İnanılmaz bir izlenim bırakan lüks ve zarif iç mekan

Lüks etkileyici barok mutfak iç

Mutfak, hostesin çok zaman geçirdiği bir yerdir, ancak bu oda herkes için değil, basit ve özlü olmalıdır. Barok’u seçen herkes kesinlikle kutunun dışında düşünür. Ciddiyet, ihtişam, temellik ile karakterizedir. Çoğu zaman, böyle bir karar, aristokrasinin, ihtişamın, zenginliğin taraftarı olanlar için tipiktir. Böyle bir güzelliğin yaratılması hala görevdir, çünkü tüm özellikleri dikkate almak gerekir. Bunun hakkında daha ayrıntılı olarak konuşacağız.!

Bu tarz geniş odaların dekorasyonu için uygundur.

Bu tarz geniş odaların dekorasyonu için uygundur.

İç mekanda Barok tarzının tarihi

Barok tarzı, 17.-18. yüzyıllarda İtalya’da ortaya çıktı. Moda, kraliyet hanedanları ve çok zengin aileler tarafından belirlendi. Statü vurgulanmalı ve mümkün olduğu kadar gösterişli bir şekilde öne çıkmalıydı. Daha pahalı olan her şey kullanıldı: altın kumaşlar, değerli taşlarla işlemeli mobilyalar, sıva.

Not! Barok tarzın parlak temsilcileri, St. Petersburg’da bulunan Vorontsov ve Sheremetyevsky saraylarıdır..

Eski İtalyan stilinin modern yorumu

Eski İtalyan stilinin modern yorumu

İlginç bir şekilde, orta tabakanın temsilcileri arasında bile böyle bir tasarım uygulandı. Tabii ki, bu koşullarda sadece lüks yanılsaması yaratıldı – insanlar gerçekten soyluları ve kralları gibi olmak istediler..

Çok fazla gösterişli ve taş işlemeli artık kullanılmasa da böyle bir tarzın modern mutfaklara girmesi garip değil, ancak yine de belirli özelliklerden yönü tanıyabilirsiniz. Böylece yoğun bir ihtişamla çevrili gerçek bir aristokrat gibi hissedebilirsiniz..

Bir iç mekan yaratırken temel kural, ev genelinde stil birliğini korumaktır.

Bir iç mekan yaratırken temel kural, ev genelinde stil birliğini korumaktır.

Barok mutfak tasarımının göze çarpan özellikleri

Bu mutfak tasarım seçeneğinin önemli bir özelliği var – aşırılık eğilimi. Bu ifade, odada neyin ve nasıl görüneceğini mükemmel bir şekilde gösterir. Diğer özellikler şunları içerir:

 1. Yuvarlak çizgiler, kavisli şekiller.
 2. Zengin dolgulu iç öğeler.
 3. Duvarlarda boyama.
 4. Çok sayıda ayna yüzeyi.
 5. Ağır, masif tekstiller.
 6. Kontrast sıva kalıplama.
 7. Sütunlar mevcut olabilir.
 8. Saray tarzında zorunlu görkemli avize.

15

Barok tarzı, fikri vurgulayan parlak kontrastlarla karakterizedir. Örnek: bir kulaklığın koyu ön yüzleri ve üzerinde altın veya gümüş sıva kalıplama. Popüler renk kombinasyonları:

 • Yeşil ve altın.
 • Mavi / altın ile beyaz.
 • gök mavisi ile bordo.

Görkem ve üstünlüğün maksimum gösterimi, stilin ana özelliğidir.

Görkem ve üstünlüğün maksimum gösterimi, stilin ana özelliğidir.

Önemli! Lüks Barok tarzında dekore edilmiş mutfakların fotoğraflarına yakından bakarsanız, özellikle dolaplar, duvar kağıtları, perdeler için dikey çizgilerin yatay olanlara göre baskın olduğunu fark edeceksiniz..

Siyah parlaklığın zengin kombinasyonu ve

Parlak siyah ve “altın”ın muhteşem kombinasyonu

Barok mutfak bitirir

Böyle iddialı ve parlak bir tarz yaratmak için çok çalışmanız gerekiyor ve her odada olduğu gibi burada her şey yüzeyleri bitirmekle başlıyor: duvarlar, tavan, zemin. Barok’un klasik versiyonunda, doğal malzemelerin kullanıldığı varsayılır ve herhangi bir nedenle bunları seçmek imkansızsa, onlara böyle bir etki vermeniz gerekir..

