Art Deco mutfak tasarımı (90 fotoğraf)

Great Gatsby döneminin lüks tarzı, 21. yüzyılın başında yeni bir popülerlik dalgası kazandı. Bu, savaş sonrası dönemin, fantastik formlara ve parlaklığa yönelen estetiğinin tanınmasına ve hayranlığına bir övgüdür. Sert gerçeklikten biraz uzak geliyor mu? Sizi ikna etmek için acele ediyoruz – küçük bir mutfağın genişliği bile böyle ilginç ve sıradışı bir iç mekan yaratmanıza izin verecek..

Art deco tarzının özellikleri

Art Deco tarzı, bilimsel ilerlemenin ruhunu, güzellik ve dünya bilgisi için özlemi birleştirir. Bu yöndeki tasarım, antik çağ motiflerinin, Asya, Afrika kültürlerinin Avrupa gelenekleriyle bir karışımı ile karakterize edilir. Rafine lüks, konfor, işlevsellik ve özgünlüğü tercih edenler için mükemmeldir..

– Art Deco, sınırlı bir malzeme listesinin kullanılmasını içerir: alüminyum, cam, ahşap, seramik veya taş karolar.

– Sıkı renk düzenlemesi. Temel genellikle “piyano tuşları”, yani siyah beyaz kontrasttır. Parlak renkler minimum düzeyde kullanılır.

– Bu yöndeki mutfak iyi aydınlatılmalıdır – tarzın kökenleri elektriğin yayılma çağına düşer, o zaman lambaların kullanımında gerçek bir patlama oldu, mümkün olan her yere yerleştirmeye çalıştılar.

– Böyle bir iç mekanı dekore etmenin kurallarından en önemlisi lüks eşyaların ve sanatın kullanılmasıdır. Pahalı olabilir, ancak mutfak kendi yüzünü ve kişiliğini alacaktır..

– Akışın tanınabilir unsurları çeşitli süslemeler ve çerçevelerdir. Mobilya ve ev aletlerinin cephelerini süslemek için kullanılırlar..

– Öncelik, mutfak alanlarının çalışma ve yemek alanları olarak net bir şekilde sınırlandırılmasıdır..

Art Deco Mutfak Tasarımı - Özellikler

Renk çözümleri

Renk, bir kişinin duygusal durumu üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu nedenle, renk seçimine tüm sorumluluk ile yaklaşılmalıdır. Gölgelerin her birinin, onarıma başlamadan önce tanımanız gereken kendine has özellikleri vardır..

Art Deco beyaz mutfak

Açık tonlar, iç mekanı herhangi bir tarzda dönüştürür. Bu yön için, sadece hayati önem taşırlar. Beyaz tonlar, dekoratif unsurların, yaldızların ve süslü desenlerin bolluğunu uyumlu hale getirir. Öte yandan, bu arka plan siyah geometri algısını harekete geçirerek ilginç bir kontrast oluşturuyor..

Seçeneği gri bir alt tonla kullanabilirsiniz – sessiz mavi ve kumla birlikte, art deco tasarımında göze batmayan ve hassas bir değişiklik yaratabileceksiniz..

Art Deco Beyaz Mutfak - İç Tasarım Art Deco Beyaz Mutfak - İç Tasarım

bej art deco mutfak

Nazik ve yumuşak skala, beyaza benzer bir role sahiptir ve aynı zamanda yarı tonlar ve yumuşak geçişler oynamaya hizmet eder. Yenilebilir bej tonları kullanın: şeftali, krema, kahve. Bu düzenlemede mutfak çok sıcak ve rahat görünecek..

Art Deco Bej Mutfak - İç Tasarım Art Deco Bej Mutfak - İç Tasarım

Art Deco Siyah Mutfak

Büyük miktarlarda, kömür siyahı yalnızca geniş odalarda uygun olacaktır. Parlak yüzeyler, cam ve aynalar koyu renklerin olumsuz etkisini yumuşatır..

İddialı klasiklere yönelen siyah bir kulaklık, beyaz kenarlarla hafifçe dekore edilebilir, bu nedenle daha ilginç görünecek ve çok kasvetli olmayacaktır..

Art Deco Siyah Mutfak - İç Tasarım Art Deco Siyah Mutfak - İç Tasarım

Art Deco mavi mutfak

Göksel palet canlandırıcı ama aynı zamanda yatıştırıcı. Aristokrasiye yakındır ve değerli metaller, ahşap ve taşla çok iyi kafiyelidir. Tamamlayıcı renkler olarak, sarı alt tonlu açık bej, kar beyazı ve gri düşünmeye değer..

Vurgulu bir duvar, mozaik mutfak backsplash veya mobilya için tekstil eklerini mavi tonlarda boyayın – bu adımlar tasarıma hafiflik ve ferahlık katacaktır..

Art Deco Mavi Mutfak - İç Tasarım Art Deco Mavi Mutfak - İç Tasarım

Mor art deco mutfak

Mor tonlar, kraliyet ve bilgeliği sembolize eder. Şarap-mor tonlamaları, asil altının ideal yoldaşlarıdır. Bu kombinasyon, art deco temasının doğasında bulunan Mısır motiflerine atıfta bulunur. Böyle cesur bir yoruma karar verirseniz, kadife veya ipek taklit eden tekstiller eklemekten çekinmeyin..

