İskandinav tarzında kır evi (+75 fotoğraf)

İskandinav tarzında kır evi (+75 fotoğraf)

Son yıllarda, evlerin iç ve dış dekorasyonunun tasarımında İskandinav deneyimi özellikle popüler olmuştur. Sadeliğiyle rahat ve zarif olan binalar herkesin ilgisini ve merakını çekiyor. Monitör ekranlarında bu tür yapıların güzel manzaralarının keyfini çıkarırken, istemeden kendinize şu soruyu soruyorsunuz: Bu güzel cepheler nasıl yaratılıyor ve çekiciliklerinin sırrı nedir? Makalemizde, İskandinav binalarını milyonlarca diğerlerinden ayıran karakteristik özelliklerin neler olduğunu ve kuzey yapılarının cazibesini kendi özel evinize nasıl ekleyeceğinizi anlamaya çalışacağız..

İskandinav tarzı ev cephesi

İskandinav tarzı özel ev tasarım projeleri bölgedeki diğer binalardan öne çıkıyor. “İskandinav” tasarım her ayrıntıda basit ve doğaldır – düz ve net çizgilerden renk düzeninde nötr, temel tonlara kadar.

Sert iklim koşulları ve eski bir mirasın yokluğu, İskandinav ülkelerinin mimari ve üslup kimliğinin 5 ana özelliğini belirledi:

1. Özel evler, kural olarak, dikdörtgen veya kare şeklinde bir ve iki katlı yapılardır. Binanın uzun kısmında geniş bir sundurma ile merkezi bir giriş vardır. Varlığı doğal koşullardan kaynaklanmaktadır, çünkü doğrudan binaya giriş ile karla kaplı sokaklarda yürüdükten sonra, konutun kendisinin sterilliğini korumak için biraz beklemelisiniz..

2. Renk seçimindeki önceliklere gelince, burada lider pozisyonlar nötr baz tonların gerisinde kalıyor. Beyaz, bej, gri, siyah ve odunsu güzel bir saf monokrom oluşturur veya küçük zıt boya sıçramaları için mükemmel bir temel oluşturur..

3. Çatılar genellikle üçgen, eğimli veya düzdür. En popüler çözüm, beşik çatının inşasıdır, çünkü kar örtüsü bu tür çatılardan daha kolay çıkar..

4. İskandinav tarzı evlerin bir diğer dikkat çekici özelliği bodrum katının olmamasıdır. Aynı zamanda, temel genellikle yeterince yükseğe ayarlanır. Binayı soğuktan ve selden korur..

5. Tasarımda minimalizm. Cepheyi dikey veya yatay olarak yerleştirilmiş kirişlerle veya kirişlerle süsleyebilirsiniz..

İlk bakışta, böyle bir ev tasarımı çok sade ve basit görünebilir, ancak bu sadece bir ilk izlenimdir. Pratik uygulama bu algıyı alt üst eder. Bitmiş dış cephelerin fotoğrafları, doğal güzelliğine aşık olmamak imkansız olan İskandinav tarzı evlerin minimalist cazibesini göstermektedir..

Kuzey Avrupa tarzındaki binalar, işlevsellik ve lezzetin organik birleşimi nedeniyle bugün delicesine popüler. Benzer bir tasarım hem kentsel hem de banliyö binaları için uygundur. Bu eğilimin başlıca avantajları arasında şunlar yer almaktadır:

– Uygulanan projelerin titizliği, uzun süre hizmet vermelerini sağlar;

– Güçlü, güvenilir malzemeler ve yapının kendisi, doğal koşulların yıkıcı etkisini önler;

– Çevre dostu malzemeler güvenlidir ve çalışma sırasında zararlı değildir ve ayrıca evin içinde hoş bir mikro iklim yaratır;

– İnşaat süreci oldukça basittir ve kural olarak çok fazla zaman gerektirmez.

İskandinav kır evinin cephesi - fotoğraf İskandinav kır evinin cephesi - fotoğraf İskandinav kır evinin cephesi - fotoğraf İskandinav kır evinin cephesi - fotoğraf İskandinav kır evinin cephesi - fotoğraf İskandinav kır evinin cephesi - fotoğraf İskandinav kır evinin cephesi - fotoğraf İskandinav kır evinin cephesi - fotoğraf İskandinav kır evinin cephesi - fotoğraf İskandinav kır evinin cephesi - fotoğraf İskandinav kır evinin cephesi - fotoğraf

Renk çözümleri

Bir evi kaplamak için çok çeşitli farklı tonlardan belirli bir seçeneğe karar vermek oldukça zordur. Seçim, renklerin uyumluluğu, nesnenin etrafındaki doğal çevre ve hatta binanın doğasında bulunan şekil ve doku gibi bir dizi faktörden etkilenir..

