Tavan kurutma makinesi (55+ fotoğraf)

Küçük apartman koşullarında, genellikle ıslak giysilerin ve çamaşırların yıkandıktan sonra kurutulması için bir yerin nereye tahsis edileceği sorunu ortaya çıkar. Bazen ev hanımları dış mekan koşullarını tercih eder, direkler ve ağaçlar arasına gerilmiş iplere bir şeyler asarlar. Ancak bu durumda giysilerin veya çarşafların tekrar kirlenebileceği, toza düşebileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Güzel bir şeye imrenen avcılar da vardır. Tüm bu sorunlardan kaçınmak için, daireye kolayca sığabilecek ve yüksek kaliteli kurutma sağlayan giysiler için bir tavan kurutma makinesi satın alabilirsiniz. Bu yazımızda tavan tipi kurutma makinelerinin ne tür olduğuna, doğru modelin nasıl seçileceğine ve kurulacağına bakacağız..

Tavan kurutucularının faydaları

Kurutucu, tavanın altına yerleştirilmiş birkaç boru ve halattan oluşan bir yapıdır. Çoğu zaman, kurutucular, çamaşırların temiz hava ile doyurulacağı balkon bölgelerine kurulur ve asılı büyük boy çarşaflar ve nevresimler karışmaz. Bazen yapılar yeterince genişse veya dairede balkon yoksa banyolara yerleştirilir. Diğer seçeneklerle karşılaştırıldığında, bir tavan kurutucunun bir takım avantajları vardır, yani:

– Dış estetik – gerilmiş sarkma iplerinin aksine yapılar oldukça modern ve temiz görünüyor;

– Boyutları ayarlama yeteneği – balkonun parametrelerine bağlı olarak, bazı modellerin uzunluğunu veya genişliğini değiştirebilirsiniz;

– Genişlik – birçok tasarım, büyük miktarda çamaşır asmak için tasarlanmıştır;

– Dayanıklılık – tavan kurutucularının çeşitliliği, büyük bir aile için iyi bir yardımcı olacak 20 kg’a kadar ıslak giysilere dayanabilecek bir ürün seçmenize olanak tanır;

– Hızlı kuruma – Kurutma bölmelerinin tavanın altına yerleştirilmesi, sıcak havanın en üstte biriktiği için kurutma işlemini olabildiğince hızlı hale getirecektir. Ayrıca, tasarımı bir elektrikli kurutucu ve bir üfleme sistemi sağlayan modern gelişmeler var;

– Kurulumu kolay ve uygun fiyatlar.

Dezavantajlara gelince, bazı modellerin çamaşırlarda leke bırakabileceğini belirtmekte fayda var. Bu esas olarak alüminyum yapılar için geçerlidir, ancak farklı bir malzemeden bir kurutucu seçebilirsiniz..

Tavan Kurutma Makinesi - Faydaları Tavan Kurutma Makinesi - Faydaları

Yapmak için malzemeler

Tavan kurutucularının çeşitliliği her yıl genişlemektedir. Ve bu sadece tasarım özellikleri için değil, aynı zamanda yapıldıkları malzemeler için de geçerlidir. Sonuçta, ürünün gücünü ve dayanıklılığını doğrudan etkileyen onlardır. Bir tavan kurutucusu aşağıdaki gibi hammaddelerden yapılabilir:

1. Alüminyum, tüm yapının hafifliğini sağlayan, düşük ağırlığa sahip nispeten ucuz bir malzemedir. Bununla birlikte, dezavantajları da vardır – çalışma sırasında oksidasyon, kuruyan giysilerde lekelerin ortaya çıkmasına ve ayrıca ağır yüklere dayanamayan ürünün düşük mukavemetine yol açar..

2. Paslanmaz çelik, belki de avantajları, nemli kumaşlarla sürekli temas halinde oksidatif işlemlere karşı direnç ve ayrıca yüksek bir güç ve dayanıklılık göstergesi olan en pahalı seçenektir. Ağırlığı nedeniyle giysiler için bir tavan kurutucusu kurmak biraz daha zordur, ancak uzun hizmet ömrü bu dezavantajı tamamen telafi eder..

