İçerik

 • Zamiokulkas: evde bakım
 • Zamiokulkas’ın çoğaltılması: bölünme ve kesimler
 • Zamiokulkas zararlıları ve hastalıkları: nedenleri ve tedavisi

Bitki zamiokulkas – dekoratif yapraklı, parlak, büyük, koyu-Yeşil tüm yıl boyunca renklerini koruyan sürgünler ve yapraklar. Yaşam döngüsü 5-10 yıldır. Aslen Afrika’nın kurak bölgelerinden gelen bu etli Suyu etli kök, gövde ve yapraklarda depolayabilir.

Güzel ve yaprak dökmeyen bitki zamiokulkas

Güzel ve yaprak dökmeyen bitki zamiokulkas

Zamiokulkas veya

Zamiokulkas veya “dolar ağacı”

Genellikle “para ağacı” dediğimiz Crassula’ya benzerliğinden dolayı, daha şişman ve daha iri, dolayısıyla daha etkileyici görünen zamiokulkas’a “dolar ağacı” denir. Bu yaprak dökmeyen bitkinin yetiştirilmesinin, yaprak dökmeyen para biriminin varlığının devam etmesini sağladığına inanılıyor..

Zamiokulkas iç mekanınıza mükemmel uyum sağlar

Zamiokulkas iç mekanınıza mükemmel uyum sağlar

Başka bir işaret, evde bitkinin neredeyse çiçek açmadığı gerçeğiyle ilişkilidir – bu nedenle, çiçeklenmesini gerçekleştirecek kıza kadın mutluluğu garanti edilir. Ancak çiçeklerin ortaya çıkması son derece nadir bir fenomen olduğundan, başka bir isim “zamiokulkas – bir bekarlık çiçeği” kök salmıştır. Çin’de de Yeni Yıl ağacı olarak kullanılır..

Zamiokulkas çiçeği son derece nadir bir fenomendir

Zamiokulkas çiçeği son derece nadir bir fenomendir

 • Tavsiye! Zamiokulkas suyu, alerjiye veya bağırsak rahatsızlığına neden olabilecek toksik maddeler içerdiğinden, eldivenle (kesme, nakil) ilgilenmeniz gerekir. Ayrıca evcil hayvanların ve küçük çocukların bitkiyi denemediğinden emin olun, aksi takdirde zehirlenme riski çok yüksektir..

Bitkinin nispeten yakın zamanda (2000’lerin başından beri) ekime sokulması nedeniyle, “saf” botanik türü – zamioculcas zamielistny esas olarak satışta bulunur. Bununla birlikte, 2007’de ilk melez ortaya çıktı – orijinal türünden küçüğünde (60 cm’den fazla büyümez) ve daha küçük, zarif yapraklarında farklılık gösteren düşük büyüyen bir çeşit Zamicro.

Zamiokulkas Zamikro

Zamiokulkas Zamikro

Zamiokulkas: evde bakım

Gösterişsizliği ve plastisitesi nedeniyle, oldukça kısa sürede zamiokulkas, oldukça sık bir oda konuğu ve bitki tasarımcılarının favorisi haline geldi. Başarılı ekimi için birkaç basit kurala uymanız gerekir:

 • sıcaklık – bitki geniş bir sıcaklık aralığında – 12 ila 30 C arasında oldukça rahat hissediyor, ancak yaz dönemi için sıcaklık 18 – 26 C ve kışın – 14-16 C arasında optimal olacaktır. Aynı zamanda, bitki sıcaklık değişikliklerine karşı çok hassastır – sararmaya ve yaprakların düşmesine neden olabilirler.

Zamioculcas, odada oldukça sık misafir ve bitki tasarımcılarının favorisi haline geldi.

Zamioculcas, odada oldukça sık misafir ve bitki tasarımcılarının favorisi haline geldi.

Tavsiye! Zamiokulkas için bir yer seçerken, bitkinin taslaklara tahammül etmediğini hatırlamakta fayda var – bu, hastalıkların ana nedenlerinden biridir..

 • aydınlatma – Zamiokulkas her türlü ışık koşuluna yeterince iyi uyum sağlar. Parlak ışıkta (kavurucu güneşe uzun süre maruz kalması yaprak plakasını yakmasına rağmen) ve kısmi gölgede ve hatta güçlü gölgelemede iyi büyür. Doğru, ikinci durumda, büyümesinin yoğunluğu önemsiz olacak ve yapraklar kavisli ve küçük olacak ve yemyeşil yoğun bir çalı oluşturmak için çalışmayacak..

Tavsiye! Yapraklar bitkinin şeklini bozmamak için sürekli ışığa ulaşacağından zamiokulkas periyodik olarak eksen etrafında döndürülmelidir..