Bununla birlikte, İskandinav tarzı bu görevi büyük ölçüde kolaylaştırır, çünkü ana emri minimalizm ve doğallıktır. Bu nedenle evi bu özelliklere uygun tonlarda boyamak akıllıca bir karar olacaktır..

İskandinav tarzı beyaz ev

Bu renk doğada özellikle kuzey ülkelerinde oldukça yaygındır. Birçok tasarımcı, yalnızca hafiflik, temizlik ve tazelik hissi verdiği için değil, aynı zamanda böyle çok yönlü bir seçeneğin her ortamla mükemmel bir şekilde bir araya gelmesi nedeniyle başkalarına tercih eder..

Beyazın tonları İskandinav ülkelerinin evlerine sık sık misafir oluyor. Diğer şeylerin yanı sıra, orada çok eksik olan güneş ışığını da yansıtırlar. Soğuk renkleri, örneğin ahşap ve fildişi, sütlü veya benzerleri gibi diğer sıcak renklerle birleştirin, aksine, soğuk tonlarla birlikte iyi görünün..

Beyaz İskandinav kır evi - fotoğraf Beyaz İskandinav kır evi - fotoğraf

İskandinav tarzı kara ev

Laconic black, özellikle minimalist formlarda yapılmışsa, evin cephesinde inanılmaz derecede şık görünüyor. Aynı zamanda, bu rengin tükenmişlikte lider olduğunu unutmayın, bu nedenle kaliteli bir boya seçmeli ve hemen tükenme süresine dikkat etmelisiniz. Tipik olarak, 5 ila 7 yaşındadır..

Siyah monokrom etkilidir, ancak burada bile aşırıya kaçabilir ve binanın sıradan bir görüntüsünü elde edebilirsiniz. Beyaz ve odunsu vurgular koyu rengi harekete geçirir ve dekora sıcak bir dokunuş verir.

Siyah İskandinav kır evi - fotoğraf Siyah İskandinav kır evi - fotoğraf Siyah İskandinav kır evi - fotoğraf

İskandinav tarzı ahşap ev

Ahşabın kullanıldığı kaplama haklı olarak popülerliğin zirvesinde kalır, çünkü bu malzeme organik olarak herhangi bir stil yönüne ve çevredeki manzaraya uyar. Gün ışığı, renk ve doku zenginliğini gösterir, bu nedenle ahşap cephe, sıcak ve rahat bir ev izlenimi yaratır..

Ana avantajlar arasında, malzemenin çevre dostu olması ve doğallığı da vurgulanabilir. Birçok dış mekan stil varyasyonu için harika bir kaynaktır. Alçı, metal veya taş, beton ile birlikte harika görünüyor.

İskandinav tarzı ahşap kır evi - fotoğraf İskandinav tarzı ahşap kır evi - fotoğraf

İskandinav tarzı gri ev

Çok pratik ve özlü bir seçenek. Aynı beyazın aksine, çöken toz göze çarpmayacak ve gri tonları zamanla sararmayacaktır..

Gri skala, hem sıcak hem de soğuk kombinlerle harika bir uyum içinde; hem parlak hem de nötr renklerle. Lütfen İskandinav tarzı bir evin griyi siyah, beyaz, kahverengi ve bej ile birleştirmesinin en karlı olduğunu unutmayın – makalemizde tartışılan kazan-kazan temel renklerinin geri kalanı..

Gri İskandinav kır evi - fotoğraf Gri İskandinav kır evi - fotoğraf Gri İskandinav kır evi - fotoğraf

İskandinav bej ev

Bir başka inanılmaz popüler çözüm. Bej palet, herhangi bir sahibi memnun edecek çeşitli yarı tonlar bakımından zengindir. Evin görünümüne asil ve ölçülü bir görünüm verebilir. Kontrast koyu unsurlarla birlik özellikle etkileyici görünüyor..

İskandinav bej kır evi - fotoğraf İskandinav bej kır evi - fotoğraf İskandinav bej kır evi - fotoğraf

İskandinav tarzı ev çatısı

Çatı durumunda, evin dış dekorasyonunun geri kalanıyla aynı kurallar geçerlidir – doğallık ve ölçülü sadelik. Çatı üçgen, sundurma veya düz bir şekil alabilir, daha az popülerdir, ancak oldukça uygun seçenekler – çatı katı ve kalça üstü.

Malzemelere gelince, fayanslar ve metal genellikle terbiye için seçilir. En son trend, çatıda çim çalılıkları düzenlemek, böylece doğa ile birlik çağrısını mümkün olduğunca kelimenin tam anlamıyla almaktır. Böyle canlı bir çatı rahat ve biraz abartılı görünüyor, her misafir ve seyirci tarafından kesinlikle hatırlanacak..

Çatının rengi herhangi bir renk olabilir: cephenin ve peyzajın diğer tasarım öğeleriyle uyumlu olduğu sürece gri, kırmızı, kahverengi, mavi, siyah veya açık.

