Zamiokulkas (62 fotoğraf): tanımı, çeşitleri ve bakımı

Sıradan insanlarda zor bir isim olan bu egzotik iç mekan çiçeğine “dolar ağacı” denir. “Para ağacı” ile karşılaştırıldığında – Crassula – daha büyük gövdelere ve büyük yapraklara sahiptir. Çekici görünümü ve koşullara karşı iddiasızlığı nedeniyle Zamiokulkas, peyzaj ofisleri, oteller, restoranlar, özel evler ve apartmanlar için yaygın olarak kullanılmaktadır. Böyle bir bitki, bir eve taşınma partisi, bir şirketin yıldönümü veya başka bir tatil için iyi bir hediye olacak, bir tür refah ve artan kar dileği olarak hareket edecek..

Genel özellikleri

Zamioculcas zamiifolia (Zamioculcas zamiifolia), calla lilyum, spathiphyllum, philodendrons ve diğer bazı sera türlerinin de ait olduğu Aronnikovs ailesinin otsu bir bitkisidir. Zamiokulkas, doğrudan yumrudan büyüyen parlak yeşil renkli çok sayıda karmaşık pinnate yaprağı ile tanınabilir. Tabanın yakınında, 80-100 cm’lik karakteristik bir yükseklikte bile çiçeğe stabilite kazandıran kalınlaşırlar.Zamiokulkas’ın çiçeklenmesi, olgunlaşmamış bir kafayı andıran yapraklar arasında kremsi sarı bir koçanı görünümü ile birlikte neredeyse belirsiz bir şekilde gerçekleşir. mısır. Açık yeşil renkli tek yaprağını kaplar.

Zamiokulkas ilk olarak 1828’de araştırmacı Konrad Loddiges tarafından tanımlandı, ancak bu tropikal konuğun Hollanda’daki çiçek müzayedelerinde göründüğü 1996’dan beri bir oda dekoru olarak yetiştirildi. Dolar ağacının yüksek dekoratifliği ve “büyülü” özellikleri, çiçeğin dünyaya hızla yayılmasına katkıda bulundu. Çin’de, bitkiye altın bile denir ve Feng Shui öğretilerinin takipçileri onu güneydoğu sektörüne yerleştirir, yaprakları bir tüpe sarılmış faturalarla süsler ve madeni paraları toprağa gömer. Böyle bir ritüelin eve para şansı çektiğine inanılıyor..

Zamiokulkas’ın önemli bir özelliği de tüm parçalarının zehirli olmasıdır. Yapraklardan veya kökten meyve suyu girişi ciltte ve daha da fazlası mukoza zarlarında güçlü bir yanma hissine neden olur. Bu, tüm manipülasyonların şu anda yüze ve gözlere dokunmadan koruyucu eldivenlerde yapılması gerektiği ve bitkinin kendisine çocuklar ve evcil hayvanlar tarafından erişilememesi gerektiği anlamına gelir..

Zamiokulkas - Genel özellikler Zamiokulkas - Genel özellikler

Dolar ağacının bakımı (zamiokulkas)

Zamiokulkas’ın doğal alanı, tropik yağışların kış döneminin yerini yaz kuraklığına bıraktığı bir bölge olan Güneydoğu Afrika’dır. Bu koşullara uyum sağlayan bitki, 3-4 haftadan fazla sulanmadan yapabileceği yumruda büyük miktarda nem biriktirir. Rezervler tükenirse, yapraklar yavaş yavaş kurumaya başlar, ancak kök birkaç ay canlı kalır. Böylece, çiçek bir tatil veya uzun bir iş gezisi sırasında öleceğinden korkmadan güvenle gözetimsiz bırakılabilir..

