Merdiven korkuluğu: 90 fotoğraf ve fikir

Özel bir evde merdiven, yapının en önemli nesnelerinden biridir ve büyük özen gösterilir. Boyutuna ve şekline ek olarak, işlevsel ve güzel korkulukların tasarımı, sadece güvenilir koruma değil, aynı zamanda stil fikrini tamamlayan iç mekanın mükemmel bir dekoratif unsuru olacak önemli bir rol oynar. Korkuluklu merdivenin tüm çevre ile uyumlu olması için, doğru malzemeyi seçmeniz ve konutun yapıldığı stil yönünün temel gereksinimlerini bilmeniz gerekir. Bu makalede tam olarak bundan bahsedeceğiz ve son bölümde, bitmiş iç mekanların en iyi resimleri-örnekleriyle fotoğraf galerisini ziyaret etmenizi öneririz..

Temel özellikleri

Korkuluklar merdiven korkuluklarıdır. İki ana görevi vardır: basamakları çıkarken düşmelere karşı koruma ve ayrıca özellikle yaşlılar için önemli olan, tırmanırken dirseklerinizi yaslanabileceğiniz bir destek işlevi. Çoğu zaman tırabzan kavramı tırabzanlarla karıştırılır, ancak gerçekte tırabzanlar sadece tırabzanların bir unsurudur ve şunları da içerir:

– Korkuluk dikmeleri – tırabzanın monte edildiği ana direkler. Çoğu zaman, bu öğeye yalnızca ana desteğin işlevleri değil, aynı zamanda dekoratif de atanır;

– Dolgular – korkuluk dikmeleri arasındaki boşlukları dolduran malzemeler. Çoğu zaman modern minimalist iç mekanlarda, çoğu durumda dekorasyon görevi gördükleri için basitçe yoktur. Ancak, özellikle evde küçük çocuklar varsa, yer tutucunun daha fazla güvenlik sağladığını anlamalısınız..

Küpeşte, doğrudan duvara tutturulmuş bağımsız bir eleman olabilir (örneğin, merdiven her iki taraftan duvarlarla çevriliyse). Bu durumda, bir korkuluk görevi görür. Yapının güvenli olması için korkuluk yüksekliğinin en az 90 cm olması gerektiğine dair yasal normlar vardır. Çit, merdivenin bir tarafına monte edilebilir veya her iki taraftan çerçevelenebilir. Basamakların genişliğini hesaba katmak gerekir – 1,25 m’yi aşarsa, her iki tarafa da korkuluklar kurulur..

Bir ev için bir merdiven tasarımı seçerken, destekler arasındaki mesafeyi hesaba katmanız gerekir – bu, çocuğun başını sokamayacağı şekilde olmalıdır, çünkü bu tür durumlar genellikle Sovyet binalarının merdivenlerinde meydana geldi..

Merdiven Korkuluğu - Temel Özellikler Merdiven Korkuluğu - Temel Özellikler

Yapmak için malzemeler

Korkuluk üretimi için, seçimi hem yapının gücünü hem de dekoratif etkisini ve elbette maliyeti belirleyecek olan çeşitli malzemeler kullanılır. Korkuluklar, binanın içinde bulunan veya sokak yapılarını süsleyen dış mekanlarda olabilir. İkincisi için daha dayanıklı malzemeler (metal, beton) tercih edilir. Şimdi malzeme türlerine ve özelliklerine daha yakından bakalım..

Ahşap korkuluk

Ahşap korkuluk, modası asla geçmeyen bir klasiktir. Doğal ahşap, tüm yapı ile temsil edilebilir veya ondan sadece korkuluklar yapılır ve destekler metal kalır. Malzemenin ana avantajları, uygun bakım ile çevresel performansı, gücü ve dayanıklılığıdır. Ağacın nem ve sıcaklık değişiklikleri gibi dış faktörlerin etkisine duyarlı olduğu unutulmamalıdır, bu nedenle ahşap yapılar periyodik işlemeye tabi tutulmalıdır – antiseptik bileşiklerle emprenye, vernikleme veya boya.