Kullanılan kaplama için:

 1. Taş.
 2. Pahalı ağaç türleri.
 3. Doğal ipek.

Doğal malzemeler kullanmak daha pahalı bir görünüm yaratır

Doğal malzemelerin kullanılması daha pahalı bir iç mekan yaratacaktır.

Elbette bunlar ideal seçenekler ancak bunları kullanmak için her zaman finansal ve teknik bir fırsat olmuyor. Yapay ikameler, dışarıdan ayırt edilmesi son derece zor olan kurtarmaya gelir. Ayrıca, bu tür malzemeler çok daha yüksek teknik parametrelere sahiptir ve daha pratiktir..

Değiştirme seçenekleri:

Alternatif 1 Alternatif 2 Alternatif 3
Yerde, pahalı ve kaprisli bir parke değil, daha uygun fiyatlı ancak aşınmaya dayanıklı bir laminat kullanmak oldukça kolaydır. Çalışma alanı döşemesi dayanıklı porselen seramik karolarla yapılabilir. Duvarlarda, mermer levhalar yerine, birkaç kat daha ucuz olan preslenmiş yongalardan yapılmış dekoratif paneller yerleştirebilirsiniz. Ek olarak, bu tür malzemeler daha hafiftir, bu da onları nasıl düzelteceğiniz konusunda kafa patlatmanıza gerek olmadığı anlamına gelir.

13

Önemli! Rekreasyon alanında (yemek odası) halı sermek zorunludur ve uzun tüylü olmalıdır. Bu çözüm odayı sıcak ve rahat hale getirecek..

Tarzın yaratılması bitirme ile başlasa da, duvarlar, zemin ve tavan hala mobilya ve dekoratif unsurlar için bir zemin rolü oynamaktadır. Bu nedenle, aşırıya kaçmamak için renk seçimine çok dikkat etmek gerekir. Mükemmel bir çözüm sessiz tonlardır. Bu durumda asıl görevin gelecekteki mobilyaları gölgelendirmek ve bütünsel bir izlenim yaratmak olduğunu unutmayın..

Geleneksel İtalyan mutfağında kremsi tonlar

Geleneksel İtalyan mutfağında kremsi tonlar

Duvarlar için aşağıdaki tasarım seçeneğini seçebilirsiniz:

 1. serigrafi.
 2. mat boya.
 3. Venedik sıva uygulaması.
 4. Düz veya dokulu düz duvar kağıdı ile yapıştırma.

Dekoratif sıva ve doğal taş ile duvar dekorasyonu

Dekoratif sıva ve doğal taş ile duvar dekorasyonu

Bu seçeneklerden herhangi biri barok stiline çok iyi uyuyor. Serigrafi ve Venedik sıvası, yalnızca bir uzmanın yapabileceği oldukça pahalı bitirme yöntemleridir. Boyama ve yapıştırmaya gelince, o zaman sahiplerin kendileri için hiçbir zorluk olmayacak..

Önemli! Tarzın ayırt edici özelliği olarak kabul edilen önemli bir unsuru unutmayınız – bu zıt bir sıva kalıplamadır. Ancak bununla aşırıya kaçmanıza gerek yok, ölçüyü hissetmek önemlidir – kaplamadaki sadece birkaç unsur yeterli olacaktır..

Sıva, stil ve kompozisyon birliği oluşturmaya yardımcı olur

Sıva, stil ve kompozisyon birliği oluşturmaya yardımcı olur

Pencere ve kapı açıklıkları dekore edilmelidir. Yaldızla süslenmiş oymalar burada uygun olacaktır. Kapıların kendilerinin çift kanatlı yapılması gerekiyor, bu yüzden daha çok saray kapıları gibi görünecekler. Tuvalin ayrıca dekoratif unsurlarla dekore edilmesi gerekiyor..

Tavsiye! Barok bir mutfakta tavana özel dikkat gösterilmelidir: sadece beyaz, herhangi bir cila olmadan çalışmaz. Alçı ve yaldızları tekrarlayarak duvarların devamı yapabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise antik konuları betimleyen tavan freskleri..

