Mersin ağacı (50 fotoğraf): büyüyen ve bakım

Mersin ağacı (50 fotoğraf): büyüyen ve bakım

İç mekan bitkileri en iyi dekordur. İç mekanı yeniler, daha canlı ve canlı hale getirirler. Bu bariz faydalarına ek olarak mersin ayrıca doğal dezenfektan özelliklere sahiptir ve her dekor için uygundur. Bu nedenle, bu süs çalısını seçmeye karar verirseniz, onu daha iyi tanımak mantıklıdır..

Ana Özellikler

Mersin ağacı, Akdeniz’e özgü odunsu bir bitki türüdür. Hoş bir aroma ile uçucu bir yağ yayan floranın her zaman yeşil bir temsilcisidir. Antik çağda bile mersin temelinde tütsü üretilirken, karanfil ağacı bugün bile baharat yapmak için kullanılıyor..

Evde, kural olarak, kompakt veya sıradan bir mersin ağacı yetiştirilir. Diğer çeşitler bu koşullarda iyi kök salmaz..

Yaygın türler, çeşitli şekillerde oluşturulabilen yoğun ve güzel bir taç ve odunsu bir gövde ile ayırt edilir. Evde elde edilebilecek maksimum büyüme 2 m’dir ve ilk çiçeklenme yaşamın ilk gününden 3 yıl sonra gerçekleşir. Yaprakları şeklinde bir yumurtayı andırır, koyu yeşil bir renk tonuna ve 4-6 cm uzunluğa sahiptir, salkımları küçüktür, bunlar beyaz veya pembe tomurcuklardır..

Kompakt çeşit, adından da anlaşılacağı gibi, minyatür boyutlara ve daraltılmış yapraklara sahiptir. Çiçek açtıktan sonra üzerinde minik siyah meyveler oluşur..

Mersin henüz dört duvar arasında yaşamaya tam olarak adapte olmadı, ancak diğer ev bitkileriyle karşılaştırıldığında oldukça uzun bir süre yaşıyor. Yeşil mini çalının sizi mümkün olduğunca uzun süre memnun etmesi için, özelliklerini ve ona bakmanın ana inceliklerini tanımak önemlidir..

Mersin Ağacı - Ana Özellikler Mersin Ağacı - Ana Özellikler

Konum ve aydınlatma

Her şeyden önce, bu bitkinin özelliğine özel dikkat gösterilmeye değer – kış zamanı her zaman uyku dönemine denk gelir ve mutlaka gözlemlenmelidir. Buna göre mersin ağacının konumu mevsime ve odadaki sıcaklık koşullarına bağlı olarak değişebilir..

Yaz aylarında, bahçeye yerleştirmek en iyisidir, örneğin, bir taş bileşimine çok organik olarak uyacaktır. Mersin güneş ışığına ihtiyaç duyar, ancak diğer yandan, doğal ışık çok agresifse, bunun için hafif bir gölge ayarlayın. Doğru yaklaşımla, floranın bir temsilcisi sizi yemyeşil çiçeklenme ile mutlu edecektir..

Dekoratif ağacı evde bırakmak istiyorsanız, pencere pervazına yerleştirmek mantıklıdır. Saksıyı, çiçeklenmenin oldukça zayıf olduğu kuzeye bakan bir pencerenin yanına ve ayrıca güçlü ışık ışınlarının yaprakları olumsuz yönde etkileyebileceği güney tarafına yerleştirmeniz önerilmez..

Aydınlatma derecesi ayrıca dinlenme süresinin süresini de etkiler. Bu zamanda bile, bitkinin yeterli miktarda doğal ışığın olduğu odanın o kısmına yerleştirmek daha iyidir. Mersin gerekli sıcaklığı alırsa, uyku süresi yaklaşık 45 gün, soğuk ve karanlık yerlerde – yaklaşık 90 gün olacaktır..

Ayrıca mersin ağacının çok farklı aydınlatma derecelerine sahip yerlerden taşınmasının dikkatli ve kademeli olarak yapılması gerektiğini de göz önünde bulundurun. Birkaç gün boyunca pencereye yaklaştırın.

