Oturma odası ile birleştirilmiş mutfak tasarımı (85 fotoğraf)

Açık plan mutfaklar nispeten yakın zamanda moda oldu, bu yüzden çok modern ve saygın görünüyorlar. Çoğu zaman, böyle bir iç mekan stüdyo dairelerde bulunur, ancak genel olarak yemek pişirme ve dinlenme alanını birleştirmek hem özel evler hem de daireler için mükemmel bir çözüm olabilir. Bu sayfada sunulan fotoğraflar ve öneriler, oturma odası ile birlikte güzel bir mutfak tasarımı seçmenize yardımcı olacaktır.!

Oturma odası ile birlikte mutfak: artıları ve eksileri

Mutfak ve oturma odası arasında boş bir duvarın olmaması, yaşam alanını düzenlemek için ayrı odalardan tamamen farklı bir konsept önermektedir. Burada psikolojik rahatlık konusu önemli bir rol oynamaktadır. Açık planın, başkalarıyla sürekli temasa değer veren ve belirgin bir mahremiyet ihtiyacı olmayan dışa dönük kişiler tarafından tercih edilmesi daha olasıdır..

Bir yandan, stüdyo formatı uygundur: oda daha hafif ve daha geniş görünüyor, her şey ortada ve genel olarak atmosfer oldukça hoş. Örneğin, yemek pişirirken aileniz ve arkadaşlarınızla sohbet edebilir, bebek bakıcılığı yapabilir veya TV izleyebilirsiniz..

Ancak bu seçeneğin de bazı dezavantajları vardır. Özellikle açık mutfak, koku, buhar, su ve çalışan cihazlardan gelen gürültü kaynağı olabilir. Bütün bunlar oturma odasında iyi bir dinlenmeye katkıda bulunmaz, ancak modern iklim kontrol teknolojilerinin kullanımıyla birlikte düşünceli imar, ortaya çıkan sorunları kolayca çözecektir..

Oturma odası ile birlikte mutfak - artıları ve eksileri

Mutfak-oturma odası için imar seçenekleri

Mutfağı ve oturma odasını ortak bir alanda birleştirmek, planlamaya ve kaplama malzemeleri, mobilya, tekstil seçimine rasyonel bir yaklaşım gerektirir. Her şeyden önce, her türlü günlük nüansı sağlamak ve ikincisi, güzel bir tasarıma dikkat etmek önemlidir, böylece farklı işlevselliklerle bu bölgeler birbiriyle uyumlu bir şekilde birleştirilir..

Bitiricilik

Pratik özellikleri nedeniyle, mutfak alanını dekore etmek için neme ve ısıya dayanıklı malzemeler kullanılmalıdır: seramik karolar veya porselen taşlar, temperli cam, suni taş, yıkanabilir duvar kağıdı, pvc gergi tavanlar. Ancak, tek bir topluluğu ihlal etmemek için, aynı renk şemasında olmalı veya en azından odanın misafir tarafı ile örtüşmelidir. Rekreasyon alanında ahşap yüzeyler, halı, laminat, dekoratif sıva, pahalı duvar kaplama çeşitleri uygun olacaktır. Böylece, kendi içinde, dokulardaki fark, odayı görsel olarak ayıracak ve sınırları net bir şekilde belirleyecektir..

Mutfak-oturma odası imar - Bitirme Mutfak-oturma odası imar - Bitirme

bölümler

Genellikle, mutfak-oturma odasını imar etmek için farklı bölümler kullanılır. Bu, izolasyon sorununu kısmen çözen bir uzlaşma çözümüdür. Sürgülü cam paneller, kontrplak ve bambu paravanlar, uzun dolaplar, raflar, alçıpan yapılar, hatta boncuklardan veya yoğun sentetiklerden yapılmış perdeler bile bariyer görevi görebilir. Bu liste ayrıca sütunlar, kemerli açıklıklar ve diğer yarı kapalı elemanlarla desteklenebilir..

