Altı gözlü ocak, geniş bir aile için mükemmel bir seçenektir.

Altı gözlü ocak, geniş bir aile için mükemmel bir seçenektir.

Gazlı ankastre ocak, ızgara ve fırında pişirme de dahil olmak üzere çeşitli yemekleri hazırlamak için tüm işlevlere sahip modern bir cihaz olan geleneksel sobaların yerini almaktadır. Bu, mutfaktaki alanı optimize etmenize ve iç mekanı daha çekici hale getirmenize olanak tanıyan modern bir cihazdır..

Gazlı ocak alırken, güvenilir üreticilere tercih vermek daha iyidir.

Gazlı ocak alırken, güvenilir üreticilere tercih vermek daha iyidir.

Gazlı ocakların avantajları:
Kompaktlık. Bağımsız bir panel (“fırın” yok) herhangi bir yere yerleştirilebilir;
Karlılık. Panel, geleneksel bir sobadan daha fazla enerji tüketmesine rağmen, yiyecekleri daha hızlı ısıtır;
Çekici tasarım. Modellerin çoğu, zarif görünümleriyle ayırt edilir, çünkü alıcının ilk etapta dikkat ettiği şey budur;
Kullanım kolaylığı. Ocak kontrolü sezgisel ve kullanışlıdır;
Kurulumu kolay. Kurulum için özel bir ekipman gerekmez, panel normal bir gaz sobası gibi kurulur.

Ocak çeşitleri: 2018 modelleri, özellikleri ve fiyatları

İki tür gaz gömme yüzey vardır ve doğru seçeneği satın almak için bir fırına ihtiyacınız olup olmadığını ve mutfaktaki alanı optimize etmeniz gerekip gerekmediğini belirlemek önemlidir..

15

Model Özellikleri Fotoğraf
Hob GEFEST СГ СН 1210 К5

6 651 rbl.

Satın almak

gazlı ocak; paslanmaz çelik yüzey; 4 gaz brülörü; döner anahtarlar; elektrikli ateşleme; bağımsız kurulum; boyutlar (GxD): 59×52 cm
Fornelli PGA 45 Fiero WH ocak

12 279 rbl.

Satın almak

gazlı ocak; temperli cam yüzey; 3 gaz brülörü; üç devreli brülör; döner anahtarlar; elektrikli ateşleme; bağımsız kurulum; boyutlar (GxD): 45×51 cm
Ocak BEKO HIZG 64120 X

5 470 rbl.

Satın almak

gazlı ocak; paslanmaz çelik yüzey; 4 gaz brülörü; döner anahtarlar; elektrikli ateşleme; bağımsız kurulum; boyutlar (GxD): 60×51 cm
Ocak LEX GVG 321 BL

5 500 ovmak.

Satın almak

gazlı ocak; temperli cam yüzey; 2 gaz brülörü; döner anahtarlar; elektrikli ateşleme; bağımsız kurulum; boyutlar (GxD): 30×52 cm
Ocak MAUNFELD YUMURTA 64.1CB / G

9 720 ovmak.

Satın almak

gazlı ocak; temperli cam yüzey; 4 gaz brülörü; döner anahtarlar; elektrikli ateşleme; bağımsız kurulum; Boyutlar (GxD): 59×51,5 cm
Ocak Hotpoint-Ariston PCN 641 T IX

13 490 rbl.

Satın almak

gazlı ocak; paslanmaz çelik yüzey; 4 gaz brülörü; üç devreli brülör; döner anahtarlar; elektrikli ateşleme; bağımsız kurulum; Boyutlar (GxD): 59×51 cm
Hob Gorenje GW 65 CLI

16.990 rbl.

Satın almak

gazlı ocak; emaye yüzey; 4 gaz brülörü; üç devreli brülör; döner anahtarlar; elektrikli ateşleme; bağımsız kurulum; boyutlar (GxD): 60×51 cm
Ocak DARINA T1 BGM 341 11 W

4 650 rbl.

Satın almak

gazlı ocak; emaye yüzey; 4 gaz brülörü; döner anahtarlar; elektrikli ateşleme; bağımsız kurulum; Boyutlar (GxD): 59×51 cm
Ocak LEX GVG 640 BL

9 990 ovmak.

Satın almak

gazlı ocak; temperli cam yüzey; 4 gaz brülörü; üç devreli brülör; döner anahtarlar; elektrikli ateşleme; bağımsız kurulum; boyutlar (GxD): 59×50 cm
Ocak Hansa BHGI32100020

5 134 rbl.

