Tek kişilik yatak (70 fotoğraf): türleri, nasıl seçilir

Tek kişilik yatak (70 fotoğraf): türleri, nasıl seçilir

Tek kişilik yataklar, küçük yatak odaları ve çocuk odaları için çok yönlü ve kompakt mobilya seçeneklerinden biridir. Bekar bir yaşam tarzına öncülük eden insanlar, yaşlılar ve ayrıca ergenler arasında en çok talep görüyorlar. Başlıca avantajları, bu tür mobilyaların fazla yer kaplamaması ve dönüştürücü bir yapı kurarak mümkün olduğunca fazla yer açabilmenizdir. Yazımızda modern tek kişilik ayakkabıların ne olduğuna bakacağız ve bunları seçmek için pratik ipuçları vereceğiz..

Tek kişilik yatak çeşitleri ve modelleri

Günümüzün mobilya üreticisi, çok çeşitli tek kişilik uyku kutuları ile övünebilir. Çift kişilik yataklara göre daha az talep görmelerine rağmen, en uygun seçeneği seçmek zor olmayacaktır. Yataklar, üretim malzemesinin yanı sıra tasarım özelliklerinde farklılık gösterir..

Malzemelere bağlı olarak

Tek kişilik yatak almaya karar verdiyseniz öncelikle malzemesine dikkat etmelisiniz. Modern mobilya üretiminde dört ana hammadde türü kullanılmaktadır – doğal ahşap, sunta, MDF ve metal. Ana avantajlarını ve dezavantajlarını düşünelim..

1. Dizi. On yıllar ve hatta yüzyıllar boyunca, ahşap bir yatak, herhangi bir yatak odasında bir konfor ve sıcaklık atmosferi yaratabilen modaya uygun ve ilgili bir mobilya parçası olarak kaldı. Ahşap mobilyaların özel bir enerjiye, doldurma gücüne, ruh halini iyileştirdiğine ve sakinleştirdiğine inanılıyor. Ahşabın pratik olarak zararlı parçacıklar içermediğine dikkat edilmelidir, bu nedenle haklı olarak çevre dostu bir malzeme olarak kabul edilir. Ayrıca, ahşap yataklar her zaman sahiplerinin zenginliğinin ve mükemmel zevkinin bir işareti olarak kabul edildi. Ahşap yapıların gücüne gelince, bu soru kesin olarak cevaplanamaz. Her şey belirli bir ahşabın çeşitli özellikleri ile ilgilidir. Örneğin, bir çam yatağı, çamın kendisi oldukça yumuşak bir malzeme olduğundan, yüksek aşınma direnci parametrelerine sahip olamaz. Bunun aksine, meşe veya kayın çok daha büyük bir güce sahiptir, bu nedenle temelinde yapılan mobilyalar uzun süre dayanır..

2. Sunta. Sunta yatakların ana avantajı, diğer malzemelere kıyasla düşük maliyetleridir. Talaşlardan levha yapma sürecinde, bileşime tutkal bileşenleri ve bağlayıcı reçineler eklenir, bu nedenle sunta yatağı yüksek mukavemete sahiptir, hasara ve küflenmeye eğilimli olmayacaktır. Bununla birlikte, bu malzemenin dezavantajı da vardır – artan ısıtma ile sunta, sağlık için güvenli olmayan formaldehit yayabilir..

3. MDF. Bu malzemenin suntalarla bazı benzerlikleri vardır, ancak reçine içermez. MDF yataklar daha fazla dayanıklılığa (sırasıyla çok daha uzun süre dayanır), şekil ve boyutlarda çeşitli varyasyonlara sahiptir. Her tarzdaki iç mekanlarda şık görünüyorlar. Yapıların dezavantajı yanıcılıklarıdır, bu nedenle şömineli, sobalı veya sobalı odalara yerleştirilmemelidir..