Mersin Ağacı - Konum ve Aydınlatma Mersin Ağacı - Konum ve Aydınlatma

Mersin ağacı bakımı

Tenceredeki toprağı orta derecede nemli bir durumda tutun ve kuru bir kabuk oluşmasına izin vermeyin. Bu kurallar her mevsim için geçerlidir, ancak dünyanın nem seviyesi yaz aylarında özel dikkat gerektirir. Üst tabakada kuruluk oluştuğunu fark ettiğiniz anda hemen bol sulama sağlayın. Kışın, toprağı sulamak çok daha az sıklıkta olabilir, ancak su ılık ve tercihen yumuşak olmalı, kirlilik içermemelidir..

Mersin ağacı atmosferde yüksek neme ihtiyaç duymaz, kuru hava ise hiç arzu edilmez. Sıcak yaz aylarında olduğu kadar, ısıtma ve pil kullanımı sırasında buna özellikle dikkat edin. Sıcak mevsimlerde, bitki düzenli olarak püskürtülmelidir, ancak kışın bunu yapmamak daha iyidir..

Yaz ve ilkbahar mevsimlerinde, odadaki hava sıcaklığı bir bütün olarak mersin sağlığına elverişlidir. Bununla birlikte, mersin biraz serin bir ortamda en rahat hisseder. Ona +17 ile + 21C arasında bir mod sağlayın.

+ 8 … + 10C içindeki işaretler, bir süs bitkisinin kışlamasına yardımcı olacaktır. + 5 … + 6C sıcaklık sağlarsanız, ağaç hayatta kalacaktır ve uygun özenle, ona kötü bir şey olmamalıdır. Soğuk mevsimde daha olumsuz bir etki, + 10C’nin üzerindeki bir gösterge ile uygulanabilir – bu gibi durumlarda yapraklar parçalanır.

Mersin ağacı bakımı

Üst pansuman ve budama

Aktivite döneminde mersin düzenli beslenmeyi gerektirir. İlkbahardan sonbahara kadar, gübreyi her hafta ekleyin. Küçük, düzenli bir bitki için süs bitkileri için özel bir azot yemi satın alın. Yemyeşil bir çalı hayaliniz varsa, çiçek açan iç mekan bitkileri için düzenli fosfor takviyeleri kullanın..

Mersin ağacı edinme aşamasında, onu gelecekte nasıl görmek istediğinize tam olarak karar verin. Ağaç hiç budanmazsa üçgen bir şekil elde edersiniz. Üst kısmın kesilmesi bitkinin çalılık yapmasına neden olur. Yan sürgünlerden kurtulmak lüks, hacimli bir taç oluşturur.

Herhangi bir konfigürasyon güzel bir çiçeklenmeye müdahale etmeyecektir. Sadece bu şekilde düzenlenebilir: Sıkıştırırsanız, daha az bol olur, ancak yapraklar ek kütleyi arttırır..

Genel olarak, tacın şekli deney için harika bir alandır. Aynı zamanda, genç bir bitki henüz büyük bir taç tutamaz. Bununla birlikte, birkaç yıl sonra, uygun özenle, sizi yemyeşil bitki örtüsü ile kesinlikle memnun edecektir..

Mersin ağacı - Üst pansuman ve budama Mersin ağacı - Üst pansuman ve budama

Mersin ağacının çoğaltılması ve nakli

Mersin ağacının çoğaltılması çeşitli şekillerde gerçekleşebilir – tohumlar ve kesimler tarafından çoğaltılarak. Tohumlar yeni başlayanlar için en güvenilir ve etkili yol değildir, ikincisini denemek daha iyidir. Kesimlerin çimlenmesini gözlemlemek daha kolaydır ve aynı zamanda ilk çiçekler 1 yıl önce ortaya çıkacaktır..

Bu nedenle kesimler yazın ortasında veya kışın son günlerinde kesilir. Bitkinin ayırma kısmı, tepenin ortasında veya altında olmalıdır. 7-10 cm uzunluğunda güçlü dallar toplayın, yaprakların ana kısmını kesin veya yırtın ve gerisini yaklaşık 2 kat kısaltın; yaprak küçükse, uzunluğun üçte birini çıkarın.

Gelecekteki ağacın daha iyi kök salması için, ona bir heteroauxin veya kök çözeltisi ile muamele edin. Daha sonra toprak ve yapraklı humus ile karıştırılmış grenli kuma ekin. Tencereyi sığ, ancak geniş alın.