Satın almak

gazlı ocak; paslanmaz çelik yüzey; 2 gaz brülörü; döner anahtarlar; elektrikli ateşleme; bağımsız kurulum; boyutlar (GxD): 30×51 cm

bağımlı yüzey

Sette ocağa ek olarak bir fırın da bulunduğu için sıradan bir soba gibi görünüyor. Fırın üzerinde bulunan tuşlar veya sensörler kullanılarak kontrol edilir. Genellikle, hem panel hem de fırın aynı üreticiden kurulur – cihazların daha iyi uyumluluğu ve işlevselliği için.

Beyaz renkte dekore edilmiş geniş mutfak tasarımı

Beyaz renkte dekore edilmiş geniş mutfak tasarımı

Tavsiye! Çeşitli fişleri ve konektörleri birleştirmek oldukça zor olduğundan, geleneksel bir ocakta fırın için bir ocak satın almanız önerilmez..

Bağımsız yüzey

Üzerinde pişirme bölgeleri bulunan ayrı bir ocaktır. Böyle bir yüzeyin avantajı, fırından ayrı olarak kurulabilmesidir. Ve bazen uygun şekilde tasarlanmış bir mutfakta bir fırına hiç ihtiyaç duyulmaz, o zaman bağımsız bir yerleşik panel yerden tasarruf sağlar (tezgaha monte edilebilir ve aşağıda çeşitli saklama kutuları bulunur).

on dört

Ocak malzemesi

Cihazların ocaklarının üretimi için çeşitli malzemeler kullanılmaktadır..

 1. Çelik. Bütçe malzemesi, ancak operasyon sırasında çekici bir görünümün korunması ile ayırt edilir. Yüzey tel fırçalarla temizlenirse kaplama çizilebilir. Ocak paslanmaz çelikten yapılabilir. Parlak veya mat kaplama.

  Gazlı ocak, ızgara ve küçük gömme davlumbaz ile kullanışlı ocak

  Gazlı ocak, ızgara ve küçük gömme davlumbaz ile kullanışlı ocak

 2. Emaye. Genellikle çelikten yapılmış levhaları işlemek için kullanılır. Malzemenin avantajları düşük maliyetli ve birçok renktir. Hafif bir kaplama üzerinde çizikler oluşabilir, ancak hasarlı emaye özel bileşikler yardımıyla restore edilebilir..
 3. Bardak. Levha üretiminde temperli cam kullanılmaktadır. Kapağın yumuşak bir bez ve sıvı bulaşık deterjanı ile temizlenmesi kolaydır.. Mat ocak modern iç mekanlara mükemmel uyum sağlar

  Mat ocak modern iç mekanlara mükemmel uyum sağlar

  Cam ocakların temizlenmesi çok kolaydır

  Cam ocakların temizlenmesi çok kolaydır

 4. Cam seramikler. Malzeme, yüksek maliyeti, aşınma direnci ve yüksek sıcaklıklara karşı direnci ile ayırt edilir. Cam seramik ocaklar genellikle güçlüdür (bazı modellerde genişletilmiş ısıtma yarıçapına sahip oval biçimli brülörler bile vardır) ve şık görünümleri sayesinde herhangi bir modern iç mekana sığarlar. Temizlemesi kolaydır, ancak özel bakım ürünleri gerektirir..
 5. Cam altı gaz modern bir teknolojidir: gaz brülörü temperli camın altına yerleştirilmiştir. Bu tür cihazların incelemeleri Web’de okunabilir. Soba, yüzeyde ateş görünmediği için geleneksel gaz sobalarından daha güvenlidir. Ve pürüzsüz yüzeyin temizlenmesi daha kolaydır.

on dört

Brülör çeşitleri

Gaz brülörlerinin türleri farklı olabilir.

 1. Izgara tabağı. Brülörün altına monte edildiği ızgara şeklinde yapılmıştır. Yağda kızartmadan yemek pişirmek için kullanılır.

  Izgaralı bir tezgahta gazlı ocak

  Izgaralı bir tezgahta gazlı ocak

 2. Çift Taç – İki Ateş Kronu oluşturan bir Alev Bölücüye sahiptir.
 3. Üçlü Taç – Üç ateşli taç oluşturan bir çift ayırıcıya sahiptir. Bu tür sobaların avantajı, hızlı ısıtmadır, bu da enerji tasarrufu anlamına gelir.. Gaz brülörünün üçlü tepesi sayesinde yemek hazırlama daha da hızlı hale gelir ve bulaşıklar eşit şekilde ısınır

  Gaz brülörünün üçlü tacı sayesinde yemek hazırlama daha da hızlı hale gelir ve bulaşıkların ısıtılması eşitlenir.