4. Metal. Metal yataklar bugün çok popüler. Bu, büyük ölçüde yüksek mukavemet özelliklerinin yanı sıra çevre güvenliği, bileşimde zararlı bileşenlerin bulunmaması ile doğrulanır. Modern dairelerin tasarımında, Provence, country, shabby chic gibi “rahat” stiller tasarlama eğilimi giderek artıyor, bu nedenle sahte ürünlere büyük ilgi var. Ve bu oldukça haklı, çünkü dövme elemanlar her zaman iç mekana biraz çekicilik ve tasarım zenginliği verir..

Tek kişilik yatak çeşitleri - Malzemelere bağlı olarak Tek kişilik yatak çeşitleri - Malzemelere bağlı olarak Tek kişilik yatak çeşitleri - Malzemelere bağlı olarak

Tasarım özelliklerine bağlı olarak

Bir yatak seçerken, tasarım verilerine dikkat etmek önemlidir. Bu, özellikle küçük bir alana bir yatağa ek olarak birçok farklı şeyin sığması gereken küçük daireler ve çocuk odaları için geçerlidir. Daha sonra, ek yeteneklerinde farklılık gösteren modern tek kişilik yatak türlerini ele alacağız..

Çekmeceli tek kişilik yatak. Bu durumda, aslında bir başlık ve kenarlarla donatılmış bir kişi için sıradan bir küçük yataktan bahsediyoruz. Bununla birlikte, özelliği, yatağın altındaki çekmecelerin varlığında yatmaktadır. Çoğu zaman, çamaşırları ve diğer aksesuarları saklamak için bu tür bölmelerin geri çekilebilir bir mekanizması vardır, ancak aynı zamanda salıncak yapıları da vardır..

Tek kişilik yatak çeşitleri - Çekmeceli tek kişilik yatak Tek kişilik yatak çeşitleri - Çekmeceli tek kişilik yatak

Kaldırma mekanizmalı yatak. Küçük odalar için daha az ilgili olmayan, altında kutunun bulunduğu yükselen yataklı tek kişilik yataktır. Çekmecelerin aksine, kaldırma mekanizması yakınında boş alan gerektirmediğinden önemli ölçüde yerden tasarruf sağlar..

Tek Kişilik Yatak Çeşitleri - Asansörlü Yatak Tek Kişilik Yatak Tipleri - Asansörlü Yatak

Çekyat. Kanepe arasındaki temel fark sırtlıktır. Sert olabilir, ancak çoğu zaman üretici, örneğin suni deri veya başka bir kumaş gibi bir malzeme ile kaplar. Ayrıca kanepeli takım, uyku alanına ekstra konfor katan yumuşak dekoratif yastıklar ile donatılmıştır. Çıkıntılı kıvırcık yan duvara sahip model özellikle güzel görünüyor.

Tek Kişilik Yatak Tipi - Çekyat Tek Kişilik Yatak Tipi - Çekyat

Mobilya içine yerleştirilmiş yatak. Odada önemli ölçüde yerden tasarruf etmeye yardımcı olan başka bir seçenek. Bu durumda, yatağın etrafında çeşitli dolaplar, dolaplar ve raflar büyüyerek onunla tek bir topluluk oluşturuyor gibi görünüyor..

Tek kişilik yatak çeşitleri - Mobilyaya gömme yatak Tek kişilik yatak çeşitleri - Mobilyaya gömme yatak

Tek kişilik açılır yatak. Modern dönüştürülebilir yataklar, geniş bir alana sahip olamayacak birçok iç mekanda bulunur. Bu teknik bilgi, geleneksel yatak odası mobilyalarına göre gerçekten büyük bir avantaja sahiptir. Tek kişilik dönüşüm yatağı, kolayca ve kolayca katlanabilir, menteşeli raflı bir gardırop veya kulaklığın bir parçası haline getirilebilir. Böyle bir yatak genellikle, küçük kıpır kıpırların oynaması için çok fazla alan eksikliğinin olduğu bir çocuk odasına kurulur. Bu, oturma odasının aynı zamanda yatak odası olduğu stüdyo daireler için de iyi bir seçenektir. Gündüz, yatak yatay veya dikey olarak katlanarak kolayca gizlenebilir..

