Çok az insan gerçekte ne olduğunu biliyor çalı üzerimizde yetişen yasemin Siteler, yaseminle alakası yok Aslında, bu çalıya chubushnik denir ve benzerliği nedeniyle genellikle yanlışlıkla yasemin olarak adlandırılır. Çiçekler ondan Beyaz kokulu çiçekler.

Yasemin çalı. Fotoğrafa baktığınızda bile aromayı net bir şekilde hissedebilirsiniz.

Fotoğrafa baktığınızda bile, “bahçe yasemini” aromasını açıkça hissedebilirsiniz – çok unutulmaz, güçlü ve hoş

İçerik

 • “bahçe yasemini” ne demek?
 • Chubushnik çeşitleri ve çeşitleri
 • Chubushnik. Dikim ve ayrılma
 • sulama
 • Üst giyim
 • Budama
 • Chubushnik’in çoğaltılması
 • Chubushnik hastalıkları ve tedavisi
 • Chubushnik: video, fotoğraf

Yasemin çalı. Sahte turuncu çiçek açan çalılar, peyzaj tasarımında çok sevilen ve popüler oldukları için çok zarif görünüyor.

Sahte turuncu çiçek açan çalılar, peyzaj tasarımında çok sevilen ve popüler oldukları için çok zarif görünüyor.

“Bahçe yasemini” veya “yasemin çalısı” nedir?

Muhteşem güzelliği ve tarif edilemez aroması ile Chubushnik veya “yasemin” bahçesi ilkbaharda keyif almaya başlar. Çok yıllık bir bitkinin bolca açan kar beyazı veya krem ​​​​çiçeklerinden harika bir aroma yayılır. Çalı çiçekleri 2-5 cm çapında olabilir, formları basit, çift ve yarı çifttir. Bir fırçada toplanırlar, genç sürgünlerin uçlarında büyürler..

“Bahçe yasemini” yaprakları 2-7 cm uzunluğundadır, çeşitliliğe bağlı olarak çeşitli şekillerde olabilirler: basit, geniş oval, dikdörtgen-ovat. Parlak yeşil renkteki bütün yapraklar çalının karşısında bulunur. Sonbaharda yapraklar sararır, ancak yaprak dökmeyen çalı türleri vardır..

Bahçe yasemin yaprak döken bir çalıdır. Düz gövdeleri ince gri bir kabukla kaplıdır. Cüce çeşitlerin bitkilerinin yüksekliği sadece 70 cm’dir, uzun boylu çeşitler 6 m’ye kadar büyür. Yasemin çiçeği, güzelliğinden ve aromasından yaklaşık iki ila üç hafta memnun kalır. Beyaz çiçek bulutlarının sarması için Bahçe daha uzun süre, farklı çiçeklenme dönemlerine sahip chubushnik çeşitlerini alabilirsiniz..

Yasemin çalı. Vazoda bir dal sahte portakal bile güzel görünür ve örneğin masaüstünüzü veya tuvalet masanızı zarif bir şekilde dekore edebilir ve sizi harika bir aroma ile memnun edebilir.

Vazoda bir dal sahte portakal bile güzel görünür ve örneğin masaüstünüzü veya tuvalet masanızı zarif bir şekilde dekore edebilir ve sizi harika bir aroma ile memnun edebilir.

Chubushnik çeşitleri ve çeşitleri

Yetiştiricilerin verimli çalışmaları sayesinde bu bitkinin birçok yeni çeşidi yetiştirildi. En yaygın türler hakkında konuşalım.

Ortak sahte turuncu (soluk). Bu tür iyi gelişir ve verimli ve iyi nemlendirilmiş topraklarda iyi çiçek açar. Kremsi beyaz çiçekleri oldukça aromatiktir. Çalı 3 m yüksekliğe sahip olabilir.Yaprakları zayıf tüylü, yukarıdan parlak-Yeşil, aşağıda – soluk yeşil.