Başarılı gelişme için sıcaklık, en çok kışın oda göstergelerine karşılık gelen + 17 … + 21C aralığında olmalıdır. Ayrıca filizleri çok fazla ışıktan korumaya çalışın. Bitkiyi şeffaf bir plastik şişeyle, ikiye bölerek veya bir kavanoz veya torbayla örtün. Ancak genç ağaçları havalandırmayı unutmayın, hiçbir durumda çürüme süreçleri onlara yayılmamalıdır..

Kök sistemi bir ay kadar bir süre içinde en uygun seviyelere gelişecektir. Mersinin kendi “evini” bulmaya hazır olduğunu fark ettiğinizde, 6-8 cm çapında iç mekan bitkileri için bir tencereye nakledin..

Her yıl genç mersinleri yeniden dikin. Yetişkin bir bitkinin ikamet yerini sadece gerektiği gibi değiştirmeye değer. Nakil sürecinde, gövdenin yerini takip edin, tabanı zemin seviyesinin üzerinde olmalıdır..

Çok büyük olmayan bir tencere seçin, bu deneyimsiz yetiştiricilerin sık sık gözden kaçırdığı bir durumdur. Diyelim ki üç yaşında bir bitki 10-12 cm çapındaki bir kapta yeterli alana sahip..

Taze toprak özel bir satış noktasından satın alınabilir.

Mersin ağacının çoğaltılması ve nakli Mersin ağacının çoğaltılması ve nakli Mersin ağacının çoğaltılması ve nakli

Hastalıklar ve zararlılar

Bu çalının yetiştirilmesi sırasında karşılaşabileceğiniz başlıca sıkıntılar havanın nem derecesi ve sıcaklık koşulları ile ilgilidir. Kışın ortam çok sıcak ve kuru ise mucize bitkinin sarardığını ve yapraklarını döktüğünü göreceksiniz. Ek olarak, örümcek akarları genellikle böyle bir atmosferde bulunur..

Ayrıca mersin ağacının esansiyel bir yağ oluşturduğunu ancak reçine salmadığını unutmayın. Bu tür sıvılar, evin yeşil sakininin kından etkilendiğini gösterir. Böcekler, zorlukla hareket ettikleri için fark edilmesi kolay değildir, ancak parazit oluşturan küçük, koyu, mumsu büyümeler bulunabilir..

Bu sorunla karşılaşırsanız, tencereyi hemen bitki örtüsünün geri kalanından uzaklaştırın ve tedaviye başlayın. Alkol içeren sabunlu bir solüsyonla veya mağazadan alacağınız özel ürünlerle haşerelerden kurtulabilirsiniz. Prosedürü 5 ila 10 gün aralıklarla gerçekleştirin. Arıtma maddelerinin toprakla temas etmemesi için zemini kapattığınızdan emin olun..

Mersin ağacı - Hastalıklar ve zararlılar Mersin ağacı - Hastalıklar ve zararlılar

Mersin ağacı – fotoğraf

Minimalist mersin ağacı taze ve göze batmayan görünüyor. Ne tür bir ağaç seçeceğinize veya önceden edinilmiş bir ağaca hangi şekli vereceğinize henüz karar vermediyseniz – fotoğraf seçimimize hoş geldiniz. Burada çeşitli güzel çözümler bulacaksınız. Mutlu seyirler!

Mersin ağacı - fotoğraf Mersin ağacı - fotoğraf Mersin ağacı - fotoğraf Mersin ağacı - fotoğraf Mersin ağacı - fotoğraf Mersin ağacı - fotoğraf Mersin ağacı - fotoğraf Mersin ağacı - fotoğraf Mersin ağacı - fotoğraf Mersin ağacı - fotoğraf Mersin ağacı - fotoğraf Mersin ağacı - fotoğraf Mersin ağacı - fotoğraf Mersin ağacı - fotoğraf Mersin ağacı - fotoğraf Mersin ağacı - fotoğraf Mersin ağacı - fotoğraf Mersin ağacı - fotoğraf Mersin ağacı - fotoğraf Mersin ağacı - fotoğraf Mersin ağacı - fotoğraf Mersin ağacı - fotoğraf Mersin ağacı - fotoğraf Mersin ağacı - fotoğraf Mersin ağacı - fotoğraf Mersin ağacı - fotoğraf