  Tek ve üçlü kronlu Siemens gaz sobası

  Tek ve üçlü kronlu Siemens gaz sobası

 4. Darbe de Feu. Dökme demirden yapılmıştır ve aşağıda bulunan bir alevle ısıtılır. Sosları pişirmek ve haşlamak için kullanılır. Bu ocaklar esas olarak profesyonel mutfaklara kurulur..

  Profesyonel ankastre gaz sobası mutfakta harika bir yardımcı olacaktır.

  Profesyonel ankastre gaz sobası mutfakta harika bir yardımcı olacaktır.

Seçim özellikleri

Tipik olarak, mutfaklar, farklı boyutlardaki yemekler için kullanılabilmesi için farklı çaplarda brülörlere sahip 4’lü ankastre gazlı ocak kullanır..

5 gözlü modelleri de vardır, genellikle çok yemek yapanlar için uygundur. Başka bir seçenek 3 brülörlü ankastre gazlı ocaktır, boş alana hazır bir yemek koyabilirsiniz..

on dört

Fırınla ​​çalışan modeller var. Böyle bir ocağı hareket ettiremezsiniz, çünkü o zaman fırın çalışmayacaktır..

Brülörler kompakt (4-5 cm), orta (6-7 cm) ve büyük (10 cm’ye kadar) olabilir..

Tavsiye! Satın alırken, en iyi seçeneği seçmeniz gerekir. Örneğin, küçük brülörler yerden tasarruf sağlar, ancak büyük bulaşıkları iyi ısıtmaz..

Metal bir ızgaranın altına gizlenmiş, tezgahın içine yerleştirilmiş gaz sobası

Metal bir ızgaranın altına gizlenmiş, tezgahın içine yerleştirilmiş gaz sobası

Modern bir tarzda dekore edilmiş özel bir evin mutfak-yemek odası

Modern bir tarzda dekore edilmiş özel bir evin mutfak-yemek odası

Cihazların gücü genellikle 1.000 ila 3.500 watt arasındadır. Şekiller de farklıdır – standart (yuvarlak) ve standart olmayan (üçgen, oval).

Kontrol tipi

Mekanik ocaklar

Gaz, anahtarlar kullanılarak düzenlenir: geleneksel döner, girintili (panel kullanılmadığında, anahtar girintiye yerleştirilir) veya manyetik (çıkarılabilir veya hareket ettirilebilir).

Gazlı ocaklar arasında en yaygın olanı mekanik kontroldür

Gazlı ocaklar arasında en yaygın olanı mekanik kontroldür

Gaz sobalı mutfaklar iyi bir havalandırma sistemi ile donatılmalıdır.

Gaz sobalı mutfaklar iyi bir havalandırma sistemi ile donatılmalıdır.

Dokunmatik ekranlı ocaklar

Soba bir sensör tarafından kontrol edilir. Bu seçeneğin avantajı, olukları kirlenen ve temizlenmesi için çıkarılması gereken geleneksel anahtarların aksine, kontrol panelinin pürüzsüz ve temizlenmesi kolay olmasıdır..

ocak

Dokunmatik kontrollü gazlı cam ocak

ikincil fonksiyonlar

 1. Elektrikli ateşleme. Hemen hemen tüm modern modellerde var. Mekanik (açmak için düğmeye basılır) ve otomatik (elektrikli ateşlemeyi açan düğmeyi çevirmeniz gerekir) olabilir..
 2. Gaz kontrolü. Sıvı, keskin bir taslak olan brülöre çarptığında işlev gaz beslemesini kapatır. Panel, yangının varlığını veya yokluğunu algılayan özel bir cihaza sahiptir..

  Elektrikli ateşleme işlevi, gazlı ocağın açılmasını çok daha kolay hale getirir

  Elektrikli ateşleme işlevi, gazlı ocağı açmayı çok daha kolaylaştırır

 3. Ana şalter. Tek dokunuşla tüm brülörlere giden gazı kapatır.
 4. Yeniden jig. Gaz beslemesi yeniden başlatıldığında, çok fazla karbon monoksit üretilebilir, bu nedenle yeniden ateşleme işlevi yeniden alev oluşturur..
 5. Zamanlayıcı. Cihazın bip sesi çıkaracağı süreyi ayarlamanızı sağlar. Çok kullanışlı fonksiyon.
 6. Kapatma fonksiyonlu zamanlayıcı. Sadece sinyal vermekle kalmaz, gaz beslemesini de keser. Yeniden ateşleme fonksiyonunun yardımıyla, brülörün sönen alevi bağımsız olarak yanar, ancak tüm pişirme işlemi sırasında sadece 2 kez yanar.

