Özel bir ev için çatı: 80 fotoğraf fikri

Özel bir ev için çatı: 80 fotoğraf fikri

Herhangi bir ev için çatı sorumlu bir rol oynar – yüksek ve düşük sıcaklıkların, ultraviyole radyasyonun ve yağışın etkilerine karşı ana korumadır. Ana görevin yüksek kalitede yürütülmesi, iklim koşullarına ve binanın genel tarzına bağlı olarak tasarım ve malzeme seçimi de dahil olmak üzere yetkin tasarımı sağlayacaktır. Doğal olarak, her ev sahibi çatıdan sadece önemli pratik faydalar almakla kalmaz, aynı zamanda cephe tasarımına estetik açıdan hoş bir görünüm kazandırmak, onu tamamlamak ve görünümüne bireysellik getirmek ister..

Düz çatı

Bu tür çatı kaplamaya pek geleneksel denilemez, ancak son zamanlarda ezici bir başarı elde etti. Her şeyden önce, bu popülerlik, modern, minimalizm ve yüksek teknoloji gibi stilistik eğilimlerin ortaya çıkmasından kaynaklanmaktadır. Akımlar, net, düz çizgilere bağlılıklarıyla ünlüdür. Ayrıca, bu tür çatılar, dağıtımlarını, su ve ısı korumasına karşı yüksek düzeyde korumayı garanti edebilen yeni yüksek kaliteli malzemelere borçludur..

Düz bir kaplama, özlü tasarımı tamamlayacak ve katı ve etkili görünecek, ancak bu bariz avantaja ek olarak, birkaç tane daha ayırt edilebilir:

– Bir spor sahası, kış bahçesi veya barbekü, hafif mobilyalar, çardak veya başka bir kulübe ile donatılmış bir dinlenme alanı düzenlemek için kullanışlı bir alan belirir;

– Alan aynı zamanda teknolojik cihazlar için de kullanılıyor: klima, su toplama sistemi, anten ve hatta güneş pili;

– Düz bir çatının bakımı daha kolaydır ve üzerindeki tüm cihaz ve eşyaların bakımı basitleştirilmiştir;

– Bu çatının döşenmesi diğer analoglardan daha az zaman ve çaba gerektirir..

Özel bir ev için düz çatı - fotoğraf Özel bir ev için düz çatı - fotoğraf Özel bir ev için düz çatı - fotoğraf Özel bir ev için düz çatı - fotoğraf Özel bir ev için düz çatı - fotoğraf Özel bir ev için düz çatı - fotoğraf Özel bir ev için düz çatı - fotoğraf Özel bir ev için düz çatı - fotoğraf Özel bir ev için düz çatı - fotoğraf Özel bir ev için düz çatı - fotoğraf

çatı çatı

Çatı katı sadece evin mimari fikrini tamamlayıp süslemekle kalmayacak, aynı zamanda yaşam alanına metrekare katacak. Bu çok uygun bir çözüm çünkü böyle bir bina başka bir kat inşa etmekten daha ucuz ve daha kolay. Aynı zamanda, ayrılan alan harika bir rahat yatak odası veya oturma odası oluşturmak için güvenle kullanılabilir..

Malzemelerin tamamen değiştirilmesini içeren bir çatı revizyonunun eşiğindeyseniz, maliyetler kendilerini tamamen telafi edeceğinden, fırsatı değerlendirdiğinizden emin olun:

– Ek ısı yalıtımı elde edersiniz – yaşam alanı ısıyı boş bir çatı katından veya sıradan bir çatıdan çok daha iyi tutar. Aynı zamanda, aşırı nem birikmesini önlemek için uygun havalandırmanın sağlanmasına özen gösterilmelidir;

– Modern mobilyalar, ortaya çıkan sayaçları mümkün olduğunca verimli kullanmak için oldukça hareketli ve özlüdür. Genel olarak, bir çatı katı içini dekore etmek için İskandinav, minimalizm veya rustik gibi stillere bakın – bu trendler içinde, konforlu ve işlevsel bir oda düzenlemek için birçok varyasyon bulacaksınız;

– Geniş pencere açıklıkları odaya bol gün ışığı sağlar.