Küçük bir alan olması durumunda, mor tonlara yapışmak daha iyidir. Çeşitli doygunluktaki kül renkleri maksimumda kullanılabilir: vurgulu duvar için sarma desenli duvar kağıdı, düz – duvarların geri kalanı, dokulu perdeler ve hatta bir set.

Mor Art Deco Mutfak - İç Tasarım Mor Art Deco Mutfak - İç Tasarım

Kaplamalar ve malzemeler

Ekipmanı, mobilya parçalarını ve dekoru odanın ana yüzeylerinin tasarımından çok daha sık değiştiriyoruz. Bu nedenle, uzun süre dayanacak ve geri kalan iç detaylar için mükemmel bir arka plan olacak yüksek kaliteli malzemeler seçmek önemlidir..

Zemin

Hem estetik hem de pratik olarak ideal seçim taş, porselen taş eşya veya seramik karo olacaktır. Zeminin renginin duvarlarla eşleşmesi arzu edilir, ancak tekrarlanmamalıdır..

Art deco tasarımının bir dama tahtası deseni veya “piyano tuşları” kullanımı ile karakterize edildiğini hatırlayın – siyah beyaz kareler veya kare noktalar şeklinde zıt ekler ile eşkenar dörtgen duvarcılık.

Art Deco Mutfak Tasarımı - Zemin Kaplama Art Deco Mutfak Tasarımı - Zemin Kaplama

duvarlar

Duvarları duvar kağıdı veya boya ile süsleyin, karakteristik motifli fayanslar. Bu yön hem düz duvar kağıdına izin verir hem de geometrik şekiller, çeşitli süslemeler, Mısır ve Afrika ipuçlarıyla dekore edilmiştir. Resimlere veya diğer dekoratif unsurlara odaklanmaya değer. Birçok tasarımcı da farklı kaplama malzemelerini birleştirmeyi tercih ediyor..

Sözde önlük, temizlenmesi kolay malzemelerle dekore edilmelidir – fayans veya boya, odanın diğer kısımları duvar kağıdı ile yapıştırılabilir. Bu arada, pişirme alanı vurgulanabilir. Örneğin, gerçekten altın kullanmak istiyorsanız, ancak müdahaleci etkisinden korkuyorsanız, yaldızlı bir mozaik kullanın..

Art Deco Mutfak Tasarımı - Duvar Süslemeleri Art Deco Mutfak Tasarımı - Duvar Süslemeleri

Tavan

Hem düz hem de katmanlı yüzeyler uyumlu görünecek. Tüm odanın çevresinde yerleşik spot ışıkları veya ince alçı kenarlıklar kullanın. Ayna yüzeyleri de çok hoş görünüyor..

Avizeler, Art Deco için tavanın ana dekorasyonu olarak kabul edilir. Genellikle kristal veya dövme parçalar kullanılarak, masif ve hayali olmaları en iyisidir. Art Nouveau trendinin parlak temsilcileri de uygundur. Bir avize kullanabilir veya spot ışıkları ile birleştirebilirsiniz. Bir başka harika seçenek de yemek alanının üzerinde aynı anda birkaç lamba kullanmaktır..

Art Deco Mutfak Tasarımı - Tavan Kaplaması Art Deco Mutfak Tasarımı - Tavan Kaplaması

Art Deco Mutfak Mobilyaları

Mobilyalar ahşap, cam ve metal malzemelerden yapılabilir. Kanepeler ve mutfak sandalyeleri için kumaş veya deriden yapılmış ekler de kabul edilebilir. Cam ve metalden yapılmış ada masaları, bar tezgahları ve zarif bar sandalyeleri gibi orijinal ama aynı zamanda işlevsel mobilyaları mükemmel bir şekilde birleştirir..

Yemek alanınız uzayda bolsa, o zaman büyük bir masa uygundur. Güzel bir ipek masa örtüsü ile kaplayabilir ve kıvırcık, zarif bacaklı ve yüksek, oymalı sırtlı sandalyeler seçebilirsiniz. Küçük odalar için, aksine, Art Nouveau tarzında ilginç ve özlü mobilyalar kullanın..

Mutfak takımı tek renkli, nötr renklerde (fildişi, açık renkli ahşap) veya yeterince kontrastlı (siyah beyaz, gümüş, koyu ahşap) olabilir..

Cepheler çoğunlukla kapalıdır ve ev aletlerini gizler. Parlak yüzeyler popülerdir. Güzel çiniler için cam kapaklı dolaplar yapın.

Art Deco Mutfak Tasarımı - Mobilya Art Deco Mutfak Tasarımı - Mobilya Art Deco Mutfak Tasarımı - Mobilya Art Deco Mutfak Tasarımı - Mobilya

Dekor ve tekstil

Aksesuar yerleştirmek için ideal bir arka plan, nötr tonlarda düz duvar kağıdıdır. Resimler, XIX – 1920’lerin sonlarındaki bayanları, mobilya üzerindeki grafikleri, ayrıntılı çerçevelerdeki aynaları, güzel lambaları tasvir eden büyük panellerle değiştirilebilir. Dekorun caz tarzını vurgulamak için aynayı altın güneş şeklinde bir çerçeveye yerleştirebilirsiniz..

