Verandada kendin yap vizörü (80 fotoğraf)

Verandada kendin yap vizörü (80 fotoğraf)

Veranda alanı üzerinde bir gölgelik sizi sadece kötü hava koşullarından korumakla kalmayacak, aynı zamanda dış cephenin tarzını vurgulamak için başka bir fırsat sağlayacaktır. Seçimle nasıl yanılmamalı, binanın dış cephesiyle uyumlu yüksek kaliteli bir kanopi seçme – makalemizde daha fazla.

Neden sundurma üzerinde bir kanopiye ihtiyacınız var??

Giriş alanı üzerindeki vizörler farklı şekiller alabilir ve seçilen malzemelere ve yapı tipine bağlı olarak çeşitli özelliklere göre belirlenir. Bunun hakkında daha sonra daha ayrıntılı konuşacağız. Ve şimdi, özel evinizin verandasının üzerinde küçük bir barınak edinmenin neden önemli olduğuna dair birkaç noktayı özetleyeceğiz:

– Her şeyden önce, eve rahatça girip çıkabilme yeteneğidir. Örneğin, bir evden çıkarken veya eve girerken, bir şemsiyeyi kapatmak, anahtarları almak veya koymak, kapıyı kapatmak veya açmak zaman alır ve hava bahçede uygun değilse, gölgelik kesinlikle gereksiz olmayacaktır;

– Kişisel olarak sizin ve manastırınıza giren kişilerin ek ıslanmaya maruz kalmayacağının yanı sıra, yüksek kaliteli bir vizör ahşap veya metal bir kapıyı sıvıya maruz kalmaktan koruyacaktır;

– Ve tabii ki estetik. Uyumlu bir gölgelik, özellikle diğer tasarım ayrıntılarını yansıtan bir malzeme seçerseniz, evinizin ve sitenizin dışını tamamlayacak ve vurgulayacaktır..

Verandada vizör - Neden ihtiyacınız var? Verandada vizör - Neden ihtiyacınız var?

Sundurma üzerinde kanopi çeşitleri

Yani, güzel bir vizör yapmaya karar verdiniz, ancak hangisi olduğundan henüz emin değilsiniz. İki olası seçenek grubuna ve inşaat türlerine bakalım:

Monolitik yapı duvarla tek parça gibi hareket eder, bu nedenle bu tür sağlam ve uzun bir hizmete hazır denilebilir. Ancak aynı zamanda bu özellik, böyle bir ürünün dezavantajlarını da belirler. Yapı kısmen onarılamaz veya başka bir yere taşınamaz. Böyle bir vizörün montajı oldukça zordur ve bu nedenle muhtemelen uzmanlardan yardım almanız gerekecektir..

Modüler ürünler son zamanlarda çok popüler. Yapıları birbirine tutturulmuş birkaç parçadan oluşur. Yapının montajı kolaydır ve ayrıca kısmi veya tam onarım için de uygundur ve istenirse tüm bu prosedürleri kendiniz gerçekleştirebilirsiniz. Avantajları arasında, bu ürünlerin geniş bir renk yelpazesine dikkat çekebilirsiniz – özellikle evinizin dışı için en uygun çözümü seçmenize izin verecektir..

Kanopiler ayrıca tutturma yöntemine bağlı olarak farklılık gösterir. Böyle önemli bir tasarım özelliği, daha planlama aşamasında dikkate alınmalıdır..

Monte edilmiş seçenekler güçlü ve güvenilir, ancak yalnızca desteklerle yapılmışlarsa. Kanopiler duvarın kendisine sabitlenir ve bu durumda destekler servis ömrünü uzatan direnç sağlayacaktır..

Asma yapılar özel kolye uçlarına takılması nedeniyle hafif malzemelerden yapılmıştır. Örneğin, özellikle modern tarzda bir bina söz konusu olduğunda, cam kanopiler çok çekici görünüyor..

Sundurma Vizörü - Görünümler Sundurma Vizörü - Görünümler Sundurma Vizörü - Görünümler Sundurma Vizörü - Görünümler

Malzeme çeşitliliği

Yapı tipine ve takılma şekline ek olarak, vizörler yapıldıkları malzemeye göre de farklılık gösterir. Seçimde hata yapmamak ve gerçekten uzun sürecek bir seçenek seçmek için, avantajlarını ve dezavantajlarını değerlendirerek en yaygın olanları düşünelim..

