ve Japonya’nın ruhu, bir shoji bölmesini taklit eden bir duvar yüzeyi ile vurgulanacaktır. İpekten yapılan kumaş kaplama, Çin ve Arap türlerine büyük ölçüde tekabül ediyor – bu şekilde yemek ve dinlenme alanını düzenleyebilirsiniz..

Oryantal tarzda mutfak tasarımı - Duvar dekorasyonu Oryantal tarzda mutfak tasarımı - Duvar dekorasyonu

Tavan

Çoğu durumda, tavan yüzeyleri badana, boyama, mat gergi yapıları ile dekore edilmiştir. Bazen burada fotoğraf baskısı uygundur, örneğin Yükselen Güneş Ülkesini yerleştirmek için. Lambaların asıldığı kiriş örgüleri burada harika görünüyor. Arap mutfağı için, kubbe şekline mümkün olduğunca yakın bir asma alçıpan yapı düzenleyebilirsiniz..

Oryantal tarzda mutfak tasarımı - Tavan dekorasyonu Oryantal tarzda mutfak tasarımı - Tavan dekorasyonu

Oryantal tarzda mutfak mobilyaları

Mutfak için gerçekten “oryantal” mobilyalar, üretimi için doğal yüksek kaliteli ahşap örnekleri ve antika unsurların kullanılması gerektiğinden, yüksek maliyeti ile dikkat çekiyor. En yaygın kullanılanlar tik, maun, bambudur. Ek, cam ve plastik mobilyalardan yapılmıştır. Tasarım gelince, yönlerin her birinde kendine has özellikleri vardır:

– Japon mutfağında belirgin geometrik şekillere sahip mobilyalar. Buzlu cam ekler, kulpsuz, cilalı cepheler kabul edilir. Yemek masası, sağlamlığı ve büyüklüğü ile ayırt edilir. Taş, ahşap veya metal çerçeveli, genel masa üstü olabilir;

– Fas, kubbe şeklindeki dolaplar, oymalı süslemeler, antik bir dokunuş ve çiziklerle ayırt edilir. Genellikle kulaklık maundan yapılır;

– Arap temalı mutfak alanı alçak, toprak objelerle döşenecek. Setin cepheleri oymalar ve kabartmalı ekler ile dekore edilmiştir;

– Çin mobilyalarının yuvarlak bir şekli vardır. Meşe, rattan ve bambudan yapılmıştır. Özel etnik notlar, üzerine hiyeroglif veya süs ekleyecektir..

Oryantal Tarzı Mutfak Tasarımı - Mobilya Oryantal Tarzı Mutfak Tasarımı - Mobilya

Aydınlatma ve dekor

İyi bir dağınık aydınlatma sağlamak için yeterli aydınlatma armatürü olmalıdır. Güzel avizeler, kumaşlı sarkıt lambalar, cam ve ahşap (bambu) abajurlar burada uygundur. Spotlar ve spotlar her yerde hoş karşılanmaz, örneğin, Çin ruhundaki bir durum, ışık kaynaklarının gizliliğini ima eder ve Fas versiyonunda gümüş lambalar oldukça uygundur..

Doğu, süslülüğü ile ünlü olsa da, bir odayı dekore ederken minimalizm hakkında unutmamak gerekir. Çoğu zaman, duvarların, zeminin ve tavan yüzeyinin renkliliği bir süs haline gelir. Ama yine de, örneğin porselen figürinler, bambu kilimler, bir çay töreni servisi, kuş veya ejderha resimleri, porselen tabaklar gibi bir etnik kültür parçası eklenmelidir..

Arap süslemelerinde satranç, nargile, dekoratif yastıklar uygundur. Japonya’nın ruhu samuray, kırmızı hayranlar, canlı bitkiler (bonsai, orkide), ikebana duvar resimleri ile vurgulanacak..

