Soyunma odası tasarımı (50+ fotoğraf)

Kişisel eşyaların saklanması sorunu, yaşam alanının organizasyonunda önemli bir yer tutmaktadır. Geleneksel olarak gardıroplar bu amaç için kullanılır, ancak giyinme odasının düzenlenmesi çok daha uygun bir çözüm olabilir. Ve kıyafetler için geniş bir oda ayırmaya hiç gerek yok – 2 m2 alana sahip herhangi bir köşe yapacak. Giyinme odasının rasyonel tasarımı, her boş alanın etkin kullanımını sağlayarak hacimli gardıroplar, şifonyerler ve asma katları unutmanıza izin verecektir..

Yatak odasında giyinme odası

Başlangıçta ayrı bir giyinme odasının sağlanmadığı evlerde ve dairelerde, onu sürgülü bölme kapıları veya başka bir duvarla ayırarak yatak odasına yerleştirmek en kolay yoldur. Bariyer rolü, yüksek (tavana kadar) bir dolap veya geçişli bir raf tarafından bile oynanabilir..

Kumlanmış desenlerle karartılmış mat camdan yapılmış bir bölme çok modern görünecek. Bu seçeneğin avantajları, malzemenin çevre dostu olması, güneş ışığını iletme kabiliyeti ve minimum kalınlıktır..

Standart olmayan bir şekle sahip yatak odasında bir giyinme odasının düzenlenmesi, odanın geometrisini dengeleyecektir. Aşırı duvar uzunlukları, nişler veya çıkıntılar, her mimari özelliği tam özveriyle kullanarak ekranın arkasına kolayca gizlenebilir..

Yatak odasında giyinme odası - İç tasarım Yatak odasında giyinme odası - İç tasarım

Dolaptaki vestiyer

Giysiler için özel bir odanın söz konusu olamayacağı çok küçük dairelerde bile, en az 1-2 m2. kiler için ayrılabilir. Bu alan çoğu zaman göz ardı edilir ancak istenirse rahatlıkla rahat bir giyinme odasına dönüştürülebilir..

Asma kat, dar yan raflar, alt çekmeceler ve metal çubuklarla her zamanki 1×1 m nişi tamamlamaya değer ve yine de koyacak yeri olmayan pahalı bir gardırop için mükemmel bir alternatif olacak..

Dış mekan ve mevsimlik giysiler, kışlık ayakkabılar, çantalar için koridora erişimi olan bir mini giyinme odası önerilir – bu, oturma odalarındaki alanı rahatlatmaya yardımcı olacaktır. Bu çözüm hijyen kuralları açısından da tercih edilebilir..

Daha geniş bir alana sahip bir kilerin varlığı, geniş planlama olanakları sunar, ancak depolama sistemlerinin konumuna yönelik düşünceli bir yaklaşım gerektirir. Ayrıca odanın yeterince havalandırılmasına, eşyaların nemden, böceklerden, hayvanlardan ve yabancı kokulardan korunmasına dikkat etmek de çok önemlidir..

Gömme dolap - İç tasarım

Soyunma odası düzeni

Alana, kapı ve pencere açıklıklarının konumuna, eşya sayısına ve sahiplerinin kendi tercihlerine bağlı olarak, giyinme odasının düzeni farklı şekillerde yapılabilir. Sunulan seçeneklerin her biri, belirli bir oda tipine uygun olmasını sağlayan belirli özelliklerle karakterize edilir..

Doğrusal düzen

Tanıdık bir gardıroba benziyor, tek fark, kapıların ya tamamen olmaması ya da bunların yerine zeminden tavana bir bölme olması ve içeride raflar boyunca hareket etmek için boş alan olması. Giyinme odasının bu düzenlemesi, boş bir duvar boyunca veya bir kapı etrafında dikdörtgen bir odaya kurulum için idealdir..