Boyama ve sıva ile klasik tavan dekorasyonu

Boyama ve sıva ile klasik tavan dekorasyonu

Tavsiye! Tavan freskleri satın almak zor değil, çünkü modern üreticiler çok çeşitli hazır ürünler sunuyor, ayrıca bunları bireysel sipariş üzerine de yapabilirsiniz. Tuvaller, dayanıklı, kolay yapıştırılabilen ve pratik hale getiren dokunmamış bir taban üzerinde oluşturulmuştur..

Mutfak için barok mobilyalar

Mutfak ünitesine özel dikkat gösterilmelidir. İddialı olmalı, sağlamlığı ve zarafeti başarıyla birleştirmelidir. Karakteristik özellikler çok sayıda çıkıntı ve çıkıntıdır. Oval, spiral gibi formların baskınlığını fark edebilirsiniz. Cepheleri ahşap mozaikler, bronz kaplamalar ile süsleyebilirsiniz..

Önemli! Bir yazı tipi seçerken en önemli görev, gösteriş ve zevksizlik arasındaki çizgiyi aşmamaktır. Bunu yapmak için, hazır yüzeyler ve diğer iç unsurlarla mobilyaların şeklini, boyutunu, rengini ölçmeniz gerekir..

Özel mobilyalar, iç mekanın eski stilini vurgular

Özel mobilyalar, iç mekanın eski stilini vurgular

Ancak, her durumda bulunması gereken bazı zorunlu unsurlar vardır. Set oldukça standart:

 1. Zemin dolapları – büyük olmalılar.
 2. Ön camlı büfeler.
 3. Asılı dolaplar.

13

Ahşap elemanlarda oyma süslemelere ve kakmalara izin verilir, hatta hoş karşılanır. Zorunlu bir unsur, manuel çalışmaya çok benzeyen bükülmüş kulplardır. Emaye boyalar genellikle yüzeyleri kaplamak için özel bir atmosfer yaratmak için kullanılır..

Tavsiye! Teknik mümkün olduğunca gizlenmelidir. Standart bir beyaz buzdolabı veya bulaşık makinesi modası geçecektir. Çözüm, ekipman kapılarına montajlı cephelerin kullanılmasıdır. Saklanamayan tek şey fırın ve ocaktır..

Mutfak setinin çalışma alanı, seçilen stilin özellikleriyle mükemmel bir şekilde maskelenmiştir.

Mutfak setinin çalışma alanı, seçilen stilin özellikleriyle mükemmel bir şekilde maskelenmiştir.

Mutfak aydınlatması: barok avizeler 

Barok mutfağın dikkat çeken bir diğer özelliği de cömert aydınlatmasıdır. Ve sadece bir avize değil, ne kadar görkemli olursa o kadar iyi. Pencereden odaya doğal ışığa erişim sağlamak önemlidir..

Tavsiye! Çalışma yüzeyinin üzerindeki spotlar kullanılabilir, ancak çok fazla sayıda kullanılamaz. Tek lambalı duvar aplikleri ve büyük bir merkezi avize, Barok stiline daha temiz ve daha yakın görünüyor..

Aydınlatma armatürlerini seçerken tavanların yüksekliğini dikkate almanız gerektiğini unutmayın. Ortalama bir dairenin mutfağında benzer bir tasarım oluşturulduğunda, yine de avizeleri yaymayı reddetmelisiniz. Odanın parametreleri izin veriyorsa, ön planda – cam, asil kristal vb..

Merkezdeki güzel bir kristal avize, sahip olunması gereken bir aydınlatma elemanıdır.

Merkezdeki güzel bir kristal avize, sahip olunması gereken bir aydınlatma elemanıdır.

Barok için önemli dekor unsurları (fotoğraflar ve tasarım fikirleri)

Onlara da dikkat edilmelidir. En karakteristik dekoratif unsurlar arasında:

 1. Porselen ve fayans heykeller.
 2. Taş figürinler.
 3. Taze çiçeklerle boyanmış vazolar.
 4. Antika sarkaçlı saat.

15

Yine, seçim yaparken asıl şey aşırıya kaçmamak ve stile uymamaktır..

Çıktı

Barok mutfağı cezbedebilecek, büyüleyebilecek ve şaşırtabilecek bir şeydir. Bir apartman dairesinde böyle bir stilistik çözümün uygulanması kolay değildir, çoğu zaman gerekli alanın, tavan yüksekliğinin ve büyük pencerelerin bulunduğu özel bir evde bulunurlar..

Barok mutfak: fotoğraf