Günümüz pazarı, bir halı seçiminde herhangi bir stilistik ve finansal tercihlerle alıcıyı tatmin edebilmektedir.

Günümüz pazarı, bir halı seçiminde herhangi bir stilistik ve finansal tercihlerle alıcıyı tatmin edebilmektedir.

Bir zamanlar atalarımız mağaraları hayvan derileriyle kaplardı. Dokumanın gelişiyle, zeminler halı ve ev yapımı döşeme tahtaları ile süslendi. Modern iç mekanlarda, evinize sıcaklık ve konfor getiren pratik ve şık bir kaplama olan halıyı giderek daha fazla bulabilirsiniz. Üreticiler bize neler sunuyor ve nasıl seçim yapılır??

Döşemenin nötr tonları, diğer dekoratif unsurların vurgulanmasını sağlar

Döşemenin nötr tonları, diğer dekoratif unsurların vurgulanmasını sağlar

Kontrast renklerin çarpıcı kombinasyonu

Kontrast renklerin çarpıcı kombinasyonu

Seçilen zemin kaplaması ile iç mekanın dönüştürülmesi

Seçilen zemin kaplaması ile iç mekanın dönüştürülmesi

halı çeşitleri

Halı, halıların en yakın akrabalarına atfedilebilir, ancak ev için modern halının iki önemli farkı vardır: monolitik, eksiksiz bir desene sahip değildir ve rulo halinde satılmaktadır. Bu, yerleşik bir kısıtlamamız olmadığı anlamına gelir, herhangi bir boyut satın alabilir ve döşemeyi herhangi bir zemin konfigürasyonuna sığdırabiliriz..

15

Üreticiler ürünleri malzeme bileşimine, yığının uzunluğuna ve tipine, üretim yöntemine göre sınıflandırır. Tüketicinin hangi tür halıların üretildiğini bilmesi önemlidir. onları düşünün.

Türler Özellikler
dokuma halı  en pahalı ve dayanıklı görünüm. İplik dokuma ve düğümleme ile halı ile aynı teknoloji kullanılarak yapılır. Temel örgü kumaştır. Genellikle oturma odası tasarımı için kullanılır..
püsküllü halı ucuzdur ve hasara karşı dayanıklı değildir. Tabanın ön tarafında aynı uzunlukta ilmekler oluşturulur, içeriden lateks ile sabitlenir.
Floklu halı banyolar için tasarlanmıştır. Ürünün villusları elektrostatik alan kullanılarak PVC’ye uygulanır ve sabitlenir. Floklu halı sert ve çok dayanıklıdır.
İğneli Halı yoğun insan hareketinin olduğu oteller, hastaneler, devlet daireleri için idealdir. Kapak tüy bırakmaz, kauçuk bir desteğe takılır ve sesi iyi bir şekilde azaltır.

15

Tavsiye! Halının tabanının kalitesine ve özelliklerine dikkat edin, böylece hangi oda için hangi tipi seçeceğinizi belirlemeniz daha kolay olacaktır..

Eviniz için hangi kapsamı seçmelisiniz: uzman tavsiyesi

Stanislav Okhlopkov, döşeme alanında uzman, bölüm başkanı

Stanislav Okhlopkov, döşeme uzmanı, FineFloor projesinin başkanı

Evdeki her oda için kendi kapsama alanınızı seçebilirsiniz. Ev halısının doğal ve sentetik olabileceği akılda tutulmalıdır. Açıkçası, modern bir yatak odası ve çocuk odası için doğal malzemeler tercih edilir ve oturma odasında doğallık ve dış güzellik gereklidir. İç mekanın stilini unutmayınız..

  • Şık ve dayanıklı yün halılar hem oturma odasını hem de yatak odasını aydınlatacak. Çevre dostu doğal malzeme, güzel görünümünü uzun süre korumasını sağlayan kendi kendini temizleme işlevine sahiptir..

Böyle bir kaplama yangına dayanıklılık açısından da güvenlidir. Yün açık alevle yanmaz, çabuk söner. Dahası, ev kimyasallarından zararlı gazları emebilir..

15

  • Bir diğer doğal görünüm ise sisal halıdır. Halı lifleri agav yapraklarından elde edilir. Malzemeye olağanüstü bir güç verirler, ancak sudan korkarlar. Bu halının kuru odalarda kullanılması tavsiye edilir..

Bir notta! Sisal iyi temizler, statik elektrik biriktirmez ve doğal güzelliğini uzun süre korur..