Giyinme Odası Tasarımı - Lineer Düzen

paralel düzen

Kapının karşısında bir pencere veya büyük bir ayna bulunan uzun koridor tipi odalar için en uygun çözüm. Bu durumda, raflar ve askılar karşıt duvarlarda bulunur, böylece her şey görünürde kalır, onlara ulaşmak kolaydır ve böyle bir giyinme odasının genişliği ancak imrenilebilir..

Bir pencere açıklığının varlığı, havalandırma ve gün ışığı sorununu çözer, böylece başlangıçta bir apartman veya evin çiziminde bir giyinme odası tasarlarken önerilebilecek paralel bir düzendir..

Giyinme Odası Tasarımı - Paralel Yerleşim Giyinme Odası Tasarımı - Paralel Yerleşim

U-şekilli düzen

Geniş giyinme odaları düzenlemek için en uygun seçeneklerden biridir. Yan duvarları rahat kullanabilmek için orta kısım en az 1,5 m uzunluğunda olmalıdır..

Böyle bir odada ütü masası, sandalye (ve hatta bazen küçük bir kanepe) ve rahat bir giyinme odası yapan bir ayna için yer vardır..

Soyunma odası tasarımı - U şeklinde düzen Soyunma odası tasarımı - U şeklinde düzen

Köşe düzeni

Yatak odaları, koridorlar, kreşler, çatı katları gibi sınırlı alana sahip odalarda alanı etkili bir şekilde kullanmanızı sağlar. Depolama sistemlerinin 90 ° ‘lik bir açıyla yerleştirilmesi, geleneksel bir lineer kabine kıyasla iki kat daha fazla eşya depolamayı mümkün kılar.

Soyunma odasını hem standart hem de yarıçap (yarım daire) sürgülü sürgülü kapılar kullanarak ayırabilirsiniz. Yüksek odalar için, kapılı alçıpan veya kontrplak bölmeler uygundur, perdeler ve perdeler farklıdır.

Giyinme Odası Tasarımı - Köşe Düzeni Giyinme Odası Tasarımı - Köşe Düzeni

Depolama sistemlerinin düzenlenmesi

Giyinme odasını mobilya ile donatmadan önce, tüm gereksinimler dikkate alınarak hazırlanmalıdır. İlk olarak, tamamen kuru, iyi havalandırılmış bir alan olmalıdır. Özellikle ıslanırsa ve güneş tarafından yetersiz aydınlatılırsa, giysilerin banyo, mutfak veya binanın dış köşesinde bulunan bir duvarın içinden saklanması istenmez. Bir pencerenin yokluğunda, fanlı bir havalandırma açıklığı, belirli aralıklarla otomatik olarak açılacak olan doğru mikro iklimi düzenlemeye yardımcı olacaktır..

İkinci önemli kriter ise yabancı kokulardan izolasyondur. Eşyalara hoş bir aroma vermek için üzerlerine pedler veya kuru ot torbaları koyabilirsiniz: lavanta, nane, ıhlamur çiçekleri. Bitkilerin uçucu yağları ayrıca kıyafetleri güvelerin ve diğer böceklerin görünümünden koruyacaktır ve en sevdiğiniz gardırop eşyalarını evcil hayvanların istilasından korumak için alt rafları ve kapıları sıkıca kapatmalısınız..

Depolama sistemlerinin kendilerine gelince, hazır yapılar satın alabilir veya bileşenleri satın alabilir ve kurulumu kendiniz yapabilirsiniz. Mobilya mağazalarında gardırop seçimi oldukça geniştir: vernikli masif ahşaptan yapılmış lüks dolaplardan sunta ve düz kontrplaktan yapılmış ürünlere kadar. Odanın faydacı amacı, rafların ve askıların estetiği için yüksek kriterler belirlemez, ancak bağlantı elemanlarının, hareketli elemanların ve bağlantı elemanlarının kalitesine azami dikkat gösterilmelidir..