Tek kişilik yatak çeşitleri - Açılır tek kişilik yatak Tek kişilik yatak çeşitleri - Açılır tek kişilik yatak

çatı katı yatak. Küçük bekar stüdyo dairelerinde de bulunmasına rağmen, çocuk odası için iyi bir seçenek. Sonuç olarak, yatağın, çalışma alanı, oyun odası veya çeşitli dolapların yerleştirildiği yapının en üst katında yer almasıdır. Bu yataklar genellikle şiltesiz satılır – ayrı olarak seçilmelidir. Böyle bir mobilyayı sipariş etmek en iyisidir – o zaman üretici, müşterinin konfigürasyon ve boyutlarla ilgili tüm isteklerini dikkate alma fırsatına sahiptir. Bir tasarım seçerken, uyku yerinin tavanın altında olmaması için odanın boyutlarının yanı sıra yüksekliğini de dikkate almak zorunludur..

Tek Kişilik Yatak Çeşitleri - Loft Yatak Tek Kişilik Yatak Çeşitleri - Loft Yatak

İlave yataklı tek kişilik yatak. Tek kişilik tasarıma ek olarak, çekyatlı model daha az ilgi çekici değildir. Bu durumda, ikinci platform ana platformun altından serbestçe açılır. Böyle bir yatağın satın alınması, çok fazla mobilya bulunan ve serbest dolaşım için yer bırakmanız gereken küçük odalar için iyi bir yardımcı olacaktır..

Tek kişilik yatak çeşitleri - Tek kişilik yatak ve ilave yatak Tek kişilik yatak çeşitleri - Tek kişilik yatak ve ilave yatak

şişme modeller. Şişirilebilir bir yatak, konuğun geceleme ihtiyacı olması durumunda hızlı bir şekilde bir uyku yeri düzenlemenize olanak tanır. Bildiğimiz şiltelere çok benzer, ancak 120 kg ağırlığa dayanabilmesi nedeniyle onlardan daha kalındır. Şişirilebilir yatağın yüzeyi genellikle, yatağın kaymasını önleyen sürüyle kaplanır. Ayrıca rahatça oturabilmeniz ve yaslanabilmeniz için şişirilebilir bir sırt da dahildir.

Tek kişilik yatak çeşitleri - Şişme modeller Tek kişilik yatak çeşitleri - Şişme modeller

Tek kişilik yatak nasıl seçilir

Yatak, iyi bir dinlenme için en konforlu koşulları sağlayacak şekilde tasarlanmıştır, bu nedenle seçimine son derece titizlikle yaklaşmanız gerekir. Her şeyden önce, yatağın boyutuna karar vermelisiniz. Tek kişilik yataklar farklı boyutlarda olabilir.

Bir okul çocuğu için bir yatak alırken, bir yıldan fazla bir süredir satın aldığınızı dikkate almak gerekir, bu nedenle büyüme için daha büyük bir model satın almak daha iyidir. Tekli eklerin ana boyutları 2 m uzunluk (artı veya eksi 15 cm) ve 1 m genişlik (ayrıca artı veya eksi 15 cm) arasında değişir. Yatağın bulunduğu ortama uyum sağlamasının yanı sıra uyumak için de rahat olması gerekir. Bir numara var, tek kişilik bir yatak nasıl seçilir – üzerine uzanmanız, avuçlarınızı karnınıza kapatmanız ve dirseklerinizi yanlara yaymanız gerekir. Şimdi dirseklerden yanlara kalan mesafeye bakıyoruz – en az 10 cm olmalı.Aynı boşluk vücudun üstünde ve altında tutulmalıdır..

Mobilya seçerken, çoğu çevre dostu olup olmadığını soruyor. Yataklara gelince, bu konuda en iyi seçenek metal bir yatak olacaktır, ancak iç mekanın tarzına “uymalıdır”. Provence, loft tarzında eski bir tasarımda metal bir yatak uygundur. Lüks ferforje sırtlar klasik tasarımları tamamlıyor. Ahşaptan (sunta, sunta) mobilyalar herhangi bir iç mekanda bulunabilir – burada tasarım özellikleri zaten önemli bir rol oynayacaktır..