İmar mutfak-oturma odası - Bölmeler İmar mutfak-oturma odası - Bölmeler İmar mutfak-oturma odası - Bölmeler

Podyum

Tavanların yüksekliği izin veriyorsa ve mekanın geometrisini çeşitlendirmek istiyorsanız, mutfak alanı küçük bir yükselti ile “yükseltilebilir”. Bu teknik, bir niş içinde veya cumbalı pencerenin yakınında bulunan bir yemek odası için de uygundur..

Mutfak-oturma odasının imar edilmesi - Podyum Mutfak-oturma odasının imar edilmesi - Podyum

Mobilya

Büyük bir ada masası veya dar bir bar tezgahı, mutfak-oturma odasının imarıyla mükemmel bir şekilde başa çıkıyor. Bir yandan yüksek tezgahın yüzeyi yemek pişirmek için idealdir (eğilmeniz gerekmez), diğer yandan tam teşekküllü bir masa görevi görür. Bu yerden tasarruf sağlar ve günlük yaşamda oldukça uygundur..

Mutfak-oturma odası imar - Mobilya

Küçük bir dairede mutfak-oturma odası tasarımı

Küçük bir dairenin daha sonra mutfak ve oturma odası kombinasyonu ile yeniden geliştirilmesi, evi tamamen değiştirebilir, daha konforlu ve şık hale getirebilir. Ancak, toplam alan hala sınırlı olduğundan, ayarda bir orantı duygusuyla yönlendirilmek ve mümkünse tasarımı mümkün olduğunca “aydınlatmak” gerekir..

Renkler

Bildiğiniz gibi, gizli açık tonlar alanı görsel olarak genişletirken, koyu ve doygun tonlar onu azaltır. Bu, küçük bir mutfak-oturma odası için en iyi çözümün süt beyazı, gri, bej, narin pastel renkler olacağı anlamına gelir. Ancak ayrıntılarda keskin renk kontrastlarından, alacalılıklardan ve aşırı parlaklıktan kaçınmanız önerilir..

Küçük bir dairede mutfak-oturma odası tasarımı - Renkler Küçük bir dairede mutfak-oturma odası tasarımı - Renkler

Dokular

Pürüzsüz yansıtıcı yüzeyler, küçük bir odada perspektifi derinleştirmeye yardımcı olabilir. Parlatmak için cilalanmış (veya yapay bir analog), parlak fayanslar, bir mutfak setinin lake veya lamine pvc film cepheleri, krom kaplı aletler ve aksesuarlar için parlatılmış açık tonlardan oluşan bir taş olabilir..

Ancak burada aşırıya kaçmamak da önemlidir, böylece bu şekilde dekore edilmiş mutfak-oturma odası bir ayna labirentine dönüşmez..

Küçük bir dairede mutfak-oturma odası tasarımı - Dokular Küçük bir dairede mutfak-oturma odası tasarımı - Dokular

oranlar

Her bir öğenin, özellikle büyük boyutlu mobilyaların hacmi ve şekli, kompakt bir stüdyonun içini önemli ölçüde etkiler. Bu nedenle, tavanı görsel olarak yükseltmeniz gerekiyorsa, dikey elemanlara odaklanmalısınız: uzun dar dolaplar, desenli kenarlıklar ve çizimler, dekoratif sütunlar, metal borular, tam uzunlukta perdeler. Gerçekçi bir perspektife sahip fotoğraf kağıdı, uzun kanepeler, masalar, geniş açık raflar odaya yatay bir hacim kazandıracak.

Küçük bir dairede mutfak-oturma odası tasarımı - Oranlar

Stilistik çözümler

Mutfağın tasarımının oturma odasıyla bütünsel görünmesini sağlamak için – çalışmaya başlamadan önce bunları hangi tarzda yapacağınıza karar vermelisiniz. Gelecekte, bitirmeden dekora kadar tüm öğelerin seçimi buna bağlı olacaktır. Bir stüdyo için, özellikleri göz önüne alındığında, işlevsellik ve ergonomiye vurgu yapan ölçülü, nötr yönler daha uygundur..