  Yeniden ateşleme fonksiyonunun yardımıyla, brülörün sönen alevi bağımsız olarak yanar, ancak tüm pişirme işlemi sırasında sadece 2 kez yanar.

  Yemek pişirmek için belirli bir zaman ayarlamanıza izin veren çok kullanışlı ve pratik bir zamanlayıcı işlevi

  Yemek pişirmek için belirli bir zaman ayarlamanıza izin veren çok kullanışlı ve pratik bir işlev “zamanlayıcı”

 7. Otomatik alev desteği. Bir şeyi uzun süre pişirmeniz gerektiğinde kullanılır, ancak aynı zamanda sıvının hızlı bir şekilde kaynamaması gerekir. Bunu yapmak için panelde bir zamanlayıcı kurabilirsiniz..
 8. Gaz indeksleme. Görsel değerlendirme yapmadan yanmanın gücünü belirlemenizi sağlar (bulaşıkların altından gözetleme).
 9. Devre brülörü. Çapı ayarlanabilir, bu da farklı boyutlardaki yemekler için brülörler kullanıldığında uygundur..
 10. Kaynatma fonksiyonu (Booster). Gazı tam güçte açmanıza izin verir ve ardından otomatik olarak standart güce düşürür.
 11. Çoçuk kilidi. Bu seçenek etkinleştirildiğinde ayarlar değişmez ve ocak açılmaz..

  Çocuk kilidi, özellikle mekanik plakalar için çok önemli bir fonksiyondur.

  Çocuk kilidi, özellikle mekanik plakalar için çok önemli bir fonksiyondur.

 12. Isı göstergesi. Ocağın ne kadar sıcak olduğunu yani henüz sıcakken hangi ocağın kullanılabileceğini gösterir..

Ocak tasarımı ve rengi

Çok çeşitli ocaklar sayesinde sadece fonksiyona göre değil, renge göre de en iyi seçeneği seçebilirsiniz. Genellikle plaka, önlük ve tezgah ile yaklaşık olarak aynı renk şemasında seçilir; veya tersine, zıt bir tonda.

 • Mükemmel bir seçim çelik rengidir, her iç mekanla uyumludur. Beyaz emaye ocak, ahşap tezgah ve beyaz mutfak ile iyi gider.

Zarif tasarımlı gazlı ocak

Zarif tasarımlı gazlı ocak

 • Temperli cam ve cam seramikten yapılmış paslanmaz çelik modeller, yüksek teknoloji stiline uygundur.
 • Çelik plakalar ve emaye kaplı dökme demir brülörler, modern ve klasik iç mekanlar için uygundur.

Gazlı ocak üreticileri

Piyasada birçok ocak firması var. Üç fiyat kategorisine ayrılabilirler.

 1. Bütçe modelleri. Bunlar Ariston, Samsung, Hephaestus, Hansa, Electrolux tarafından üretilen cihazlardır ve düşük maliyet, modern ocakların temel işlevlerine sahip olmadıkları anlamına gelmez: hem elektrikli ateşleme hem de gaz kontrolü vardır, bazen bir ızgara bile olur. Kaliteleri açısından, ana segmentteki modellerden de daha düşük değiller.. Gazlı ve elektrikli brülörlü Ariston İtalyan ocak

  Gazlı ve elektrikli brülörlü Ariston İtalyan ocak

  Güzel bir tasarıma sahip Vidiem AIR Plus Gazlı Ocak

  Güzel bir tasarıma sahip Vidiem AIR Plus Gazlı Ocak

 2. Orta kategori cihazlar. Bunlar “Zanussi”, “Indesit”, “Kandy” şirketlerinin ürünleridir. Teknik özellikler açısından bütçe modellerinden çok daha iyi değiller ve maliyet daha çok şirketlerin politikalarıyla ilgili..
 3. Elit modeller. Bunlar Siemens, Kaiser, Combustion, Miele, Best Chef cihazlarıdır. Bu modeller çeşitli işlevselliğe, mükemmel kaliteye ve genellikle orijinal tasarıma sahiptir. Alıcılar genellikle olağandışı görünümü severler, çünkü işlevlerin ana kısmı elbette herkes tarafından olmasa da birçok kişi tarafından kullanılmaz.. Yan yana yerleştirilmiş gazlı ve elektrikli ocak