Tüm tartışılmaz avantajlarla, çatı katı, her zaman böyle bir yüke dayanamadıkları için, taşıyıcı duvarların durumuna özellikle dikkat etmek zorundadır..

Özel bir ev için tavan arası çatı - fotoğraf Özel bir ev için tavan arası çatı - fotoğraf Özel bir ev için tavan arası çatı - fotoğraf Özel bir ev için tavan arası çatı - fotoğraf Özel bir ev için tavan arası çatı - fotoğraf Özel bir ev için tavan arası çatı - fotoğraf Özel bir ev için tavan arası çatı - fotoğraf Özel bir ev için tavan arası çatı - fotoğraf Özel bir ev için tavan arası çatı - fotoğraf Özel bir ev için tavan arası çatı - fotoğraf

döken çatı

Eğimli bir çatının yapısı, farklı yükseklikteki duvarlara dayanan bir düzlemdir. Taşıyıcı duvarların uzunluğundaki fark, aslında eğimin eğim seviyesini belirler..

Düz yüzeyler, net formları ile tüm binaya karakter ve titizlik katan özel bir modern estetiği temsil ediyor. Öte yandan, projede çatının oldukça geniş olduğu ortaya çıkarsa, yağışın etkin drenajı için yeterince dar bir eğim açısının gerekli olduğu hemen dikkate alınmalıdır. Ayrıca montaj işlemi sırasında ısı yalıtımının sağlanması ile ilgili zorluklar ortaya çıkabilir..

Eğimli bir çatının ana avantajları arasında aşağıdaki konumlar belirtilmelidir:

– Çatı, binanın içindeki tavanda tasarım zevkleri için özgün bir alan yaratacaktır;

– Küçük bir kütle, temelsiz veya hafif varyasyonları olan bir ev için bu tip çatıyı seçmenize izin verir – vidalı veya sütunlu;

– Yapının tepesinde olmak güvenli olduğundan, onarım çalışmaları yapmak herhangi bir özel zorluk anlamına gelmez;

– Kurulum, inşaatçıdan yüksek finansal maliyetler, karmaşık hesaplamalar ve yüksek profesyonel beceriler gerektirmez.

Özel bir ev için döken çatı - fotoğraf Özel bir ev için döken çatı - fotoğraf Özel bir ev için döken çatı - fotoğraf Özel bir ev için döken çatı - fotoğraf Özel bir ev için döken çatı - fotoğraf Özel bir ev için döken çatı - fotoğraf Özel bir ev için döken çatı - fotoğraf Özel bir ev için döken çatı - fotoğraf Özel bir ev için döken çatı - fotoğraf Özel bir ev için döken çatı - fotoğraf

üçgen çatı

Herkese tanıdık bir seçenek, çizimlerinde genellikle küçük çocuklar tarafından tasvir edilen kişidir. Yapısal olarak beşik çatı, duvarlara oturan ve ortada buluşan eşit büyüklükteki rampalardan oluşur..

Simetri, çizgilerin klasik geometrisini ve pratikliği görsel çekicilikle birleştirmenin uyumunu ortaya çıkarır. Kapağın altındaki boşluk, eşyaları saklamanın ve bir havalandırma sistemi kurmanın uygun olduğu bir çatı katı oluşturur. Üçgen çatı tasarımı, kar ve su için doğal bir drenaj sistemi sağlar. Böyle bir hava koruması oluşturmak için ucuz ve yeterince kolaydır..

Projenin olumsuz yönlerine gelince, çatının eğim derecesi yapı malzemesi seçimine bağlı olacaktır. Açı en az 22 derece olabilir, arduvaz veya fayans üzerinde durursanız, çatının metal versiyonu yaklaşık 14 derece gerektirir ve profilli sac 12 dereceyi gerektirir..

Üçgen çatının etkili bir modifikasyonu – çok seviyeli, kırık çizgiler yaratıyor. Evin mimarisine özgünlük katabiliyor, ancak aynı zamanda doğru hesaplamaları ve profesyonel bir yaklaşımı da zorunlu kılıyor..