Klasik tarzda mutfak-oturma odası

Klasik tarzın sakin lüksü, kır evleri ve lüks daireler için en iyi çözümdür. Böyle bir oda pahalı malzemeler (taş, ahşap, alçı kalıplar, zarif seramikler, deri döşemeli mobilyalar), çok fazla alan ve doğal ışık içermelidir. Ön koşullar, büyük pencereler (en az bir) ve yüksek bir tavandır. Ekipman satın alırken, ana renk şemasına (kremsi beyaz veya asil kahverengi) uyması için retro koleksiyonları tercih etmeniz önerilir..

Klasik tarz mutfak-oturma odası - İç tasarım Klasik tarz mutfak-oturma odası - İç tasarım

Modern tarzda mutfak-oturma odası

Çoğu modern stüdyonun içi bir metropoldeki yaşamın ritmini yansıtır: gereksiz ayrıntılar yok, her şey yerli yerinde ve ev işleri için minimum çaba. Böyle bir ortamda akromatik renkler, çelik, pürüzsüz, çıkıntısız düz yüzeyler, dekor ve aksesuarlar, dokunmatik kontrollü teknoloji hakimdir. Bu özlü mutfak-oturma odası tasarımı, zamanlarına değer veren meşgul insanlar için idealdir..

Modern tarzda mutfak-oturma odası - İç tasarım Modern tarzda mutfak-oturma odası - İç tasarım Modern tarzda mutfak-oturma odası - İç tasarım

Provence tarzı mutfak-oturma odası

Fransız eyaletinin romantik havası bir kır evinde en uygun olacak. Burada, oturma odası ile birleştirilen mutfak, enfes bir zevk ve harika bir hayal gücü ile döşenebilir. Böylece, pişirme alanı, stilize bir şömine veya ağartılmış bir baca, eski bir set, tavanda ahşap kirişler şeklinde bir davlumbaz ile süslenecek; oturma odası – sevimli çiçek döşemeli yumuşak bir kanepe ve koltuklar, ancak tüm topluluğun orta kısmı mutlaka tüm ailenin sık sık toplandığı güzel bir masa örtüsü ile kaplı büyük bir yemek masası tarafından işgal edilmelidir..

Provence tarzı mutfak-oturma odası - İç tasarım Provence tarzı mutfak-oturma odası - İç tasarım Provence tarzı mutfak-oturma odası - İç tasarım

İskandinav tarzı mutfak-oturma odası

Mavi-gri detaylar ve açık renkli ahşap ile serpiştirilmiş kaynar beyazlarla çevrili bol miktarda doğal ışık, küçük alanlar için idealdir. Mutfakta böyle bir tasarım her zaman hafif, serin ve göze çarpmayan görünecek ve yaşam alanında ev aksesuarları – etnik kilimler, koltuk minderleri, dekoratif bir şömine İskandinav soğuğunun yumuşatılmasına yardımcı olacaktır..

İskandinav tarzı mutfak-oturma odası - İç tasarım İskandinav tarzı mutfak-oturma odası - İç tasarım

Loft tarzı mutfak-oturma odası

Bu tarz, çıplak tuğla duvarları, açıkta kalan kullanım hatları, bol miktarda metal ve kabaca işlenmiş ahşap yüzeyleri ile kolayca tanınır. Yaşam alanında, puflar – ahşap kutular yerine kasıtlı olarak giyilen çikolata renkli deri döşemeli bir kanepe olabilir. Tahtadan aceleyle dövülmüş bir yemek masası, plastik sandalyelerle döşenecek. Bu ihmal, çatı katına özgür, gayri resmi ama aynı zamanda unutulmaz bir görünüm kazandırır..

Loft tarzı mutfak-oturma odası - İç tasarım Loft tarzı mutfak-oturma odası - İç tasarım Loft tarzı mutfak-oturma odası - İç tasarım

Faydalı ipuçları

Mutfak-oturma odasındaki konaklamanızı tüm aile için olabildiğince keyifli ve konforlu hale getirmek için, onarım çalışmalarına başlamadan önce bile evdeki çeşitli küçük şeyleri düşünmelisiniz. Tüm durumları tam olarak öngörmek pek mümkün değildir, ancak bazı önemli noktaların kontrol edilmesi oldukça uygundur..