Zamiokulkas her türlü ışık koşuluna yeterince iyi uyum sağlar

Zamiokulkas her türlü ışık koşuluna yeterince iyi uyum sağlar

 • toprak – zamiokulkas’ın normal büyümesi için, genel olarak kaktüsler ve sulu meyveler için olduğu gibi, çok verimli olmayan gevşek bir substrat gerekli olacaktır. Yumruların ve yaprakların çürümesine neden olacak topraktaki nemin durgunluğunu önlemek için, drenaj tencerenin tüm hacminin dörtte birini almalı ve substrattaki kum ve perlit içeriği yaklaşık% 50 olmalıdır. Sphagnum veya kömür iyi bir ektir. “Ağır” su geçirmez toprak, zamiokulkas dikmek için kesinlikle kontrendikedir

Zamiokulkas çok güzel ve zarif bir bitkidir

Zamiokulkas çok güzel ve zarif bir bitkidir

 • sulama – yeterince ılımlı, toprak yumru sadece yukarıdan değil, aynı zamanda ortada da biraz kurumalıdır. Emin değilseniz, bir veya iki gün beklemek daha iyidir – bitki gövdede ve yapraklarda biriken nemi sağlayabilir. Sulama modu – yazın 2 haftada 1 kez, kışın – ayda bir

Zamiokulkas

Zamiokulkas “Variegata”

 • nem – zamioculcas bizim için yaratılmış gibi görünüyor apartmanlar merkezi ile ısıtma, havanın kışın çok kuru olduğu yer. Düzenli ilaçlama gerektirmez, ancak üzerlerinde biriken tozları yıkamak için periyodik olarak yaprakları nemli bir süngerle silmek gerekir.
 • Aktar – zamiokulkas’ın kökü yeterince güçlüdür, bu nedenle oldukça güçlü bir tencereye, tercihen kilden bir tencereye ihtiyaç duyacaktır, çünkü büyüyen bir köksap sadece deforme olmaz, hatta plastik bir kabı bile kırabilir. Genç (1-2 yaşında) bitkilerin yıllık olarak nakledilmesi tavsiye edilirse, o zaman “olgun” yaşta, zamiokulkas nakli, büyüme oranına bağlı olarak, bazen – her 3-5 yılda bir, çok daha az sıklıkla gerçekleştirilir. Aynı zamanda, yeni bir pot bir öncekinden sadece %20-30 daha fazla seçilir..

Zamioculcas oldukça güçlü bir kök sistemine sahiptir

Zamioculcas oldukça güçlü bir kök sistemine sahiptir

Zamiokulkas ekilmeden önce çıkarılır, eski toprak dikkatlice soyulur ve zayıf, yumuşak ve çürümüş kökler çıkarılır. Yeni bir tencereye, bitki eskisiyle aynı derinliğe ekilir. Daha sonra kısmi gölgeye alınır ve yalnız bırakılır.

Zamiokulkas’ın çoğaltılması: bölünme ve kesimler

Evde yetiştirme koşulları altında, zamioculcas’ın çoğaltılması yalnızca vejetatif bir şekilde gerçekleştirilebilir. Yeni bir bitki almak için bitkinin herhangi bir bölümünü kullanabilirsiniz, ancak en basit ve en etkili yol bitkiyi bölmektir. Tencereden yetişkin bir bitki çıkarılır ve köksap bölünür, her bölümün tomurcukları olmalıdır – ekimden sonra uyanırlar ve yan sürgünler verirler..

Zamiokulkas fidelerinin fevkalade güzel çayırı

Zamiokulkas fidelerinin fevkalade güzel çayırı

Kuruduktan sonra, ayrılan kısım bir tencereye ekilirken, tomurcuk yumru yaprağın tabanına kadar toprağa derinleştirilmelidir. Hayatta kalma oranını arttırmak için köklendirme uyarıcıları kullanılabilir. Bitki aydınlık, sıcak bir yere yerleştirilmelidir, ayrıca etkiyi elde etmek için plastik sargı veya şeffaf bir cam örtü ile kaplayabilirsiniz. seralar.

Zamiokulkas, modern bir tarzda iç mekana mükemmel uyum sağlar

Zamiokulkas, modern bir tarzda iç mekana mükemmel uyum sağlar

Diğer bir yöntem ise kesimlerle çoğaltmadır. Kesilen gövde parçalara ayrılarak yapraklar arasında kesimler yapılır. Kesilen kesim bir saat kurutulduktan sonra vermikülit haline preslenir ve bolca sulanır ve ılık, iyi aydınlatılmış bir yere yerleştirilen bir sera yapılır. Vermikülit hafif nemli tutulur. Kök oluşumu ve ardından yumrulu bir yeraltı köksapının büyümesi süreci oldukça uzundur – birkaç ay sürebilir ve sadece altı ay sonra yeni yapraklar ortaya çıkacaktır. Tek yaprak plakalar da çoğaltma için kullanılabilir, ancak bu durumda süreç daha da uzun olacaktır..