Özel bir ev için üçgen çatı - fotoğraf Özel bir ev için üçgen çatı - fotoğraf Özel bir ev için üçgen çatı - fotoğraf Özel bir ev için üçgen çatı - fotoğraf Özel bir ev için üçgen çatı - fotoğraf Özel bir ev için üçgen çatı - fotoğraf Özel bir ev için üçgen çatı - fotoğraf Özel bir ev için üçgen çatı - fotoğraf Özel bir ev için üçgen çatı - fotoğraf Özel bir ev için üçgen çatı - fotoğraf Özel bir ev için üçgen çatı - fotoğraf Özel bir ev için üçgen çatı - fotoğraf

Sarkık çatı

Kalça çatı, esas olarak, cephelerin üçgen rampaların (kalçaların) yerini aldığı bir kalça çatıdır. Böyle bir cihaz, yapıyı kuvvetli rüzgarlara ve şiddetli yağışlara karşı çok dayanıklı hale getirir ve daha da önemlisi, mimari fikre özgünlük katar..

Yapının sertliği, zamanla pratik olarak değişmemesine ve ayrıca her iki tarafında çıkıntılar oluşturmasına ve ayrıca olumsuz hava koşullarına karşı koruma sağlamasına izin verir. Kalça çatı çeşitleri de vardır – yarım kalça ve kalça çatı. İkincisinin eğimleri bir noktada bağlanır, kare ve dikdörtgen binalar için mükemmeldir..

Karşılaşabileceğiniz zorluklardan bazıları:

– Çatının karmaşıklığı, özenli hesaplamalar ve ölçümler, uzun ve zor bir kurulum gerektirir;

– Yüksek fiyat;

– Tavan arası alanı küçüktür ve bu nedenle çatı katı oluşturmak için her zaman uygun değildir;

– Tavan arası olması durumunda, pencereleri doğrudan yağışla etkileşime girerek içeride nem sızıntısına neden olabilir. Bu sorun, yağmurdan önce açıklıkları kapatarak düzeltilebilir, ancak bu her zaman uygun değildir..

Özel bir ev için kalça çatısı - fotoğraf Özel bir ev için kalça çatısı - fotoğraf Özel bir ev için kalça çatısı - fotoğraf Özel bir ev için kalça çatısı - fotoğraf Özel bir ev için kalça çatısı - fotoğraf Özel bir ev için kalça çatısı - fotoğraf Özel bir ev için kalça çatısı - fotoğraf Özel bir ev için kalça çatısı - fotoğraf Özel bir ev için kalça çatısı - fotoğraf Özel bir ev için kalça çatısı - fotoğraf

Çok üçgen çatı

Birkaç üçgen parçayı birleştiren bir dizi çokgen şeklinde inşa edilmiştir. Bu önemsiz ve çekici bir çatı oluşturur. Çatı tasarımı ve uygulamasında oldukça karmaşıktır..

Bu tepenin montajı için bina katmanlı veya kare bir şekle sahip olmalıdır. Çok üçgen çatı, çatı katının varlığı da dahil olmak üzere karmaşık düzenleri olan evleri tamamlar.

Başlıca avantajları aşağıdaki özelliklerdir:

– Güç ve dayanıklılık. Kiriş sistemi mükemmel şekilde dengelenmiştir, bu da ağır yükleri taşımanıza olanak tanır;

– Boş alan veya çatı katı düzenleme yeteneği;

– Pratiklik ile birlikte güzel ve ilginç bir görünüm. Eğimlerin keskin eğimleri dış ortamın etkisini en aza indirir, su ve kar çatı yüzeyinde durgunlaşmaz.

Genel olarak dezavantajlar, inşaatın ciddi mesleki deneyim, ayrıntılara ayrı dikkat ve ayrıca malzemeler için ciddi finansal maliyetler gerektirmesidir..