Gürültü

Katı bölümlerin olmaması nedeniyle, çift ses yüklemesinden kaçınılması olası değildir. Ve hala oturma odasında çalışan bir TV veya müzik merkezi ile anlaşabiliyorsanız (bazen bundan hoşlanırsınız), o zaman mutfak aletlerinin anlamsız vızıltısı yorucu olabilir. Bunu önlemek için minimum desibel seviyesine sahip ekipman satın almanız önerilir. Bu özellikle buzdolabı ve davlumbaz için geçerlidir..

Oturma odası ile birleştirilmiş mutfak tasarımı - Faydalı ipuçları

Aydınlatma

Mutfağı ve oturma odasını birleştirirken, doğal ışıkla ilgili sorun çözülür: bir pencere açıklığı bile yeterlidir, böylece diğeri bir mutfak setinin arkasına gizlenebilir veya tamamen duvarla kapatılabilir..

Ancak yüksek kaliteli yapay aydınlatma sağlamak çok önemlidir. Aynı olmamalı – sıcak beyaz bir spektrumda bir tavan avizesi ve birkaç sessiz aplik rahatlama için yeterlidir, ancak mutfakta tezgahın çalışma yüzeyleri ve tercihen raflar parlak spot aydınlatma ile donatılmalıdır..

Genellikle yemek alanına bir büyük avize veya birkaç asma lamba asılır..

Salon mutfak tasarımı - Aydınlatma ve aydınlatma Salon mutfak tasarımı - Aydınlatma ve aydınlatma

kokular

Yemek yaparken yayılan yemeklerin aroması oturma odasında her zaman uygun değildir, bu da açık mutfakta güçlü bir davlumbaz olmadan yapamayacağınız anlamına gelir. Rekreasyon alanı da dahil olmak üzere tekstilleri seçmek daha iyidir, daha az nem ve koku emmesi için kabarık olandan ziyade pürüzsüz bir sentetik olması daha iyidir..

Oturma odası ile birleştirilmiş mutfak tasarımı - Faydalı ipuçları

Mutfak-oturma odası tasarımı – fotoğraf

Bir oturma odasıyla birleştirilmiş bir mutfak için daha da fazla tasarım seçeneği görmek ister misiniz? Bir mutfak-oturma odasını dekore etmek için birçok ilginç fikri gösteren bir dizi fotoğrafa dikkatinizi çekiyoruz..

Görüntülerin yardımıyla, açık stüdyoların iç mekanlarında farklı kaplama malzemelerinin, mobilyaların, aletlerin, dekor öğelerinin nasıl göründüğü hakkında iyi bir fikir edinebilirsiniz. Bütün bunlar, birleşik mutfağı olabildiğince konforlu ve estetik bir şekilde donatmak isteyenler için şüphesiz faydalı olacaktır.!

Mutfak-oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir mutfak-oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf Mutfak-oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf Kruşçev'deki mutfak-oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf İskandinav tarzı mutfak-oturma odası iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir dairede mutfak-oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir mutfak-oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf Klasik tarzda bir mutfak-oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir oturma odası ile birleştirilmiş bir mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Mutfak-oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf Mutfak-oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf Çatı katı tarzı bir mutfak-oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf Mutfak-oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf Gri mutfak-oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf Mutfak-oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf Beyaz bir mutfak-oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf Klasik tarzda bir mutfak-oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir apartman dairesinde mutfak-oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf Çatı katı tarzında küçük bir mutfak-oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf Mutfak-oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf Minimalizm tarzında mutfak-oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf Mutfak-oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf Mutfak-oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf Modern tarzda küçük bir mutfak-oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf Mutfak-oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf Mutfak-oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf Mutfak-oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf Art deco tarzında bir oturma odası ile birleştirilmiş bir mutfağın iç tasarımı - fotoğraf Beyaz mutfak-oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf Mutfak-oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf Mutfak-oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf Mutfak-oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf

Video: Mutfak-oturma odası – İç fikirler