Ahşabın özel bir avantajı, yüksek estetiği, bireyselliği doğanın kendisinde bulunan malzeme desenlerinin tekrarının olmamasıdır. İşleme esnekliği, çeşitli dekoratif öğeler yapmanızı sağlar: klasik bir iç mekan için oymalı detaylar veya Provence ve Shabby Chic stilleri için muhteşem yaşlanma belirtileri.

Özel ilgiyi hak eden bir ahşap merdiven tasarlamanın yollarından biri, renk şemalarında birbiriyle kontrast oluşturan farklı ahşap türlerinin kullanılmasıdır. Bu seçenek oldukça pahalı olabilir, bu nedenle tasarıma özel boyalar yardımıyla farklı tonlar verilebilir ve sonuç daha az muhteşem olmayacaktır..

Ahşap merdiven korkuluğu Ahşap merdiven korkuluğu

Metal korkuluklar

Korkuluk metal yapıları paslanmaz çelik, alüminyum veya dövme parçalardan yapılmıştır. Genellikle, genel bina konseptine uyumlu bir şekilde uyan özel evlerin sokak merdiven basamaklarının gerçek bir dekorasyonu haline gelirler. Aşağıdaki metal korkuluk türleri vardır:

1. Kaynaklı – bu tür yapılar, kural olarak, düşük maliyetlidir, bazı becerilere ve uygun araçlara sahiptir, evde bağımsız olarak yapılabilirler;

2. Prefabrik – birbirine bağlı hazır bloklardan yapılmış;

3. Cast – kurulumu çok çaba gerektiren pahalı bir zevk;

4. Dövme – en yüksek estetik performansa sahip. Herhangi bir iç mekanı yeterince süsleyecek, içine biraz hafiflik ve şıklık getirecek hem basit hem de oldukça karmaşık desenlere sahip olabilirler. Ana avantaj, sıra dışı ve çekici tasarımlarda yatmaktadır. El yapımı dövme ürünler sipariş ederseniz, tamamen özel korkuluklar alabilirsiniz, ancak maliyetleri oldukça büyük olacaktır..

Metalin eksiklikleri hakkında konuşursak, neme karşı duyarlılığından bahsetmeye değer – sokakta bulunan yapılar paslanabilir, bu nedenle bunları zamanında koruyucu bileşiklerle tedavi etmek gerekir. Dekorasyona gelince, burada boyama, paspas, cilalama vb. gibi çeşitli işleme seçenekleri kullanılmaktadır. Alüminyum ve paslanmaz çelik ürünler tasarım fikrine bağlı olarak krom kaplama, nikel kaplama veya altın kaplama olabilir. Metal korkuluklar yüksek mukavemet ve dayanıklılığa sahiptir.

Metal merdiven korkuluğu Metal merdiven korkuluğu

Plastik korkuluklar

Plastik, modern iç mekanlara mükemmel uyum sağlar. Bu malzeme iyi bir plastisiteye sahiptir, bu nedenle en sık karmaşık ve sıra dışı korkuluklar oluşturmak için kullanılır. PVC, örneğin metal kadar güçlü değildir, ancak çok yönlülüğü nedeniyle renklendirilebilir veya diğer malzemeleri (değerli ahşap türleri) taklit edebilir. Malzeme çürüme ve korozyona maruz kalmaz. Yukarıdakilerin tümüne ek olarak, plastik, düşük maliyeti ile tercih edilir, bu da herhangi bir merdivene orijinal korkulukların ucuza alınmasını mümkün kılar..