3. Plastik, mekanik strese en duyarlı olan hafif bir malzemedir. Plastik ürünler çok daha ucuzdur, ancak dikkatli kullanım gerektirirler..

Ustalar, kurutucuları kendi elleriyle yapmak için ahşap kirişler kullanırlar – oldukça güçlü bir malzeme. Bununla birlikte, ahşabın nemi iyi tolere etmediği unutulmamalıdır, bu nedenle yapı koruyucu çözeltiler, boya, vernik ile ek işlemler gerektirecektir. Farklı malzemelerden yapılmış kombine kurutucular da vardır. Bu seçenek, ürünün fiyatı ve kalitesi arasında bir denge sağlar. Çoğu zaman çelik çerçeveli ve alüminyum çubuklu kurutucular vardır..

Tavan Giysi Kurutma Makinesi - Üretim Malzemeleri Tavan Giysi Kurutma Makinesi - Üretim Malzemeleri Tavan Giysi Kurutma Makinesi - Üretim Malzemeleri

Tavan kurutucularının tasarımları ve çeşitleri

Sıradan çamaşır iplerinden farklı olarak, kurutucular farklı tasarım özelliklerine sahiptir ve bu veya bu modelin seçimi, ürünün bulunduğu yerin yanı sıra kişisel tercihlere de bağlıdır..

Sürgülü çamaşır kurutma makineleri

Bu durumda, isim kendisi için konuşur – yapı gerekli mesafeye kadar uzaklaşabilir. İlk montaj bloğunu taktıktan sonra ürün gerilir ve ipler inşaat bandı gibi kolayca çekilir. Katlandığında, kurutucu kompakttır.

Tavan Kurutucu Yapıları - Sürgülü Kurutucular Tavan Kurutucu Yapıları - Sürgülü Kurutucular

Katlanır çamaşır kurutma makineleri

Tasarım, yalnızca uzunluğunu artırmakla kalmaz, aynı zamanda tüm platformun yüksekliğini sorunsuz bir şekilde ayarlamanıza izin verir: asılıyken alçaltın ve harekete müdahale etmeyecek şekilde gerekli seviyeye yükseltin. Bu tür ürünlerin üreticileri, kurulum ve açma yöntemlerini gösteren ayrıntılı talimatlar içerir. Yapılar, kayar yapılarla aynı şekilde sabitlenir.

Tavan Kurutucu Tasarımları - Rulo Kurutucular Tavan Kurutucu Tasarımları - Rulo Kurutucular

üzüm

Bu model, küçük balkonların sıkışık koşullarında ideal bir çözüm olduğu için en popüler olanıdır. Kolayca katlanır, ancak çok fazla ıslak çamaşır işleyebilir. Özel kolaylık, yapıyı indirme / yükseltme, kurutma işlemini önemli ölçüde hızlandıran bir kaskad şeklinde kurma yeteneğinde yatmaktadır. Önceki modellerle karşılaştırıldığında, bu çok daha çekici görünüyor ve iç tasarıma belirli bir özellik kazandırabiliyor..

Tavan kurutma tasarımları - Lianas Tavan kurutma tasarımları - Lianas

Polimer ağlı giysiler için kurutucular

Gerilmiş ağlı bir çerçeve ve asmak için bir kanca olan en basit tip. Bu tür kurutma, ağa düzgün bir şekilde yerleştirildiğinde, örneğin yün, kaşmir gibi çapraz çubuklara asılmasını gerektirmeyen giysiler için uygundur. Avantaj, fazla alan gerektirmeyen yapının küçük boyutudur..