  Yan yana yerleştirilmiş gazlı ve elektrikli ocak

  Altın kaplama elemanlara sahip elit seriden gaz sobası

  Altın kaplama elemanlara sahip elit seriden gaz sobası

Gaz panelinin konumunun özellikleri

Cihazı mutfağa doğru şekilde yerleştirmek için yaklaşık boyutları bilmeniz gerekir. 60 cm standart panel derinliği ile genişlik:

 1. 2 gözlü gömme gazlı ocak takılıysa – yaklaşık 32 cm;
 2. Üç brülörlü modeller için – 45 cm;
 3. Dört gözlü ocaklar için – 60 cm;
 4. Beş veya daha fazla pişirme bölgeli cihazlar için – 90 cm.

Modern kare mutfak tasarımı

Modern kare mutfak tasarımı

Sarı renkte dekore edilmiş mutfak çok ilginç görünüyor

Sarı ile dekore edilmiş bir mutfak çok etkileyici görünüyor

Tavsiye! Bir ocak seçerken, belirli bir modelin boyutlarını dikkate almak gerekir, örneğin, bazı cihazlar ek dekoratif unsurlar nedeniyle daha geniş olabilir..

Ocak: gaz, 4 brülör, ankastre. Masa üstüne tutturma özellikleri

Ocağı kendi ellerinizle kurabilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdakileri yapmanız gerekir.

 • Masayı panel talimatlarında belirtilen parametrelere göre işaretleyin (veya sadece cihazın boyutlarını ölçün).

Tavsiye! Bu durumda gaz cihazının duvara olan mesafesi 55 cm olmalıdır..

Gazlı ocağı kendiniz kurabilirsiniz

Gazlı ocağı kendiniz kurabilirsiniz

 • İşaretli dikdörtgenin köşelerine küçük delikler açın (ince bir matkap kullanarak).
 • Ana delikleri yapmak için özel bir dekupaj testeresi kullanın.
 • Oluşturulan derzi bir dolgu macunu veya silikon dolgu macunu ile yapıştırın.
 • Gaz yüzeyini nişe yerleştirin ve kelepçelerle sabitleyin.

Önemli! Ancak gazı kendiniz bağlamanız önerilmez. Uzmanların bunu yapması arzu edilir..

Gaz sobasının kendi kendine bağlanması önerilmez

Modern bir mutfakta gazlı ocak

Bazı modellerde, aşırı ısınma durumunda ocak gözünü kapatan ek bir güvenlik termostatı bulunur.

Bazı modellerde, aşırı ısınma durumunda ocak gözünü kapatan ek bir güvenlik termostatı bulunur.

Gaz yüzeyleri için bakımın özellikleri

 1. Kiri “yarına” bırakmayın – kiri, yüzeye yiyip bitirmişse çıkarmak genellikle daha zordur..
 2. Sadece paneli çizecek tel fırça kullanmayın.
 3. Emaye ve çelik yüzeylerin temizliği için aşındırıcı olmayan ürünler kullanın.
 4. Paslanmaz çelik panelin bakımını yapmak için bitkisel yağa batırılmış normal bir bez kullanın (çizgilerin olmaması için alkolle silin).

  Ocakları temizlemek için aşındırıcı maddeler ve sert fırçalar kullanılması önerilmez.

  Ocakları temizlemek için aşındırıcı maddeler ve sert fırçalar kullanılması önerilmez.

 5. Cam yüzeyi temizlemek için nemli bir sünger ve sıvı bulaşık deterjanı kullanın. Eski kiri önce suyla nemlendirin, ardından yumuşak bir bezle çıkarın ve süet bir bezle parlatın..
 6. Cam seramik kaplamalar asit içermeyen ürünlerle temizlenmelidir. Temizledikten sonra yüzeyin önce nemli bir bezle (deterjan kalanını çıkararak) işlemden geçirilmesi ve ardından kurulanması (parlaklık vermesi için) gereklidir..

Tavsiye! Ocağı soğumadan temizlemeye başlamayın..

Bir ocağın nasıl seçileceğini anlayarak, geleneksel bir sobaya modern bir alternatif olacak mükemmel gazlı ocağı satın alabilirsiniz..