Plastik merdiven korkuluğu Plastik merdiven korkuluğu

Cam korkuluklar

Merdivenler için cam ekranlar, modern ve şık iç mekanlar için tipiktir. Hafif ve havadardırlar, ancak aynı zamanda yüksek mukavemet özelliklerine sahiptirler. Korkuluk, aşağıdaki avantajlara sahip olan tripleks lamine temperli camdan yapılmıştır: yüksek mukavemet; aşırı sıcaklıklara ve yüksek nem koşullarına direnç; tartışılmaz çevre dostu; renkli ekranları seçmenize veya çeşitli tekniklerle yapılan çizimlerle tamamlamanıza izin veren geniş dekorasyon olanakları.

Cam korkuluk ekranlarının bir diğer avantajı da güvenlikleridir. Cam bir şekilde kırılsa bile, koruyucu filmi olan parçalarına karşı kendinizi kesmeniz imkansızdır. Cam korkuluklar, şeffaflıkları nedeniyle, merdiven boşluğunun basamağını ve bir kısmını engellemeden ışığın serbestçe geçmesine izin verir ve tüm iç mekanı gözlere açık bırakır. Sadece tırabzansız cam panellerden oluşan korkuluklar özellikle lüks ve modern görünmektedir, ancak bu tür ekranların montajı güvenlik ve rahatlıktan ödün vermek zorunda kalacaktır..

Cam merdiven korkuluğu Cam merdiven korkuluğu

kombinasyonlar

Çok sık, tırabzanların imalatında, özgün tasarımlar oluşturmanın mümkün olduğu, güvenlik ve güvenilirlik seviyelerini arttırdığı için malzeme kombinasyonları kullanılır. İdeal ittifak, dikmelerde kullanılan metal ve tırabzan olarak ahşaptır. Bazen cam bu ikiliye katılarak destekler arasındaki boşluğu doldurur. Ardından merdiven daha zarif ve saygın bir görünüm kazanır. Bu tür yapılarda plastik, hem elek şeklinde hem de tırabzan şeklinde de kullanılabilir..

Merdiven Korkulukları - Malzeme Kombinasyonları Merdiven Korkulukları - Malzeme Kombinasyonları Merdiven Korkulukları - Malzeme Kombinasyonları

Merdiven Korkuluk Tasarımı

Özel bir evdeki merdiven, yalnızca zeminde hareket etmenizi sağlayan işlevsel bir mobilya parçası değil, aynı zamanda önemli bir dekoratif unsurdur. Yapı tipini ve yapılacak malzemeleri seçerken, nihai sonucun iç mekanın tarzına uygun olması gerektiğini ve korkulukların tasarımının bunda önemli bir rol oynadığını dikkate almak gerekir..

Klasik

Evin klasik tarzda iç dekorasyonu için, doğal ahşaptan yapılmış korkuluklarla kaplı ferforje korkuluklara sahip bir merdiven mükemmel bir çözüm olacaktır. Dekorasyonun zenginliğini vurgulayan dekoratif unsurlara sahip masif ahşap yapılar da harika görünüyor..

Merdiven Korkuluk Tasarımı - Klasik Merdiven Korkuluk Tasarımı - Klasik

Modern

Art Nouveau merdiveni, geometrik çizgilerin varlığı ile özlü formları ile ayırt edilir. Ana dekorasyon görevi gören form olduğunu söyleyebiliriz. Korkuluklar çoğunlukla metalden yapılır, ancak pahalı ahşabın varlığı hariç tutulmaz. Düzgün dövme tasarımlar, iddiasız bir süslemede kaotik bir şekilde iç içe geçmiş güzel görünüyor. Küpeşte cam ekranları da stile özgüdür. Modern tasarımı vurgulayarak alanı hafif ve özgür kılarlar..

Merdiven Korkuluk Tasarımı - Modern Merdiven Korkuluk Tasarımı - Modern

çatı katı

Bu tarz, terk edilmiş fabrikaların ve fabrikaların iç dekorasyonu tarafından belirlenir, bu nedenle merdivenler konsepte uygun olmalıdır. Çoğu zaman, tasarımda ahşap ve metal elemanlar yer alır ve gücünü ve kütlesini vurgular. Dekor neredeyse tamamen yok ve kaba metal (demir, çelik, dökme demir) korkuluk olarak harika görünüyor. Siyah boya ile kaplanmış yapılar iyi çalışır. Bir çatı katı iç mekanı için orijinal bir fikir, aynı zamanda çerçeve görevi gören basamaklı bir metal çerçeve yapısının kullanılmasıdır..