Giyinme Odası Tasarımı - Depolama Sistemleri

Eşyaların uygun bir şekilde düzenlenmesini sağlamak için, belirli bölmelerin gerekli sayısını ve boyutunu düşünmek gerekir. Örneğin, bir kadın gardırobunda, askıların yüksekliği, en az 1,6-1,8 m olan taban uzunlukta elbiseleri barındırmalıdır, dış giyim için aynı yükseklik önerilir. Ceketler, gömlekler için 1,2 m yeterli olacaktır.Rafların optimal boyutu 30-35 cm’dir.Dolapların derinliği omuzların genişliğine göre hesaplanır ve 50 ila 70 cm arasında değişebilir..

Giyinme odasının üst kısmı genellikle mevsimlik eşyalar, valizler, yastıklar ve battaniyeler için ayrılmıştır. Göz seviyesinin üstünde şapkalar, çantalar, şemsiyeler, eldivenler için raflar düzenleyebilirsiniz. Orta bölümler askılar ve raflar tarafından işgal edilir, altlarında keten çekmeceli şifonyerler, en altta ağlar ve ayakkabılı kutular bulunur. İkincisi, eğik bir biçimde, 45-60 ° açıyla ve ayrıca dönen yarıçaplı yapılarda uygun şekilde saklanır..

Gardırobun doğru aydınlatması, doğru şeyi aramayı kolaylaştırmaya yardımcı olacaktır. Doğal renk üretimi için, nötr veya sıcak beyaz bir lamba spektrumunun seçilmesi tavsiye edilir. Parlak tepe lambasının yanı sıra raflara monte edilebilen noktasal LED’ler müdahale etmez. Soyunma odasındaki sıradan lambalar yerine, yönü sizin takdirinize göre değiştirilebilen küçük spot ışıklar uygun olacaktır..

Giyinme Odası Tasarımı - Depolama Sistemleri Giyinme Odası Tasarımı - Depolama Sistemleri

Faydalı eklentiler

Soyunma odasında raf, çekmece ve askı şeklinde depolama sistemlerine ek olarak, diğer yardımcı öğeler olmadan yapamazsınız. İş, yürüyüş veya dışarı çıkmak için bir görüntüyü rahat ve hızlı bir şekilde birleştirmek için tam olarak ne gereklidir??

Ütü masası – katlandığında, özellikle bu kullanışlı şeyi gardırop bölümleri arasındaki dar bir nişte saklarsanız, kimse fark etmeyecektir. Ek olarak, yangın güvenliği kurallarına kesinlikle uyarken bir priz kurmanız ve ütü için bir yer bulmanız gerekir..

katlanır merdiven doğru olanı üst “katlardan” almanız gerekir. Ve sıradan bir sandalye veya tabure, küçük bir giyinme odasında bu işlevle başa çıkabiliyorsa, yüksek odalar için hafif bir metal merdiven vazgeçilmez olacaktır..

Organizatörler mücevherler, saç tokaları, kravatlar, kemerler ve mücevherlerin geri kalanı için küçük ayrıntıları görünürde tutmanıza izin verecek ve bitmiş topluluğa son lezzeti eklemek için her zaman elinizin altında olacaklar..

Boy aynası – tam teşekküllü bir giyinme odasının ayrılmaz bir özelliği. Boş bir girintiye monte edilebilir, aynalı bir kapı yapılabilir veya bölmeye içeriden takılabilir..

Yan ışık kaynakları, aynanın her iki yanında 8-10 cm mesafede, göz seviyesinin biraz altında ve aynanın hemen üstünde başka bir ışık yerleştirilmelidir. Böylece kişinin yüzü ve figürü, görünümü bozan gölgeler oluşmadan aydınlanmış olacaktır..