Yasemin çalı. Hepimize tanıdık

Hepimize tanıdık gelen “bahçe yasemini” – güçlü, sıcak, tatlı bir aroma yayan narin beyaz çiçekler

taç taklidi. Bu çalı 3 metre yüksekliğe ulaşabilir. Çiçekleri kremsi ve beyazdır. 2.5-3.5 cm çapında çiçekler 7-9 adet çiçek salkımına toplanır. Güçlü sürgünlerde 8 cm uzunluğunda büyük yapraklar bulunur. Bu tür Haziran ortasında çiçek açar ve çeşitli formları vardır, örneğin:

 • havlu, bu çok sıralı çiçekler şeklinde sıra dışı bir dekorasyona sahip çok güzel bir çalı;
 • sarı yapraklı veya altın yapraklı, yaz dönemi için inanılmaz bir renk, yaprakların rengi temmuz ortasına kadar bahçenin genel arka planına karşı çok etkileyici görünüyor.

Yasemin çalı. Philadelphus Coronarius Aureus veya sarı yapraklı sahte portakal, türleri için sıra dışı limon sarısı yaprak rengiyle ayırt edilir ve peyzaj tasarımında güzel kontrastlar yaratmak için kullanılabilir.

Philadelphus Coronarius Aureus veya sarı yapraklı sahte portakal, türleri için sıra dışı limon sarısı yaprak rengiyle ayırt edilir ve peyzaj tasarımında güzel kontrastlar yaratmak için kullanılabilir.

Chubushnik Limonu. Yaprak döken çalı 3 m yüksekliğindedir. Yayılan dalları beyaz, iri, çok güzel kokulu çiçekler ve oval-mızrak şeklinde yapraklarla kaplıdır..

Yasemin çalı. Fransız yetiştirici Lemoine, oldukça çeşitli görünen birçok melez chubushnik çeşidi yarattı.

Fransız yetiştirici Lemoine, oldukça çeşitli görünen birçok melez chubushnik çeşidi yarattı.

ermin manto. Bu tür, çiçeklenme süresi (50 güne kadar) için rekor sahibidir. 1 metreye kadar çalı yüksekliği. Bu çeşitlilik, asılı saplarda bulunan yarı çift beyaz çiçekleri için ilginçtir. Bir ermin mantosu gibidir. Çalı harika bir çilek aromasına sahiptir..

Yasemin çalı. Uzun çiçekli chubushnik çeşidi

Chubushnik’in uzun çiçek açan çeşidi “Manteau d’Hermine” (“ermin mantosu”) beyaz çift çiçeklerin güzelliği ile şaşırtıyor

Chubushnik “Çığ”. Açık yeşil yaprakları ve kavisli sürgünleri olan alçak, görkemli bir çalı. Bu tür, üç hafta süren bol çiçeklenme ile ayırt edilir..

Yasemin çalı. Ticari sınıf chubushnik

Chubushnik ticari sınıf “Çığ” (“Çığ”)

Chubushnik “Havadan iniş”. Küçük paraşütlere benzer sarkık çan şeklindeki çiçeklerle uzun (3 m’ye kadar) yayılan çalı.

Yasemin çalı. Yerli melez çeşidi, 1940'larda yetiştirildi ve adını beyaz fincan çiçeklerin paraşüt kanopilerine benzerliğinden aldı.

Yerli melez çeşidi, 1940’larda yetiştirildi ve adını beyaz fincan çiçeklerin paraşüt kanopilerine benzerliğinden aldı.

Chubushnik “Mont Blanc”. Düşük türlerden bu çalılar özel ilgiyi hak ediyor. Yoğun olarak ikiye katlanmış ve güçlü kokulu çiçekleri, yaklaşık bir ay boyunca güzelliklerinden keyif alır. Bu tip bir burcun maksimum yüksekliği 2 m’dir..

Yasemin çalı. Chubushnik'in melez çeşitlerinden biri, çilek kokulu,

Chubushnik’in melez çeşitlerinden biri, çilek kokulu, “Mont Blanc”, 1884’te Fransız damızlık V. Lemoine tarafından yetiştirildi.

Chubushnik “Güveler Balesi”. Çiçekler – Bu büyüleyici çeşidin “güveleri”, yüksek (3 m’ye kadar) ve geniş bir çalı üzerinde “çırpınıyor” gibi görünüyor. Yeşilimsi bir renk tonunun yarı çift yaprakları, bir güve yanılsaması yaratır.