Bu tarz geometrik, Afrika ve antik motiflere yansır. Bu anlamda sporcuların, antik Yunan kahramanlarının ve folklor karakterlerinin heykelcikleri kullanışlı olacaktır..

Pencereler düz kaset perdeler, siyah beyaz çizgili stor perdeler veya klasik perde seçenekleriyle kaplanabilir – bunların tümü odanın genel mesajına bağlıdır. Bitkisel süsler ve taze çiçekler tasarımı canlandırmaya yardımcı olacaktır..

Art deco mutfak iç mekanı, mobilyadan tekstile kadar odanın her unsurunun yerinde olması ve eksiksiz bir resim oluşturması gerektiğinde, sofistike, şık ve işlevselliğin eğlenceli bir birleşimidir..

Art Deco Mutfak Tasarımı - Dekor ve Tekstil Art Deco Mutfak Tasarımı - Dekor ve Tekstil Art Deco Mutfak Tasarımı - Dekor ve Tekstil

Küçük art deco mutfak

Lüks bir iç mekan geniş bir alanı ifade eder, ancak küçük bir mutfakta veya oturma odasıyla birlikte bir odada caz döneminin tasarımını oluşturabilirsiniz. İç mekanınızı açık renklerle doldurun ve dekoru kullanırken dikkatli olun. Alanı görsel olarak genişletmek için, Art Deco’nun en tanınmış unsurlarından biri olan aynaları kullanın. Kaliteli doğal malzemeler kullanmaya çalışın.

Sınırlı sayıda metrekarede, işlevsellik parametrelerini geliştirmeniz gerekir. Bu, pişirme ve yeme alanlarının sınırlandırılması gerektiği anlamına gelir. Işık kaynakları, mobilya ve kombine kaplamaların düzenlenmesinin yanı sıra ayrı bölgeler oluşturmaya yardımcı olacaktır. Kulaklığı bir duvar boyunca yerleştirin veya L şeklinde bir düzen uygulayın – bu biraz daha fazla boşluk sağlayacaktır.

Yemek alanı için bir masa üstü, küçük bir dikdörtgen ada veya bir bar tezgahı ile değiştirilen bir pencere pervazı mükemmeldir..

Art Deco Küçük Mutfak - İç Tasarım Art Deco Küçük Mutfak - İç Tasarım Art Deco Küçük Mutfak - İç Tasarım Art Deco Küçük Mutfak - İç Tasarım Art Deco Küçük Mutfak - İç Tasarım Art Deco Küçük Mutfak - İç Tasarım Art Deco Küçük Mutfak - İç Tasarım

Art deco mutfak tasarımı – fotoğraf

Art Deco, çok yönlülüğü ve hayal gücü uçuşu ile şaşırtıyor. Fotoğraf galerimizde mutfak tasarımı için daha da güzel fikirler arayın. Mutlu seyirler!

Art deco mutfak iç tasarımı - fotoğraf Art deco mutfak iç tasarımı - fotoğraf Art deco mutfak iç tasarımı - fotoğraf Art deco mutfak iç tasarımı - fotoğraf Art deco mutfak iç tasarımı - fotoğraf Art deco mutfak iç tasarımı - fotoğraf Art deco mutfak iç tasarımı - fotoğraf Art deco mutfak iç tasarımı - fotoğraf Art deco mutfak iç tasarımı - fotoğraf Art deco mutfak iç tasarımı - fotoğraf Art deco mutfak iç tasarımı - fotoğraf Art deco mutfak iç tasarımı - fotoğraf Art deco mutfak iç tasarımı - fotoğraf Art deco mutfak iç tasarımı - fotoğraf Art deco mutfak iç tasarımı - fotoğraf Art deco mutfak iç tasarımı - fotoğraf Art deco mutfak iç tasarımı - fotoğraf Art deco mutfak iç tasarımı - fotoğraf Art deco mutfak iç tasarımı - fotoğraf Art deco mutfak iç tasarımı - fotoğraf Art deco mutfak iç tasarımı - fotoğraf Art deco mutfak iç tasarımı - fotoğraf Art deco mutfak iç tasarımı - fotoğraf Art deco mutfak iç tasarımı - fotoğraf Art deco mutfak iç tasarımı - fotoğraf Art deco mutfak iç tasarımı - fotoğraf Art deco mutfak iç tasarımı - fotoğraf Art deco mutfak iç tasarımı - fotoğraf Art deco mutfak iç tasarımı - fotoğraf Art deco mutfak iç tasarımı - fotoğraf Art deco mutfak iç tasarımı - fotoğraf Art deco mutfak iç tasarımı - fotoğraf Art deco mutfak iç tasarımı - fotoğraf

Video: Art Deco Mutfak – İç Mekan Fikirleri