Aydınlatma

Koyu yeşil yapraklara sahip zamioculcas, parlak güneşe ihtiyaç duymaz. Bunun için en iyi yerler güneydoğu ve güneybatı pencere pervazları, balkonlar, pencerelerin veya cam kapıların yakınındaki alanlardır. Ek aydınlatmanın olmaması, bitkinin görünümünü hiçbir şekilde etkilemez. Aynı zamanda, mümkünse fazla kurutulmamışsa, çevresinde serbest hava sirkülasyonu sağlanması arzu edilir..

Dolar ağacının bakımı (zamiokulkas) - Aydınlatma Dolar ağacının bakımı (zamiokulkas) - Aydınlatma

sulama

Diğer sulu meyveler gibi, dolar ağacı da sık sık toprak nemi gerektirmez. Bitki toprağın kurumasını fazla sudan daha iyi tolere eder, bu nedenle iyi drenaja ve fazla sıvının akması için tencerenin dibinde deliklere ihtiyacı vardır. Soğuk mevsimde, nemli toprak kök sisteminin çürümesine neden olabilir. Sıcak havalarda, havayı hafifçe ferahlatmak için yapraklara bir sprey şişesi püskürtülebilir..

Dolar ağacının bakımı (zamiokulkas) - Sulama

Sıcaklık

Zamiokulkas yetiştirmek için en uygun sıcaklık rejimi yaz aylarında + 25C’ye kadar ve kışın + 12C’den düşük değildir. Doğada, termometre + 40C’ye ulaştığında bitki aşırı kuraklık dönemlerine dayanır, ancak yine de onu kavurucu güneşin altında bırakmamalısınız. Soğukta bir çiçek bulmak, kısa bir süre için bile olsa, hem yaprakların hem de yumruların tamamen solmasıyla tehdit eder..

Dolar ağacının bakımı (zamiokulkas) - Sıcaklık Dolar ağacının bakımı (zamiokulkas) - Sıcaklık

Gübreler

Zamiokulkas’ın aktif büyüme dönemi nisandan ağustos sonuna kadar sürer. Bitkinin daha sağlıklı ve gür görünmesi için, şu anda seçilen hazırlama talimatlarına göre (yaklaşık ayda bir) toprağa sulu meyveler için besin maddeleri ekleyerek orta derecede beslemesi önerilir..

Dolar ağacının bakımı (zamiokulkas) - Gübreler Dolar ağacının bakımı (zamiokulkas) - Gübreler

Zamiokulkas’ın nakli ve çoğaltılması

Doğal Afrika koşullarında, zimokulkas olumsuz koşullara karşı daha fazla direnç kazanmıştır. Şiddetli kuraklıklarda, bitkinin toprak kısmı genellikle ölür, ancak besin ve nem biriktiren kök, yağmurların başlamasıyla birlikte yeni sürgünler bırakır. Bu dayanıklılık, herhangi bir kısıtlama veya risk olmadan “dolar ağacının” yeniden dikilmesine izin verir. Hafif toprak bunun için uygundur, örneğin eşit oranlarda yaprak, çim (turba) ve kum karışımı. Drenaj dolgusu olarak ince çakıl, kabuk parçaları, porselen taş topları kullanabilirsiniz..

Bir kap seçerken, yumru kökün büyüklüğüne göre yönlendirilmelidir, ancak zamiokulkas’ın kökünün hızla büyüdüğü dikkate alınmalıdır. Bir metre yüksekliğindeki yetişkin bitkilerde çapı 60 cm olabilir, böyle bir “ağacın” ömrü 10 yıla kadar sürer..

Evde, zamioculcas vejetatif olarak çoğalır. En kolay yol, ekim sırasında yumruyu saplarla bölmektir. Bunu yapmak için, kök keskin bir bıçakla birkaç parçaya kesilir (boyuta bağlı olarak), kesim noktaları hafifçe kurutulur ve bir büyüme uyarıcısı ile muamele edilir, daha sonra hazırlanmış topraklı saksılara ekilir, sıkıştırılır ve hafifçe sulanır. Bunu aktif büyümenin başlamasından önce Nisan ayında yapmak en iyisidir..