Halı, evi dekore etmeye ve yalıtmaya yardımcı olacaktır.

Halı, evi dekore etmeye ve yalıtmaya yardımcı olacaktır.

Yer karolarının halı ile taklidi

Yer karolarının halı ile taklidi

Tavsiye! Kaplama paletinin renk zenginliği açısından farklılık göstermediğini lütfen unutmayın, genellikle bunlar her türlü gri ve bej tonlarıdır. Onları iç mekanınızın renk şemasıyla eşleştirin.

15

Fidanlıkta tekstil bazında halı almak daha iyidir. Çocuğa zarar vermez, dokunması hoştur ve yıkamaya dayanıklıdır..

Çekirdekteki güç

Halı seçerken taban malzemesine dikkat edin. Ürünün gücü ve hizmet ömrü buna bağlıdır. Baz için üreticiler çeşitli malzemeler kullanır: doğal ve sentetik jüt, keçe, kauçuk ve tekstil.

Türler Özellikler
Doğal jüt çevre dostudur, ancak lifleri hızla silinir, nemden korkar (ıslandığında büzülür) ve çürümeye eğilimlidir.
sentetik jüt polipropilenden yapılmış, neme dayanıklı, değil "oturur", ama lifler o kadar sert ki laminatı çiziyorlar.
Kauçuk taban yoğun trafiğe sahip ortak alanlar için tasarlanmıştır. Yaylı ve yumuşaktır, darbeyi sıkıca tutar ve son derece dayanıklıdır. Bu nedenle kauçuk esaslı halı geniş bir banyoda da kullanılabilir..
Keçe taban için propilenden elde edilen suni keçe alınır. Isıyı iyi tutar, ancak nemden bozulur.

Avantajlar ve dezavantajlar

İncelemeyi özetleyerek, halının ana avantajlarını ve dezavantajlarını özetliyoruz:

Avantajlar
şekillendirme kolaylığı
yüksek ses emici nitelikler
sıcak tutmak
boyut kısıtlaması yok
kirlilik direnci
Dezavantajları
nem korkusu (bazı türlerde)
doğrudan güneş ışığına maruz kaldığında renk kaybı

15

Halının olumsuz olanlardan daha olumlu niteliklere sahip olduğunu kendiniz görebilirsiniz. Bu nedenle, üreticilerin bize halı ve kilimler için tam teşekküllü yüksek kaliteli bir yedek sunduğunu söyleyebiliriz..

Önemli! Halının en önemli avantajı inanılmaz demokratik karakteridir, her tarzda organiktir. Ülke ve provence, etnik ve boho, yüksek teknoloji, modern ve klasik – modern halı, en sofistike ve sıra dışı iç mekanlara kolayca sığabilir..

Bakım

Halınızın bakımını düzgün bir şekilde yapmak için elektrikli süpürge, kuru toz ve leke çıkarıcıya ihtiyacınız olacaktır. Tüm bunları tüm halı türleri için kullanmanızı önermiyoruz..

Önemli! Kaplamanın jüt tabanı varsa, ıslak temizlemeden vazgeçilmesi gerekecektir. Burada kuru toz ve normal bir elektrikli süpürge kullanmak daha iyidir..

Halınızın uygun şekilde bakımı, dokusunun uzun süre korunmasına yardımcı olacaktır.

Halınızın uygun şekilde bakımı, dokusunun uzun süre korunmasına yardımcı olacaktır.

Doğal liflerden yapılan ürünler elektrikli süpürge ile sık sık temizlenmemelidir. Bunu ayda bir kez yapın, geri kalanında kuru temizleme yapın. Sentetik halıyı ıslak olarak temizlerken suyla aşırıya kaçmayın, aksi takdirde taban soyulabilir ve kaplama bozulur. Lekelerden kaçınmak zordur, bu nedenle özel leke çıkarıcıları stoklayın.

Tavsiye! Halıya kahve veya şarap mı döküldü? Tüyleri hemen bir bezle silin, ürünü uygulayın ve ardından kiri vakumlayın..

Ayrıca halı temizleme köpüğü de kullanabilirsiniz. Kapağa köpük uygulayın, emilmesini ve kurumasını bekleyin, ardından elektrikli süpürgeyle çıkarın..

15

Tavsiye! Halıyı elle temizlemeye karar verirseniz, yumuşak kıllı bir fırça seçin. Bu, kapak menteşelerinin tüylenmesini ve deformasyonunu önlemenize yardımcı olacaktır..