İskandinav tarzında koridor (80 fotoğraf)

Bir kişinin eve girerken girdiği ilk oda giriş holüdür. Ve elbette, herhangi bir mal sahibi, onu ferah, aydınlık, yardımsever, misafirperver bir atmosferle görmek ister. İskandinav tarzı bir giriş holü, doğal bir bitiş, sıcak ahşap zeminler ve mobilyalarla birleştirilmiş küçük bir kapalı alana modern bir dokunuş getiren en iyi çözümdür. Tasarımda çeşitli açık renklerin ve parlak kapanımların kullanılması, stilin özgünlüğünü, özgünlüğünü vurgulayacaktır..

İskandinav tarzının özellikleri

İskandinav eğilimi, iklimin tasarımda belirleyici bir faktör haline geldiği kuzey enlemlerinde ortaya çıktı. Şiddetli uzun kışlar, yetersiz güneş ışığı – bu, insanların evlerini aydınlık ve ferah yapma ihtiyacı duymasına neden oldu. Stilin özellikleri aşağıdaki göstergeleri içerir:

1. Büyük miktarda boş alan. Bunu başarmak için, gereksiz dekorasyonlardan vazgeçmek için kompakt fonksiyonel mobilyalar seçmek gerekir. İç kısım yalnızca işlevsel bir yük taşıyan öğeler içerir. Lüks ve gösteriş yok.

2. Tarzın ana rengi beyazdır, bu da odayı olabildiğince hafif kılar. Finişte bej, gök mavisi, açık yeşil ve açık gri gibi pastel renklerle kombinleyebilirsiniz. Parlak kırmızılar, yeşiller veya mavi vurgular çevrenizi renklendirecek.

3. Yemek ve tefrişat doğal malzemeler kullanılarak yapılmıştır. Doğal ahşap, doğal taş, kürk, deri türü, ev konforunun sıcaklığını iç mekanlara getirecektir..

4. Mobilya pratik ve işlevseldir – başka bir şey değil. Masif ahşaptan veya en azından doğal hafif ahşabı taklit eden malzemelerden (çam, ladin, huş, kayın) yapılmalıdır..

İskandinav tarzı koridor tasarımı - Özellikler İskandinav tarzı koridor tasarımı - Özellikler

Renk çözümleri

İskandinav yönünün her şeyden önce tasarımın beyazlığı ile karakterize edildiğini söylemiştik. Doğal ışığın girmediği ve küçük boyutların kendilerinin baskı oluşturduğu koridor koşulları için beyaz en avantajlı renk olur. Ancak, ek renkler ve gölgeler yardımıyla tasarıma biraz çeşitlilik katmaktan zarar gelmez. Aynı zamanda, açık renkler iç mekanın temelini oluşturabilir ve parlak doygun (kırmızı, turuncu, sarı) vurgular haline gelebilir, atmosferi seyreltir ve canlandırır..

İskandinav tarzında gri koridor

Gri rengin çok sayıda tonu vardır, ancak İskandinav yönünde temel alarak, ağartılmış gri tonunun en hafif versiyonunda durmak daha iyidir. Ahşap döşeme, beyaz mobilyalar, ön kapı ve tavan ile birlikte nötr monokrom bir iç mekan yaratır..

Bir gri duvarın ana beyaz kaplamanın arka planına karşı dekore edilmesi, alanı görsel olarak genişletecek ve bir teknik daha, duvarların alt kısmı gri tonlarda ve üst kısım – içinde dekore edildiğinde tavanı “yükseltmeye” yardımcı olacaktır. Beyaz. Bu kombinasyon aynı zamanda faydalıdır çünkü gri beyazdan çok daha pratiktir – duvarın alt kısmını bununla süslemek, görünür sokak tozu belirtilerini önlemeye yardımcı olacaktır..

Parlak dekor elemanları, örneğin süslemeli desenli bir halı, turuncu bir kabarık, parlak çerçevelerdeki posterler, böyle bir ortama çeşitlilik katmaya yardımcı olacaktır. Canlı bitkili saksılar iç mekanı tamamlayacak.

İskandinav tarzında gri koridor - İç tasarım İskandinav tarzında gri koridor - İç tasarım

İskandinav tarzında zeytin giriş yolu

Zeytin rengi, özlü basit mobilya formları ve dekoratif unsurlarla birlikte odada rahat ve rahat bir atmosfer yaratacaktır. Açık bir İskandinav tasarımı için, beyaz unsurlarla birlikte en açık zeytin tonlarını kullanın. Beyaz ahşap mobilyalı zeytin duvar kağıdı harika görünecek: duvar panelleri, şifonyer, açık raflar.