Giyinme Odası Tasarımı - Faydalı İlaveler

Giyinme odası dekorasyonu

Giyinme odası genellikle meraklı gözlerden gizlense de, minimal dekorasyon olmadan da yapamaz. Bu depolama odasının amacı göz önüne alındığında, en basit malzemeler kullanılabilir. Ana şey, toz ve nem biriktirmemeleri ve ayrıca havanın serbest dolaşımını engellememeleridir..

Zemin

Giyinme odasındaki zemin, oturma odası, yatak odası veya çocuk odası ile tamamen aynı olabilir. Uygun ahşap levhalar (boyasız dahil), parke, laminat, mantar. Halı ve kilimlerden vazgeçmeye değer – yünlü giysilerden, kürk yakalardan, iplik parçalarından küçük lifler ve sadece toz içlerinde tıkanabilir.

Giyinme Odası Tasarımı - Zemin Kaplama Giyinme Odası Tasarımı - Zemin Kaplama

duvarlar

Soyunma odasındaki duvarlar için tek şart, parçalanmamasıdır, aksi takdirde çimento veya kireçle kum bir şeyleri lekeleyebilir. Düzenli boya, ucuz dekoratif sıva, kağıt duvar kağıdı yapacaktır. Bu odanın görüntüleri genellikle küçüktür, bu nedenle açık bir renk seçmeniz önerilir – beyaz, sarımsı veya bej.

Giyinme Odası Tasarımı - Duvar Dekorasyonu

Tavan

Tavan, giyinme odasının tasarımında büyük bir rol oynamaz, bu nedenle hiç bitirmeden bırakılabilir (özellikle tasarımın geri kalanı çatı katı tarzında yapılmışsa). Klasik versiyonlarda, eşit derecede hafif bir yüzey uygun olacaktır – boyama, duvar kağıdı, asma paneller, gerilmiş tuval vb..

Giyinme Odası Tasarımı - Tavan Kaplaması

Soyunma odası tasarımı – fotoğraf

Soyunma odasının tasarımıyla ilgileniyorsanız, galerimizde toplanan fotoğraflarda daha da ilginç seçeneklere bakmanızı öneririz. Yenilikçi depolama çözümleri, alanın her santimini maksimum verimlilik ve konforla kullanmanızı sağlar..

Mobilya tasarımlarının düzenine, dekorasyonuna ve özelliklerine dikkat edin – tüm bunlar, giyinme odasının tasarımını ve mobilyalarını seçerken faydalı olacaktır. Sunulan tasarım örneklerinden bazıları elle yapılabilir. Mutlu seyirler!

Soyunma odası tasarımı - fotoğraf Soyunma odası tasarımı - fotoğraf Soyunma odası tasarımı - fotoğraf Soyunma odası tasarımı - fotoğraf Soyunma odası tasarımı - fotoğraf Soyunma odası tasarımı - fotoğraf Soyunma odası tasarımı - fotoğraf Soyunma odası tasarımı - fotoğraf Soyunma odası tasarımı - fotoğraf Soyunma odası tasarımı - fotoğraf Soyunma odası tasarımı - fotoğraf Soyunma odası tasarımı - fotoğraf Soyunma odası tasarımı - fotoğraf Soyunma odası tasarımı - fotoğraf Soyunma odası tasarımı - fotoğraf Soyunma odası tasarımı - fotoğraf Soyunma odası tasarımı - fotoğraf Soyunma odası tasarımı - fotoğraf Soyunma odası tasarımı - fotoğraf Soyunma odası tasarımı - fotoğraf Soyunma odası tasarımı - fotoğraf Soyunma odası tasarımı - fotoğraf Soyunma odası tasarımı - fotoğraf Soyunma odası tasarımı - fotoğraf Soyunma odası tasarımı - fotoğraf Soyunma odası tasarımı - fotoğraf Soyunma odası tasarımı - fotoğraf Soyunma odası tasarımı - fotoğraf Soyunma odası tasarımı - fotoğraf Soyunma odası tasarımı - fotoğraf

Video: Kendin yap giyinme odası