Doğu Tarzı Mutfak Tasarımı - Aydınlatma ve Dekor Doğu Tarzı Mutfak Tasarımı - Aydınlatma ve Dekor Doğu Tarzı Mutfak Tasarımı - Aydınlatma ve Dekor

Oryantal tarzda küçük mutfak

Söz konusu tarz minimal bir mobilya seti içerdiğinden, küçük bir alanda uygulamak oldukça mümkündür. Japon tipi konut üzerinde durmak tercih edilir, çünkü minimalizm burada daha büyük ölçüde kendini gösterir, ancak diğer varyasyonlar dışlanmaz. İyi bir tasarım çözümü, mobilyayı yerden tavana satın almak veya duvar kaplamasının rengini eşleştirmek, böylece setin odaya uyum sağlaması olacaktır..

Dekorasyonun ana arka planı, bir mozaik önlük, parlak renkli orijinal etnik lambalar şeklinde parlak dekoratif ekler ile tamamlanacak olan hafif bir paletten seçilmelidir. Tavanda karmaşık alçıpan yapılardan kaçınılması tavsiye edilir – basitçe boyamak veya streç bir tuval ile süslemek daha iyidir. Zemin kaplaması zıt olarak koyu veya açık olabilir, ancak duvar kaplamasından birkaç ton daha koyu olabilir..

Dekor, alanı aşırı yüklememelidir, bu nedenle, örneğin bitkilerle parlak kaplar, zarif duvar resimleri, dekorasyonda ulusal süslemeler gibi temiz unsurlardan oluşacaktır..

Oryantal tarzda küçük mutfak - İç tasarım Oryantal tarzda küçük mutfak - İç tasarım Oryantal tarzda küçük mutfak - İç tasarım Oryantal tarzda küçük mutfak - İç tasarım

Oryantal tarzda mutfak tasarımı – fotoğraf

Doğu tarzı bir mutfak iç mekanı oluşturmak için çok sayıda her türlü seçeneği kelimelerle ifade etmek oldukça zordur. Bu nedenle, mutfak odasını dekore etmek için çeşitli stil çözümleri sunan geniş bir fotoğraf galerisi topladık. Belki bazıları dairenizde kendi etnik köşenizi yaratmanıza yardımcı olacaktır. Mutlu seyirler!

Oryantal tarzda mutfak - iç tasarım fotoğrafı Oryantal tarzda mutfak - iç tasarım fotoğrafı Oryantal tarzda mutfak - iç tasarım fotoğrafı Oryantal tarzda mutfak - iç tasarım fotoğrafı Oryantal tarzda mutfak - iç tasarım fotoğrafı Oryantal tarzda mutfak - iç tasarım fotoğrafı Oryantal tarzda mutfak - iç tasarım fotoğrafı Oryantal tarzda mutfak - iç tasarım fotoğrafı Oryantal tarzda mutfak - iç tasarım fotoğrafı Oryantal tarzda mutfak - iç tasarım fotoğrafı Oryantal tarzda mutfak - iç tasarım fotoğrafı Oryantal tarzda mutfak - iç tasarım fotoğrafı Oryantal tarzda mutfak - iç tasarım fotoğrafı Oryantal tarzda mutfak - iç tasarım fotoğrafı Oryantal tarzda mutfak - iç tasarım fotoğrafı Oryantal tarzda mutfak - iç tasarım fotoğrafı Oryantal tarzda mutfak - iç tasarım fotoğrafı Oryantal tarzda mutfak - iç tasarım fotoğrafı Oryantal tarzda mutfak - iç tasarım fotoğrafı Oryantal tarzda mutfak - iç tasarım fotoğrafı Oryantal tarzda mutfak - iç tasarım fotoğrafı Oryantal tarzda mutfak - iç tasarım fotoğrafı Oryantal tarzda mutfak - iç tasarım fotoğrafı Oryantal tarzda mutfak - iç tasarım fotoğrafı Oryantal tarzda mutfak - iç tasarım fotoğrafı Oryantal tarzda mutfak - iç tasarım fotoğrafı Oryantal tarzda mutfak - iç tasarım fotoğrafı Oryantal tarzda mutfak - iç tasarım fotoğrafı Oryantal tarzda mutfak - iç tasarım fotoğrafı Oryantal tarzda mutfak - iç tasarım fotoğrafı