Bir yumru yerine, tomurcuklu bir gövde dalı alabilir ve sadece alt yaprak çiftinin tabanına kadar toprağa derinleştirebilirsiniz. Daha fazla bakım standarttır, ancak ilk aylarda dünyanın kurumasına izin verilmemelidir. Bir yapraktan üreme en uzun süreçtir, çünkü bu durumda yumru oluşumunu beklemek neredeyse altı ay alacaktır. Yaprağı köklendirmek için kumlu-çimli toprağa 1/3 oranında derinleştirilir, ılık su ile düzenli sulama, havalandırma ve cam kavanoz kullanılarak sera etkisi sağlanır..

Zamiokulkas'ın nakli ve çoğaltılması Zamiokulkas'ın nakli ve çoğaltılması

Hastalık ve haşere kontrolü

Tropikal kökenine rağmen, orta enlemlerde iç ortam koşullarında zamioculcas, hastalıklara neredeyse duyarlı değildir. Durumunu kötü etkileyebilecek tek şey aşırı toprak nemidir. Kökün ve yaprakların tabanının çürümesini durdurmak kolaydır – yumru kökün etkilenen bölgelerini bir potasyum permanganat çözeltisi ile kestikten, kuruttuktan ve tedavi ettikten sonra bitkinin hafif kuru bir toprağa nakletmek yeterlidir..

Böceklere gelince, bakım kurallarına uyulmaması durumunda ortaya çıkabilirler veya komşu enfekte çiçeklerden göç edebilirler. Genellikle bunlar iyi bilinen ölçek böcekleri, yaprak bitleri ve örümcek akarlarıdır. Haşereleri ılık, sabunlu bir duşla öldürebilirsiniz. Su prosedürleri sırasında, zemin polietilen ile kaplanmalıdır veya işlem kök ile birlikte topraktan çekilerek yapılmalıdır. Yapraklara özel böcek ilaçları püskürtülerek daha güvenilir bir sonuç verilir, ancak benzer bir prosedür temiz havada yapılmalı ve bir gün sonra ilacın kalıntılarının da duşta yıkanması gerekecektir..

Zamiokulkas - Hastalık ve Zararlılarla Mücadele Zamiokulkas - Hastalık ve Zararlılarla Mücadele Zamiokulkas - Hastalık ve Zararlılarla Mücadele

Zamiokulkas – fotoğraf

Bir zamiokulkas’ın neye benzediğini daha iyi bilmek istiyorsanız, bu sayfadaki çeşitli fotoğraflara bakmanızı öneririz. Bu, bir çiçekçide veya çevrimiçi katalogda belirli bir iç mekan bitkisini seçerken daha iyi gezinmenize yardımcı olacak ve ayrıca belirli bir odanın tasarımında kullanılıp kullanılmayacağına karar vermeyi mümkün kılacaktır..

Zamiokulkas - fotoğraf Zamiokulkas - fotoğraf Zamiokulkas - fotoğraf Zamiokulkas - fotoğraf Zamiokulkas - fotoğraf Zamiokulkas - fotoğraf Zamiokulkas - fotoğraf Zamiokulkas - fotoğraf Zamiokulkas - fotoğraf Zamiokulkas - fotoğraf Zamiokulkas - fotoğraf Zamiokulkas - fotoğraf Zamiokulkas - fotoğraf Zamiokulkas - fotoğraf Zamiokulkas - fotoğraf Zamiokulkas - fotoğraf Zamiokulkas - fotoğraf Zamiokulkas - fotoğraf Zamiokulkas - fotoğraf Zamiokulkas - fotoğraf Zamiokulkas - fotoğraf Zamiokulkas - fotoğraf Zamiokulkas - fotoğraf Zamiokulkas - fotoğraf Zamiokulkas - fotoğraf Zamiokulkas - fotoğraf Zamiokulkas - fotoğraf