İskandinav kır evi için çatı - fotoğraf İskandinav kır evi için çatı - fotoğraf İskandinav kır evi için çatı - fotoğraf İskandinav kır evi için çatı - fotoğraf İskandinav kır evi için çatı - fotoğraf İskandinav kır evi için çatı - fotoğraf İskandinav kır evi için çatı - fotoğraf İskandinav kır evi için çatı - fotoğraf İskandinav kır evi için çatı - fotoğraf İskandinav kır evi için çatı - fotoğraf

Pencereler ve kapılar

Kuzey Avrupa nüfusu arasında doğal ışık eksikliği, evin pencere açıklıklarının rolünü belirlemiştir. Her şeyden önce, gün ışığına maksimum erişim için pencereler büyük boyutlarda, hatta genellikle panoramik olarak seçilir. Bina içinde bir ferahlık duygusu yaratırlar ve tasarımın özgünlüğünü vurgularlar..

Aynı zamanda, böyle bir numara ancak yüksek kaliteli teknolojik tasarımların ortaya çıkmasıyla yaygınlaştı. Geniş camlı bir alan, evin hava koşullarından etkilenmesine yol açmamalıdır. Duvar yalıtımına özellikle dikkat edin.

Ahşap çerçeveli büyük pencerelerin İskandinav evlerinde daha iyi olmadığı kadar kök salması şaşırtıcı değil. Ancak plastik muadilleri, yüksek termal iletkenlikleri nedeniyle daha az popülerdir. Ağaç, soğuk ve sert kışlar için önemli olan ısıyı daha iyi korur. İskandinav Yarımadası halklarının genellikle pratiklikleri ve tutumluluklarıyla bilinmesi dikkat çekicidir..

Kapılar nadiren genel arka plana karşı öne çıkıyor. Kural olarak, tasarımlarında, aynı renk şemasında yürütülen ve ikincisinin biçimlerini tekrarlayan pencerelerden neredeyse farklı değildirler. Çoğunlukla, bu modern minimalist tasarımla ilgilidir. Evinizi ülke tarzının İskandinav analogunda dekore etmeye karar verirseniz, mavi, leylak, sarı veya pembenin pastel tonlarındaki açıklıklar genel konsepte uyacaktır. Aynı tonda yapılan yakındaki cephe veya dış detayların renk vurgusunu destekleyecektir.

İskandinav Kır Evi - Pencereler ve Kapılar İskandinav Kır Evi - Pencereler ve Kapılar İskandinav Kır Evi - Pencereler ve Kapılar İskandinav Kır Evi - Pencereler ve Kapılar İskandinav Kır Evi - Pencereler ve Kapılar İskandinav Kır Evi - Pencereler ve Kapılar İskandinav Kır Evi - Pencereler ve Kapılar İskandinav Kır Evi - Pencereler ve Kapılar İskandinav Kır Evi - Pencereler ve Kapılar İskandinav Kır Evi - Pencereler ve Kapılar

İskandinav tarzı sundurma

Evin ana girişine yakın olan alan genellikle rekreasyon alanı düzenlemek için ayrılmıştır. Kuzey yerleşimleri genellikle girişin önünde özel bir yer bırakmış, böylece ayakkabılardaki bir miktar kar veya kir orada kalmış ve koridorun zemininde bitmemiştir..

Böylece pencerenin dışındaki hava nasıl olursa olsun, sahiplerinin hem pratik hem de estetik ihtiyaçlarına hizmet eden bir verandaya sahip olmak çok uygundur:

– Konutun giriş holü güzel bir bank, yeşil bitkiler ve çiçeklerle donatılabilir;

– Dilerseniz dışarıda vakit geçirmek için rahat bir terası yemek masası veya rahat şezlonglarla donatın. Kullanılabilir yaşam alanını genişletecek;

– Güneş ışınlarının gündüz dinlenmenizi engellememesi için ahşap veya metal bir pergola takın;

– Çatı uzantısı şeklinde daha etkileyici bir kanopi, şiddetli yağmurdan koruyabilir;

– Yaz terası açık havada da düzenlenebilir. Bunu yapmak için ahşap plakalardan veya betondan bir platform oluşturun;

– Küçük bir ahşap çit, sınırlarını işaretleyecek ve binanın kendisine ait fonksiyonelliği gösterecek olan tahsis edilen alanın korunmasına yardımcı olacaktır..

İskandinav kır evi için sundurma - fotoğraf İskandinav kır evi için sundurma - fotoğraf İskandinav kır evi için sundurma - fotoğraf İskandinav kır evi için sundurma - fotoğraf İskandinav kır evi için sundurma - fotoğraf İskandinav kır evi için sundurma - fotoğraf İskandinav kır evi için sundurma - fotoğraf İskandinav kır evi için sundurma - fotoğraf İskandinav kır evi için sundurma - fotoğraf

Video: İskandinav tarzı ev projesi