Bir İskandinav koridorunun iç kısmında, beyaz ve gri yüzeyli bir arka plana karşı ayrı öğeler olarak daha yoğun bir zeytin rengi bulunabilir. Aynı zamanda, kaba, boyasız ahşap mobilyaların sıcak tonları tasarımın kuzey karakterini vurguluyor..

Zeytin İskandinav Koridor - İç Tasarım Zeytin İskandinav Koridor - İç Tasarım

İskandinav tarzında siyah koridor

Kulağa ne kadar tuhaf gelse de, beyaz ve siyahın tamamen zıt renklerinin ahşap mobilyalarla kombinlenmesi bu yönde oldukça ilginç görünecek. Siyah tonla aşırıya kaçmamak önemlidir – sınırlı miktarlarda bulunmalıdır. Bu, örneğin bir yer halısı, dış giyim için kancalı bir panel veya daha mütevazı öğeler – fotoğraf çerçeveleri, saksılar olabilir. Cesur ama dikkate değer bir karar, zemini açık gri duvarlar, beyaz tavan ve mobilyalarla mükemmel uyum sağlayacak siyah renkte dekore etmek olacaktır..

İskandinav tarzında siyah koridor - İç tasarım İskandinav tarzında siyah koridor - İç tasarım

Kaplamalar ve malzemeler

Tarzın öne çıkan özelliği, duvarların, tavanın ve zemin dekorasyonunun sadeliğinde yatmaktadır. Ancak aynı zamanda kayıt süreci oldukça zahmetli olabilir. Duvarlar ve tavan düz ışık düzlemlerine sahip olması gerektiğinden, bunları kalitatif olarak sıva ile düzleştirmek ve ancak daha sonra kaplama malzemesini uygulamak gerekecektir..

duvarlar

İskandinav tarzında duvar dekorasyonu için en uygun seçenekler boyama, badana veya düz duvar kağıdı ile yapıştırmadır. Herhangi bir çizim ve desen hariçtir. Beyazın avantajı vardır, ancak benzer açık tonların (süt, krema vb.) eklenmesiyle de tasarım yapmak mümkündür. Duvarlar orijinal olarak tuğla ise, bunlardan biri orijinal haliyle bırakılabilir – iç mekanın aksanı olacaktır..

İskandinav Tarzı Koridor Tasarımı - Duvar Süslemeleri İskandinav Tarzı Koridor Tasarımı - Duvar Süslemeleri

Zemin

İskandinav tarzı zeminler yalnızca ahşap olmalıdır. Levhalar vernikle veya beyaza boyanarak açılır. Ancak doğal ahşabı kullanmak her zaman mümkün değildir ve uygulamanın gösterdiği gibi, bir koridorda tamamen pratik değildir, çünkü sokak tozu ve kiri diziye sıkıca yerleşerek temizliği zorlaştırır. Onu taklit eden malzemeleri kullanabilirsiniz, örneğin, hafif ahşap türlerini taklit eden bir laminat veya seramik karo döşeyin..

İskandinav Tarzı Koridor Tasarımı - Zemin Kaplama İskandinav Tarzı Koridor Tasarımı - Zemin Kaplama

Tavan

Tavan yüzeyi su bazlı boya ile boyanmış veya basitçe badanalanmıştır. Yüzeyin zahmetli tesviye edilmesiyle işlemi karmaşıklaştırmamak için, tavanı streç bir kanvas ile dekore edebilirsiniz, ancak sadece mat, taklit badana.

İskandinav tarzı koridor tasarımı - Tavan dekorasyonu İskandinav tarzı koridor tasarımı - Tavan dekorasyonu

İskandinav tarzı koridor mobilyaları

Scandi tarzı sadelik ve doğallık ile karakterize edildiğinden, mobilyalar hafif ahşap, küçük boyutlu ama aynı zamanda sağlamdır. Görkemli nesneleri olmayan kaba ahşap yapılar burada kabul edilir. Açık raflar, kancalı duvar askısı, masa, tabure veya tezgah – bu aslında oldukça yeterli.

Herhangi bir koridorun ana unsurlarından biri aynadır. Ana amacına ek olarak, alanı genişletme ek işlevini yerine getirir, bu nedenle basit bir tarzda yapılmış büyük boyutlu modeller, duvar veya zemin memnuniyetle karşılanmaktadır..

Küçük dairelerde, gardırop şeklinde geniş bir depolama sistemi düzenleyebileceğiniz tek yer koridor olabilir. Bu durumda, modern bir yapının dış görünümü ile tarzın uyumunu bozmamak için kapılarını aynalı yapmak daha iyidir..