Tek kişilik yatak - Nasıl seçilir Tek kişilik yatak - Nasıl seçilir

Bir yatak seçimi

Ana kolaylık parametreleri büyük ölçüde yatağa, sertlik derecesine ve havalandırmaya bağlıdır. Üreticiler genellikle bir şilte ile tamamlanmış tek kişilik yatak modelleri sunar, ancak ayrı bir satın alma gerektiren modeller de vardır. Her durumda, dikkat etmeniz gereken ilk şey doldurmaktır..

Farklı konfor seviyeleri sağlayan birkaç “dolgu” türü vardır, yani:

1. Birbirine bağlı veya ayrılmış sistemlere sahip yaylı şilteler. İlk versiyonda yaylar iç içedir ve ikincisinde ayrı dokuma yuvalarda bulunurlar. Ayrı oturma yaylı bir yatak daha rahattır – bir kişinin anatomik özelliklerine daha iyi uyum sağlar;

2. Dolgu maddesinin doğal veya sentetik elyaftan bir malzeme olduğu yaysız.

Farklı kaplamalara sahip tek taraflı ve çift taraflı modelleri de bulunmaktadır. Yarı sezon yatakları popülerdir. Bir tarafı yalıtımlı bir tabakaya sahiptir, diğeri ise ısıda daha iyi hava alışverişi sağlamak için higroskopik bir kumaşla donatılmıştır..

Omurga için daha iyi destek sağlayabilen ve vücudun kas-iskelet sistemine büyük faydalar sağlayan ortopedik yataklar en kabul edilebilir seçenek olarak adlandırılabilir. Böyle bir yatağın satın alınması özellikle eklem ve omurga hastalıklarından muzdarip kişiler için önerilir..

Bir yatak seçerken, kilo ve yaşı da göz önünde bulundurmalısınız. Fazla kilolu kişiler için sert modellerde ve ince modellerde – daha yumuşak modellerde kalmak daha iyidir. Yaşlı insanlar için doktorlar, kan dolaşımında zorluklara neden olabilecek sert yüzeyler önermezler. Okul çocukları için, aksine, omurga ile ilgili sorunlardan kaçınmak için yüksek düzeyde sertliğe sahip bir yatak seçmek daha iyidir. Küçük çocuklar, daha güçlü bir model arayabilirler, çünkü kesinlikle yatağın üzerinde oynayacak ve zıplayacaklardır..

Tek kişilik yatak - Yatak seçimi Tek kişilik yatak - Yatak seçimi

Tek kişilik yataklar – fotoğraf

Daha fazla galeride, çeşitli tek kişilik yatak modellerini tanıma, bir veya başka bir seçeneğin avantajlarını değerlendirme fırsatınız var. Umarız ipuçlarımız ve fotoğraflarımız doğru seçimi yapmanıza yardımcı olur. Mutlu seyirler!

Tek kişilik yataklar - fotoğraf Tek kişilik yataklar - fotoğraf Tek kişilik yataklar - fotoğraf Tek kişilik yataklar - fotoğraf Tek kişilik yataklar - fotoğraf Tek kişilik yataklar - fotoğraf Tek kişilik yataklar - fotoğraf Tek kişilik yataklar - fotoğraf Tek kişilik yataklar - fotoğraf Tek kişilik yataklar - fotoğraf Tek kişilik yataklar - fotoğraf Tek kişilik yataklar - fotoğraf Tek kişilik yataklar - fotoğraf Tek kişilik yataklar - fotoğraf Tek kişilik yataklar - fotoğraf Tek kişilik yataklar - fotoğraf Tek kişilik yataklar - fotoğraf Tek kişilik yataklar - fotoğraf Tek kişilik yataklar - fotoğraf Tek kişilik yataklar - fotoğraf Tek kişilik yataklar - fotoğraf Tek kişilik yataklar - fotoğraf Tek kişilik yataklar - fotoğraf Tek kişilik yataklar - fotoğraf Tek kişilik yataklar - fotoğraf Tek kişilik yataklar - fotoğraf Tek kişilik yataklar - fotoğraf Tek kişilik yataklar - fotoğraf