Tavan Kurutucu Tasarımları - Polimer Hasır Kurutucular Tavan Kurutucu Tasarımları - Polimer Hasır Kurutucular

Küçük eşyalar için kurutucular

Tasarım aynı zamanda oldukça ilkeldir – bir kanca ile asılan ve küçük eşyaları kurutmanıza izin veren mandallı plastik veya metal yuvarlak (kare) bir çerçeve: mendiller, eldivenler, iç çamaşırlar, çoraplar vb. Olduğu gibi yanınıza alın oldukça kompakt ve kurulumu kolay.

Tavan Kurutucu Tasarımları - Küçük Eşyalar için Kurutucular Tavan Kurutucu Tasarımları - Küçük Eşyalar için Kurutucular

Giysiler için kurutucular

Ayrıca, yüksek sıcaklık aralığına dayanabilecek bir mekanizma ile donatılmış ultra modern kurutuculara (elektrikli kurutucular) özel dikkat gösterilmelidir. Özellikle yenidoğan gardıropları için önemli olan sterilizasyonun yanı sıra kıyafetleri oldukça hızlı bir şekilde kurutmanıza izin veren saç kurutma makinesi ve iyon lambalı tasarımlar da bulunmaktadır..

Tavan kurutma tasarımları -Tavan kurutucusu takma

Daha önce de belirttiğimiz gibi, giysi kurutmak için tavan cihazlarının montajı oldukça basittir ve özel bilgi ve beceri gerektirmez. En önemli şey, doğru araca sahip olmak ve talimatları dikkatlice takip etmektir. İş için şunları hazırlamanız gerekir: delik açmak için bir matkap veya delici, bir tornavida, dübeller ve kendinden kılavuzlu vidalar. İlk adım işaretleri yapmaktır, bu nedenle bir inşaat bandına da ihtiyacınız olacağını unutmayın. Keten yapının pencere ve kapıların açılmasını engellememesi için doğru yeri seçmek önemlidir..

Yer belirlendiğinde, kurutma makinesini ambalajından çıkarma işlemine geçiyoruz. Parantezleri alıyoruz ve bunları tavanın yüzeyine tutturarak gelecekteki deliklerin yerlerini bir işaretleyici ile işaretliyoruz, daha sonra bir zımba kullanarak yapıyoruz. Ortaya çıkan boşlukları dübellerle doldurun. Bir sonraki adım, braketi kendinden kılavuzlu vidalarla sabitlemek olacaktır, ardından tüm yapı kurulacaktır..

Tavan Kurutma Makinesi - Kurulum Tavan Kurutma Makinesi - Kurulum Tavan Kurutma Makinesi - Kurulum Tavan Kurutma Makinesi - Kurulum Tavan Kurutma Makinesi - Kurulum

Seçim yaparken dikkat etmeniz gerekenler

Yukarıdakilerin hepsini özetleyerek, satın almak için bir kurutucu gönderirken dikkat etmeniz gereken ana noktaları vurgulayabiliriz. Her şeyden önce, bu, mülk sahiplerinin topraklarına ve kişisel zevklerine en uygun konfigürasyondur. Ürünün yapıldığı malzemeyi unutmayınız. Çok sayıda kıyafet için tasarlanmış büyük bir yapıya ihtiyacınız yoksa (bir veya iki kişi için uygundur), paradan tasarruf edebilir ve ucuz bir plastik seçeneği seçebilirsiniz. Büyük bir aile için, paslanmaz çelik kurutucu seçiminde durmak ve ayrıca kancalarda mini yapılar satın almak daha iyidir..

Güvenilir bir üreticiden daha pahalıya mal olacak, ancak mükemmel kaliteye sahip bir ürün seçmek de aynı derecede önemlidir. Bugün, Alman şirketi Leifhelt, İtalyan markası Gimi ve Türk markası Doğrular gibi popüler balkon kurutucu üreticileri seçilebilir. Çinli üreticilerin ürünleri pazarımızda geniş bir şekilde temsil edilmektedir – daha düşük maliyetlidirler, ancak kısa ömürlüdürler..

Tavan Kurutma Makinesi - Seçim Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Tavan Kurutma Makinesi - Seçim Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler