Spathiphyllum (70 fotoğraf): çeşitleri ve bakımı

Spathiphyllum ismi Yunanca spathe, peçe ve phyllon, yaprak kelimelerinden gelmektedir. İnsanlar arasında, bu bitki, sevgiyi eve çekmek için büyülü bir yetenekle tanınır, belki de bu yüzden, kişisel bir yaşam düzenlemek isteyen evlenmemiş kızlara ve bayanlara sıklıkla verilir. “Kadın mutluluğu”, “aşk çiçeği” veya “beyaz yelken” olarak da adlandırılan Spathiphyllum, bakımda oldukça iddiasızdır ve normal iç mekan koşullarında iyi büyür, iç mekanı yemyeşil bir yaprak buketi ve sıradışı görünümlü çiçek salkımları ile süsler..

Spathiphyllum’un tanımı ve türleri

Aronnikov ailesinin çoğu üyesi gibi, spathiphyllum da tropikal ve ekvatoral enlemlerden gelir. Doğal yaşam alanı Latin Amerika, Endonezya, Yeni Gine ve Filipinler’in nemli ormanlarıdır. Orada, bataklık alanlarda, nehirlerin ve akarsuların kıyısında yaprak dökmeyen çalılıklar hakimdir..

Spathiphyllum, kabartmalı damarlı oldukça büyük mızrak şeklinde yapraklarla karakterizedir. Bir sapın yokluğunda, doğrudan topraktan büyürler ve birçok yan sürgün bırakırlar. Periyodik olarak, büyük bir taç yaprağı ile kaplı koyu yeşil rozetten ince koçanı salkımları yükselir. Şekline göre, “örtü” yaprakları kopyalar, ancak onlardan daha hassas bir doku ve renkte farklıdır. En yaygın renk tonu beyazdır, ancak seçim veya boyaların eklenmesi sonucunda parlak kırmızı, pembe, sarı çeşitler görünebilir..

Spathiphyllum cinsinden toplam 50 bitki türü sınıflandırılır ve bunlar da beş bölüme ayrılır. Popüler çeşitler arasında cannoli spathiphyllum, bol çiçekli spathiphyllum, Humboldt’s spathiphyllum, sevimli spathiphyllum, kaşık şeklindeki spathiphyllum, Schlechter’s spathiphyllum bulunur. Amatör çiçek yetiştiricileri düşük iç mekan çeşitlerini tercih ediyor.

Spathiphyllum bol çiçekli

Uzun bir çiçeklenme dönemi ve nispeten çok sayıda tomurcuk ile muadillerinden olumlu bir şekilde farklıdır. Uygun bakım ile beyaz bayraklar tüm yıl boyunca bitkiyi süsleyecektir..

Spathiphyllum bol çiçekli

spathiphyllum çok güzel

Hoş bir mat dokuya sahip büyük yapraklara (yaklaşık 10 cm genişliğinde ve 25 cm uzunluğa kadar) sahiptir. Sap yaprağı kar beyazı değil, yeşilimsidir ve kulak kuruduktan sonra ‘battaniyede’ daha da fazla kloroplast sentezlenir..

spathiphyllum çok güzel spathiphyllum çok güzel

Spathiphyllum Picasso

Yaprakların olağandışı renklendirilmesi için takdir edilmektedir. Bir bitkide güzel geniş vuruşlarla parlayabilirler – kremsi beyaz, açık yeşil, koyu yeşil, kahverengi. Bir ev serasındaki bu çeşitlilik, üzerinde çiçek açan çiçeklerin olmadığı bir zamanda bile çok güzel görünüyor..

Spathiphyllum Picasso

Spathiphyllum domino taşları

Ayrıca alacalı renkli yaprakları vardır, ancak açık ve koyu damarlar, Picasso’dakinden daha sık dönüşümlüdür ve daha simetriktir. İki renkli bir arka plan üzerinde, beyaz yaprakları – “yatak örtüleri”, tek renkli bir arka plandaki kadar zıt değildir, bu nedenle, çiçeklenme gerçeğinin bu türün dekoratifliği üzerinde neredeyse hiçbir etkisi yoktur..

Spathiphyllum domino taşları Spathiphyllum domino taşları

spathiphyllum hissi

1,5 m yüksekliğe ulaşan en büyük iç mekan çeşitlerinden biri. Yaprakları koyu yeşil, 40 ila 80 cm uzunluğunda, çiçekleri iri ve dayanıklıdır. Böyle otsu bir “çalı”, iç mekanda tropik bir atmosfer yaratmaya yardımcı olacak, ayrıca havayı mükemmel bir şekilde arındırarak karbondioksiti oksijene dönüştürecek..

spathiphyllum hissi spathiphyllum hissi

Spathiphyllum bakımı

Bir çiçekçide spathiphyllum satın alırken, egzotik bir konuğun sıradan bir pencere pervazına kök salması konusunda endişelenemezsiniz. Bu tesis, haftalık sulama eksikliği, kısa gün ışığı saatleri veya + 10C’ye düşürülen sıcaklıklar gibi olumsuz koşulları bile tolere eder. Uygun bir iklimin yeniden başlamasından sonra, çiçek normal gelişimine dönecektir, ancak beyaz “bayrakların” düzenli görünümü ve yaprak dökmeyen yaprakların ihtişamı için yukarıda açıklanan stresli durumlar olmadan maksimum konfor sağlanmalıdır..

Aydınlatma

Hafif dağınık güneş ışığı, subtropikal floranın temsilcileri için çok önemlidir, bu nedenle spathiphyllum ile tencereyi karanlık bir köşeye yerleştirmek istenmez. Güneydoğu ve güneybatı pencere pervazları, kapalı balkonlar veya verandalar onun için çok daha uygundur..

Güneş eksikliği yaprakların tükenmesine ve çiçeklenmenin durmasına neden olur, ancak kavurucu ışınların bitki üzerinde yıkıcı bir etkisi vardır. “Beyaz yelkenli gemiyi” aydınlatmaya gerek yoktur – sonbahar-kış döneminde büyüme süreçlerini yavaşlatır ve fotosentez ihtiyacını azaltır.

Spathiphyllum - Aydınlatma Spathiphyllum - Aydınlatma

sulama

Toprak ve havadaki sabit nem, spathiphyllum yetiştirmek için en önemli koşullardan biridir. Üst toprak kurudukça tavada biraz su bırakarak cömertçe sulayın. Yaprakları bir sprey şişesiyle püskürtmek de zarar vermez. Sıvı, oda sıcaklığında ayakta durmalıdır. Soğuk koşullarda aşırı sulamaya izin verilmemelidir – kışın oda rahat değerlere ısınmazsa, toprağı yarı kuru bırakmak daha iyidir.

Spathiphyllum - Sulama Spathiphyllum - Sulama

Sıcaklık

Spathiphyllum’un iyi büyümesi ve bolca çiçek açması için bulunduğu odada sıcak bir iklim sağlanmalıdır. Optimum göstergeler + 22 … + 28C olarak kabul edilir, kışın çizgi + 15C’nin altına düşmemelidir, ancak mümkünse çiçeği daha rahat bir yere götürmek daha iyidir. “Kadın mutluluğunun” taslaklara iyi tepki vermediğini de belirtmekte fayda var, bu yüzden onu açık bir pencerenin yakınında bırakmamalısınız..

Spathiphyllum - Sıcaklık Spathiphyllum - Sıcaklık

Gübreler

Spathiphyllum’da aktif gelişme zamanı Mart’tan Eylül’e kadar sürer. Bu dönem, yeni yaprakların muazzam büyümesini ve çiçeklerin düzenli (ideal olarak, yıl boyunca) görünümünü açıklar. Bitkisel süreçleri uyarmak için, bitki 1-2 haftada bir azot, fosfor ve potasyum içeren karmaşık bir mineral madde ilavesiyle su ile sulanır. Çiçekli bitkiler için hazır bir gübre satın almak ve talimatları izleyerek uygulamak en iyisidir. Spathiphyllum organik madde ile beslenmeyi oldukça iyi algılar – bunun için toprağa biraz sığırkuyruğu veya humus karıştırılabilir.

Spathiphyllum - Gübreler Spathiphyllum - Gübreler

Spathiphyllum’un çoğaltılması ve nakli

Genel bir kural olarak, satın alınan veya bağışlanan bir spathiphyllum çalısı, yeni koşullara uyum sağlamak ve düzenli olarak sulamak için ilk olarak 2-3 hafta boyunca bir taşıma kabında bırakılır. O zaman çok büyük olmayan bir kapasite bulmanız gerekiyor – aksi takdirde tüm kuvvetler köklerin büyümesine gidecek ve çiçeklenme uzun süre duracak.

Nakil işlemi şöyle görünür: drenaj (küçük çakıl taşları, kırık yumurta kabukları, perlit) altta alçak bir tabakaya serilir, böylece fazla su oraya akabilir. Daha sonra biraz saksı toprağı ekleyin, kökleri eski topraktan hafifçe sallayın, yeni bir saksıya derinleştirin ve kalan toprakla hafifçe bastırarak örtün. Bundan sonra, bitki cömertçe ılık su ile sulanır..

Spathiphyllum toprağı çok gevşek ve gözenekli olmalıdır. En iyi seçenek, eşit oranlarda turba veya hindistancevizi substratı ilavesiyle yaprak döken çim karışımıdır. Arazi ayrıca 3-4 yıl önce geri kazanılmış humus ile zenginleştirilebilir – organik madde bitkiyi besleyerek onu gür ve sağlıklı hale getirir..

“Beyaz yelkenlinin” yaprakları kabın çoğunu doldurduğunda, yeni saksılara ekilir. Bunu yapmak için, yanlardaki genç sürgünler köklerle birlikte ayrılır (bıçak, makasla koparabilir veya kesebilirsiniz) ve uygun bir toprağa yeniden ekilir. Bu yöntem aslında çiçek yetiştiricileri tarafından kullanılan spathiphyllum için tek üreme seçeneğidir..

Bu kültürü tohumlardan yetiştirirseniz, yeni sürgünlerden çiçekler için en az 4 yıl beklemeniz gerekecektir. Bu durumda sadece taze hasat edilmiş tohumlar kullanılmalıdır. Toprağın üst kısmının kurumasını önleyen, folyo veya camla kaplanmış bir malç tabakası altında hemen ılık ve çok nemli toprağa ekilir ve + 23 … + sıcaklıkta güneşte sürgünler görünene kadar bırakılır. 26C. Ardından, sıcağı seven bitkilerin fideleri için olağan koşulları koruyun..

Spathiphyllum'un çoğaltılması ve nakli Spathiphyllum'un çoğaltılması ve nakli

Spathiphyllum – fotoğraf

Bu bitki dairenizin veya evinizin iç kısmına mükemmel bir şekilde uyacak, bahçede veya verandada harika görünecek. İlham arayanlar için, bir çiçek seçimine ve yetiştirmeye başlamadan önce spathiphyllum fotoğraflarımıza bir göz atmanızı öneririz. keyifli seyirler dileriz!

Spathiphyllum - fotoğraf Spathiphyllum - fotoğraf Spathiphyllum - fotoğraf Spathiphyllum - fotoğraf Spathiphyllum - fotoğraf Spathiphyllum - fotoğraf Spathiphyllum - fotoğraf Spathiphyllum - fotoğraf Spathiphyllum - fotoğraf Spathiphyllum - fotoğraf Spathiphyllum - fotoğraf Spathiphyllum - fotoğraf Spathiphyllum - fotoğraf Spathiphyllum - fotoğraf Spathiphyllum - fotoğraf Spathiphyllum - fotoğraf Spathiphyllum - fotoğraf Spathiphyllum - fotoğraf Spathiphyllum - fotoğraf Spathiphyllum - fotoğraf Spathiphyllum - fotoğraf Spathiphyllum - fotoğraf Spathiphyllum - fotoğraf Spathiphyllum - fotoğraf Spathiphyllum - fotoğraf Spathiphyllum - fotoğraf