Yasemin çalı. 20. yüzyılın ortalarında Akademisyen Komarov tarafından yetiştirilen yerli chubushnik çeşidi,

20. yüzyılın ortalarında Akademisyen Komarov tarafından yetiştirilen yerli chubushnik çeşidi, “Güveler Balesi”

“Zoya Kosmodemyanskaya”. Çok popüler bir chubushnik çeşidi. Çalı 2 m yüksekliğindedir ve yeşilimsi bir renk tonu ile büyük çift çiçeklere sahiptir. Onların kokusu zayıf.

Yasemin çalı. Chubushnik çalı çeşitleri

Chubushnik çeşidinin “Zoya Kosmodemyanskaya” çalıları yayılıyor, boyları 4 m’ye kadar çıkıyor Çift çiçekler, çapı 5 cm’ye kadar, ananas kokulu yeşilimsi beyaz

Yasemin çalı. Chubushnik'in farklı çeşitlerinin çalılarının yüksekliği çok farklıdır, sitenizin peyzaj tasarımında bir çit veya gölgeli yerleri düşünürken bu dikkate alınmalıdır.

Chubushnik’in farklı çeşitlerinin çalılarının yüksekliği çok farklıdır, sitenizin peyzaj tasarımında bir çit veya gölgeli yerleri düşünürken bu dikkate alınmalıdır.

Yasemin çalı. Chubushnik, bahçenizi bol çiçekli çiçeklerle süsleyecek ve Haziran ayında da en güzel taze aromanın tadını çıkarmanıza izin verecek.

Chubushnik, bahçenizi bol çiçekli çiçeklerle süsleyecek ve Haziran ayında da en güzel taze aromanın tadını çıkarmanıza izin verecek.

Chubushnik. Dikim ve ayrılma

Rağmen bitki ve özellikle bakım talep etmiyor, ancak gerçekten güzel ve bakımlı bir çalı yetiştirmek için aşağıdaki agroteknik tekniklere uymalısınız:

 • “Yasemin” bahçesi normalde gölgeli alanlarda gelişir, ancak bol ve güzel çiçekli çalılar yetiştirmek istiyorsanız, onu güneşe dikin..
 • Fidan dikimi erken ilkbahar veya sonbaharda yapılmalıdır. Genç bitkilerin iyi bir şekilde hızlanması ve daha da gelişmesi üzerinde yararlı bir etkiye sahip olan bu dönemlerdir..

Chubushnik farklı toprakları kabul eder, ancak tüm güzelliğini yalnızca verimli topraklarda gösterebilir. Bitkiyi dikmeden önce, site iyi kazılır, daha sonra 0,5 m derinliğe kadar bir delik açılır.Çalı durgun yeraltı suyunu sevmediğinden, deliğin dibinde çakıl, kırma taştan drenaj düzenlemek gerekir. veya kırık tuğla.

Yasemin çalı.

“Bahçe yasemini” veya chubushnik, yaz aylarında akşam bahçesinde unutulmaz bir aromadır.

Yasemin çalı. Şemsiye salkımına sahip beyaz çiçeklerle destekleyerek güzel bir chubushnik buketi yapabilirsiniz.

Şemsiye salkımına sahip beyaz çiçeklerle destekleyerek güzel bir chubushnik buketi yapabilirsiniz.

Fidenin kök sistemi ile çukurun duvarları arasında 10 cm’lik bir mesafe olmalıdır.Çukur, daha sonra mineral gübrenin verildiği verimli toprakla doldurulur. Chubushnik için iyi bir gübre nitrophoska’dır. Herhangi bir bitki için hayati önem taşıyan üç element içerir: azot, potasyum ve fosfor. Bir fide için 30 gram verilir. nitrofosfat.

Bitkinin kök boğazı sadece 3 cm derinleşir, fidenin etrafındaki toprak iyice sıkıştırılır, daha sonra bol su ile sulanır. Küçük sürgün köklendikten sonra biraz kısaltabilirsiniz. Bu, bitkinin iyi çalılık yapmasını sağlayacaktır..

Bir chubushnik’in yetiştirilmesi ve bakımı, bitki için gerekli eylemlere zorunlu olarak uyulmasını gerektirir. Bu, zamanında sulama, çalıları beslemek, fidelerin etrafındaki toprağı gevşetmek, yabani otları ortadan kaldırmaktır..

Yasemin çalı. Asya chubushnik çeşidi,

Asya chubushnik çeşidi, “Satsumi”, ülkemizde çevre düzenlemesinde pratik olarak bulunmaz, ancak doğuda popülerdir.

Yasemin çalı. Chubushnik çiçeklerinin kokusu güçlü, akılda kalıcı ve biraz da gerçek yasemin çiçeklerinin kokusuna benziyor.

Chubushnik çiçeklerinin kokusu güçlü, akılda kalıcı ve biraz da gerçek yasemin çiçeklerinin kokusuna benziyor.

sulama

Chubushnik, ilkbahardan sonbahara kadar bol sulama gerektirir. Suyu savunmak daha iyidir, ılık ve yumuşak olmalıdır. Çalı yüksek nemi sever, bu nedenle çiçeklenme döneminde değil, püskürtülmesi önerilir..

Yasemin çalı. Chubushnik - nemi seven bir bahçe bitkisi

Chubushnik – nemi seven bir bahçe bitkisi

Yasemin çalı. Chubushnik dalları, beyaz tonların hakim olduğu bir iç mekanı zarif bir şekilde dekore etmenin harika bir yoludur.

Chubushnik dalları, beyaz tonların hakim olduğu bir iç mekanı zarif bir şekilde dekore etmenin harika bir yoludur.

Yasemin çalı. Beyaz chubushnik çiçekler ve eski aksesuarlar, site tasarımınıza eski püskü şıklık katmanın harika bir yoludur.

Beyaz chubushnik çiçekler ve eski aksesuarlar, site tasarımınıza eski püskü şıklık katmanın harika bir yoludur.

Üst giyim

Çalıların üst pansumanı ekimden sadece bir yıl sonra başlayabilir. Bunu yapmak için, aşağıdaki miktarda mineral gübre kullanın:

 • 15 g potasyum sülfür;
 • 15 gr üre;
 • 30 gr süperfosfat.

Tüm bileşenler 10 litre suda karıştırılır, bu miktar iki fide için yeterlidir..

Organik gübreler için bulamaç kendini çok iyi kanıtlamıştır. Bu gübrenin bir kısmı on kısım su içinde seyreltilir. Bulamaçla besleme yılda bir kez yapılır..

Chubushnik’in altındaki toprağa elma külü veya huş ağacı da gömebilirsiniz. Bir çalı için 100 gr gübre yeterlidir.

Yasemin çalı. Chubushnik'in çoğu çeşidi Haziran ayında çiçek açar.

Chubushnik’in çoğu çeşidi Haziran ayında çiçek açar.

Yasemin çalı. Chubushnik ve diğer küçük beyaz çiçeklerden, herhangi bir iç mekanı süsleyecek narin zarif buketler elde edilir.

Chubushnik ve diğer küçük beyaz çiçeklerden, herhangi bir iç mekanı süsleyecek narin zarif buketler elde edilir.

Budama

Genç sürgünlerin büyümesini arttırmak ve chubushnik çalısına güzel bir görünüm kazandırmak için düzenli olarak budamak gerekir. Bu erken ilkbaharda yapılır. Zayıf dallar ikiye kesilir, çok uzun biraz kesilir.

Gençleştirici budama, çalının dalları çıplak olduğunda ve bitkinin kendisini boğmaya başladığında gerçekleştirilir. Bu tür bitkiyi hiç süslemez..

Sıhhi budama her yıl yapılır. Çekici görünümünü kaybetmiş çiçekler kaldırılmalıdır. Fazla sürgünler kesilir, çalı inceltilir.

Yasemin çalı. Chubushnik'in yayılan çalılarının uzun dalları, yaprakların ve çiçeklerin şiddeti nedeniyle güzelce sallanır.

Chubushnik’in yayılan çalılarının uzun dalları, yaprakların ve çiçeklerin şiddeti nedeniyle güzelce sallanır.

Yasemin çalı. Bir buket chubushnik çiçeği, evinizi yazın sıcak ve tatlı aromasıyla dolduracak.

Bir buket chubushnik çiçeği, evinizi yazın sıcak ve tatlı aromasıyla dolduracak.

Chubushnik’in çoğaltılması

Bitki tohumlar, katmanlar veya kesimler tarafından yayılır..

 • Tohumlar, şiddetli donların başlamasından önce önceden hazırlanmış toprağa ekilir. Kış için, içlerinde tohum bulunan yataklar ladin dallarıyla kaplıdır. İlkbaharda, güneşin altında eriyen kar, tohumları neme doyurur ve yakında genç sürgünler ortaya çıkar. Tohumdan yetiştirilen fideler daha dirençlidir, hastalıklara daha az duyarlıdır. Ancak bu üreme yöntemi çok uzundur. Bitki sadece 7-8 yıl sonra çiçek açar..
 • Katmanlama ile çoğaltma ilkbaharda gerçekleştirilir. Bunu yapmak için, en güçlü odunsu dal yere eğilir ve hazırlanmış oluklara oturur. İyi bir sabitleme için çekimi birkaç yerde tel ile sabitleyebilirsiniz. Oluklar bir kum tabakası, ardından turba ile kaplanır. 1.5 ay içinde katmanlarda yeni sürgünler görünecektir. Tüm büyüme mevsimi boyunca, birkaç kez toplanmaları gerekir. Sonbaharda sürgünler ayrılır ve kalıcı bir yere daldırılır..
 • Çelikler sadece iyi gelişmiş sürgünlerden kesilir. Bu Haziran ayında yapılmalıdır. Uzunlukları yaklaşık 5 cm’dir, alt yapraklar ve çiçek salkımları keskin makasla kesilir. Her kesim en fazla üç çift yaprak ve bir internod içermelidir. Çelikler, kum ve turba karışımında başarıyla köklenecektir. İlk önce, bu karışımda küçük bir çöküntü yapılır, daha sonra oraya 30-40 ° eğimle bir kesim yerleştirilir ve tüm bunlar düzgün bir şekilde sıkılır. Kesimleri örtün bardak ve aydınlık bir yere koyun. Olumlu büyüme için günlük olarak püskürtülmeleri gerekir. İyi köklenmeden sonra, kesimler açık toprağa ekilir. Yaz aylarında genç filizler periyodik olarak sulanır ve etraflarındaki toprak gevşer..

Yasemin çalı. Birçok çeşidin Chubushnik çalıları oldukça uzundur ve sitenizin peyzaj tasarımını düşünürken dikkate alınabilecek gölge oluşturmaya uygundur.

Birçok çeşidin Chubushnik çalıları oldukça uzundur ve sitenizin peyzaj tasarımını düşünürken dikkate alınabilecek gölge oluşturmaya uygundur.

Yasemin çalı. Chubushnik çiçekleri, diğer birçok çiçek, beyaz ve diğer çiçeklerle birleştirilir ve bu da onları düğün çiçekçiliğinde popüler hale getirir.

Chubushnik çiçekleri, diğer birçok çiçek, beyaz ve diğer çiçeklerle birleştirilir ve bu da onları düğün çiçekçiliğinde popüler hale getirir.

Chubushnik hastalıkları ve tedavisi

Örümcek akarları, yaprak bitleri ve yaprak bitleri bitki için tehlikeli zararlılar haline gelebilir..

Çalıya fufanom püskürterek keneyi uzaklaştırabilirsiniz. Patates üstleri serpildiğinde yaprak bitleri ölür. Az sayıda bit, dallardan kolayca sallanabilir veya aynı fufanomla serpebilirsiniz..

Yasemin çalı. Yaz bahçesinde kokulu sahte portakallı bir sokak - romantik bir yürüyüş için daha iyi bir şey yok

Yaz bahçesinde kokulu sahte portakallı bir sokak – romantik bir yürüyüş için daha iyi bir şey yok

Yasemin çalı. Bir buket chubushnik çiçeği çevreye bağlı olarak çok farklı görünüyor - katı bir iç mekanda sade ve zarif, lüks - klasik

Bir buket chubushnik çiçeği çevreye bağlı olarak çok farklı görünüyor – katı bir iç mekanda sade ve zarif, lüks – klasik

Chubushnik (yasemin çalısı): video

Chubushnik (yasemin çalısı): fotoğraf