Genç bitki zamioculcas

Genç bitki zamioculcas

Tavsiye! Bitkinin daha büyük kısmı köklenme için alınır, köksap ne kadar hızlı oluşursa, o kadar büyük olur, genç bir bitkiden zamiokulkas’ın tam teşekküllü bir kopyasını almak o kadar çabuk mümkün olur..

Zamiokulkas zararlıları ve hastalıkları: nedenleri ve tedavisi

Sağlıksız bir bitkinin ana işareti – zamioculcas sararır, bunun birkaç nedeni olabilir:

 • yanlış sulama – ana ve en yaygın sebep. Düşük sıcaklıklarda sık sulama, köksapın çürümesine ve bunun sonucunda yaprakların sararmasına neden olur..
 • güneş yanığı – bitki çok uzun süre güneş altında kaldı, yazın 11 ila 15 saat arasında gölgelendirmek daha iyidir
 • aşırı gübreleme – Zamioculcas oldukça yavaş büyüyen bir türdür, ancak gelişmiş besleme ile büyümesini “dağıtmaya” çalışmamalısınız. Aşırı gübreleme, köklerin ve ardından tüm bitkinin ölümüne yol açar.

Parlak yapraklar, iyi bitki bakımının belirtilerinden biridir.

Parlak yapraklar, iyi bitki bakımının belirtilerinden biridir.

Yanlış sulama, yapraklarda koyu lekelerin ortaya çıkması veya gövde – gövde çürümesinin çürümesi ile gösterilebilir. Zamiokulkas’ın sararmasının bir başka nedeni, yetersiz su ve hava geçirgenliğine sahip yanlış seçilmiş topraktır. Bitkiyi kurtarmak için, köksap kazılır ve etkilenen, çürüyen parçalar çıkarılır, bölümler ezilmiş kömürle işlenir (serpilir). Ek olarak, bitki (hem yer üstü hem de yeraltı) sistemik bir mantar ilacı (foundationol, oxych) ile muamele edilir ve substratın tamamen değiştirilmesiyle nakledilir.

Zamiokulkas giderek daha fazla popülerlik kazanıyor

Zamiokulkas giderek daha fazla popülerlik kazanıyor

Zamiokulkas böceklerden neredeyse hiç etkilenmez – kalın parlak yapraklar, zararlılara karşı güvenilir bir koruma görevi gören kalın bir cilt ile kaplanır. Ama yine de, bazen vardır:

 • yaprak biti – Yaz aylarında temiz havaya çıkarılırsa bitkiyi etkiler. İşaretler – etkilenen yapraklar önce kıvrılır, sonra renk değiştirir, sararmaya ve düşmeye başlar. Bitkinin intavir, decis, phytoverm vb. hazır ürünlerle işlenmesine yardımcı olur..
 • tiroid bezleri – komşu bitkilerden davetsiz misafirler. İlk başta, varlıkları algılanamaz, ancak daha sonra yapraklar ve gövdeler koyu lekelerle kaplanmaya başlar. Yetişkinler nemli bir süngerle çıkarılabilir, larvalar sabunlu su veya böcek ilacı püskürtülerek yok edilir.

 • tripler – ayrıca komşu bitkilerden düşer. Varlıklarının izleri – yapraklarda gümüş rengi lezyonlar görülür, saplar bükülür, dışkı izleri fark edilir. Bitkinin insektisitlerle tekrar tekrar işlenmesinden (püskürtme) sonra zararlılar yok edilir
 • örümcek akarı – görünüşü aşırı kuru havayı kışkırtır. Ana işaretler, internodlarda beyaz ince bir örümcek ağının ortaya çıkmasıdır, daha sonra yapraklar sararmaya, solmaya ve düşmeye başlar. Haşereyle mücadele etmek için yapraklar sabunlu bir süngerle silinebilir veya düşük konsantrasyonlu tütün çözeltisi püskürtülebilir, ardından bitki ılık bir duş altına yerleştirilir. İşlemler işe yaramadıysa, zamioculcas böcek ilacı ile tedavi edilir.

Zamiokulkas - ciddiyet ve asalet bir arada

Zamiokulkas – ciddiyet ve asalet bir arada

Zamiokulkas – video

Zamiokulkas – fotoğraf