Oluklu mukavvadan yapılmış kanopiler

Sundurma kanopileri için en yaygın kullanılan malzemelerden biridir. Düşük maliyetinin yanı sıra kurulum ve bakım kolaylığı nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. Böyle bir ürün pratiktir ve uzun ömürlüdür. Bir uyarı – oluklu mukavva dayanıklı değildir ve bu nedenle kalın değişiklikler almaya ve bunları bir koruma katmanı ile kaplamaya değer.

Oluklu mukavvadan yapılmış sundurma üzerinde kanopiler Oluklu mukavvadan yapılmış sundurma üzerinde kanopiler

Polikarbonat kanopiler

Üreticiler, aralarında şeffaf olanları bulabileceğiniz geniş bir renk yelpazesi sunar, böylece durumunuza en uygun olanı kesinlikle seçebilirsiniz. Güzel bir özellik, bu tür modellerin esnek olmasıdır, bu da onlara gerekli yapılandırmayı vermenizi sağlayacaktır. Bu malzemeden yapılmış bir vizör güçlü, dayanıklı ve yanmaz olacaktır. Ancak güneşe maruz kalma nedeniyle bulutlu hale gelebilir, bu nedenle mutlaka koruyucu bir ürün uygulayın..

Polikarbonat sundurma kanopiler Polikarbonat sundurma kanopiler Polikarbonat sundurma kanopiler

Metal çatı kanopileri

Çatının tonuna uygun olmalı ve kaplama zaten bina inşaatı aşamasında kurulmalıdır. Tasarım, uzun bir çalışma süresi, iddiasız bakım ile sizi memnun edecek, ancak güneşten ısınacak ve iyi bir ses yalıtımı sağlamayacaktır..

Sundurma üzerinde metal çatı kanopiler Sundurma üzerinde metal çatı kanopiler Sundurma üzerinde metal çatı kanopiler

Ferforje siperlikler

Sahte ürünler asla modası geçmeyecek ve her zaman inanılmaz derecede çekici görünecek. Sadece yapının uygun olmayan stili veya böyle bir vizörün yüksek maliyeti böyle bir seçimden uzaklaştırabilir. İkincisi hakkında çok fazla endişelenmenize gerek yok, çünkü dövme ve polikarbonatı veya aynı metal karoyu birleştiren bir seçenek sipariş ederseniz yapının maliyetini azaltabilirsiniz..

Veranda üzerinde ferforje kanopiler Sundurma üzerinde ferforje kanopiler Veranda üzerinde ferforje kanopiler

Ahşap kanopiler

Dekoratörler için favori malzemelerden biri. Ve bu, ahşap kaplamalı bir ev için gerçekten güzel ve uyumlu bir seçenektir. Burada geniş bir deney alanı var – bir pergola, oymalı bir vizör yapın, istediğiniz renge boyayın veya doğal rengi bırakın. Ana şey, sıvılara maruz kalmaya karşı koruma sağlamak için özel emprenyeleri unutmamaktır. Yapının şekline gelince, karmaşık olmayan bileşimleri tercih edin – iki veya tek adımlı.

Sundurma üzerinde ahşap kanopiler Sundurma üzerinde ahşap kanopiler Veranda üzerinde ahşap kanopiler

Cam kanopiler

Tripleks veya temperli cam kanopi çok hafif ve havadar görünür ve modern binalar için mükemmeldir. Neden bu tür camları seçmelisiniz? Gerçek şu ki, standart çeşitler yüksek mukavemet ve dayanıklılığı garanti edemez. Ancak birbirine bağlı bir çift cam veya güçlü temperli cam olan triplex olabilir. Tek olumsuz nokta, yüksek kaliteli malzemenin fiyatının yanı sıra bakım ve onarımın karmaşıklığıdır..

Veranda üzerinde cam kanopiler Veranda üzerinde cam kanopiler Veranda üzerinde cam kanopiler

Verandada kendin yap vizörü

Sundurma üzerine bir vizör montajı, ilk bakışta göründüğü kadar zor değildir. Çoğu durumda, özel becerilere ve uzmanlığa ihtiyacınız olmayacaktır..

Başlamak için, boyutları olan vizörün ayrıntılı bir diyagramını ve gerekli malzeme miktarına ilişkin verileri içeren bir tahminde bulunmanız gerekir. Böyle bir proje oluşturma sürecinde teknik noktaları göz önünde bulundurun:

– Yapının genişliği, kapının genişliğinin bir buçuk katıdır;

– Kapının genişliğinden en az bir metre daha büyük olacak şekilde uzunluğu hesaplayın;

– Ürünün kar birikintilerinden kaynaklanan yükü kaldırabilmesi için eğimlerin köşeleri en az 20 derece olmalıdır;

– Ana binanın cephesinden kanopinin dış kenarlarına kadar olan mesafe, kapıların serbestçe açılmasına izin vermelidir..

Önce verandanızın genişliğini ölçün, ardından vizörünüzün boyutu için her iki tarafa 30 cm ekleyin. İstenilen barınak için mesafeyi belirleyin, evin düzeni ve eğimin eğim derecesi dikkate alınarak yükseklik hesaplanır. Bu eskiz, ne kadar zamana ihtiyacınız olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır..

Ardından, ahşap veya metal oluşturun: bir kiriş, rampalar, kirişler ve payandalar. Eğimler ve kirişler aynı uzunlukta olmalıdır. Bu elemanları kendinden kılavuzlu vidalarla (ahşap durumunda) veya kaynakla (metalle çalışıyorsanız) birbirine bağlayın..

Çerçeveyi sabitleyin. Duvara bitişik kirişi vidalarla (tercihen paslanmaz çelik) ve payandaları ankrajlarla sabitleyin. Kaplamayı kirişlere yerleştirin (çubuklar veya kenarlı tahtalar kullanın). Sac veya arduvaz ile çalışmak istiyorsanız, çıtaların çıtaları arasında 20-40 cm boşluk bırakın..

Çatıyı kirişlere yerleştirin ve ardından sabitleyin. Saçakları (eğimin dibinde) ve bitişik şeridi üst eğime veya duvara sabitleyin. Bir oluk sistemi oluşturun – bir oluk veya bir boru olabilir.

Çok katmanlı bir duvar kaplaması üzerine vizör yapıyorsanız, yapıyı dış katmana paslanmaz çelik pabuçlarla sabitleyin. Gelecekte yalıtımın ıslanmaması için kirişlerin ve payandaların birleşim yerlerinin sızdırmazlığına dikkat edin..

Verandada kendin yap vizörü

Sundurma üzerinde vizör – fotoğraf fikirleri

Bir gölgelik tasarımı, malzemeleri ve kendi başınıza nasıl inşa edeceğinizi seçerken dikkat etmeniz gereken nüansları tartıştık. Ardından, evin dışının bu çekici detayını dekore etmek için fikirlerle daha da fazla fotoğraf sergileyeceğiz. Size yaratıcı aramalar için ilham, yeni inşa becerileri için güç ve keyifli bir izleme diliyoruz.!

Verandada vizör - fotoğraf Verandada vizör - fotoğraf Verandada vizör - fotoğraf Verandada vizör - fotoğraf Verandada vizör - fotoğraf Verandada vizör - fotoğraf Verandada vizör - fotoğraf Verandada vizör - fotoğraf Verandada vizör - fotoğraf Verandada vizör - fotoğraf Verandada vizör - fotoğraf Verandada vizör - fotoğraf Verandada vizör - fotoğraf Verandada vizör - fotoğraf Verandada vizör - fotoğraf Verandada vizör - fotoğraf Verandada vizör - fotoğraf Verandada vizör - fotoğraf Verandada vizör - fotoğraf Verandada vizör - fotoğraf Verandada vizör - fotoğraf Verandada vizör - fotoğraf Verandada vizör - fotoğraf Verandada vizör - fotoğraf Verandada vizör - fotoğraf Verandada vizör - fotoğraf Verandada vizör - fotoğraf Verandada vizör - fotoğraf Verandada vizör - fotoğraf Verandada vizör - fotoğraf