Özel bir ev için çok katlı çatı - fotoğraf Özel bir ev için çok katlı çatı - fotoğraf Özel bir ev için çok katlı çatı - fotoğraf Özel bir ev için çok katlı çatı - fotoğraf Özel bir ev için çok katlı çatı - fotoğraf Özel bir ev için çok katlı çatı - fotoğraf Özel bir ev için çok katlı çatı - fotoğraf Özel bir ev için çok katlı çatı - fotoğraf Özel bir ev için çok katlı çatı - fotoğraf

Çatı malzemesi

Gelecekteki çatınız için uygun bir yapı seçtikten sonra, temelini oluşturacak malzemelere karar vermeniz gerekir. Modern inşaat piyasasının sunduğu geniş seçenekler arasından en popülerlerini topladık:

Seramik çatı kiremitleri. Malzeme, her türlü iklim koşulunda mümkün olan en iyi malzeme olarak kendini kanıtlamıştır. Fayanslardan yapılmış özel bir evin çatısı güzel bir şekle ve dokuya sahiptir, kullanım sürecinde güvenilirdir, sık bakım gerektirmez ve inanılmaz derecede dayanıklıdır. Çatı yüksek kalitede döşenmişse, hizmet ömrü yüz yıldan fazla olabilir..

Gözenekli kil, termal iletkenliği azaltır, ancak donduğunda onu yok edecek olan suyun emilmesine yol açabilen bu özelliktir. Bu tür sıkıntılardan kaçınmak için seramik çatıyı sırla kaplayın, böylece en şiddetli iklim koşullarında bile kalite göstergeleri düşmeyecektir..

Metal çatı kiremitleri – Bu, 12-15 derecelik bir eğime sahip çatı kaplaması için en modern seçeneklerden biridir. Kil analogunun güzel bir taklidi güvenilir ve aşınmaya dayanıklıdır, kar veya güneş ışığından korkmaz ve bu nedenle inanılmaz derecede popülerdir..

Metal oluklu mukavva ayrıca çatı işleri için oldukça yaygın bir malzeme. Zengin renk paleti evinize zarif ve çekici bir görünüm kazandıracaktır. Kalite özellikleri, işlevsellik ve düşük fiyatlar, malzemenin çeşitli bitirme işleri için kullanılmasına izin verir: duvar kaplaması, çit ve kapı üretimi. Böylece tek bir mimari konsepti uygulamak için iyi bir fırsat var..

bitümlü kayrak, ondulin olarak da bilinen, selüloz liflerinden yapılır ve bitüm, reçineler, pigmentler ve mineral katkı maddeleri ile emprenye edilir. Ondulin çevre dostudur, ucuzdur, pratik olarak nemi emmez ve alkalilere ve asitlere karşı dayanıklıdır. Ayrıca malzeme yüksek ses yalıtımına sahiptir, çok çeşitli renk çeşitlerine sahiptir ve montajı kolaydır ve kavisli yüzeylerde de kullanılabilir..

Aynı zamanda, bitümlü kaplama güneşte yanar ve artan yangın tehlikesi ile karakterize edilir. Yaz sıcağı ve kış donları çatıda hareket etmeyi zorlaştırır. Ancak, en yüksek kalitedeki değişikliklerin çoğunun bu eksiklikleri giderdiğini ve hatta tamamen etkisiz hale getirdiğini söylemek doğru olacaktır..

Son olarak, seçin temperli cam levhalar veya çift camlı pencereler çatının ayrı bir parçasının üretimi için. Örneğin, bir veranda, bir sera, hatta bir mutfak veya oturma odası üzerinde bir gölgelik. Fikir kesinlikle ilginç, çünkü kaplama gerçek bir vurgu olacak ve hem evin dışını hem de elbette çatının altındaki alanı süsleyecek. Cam nem, kar ve rüzgardan kaynaklanan yüksek yüklere dayanır.

Özetle, bir yapı malzemesi seçerken, kişinin basit bir kurala göre yönlendirilmesi gerektiğini not ediyoruz: çatı ne kadar güçlü olursa, eğimin eğimi o kadar az olabilir. Bu yaklaşım, yapının uzun bir operasyonel periyodunun yanı sıra olumsuz hava koşullarından minimum etkiyi sağlayacaktır..

Özel bir evin çatısı için malzeme - fotoğraf Özel bir evin çatısı için malzeme - fotoğraf Özel bir evin çatısı için malzeme - fotoğraf Özel bir evin çatısı için malzeme - fotoğraf Özel bir evin çatısı için malzeme - fotoğraf