Merdiven Korkuluk Tasarımı - Loft Merdiven Korkuluk Tasarımı - Loft

Yüksek teknoloji

Yüksek teknolojili merdiven korkulukları cam, plastik, toz boyalı metal veya cilalı çelik gibi malzemelerden yapılabilir. Korkuluk tasarımlarının bir özelliği, bağlantı elemanlarının ve taşıyıcı elemanların kasıtlı olarak gösterilmesidir. Stil kavramı, çeşitli ultra modern “çan ve ıslıkların” varlığını varsaydığından, orijinal versiyon doğrudan duvara monte edilen ışıklı korkuluklar olacaktır..

Merdiven Korkuluk Tasarımı - Yüksek Teknoloji Merdiven Korkuluk Tasarımı - Yüksek Teknoloji

Provence

Kırsal kesimde durum oldukça farklıdır. Provence, bir Fransız köyünün doğasına ve yaşamına yakın iç mekanlarla karakterize edilir, bu nedenle burada zarafet, hafiflik ve rahatlık hüküm sürer. Tasarımdaki ağaç, özellikle hafif türler (huş ağacı, ıhlamur) başta olmak üzere lider konumdadır. Ahşap yapının kendisi sağlam ve iyice görünmelidir. Stil ve dövme korkuluklar tamamen vurgulanmıştır ve yapay patine antik çağın benzersiz bir etkisini yaratacaktır..

Merdiven Korkuluk Tasarımı - Provence Merdiven Korkuluk Tasarımı - Provence

Merdiven korkuluğu – fotoğraf fikirleri

Sonuç olarak, merdiven korkulukları için çeşitli tasarım seçenekleri sunan fotoğraf galerisini ziyaret etmenizi öneririz. Burada merdivenin bu işlevsel bölümünün gerçek bir ev dekorasyonu olmasını sağlayabilirsiniz. Mutlu seyirler!

Merdiven korkuluğu - fotoğraf fikirleri Merdiven korkuluğu - fotoğraf fikirleri Merdiven korkuluğu - fotoğraf fikirleri Merdiven korkuluğu - fotoğraf fikirleri Merdiven korkuluğu - fotoğraf fikirleri Merdiven korkuluğu - fotoğraf fikirleri Merdiven korkuluğu - fotoğraf fikirleri Merdiven korkuluğu - fotoğraf fikirleri Merdiven korkuluğu - fotoğraf fikirleri Merdiven korkuluğu - fotoğraf fikirleri Merdiven korkuluğu - fotoğraf fikirleri Merdiven korkuluğu - fotoğraf fikirleri Merdiven korkuluğu - fotoğraf fikirleri Merdiven korkuluğu - fotoğraf fikirleri Merdiven korkuluğu - fotoğraf fikirleri Merdiven korkuluğu - fotoğraf fikirleri Merdiven korkuluğu - fotoğraf fikirleri Merdiven korkuluğu - fotoğraf fikirleri Merdiven korkuluğu - fotoğraf fikirleri Merdiven korkuluğu - fotoğraf fikirleri Merdiven korkuluğu - fotoğraf fikirleri Merdiven korkuluğu - fotoğraf fikirleri Merdiven korkuluğu - fotoğraf fikirleri Merdiven korkuluğu - fotoğraf fikirleri Merdiven korkuluğu - fotoğraf fikirleri Merdiven korkuluğu - fotoğraf fikirleri Merdiven korkuluğu - fotoğraf fikirleri Merdiven korkuluğu - fotoğraf fikirleri Merdiven korkuluğu - fotoğraf fikirleri Merdiven korkuluğu - fotoğraf fikirleri