İskandinav tarzı koridor tasarımı - Mobilya İskandinav tarzı koridor tasarımı - Mobilya

Dekor ve aydınlatma

Basitlik, işlevsellik ve gösterişten yoksunluk belirleyici kriterler olsa da, bir sıcaklık ve misafirperverlik dokunuşu zarar vermez. Dekor, parlak etnik desenlerde yapılmış bir yer halısı, bir bankta dekoratif minderler, renkli çerçevelerdeki fotoğraflar, komik ahşap veya seramik ürünler, parlak giysiler, şemsiyeler olabilir. Canlı bir bitkiye sahip bir saksı da “kuzey minimalizmini” canlandıracaktır. Bu, örneğin özel koşullar gerektirmeyen dracaena olabilir..

Koridorda pencereler şeklinde doğal aydınlatma çoğu zaman bulunmadığından (özel evler hariç), mümkün olduğunca fazla elektrik aydınlatması olmalıdır. Aydınlatma olarak tek renkli, renkli cam içermeyen küçük tavan lambaları kullanılmaktadır. Yerleşik LED’leri, spotları da kullanabilirsiniz. Aynanın yanında, gerekirse gizli bir aplik kurulur ve tezgahın yanına bir zemin lambası yerleştirilebilir..

İskandinav Koridor Tasarımı - Dekor ve Aydınlatma İskandinav Koridor Tasarımı - Dekor ve Aydınlatma İskandinav Koridor Tasarımı - Dekor ve Aydınlatma

İskandinav tarzında küçük koridor

Birkaç metrekarelik küçük bir koridor için, tüm köşeleri aydınlatmaya yardımcı olacağından, duvar ve tavan dekorasyonu için beyaz bir renk seçmek daha iyidir. Aynı zamanda zemin gri olabilir veya hafif ahşapla dekore edilebilir. Ana ilke, mümkün olduğunca az mobilyadır. Burada dış giyim için duvarlarda kancalar, şapkalar için küçük asma raflar, aynı anda bir tezgah görevi gören bir ayakkabı dolabı ile geçebilirsiniz..

Büyük bir ahşap çerçeveli ayna, alanın artmasına katkıda bulunacak ayrılmaz bir unsur haline gelecektir. Büyük, düzenli dikdörtgen şekil, stili başarılı bir şekilde vurgulayacak ve küçük bir odanın aydınlatmasını artıracaktır..

Aydınlatma cihazlarıyla taşınmamalısınız – birçoğunun olmasına izin verin, ancak orijinal, parlak doğal ışık verir. Yuvarlak veya kare LED gömme armatürler monte edilebilir.

İskandinav tarzında küçük koridor - İç tasarım İskandinav tarzında küçük koridor - İç tasarım

İskandinav tarzı koridor tasarımı – fotoğraf

İskandinav tarzı bir koridor, görünen sadeliğine rağmen tamamen tahmin edilemez olabilir. Bir dizi fotoğraf, bir tasarım oluşturmanın temel ilkelerini, aşağıda görebileceğiniz sadık bir renk paleti ve parlak renklerin bir kombinasyonunu anlamanıza yardımcı olacaktır. İskandinav yaşamının sıcaklığını ve rahatlığını görün ve tadını çıkarın!

İskandinav tarzı koridor - iç tasarım fotoğrafı İskandinav tarzı koridor - iç tasarım fotoğrafı İskandinav tarzı koridor - iç tasarım fotoğrafı İskandinav tarzı koridor - iç tasarım fotoğrafı İskandinav tarzı koridor - iç tasarım fotoğrafı İskandinav tarzı koridor - iç tasarım fotoğrafı İskandinav tarzı koridor - iç tasarım fotoğrafı İskandinav tarzı koridor - iç tasarım fotoğrafı İskandinav tarzı koridor - iç tasarım fotoğrafı İskandinav tarzı koridor - iç tasarım fotoğrafı İskandinav tarzı koridor - iç tasarım fotoğrafı İskandinav tarzı koridor - iç tasarım fotoğrafı İskandinav tarzı koridor - iç tasarım fotoğrafı İskandinav tarzı koridor - iç tasarım fotoğrafı İskandinav tarzı koridor - iç tasarım fotoğrafı İskandinav tarzı koridor - iç tasarım fotoğrafı İskandinav tarzı koridor - iç tasarım fotoğrafı İskandinav tarzı koridor - iç tasarım fotoğrafı İskandinav tarzı koridor - iç tasarım fotoğrafı İskandinav tarzı koridor - iç tasarım fotoğrafı İskandinav tarzı koridor - iç tasarım fotoğrafı İskandinav tarzı koridor - iç tasarım fotoğrafı İskandinav tarzı koridor - iç tasarım fotoğrafı İskandinav tarzı koridor - iç tasarım fotoğrafı İskandinav tarzı koridor - iç tasarım fotoğrafı İskandinav tarzı koridor - iç tasarım fotoğrafı İskandinav tarzı koridor - iç tasarım fotoğrafı İskandinav tarzı koridor - iç tasarım fotoğrafı