Kuşkonmaz (80 fotoğraf): çeşitleri ve bakımı

Bir zamanlar kuşkonmaz, birçok daire ve ofis iç mekanının değerli bir dekorasyonu olarak hizmet etti. Zamanla, haksız yere unutuldu ve sadece birkaç yıl sonra tekrar floranın hoş bir temsilcisi oldu. Çiçekçiler tarafından kış bahçeleri oluştururken oldukça sık kullanılır, bazı çeşitleri açık havada yetiştirilir, avlu ve terasları süsler. Kuşkonmaz adı verilen ve çeşitli şekillerde yenen bitkinin yenilebilir çeşitleri de vardır. Çok yıllık bitkilerin tamamı, lianas, çalılar ve otlar ile temsil edilir. Evde böyle bir güzelliğin nasıl yetiştirileceğini ve ona nasıl uygun şekilde bakılacağını düşünün.!

Ana türler

Şu anda, dekoratif özelliklerinde farklılık gösteren iki yüzden fazla kuşkonmaz türü bilinmektedir. Bu, mükemmel çiçek aranjmanları, çarpıcı dikey bitki duvarları oluşturmayı veya iç mekanı tek zarif örneklerle süslemeyi mümkün kılar. Tüm çeşitlilikten, ev ekimi için en uygun olan bir dizi uzun ömürlü ayırt edilebilir..

kuşkonmaz pinnate

Bu bitkinin anavatanı, bir eğrelti otu ile dış benzerliğini açıklayan Afrika’nın tropikal ormanlarıdır. Bu, doğal koşullarda küçük beyaz çiçeklerle çiçek açabilen oldukça dallı bir çalıdır. Apartman ortamında çiçeklenme gözlenmez, ancak çarpıcı dekoratif yapraklar bu dezavantajı tamamen telafi eder..

kuşkonmaz pinnate

kuşkonmaz kuşkonmaz

Bu Kuzey Afrika türünün gövdeleri üç metre uzunluğa ulaşabilir. Bu güzel tırmanıcı çok yıllık bitki, sadece apartman ortamında değil, aynı zamanda açık havada da büyümeye uygun bir dizi çeşide sahiptir. Özellikle, sürgünleri hem taze hem de çeşitli yemeklerin hazırlanması için yenen kuşkonmaz “Yenilebilir”. Bitki büyük bir vitamin ve mineral kompleksi içerir..

kuşkonmaz kuşkonmaz

kuşkonmaz hilal

Çok yıllık, doğal ortamlarında 15 m’ye kadar inanılmaz uzunluklara ulaşabilen odunsu dikenli gövdelere sahiptir, bu nedenle bu kuşkonmaz türü bir liyanoid olarak sınıflandırılır. Evde, sürgünlerin uzunluğu 4 m’yi geçmez.Bu tür, salkımlarda toplanan küçük süt kremalı çiçeklerle çiçek açar..

kuşkonmaz hilal

kuşkonmaz Sprenger

Bu örneğin ikinci bir adı “Kuşkonmaz Etiyopya” vardır ve yaprak dökmeyen sürünen uzun ömürlü kategorisine aittir. Beyaz veya pembe küçük tomurcukları açarken mükemmel aromatik çiçeklenme ve yuvarlak kırmızı meyvelerin varlığı ile ayırt edilir..

kuşkonmaz Sprenger

Kuşkonmazın uygun bakımı

Bu tropik bitki özellikle zorlu olarak sınıflandırılamaz, ancak ona bakmak gerekir. Daha büyük ölçüde, bu sulama için geçerlidir, çünkü artan veya azalan toprak nemi seviyesi her türlü hastalığa ve ölüme yol açabilir. Sıcaklık rejimini gözlemlemek ve kültürü düzenli olarak beslemek de gereklidir..

Aydınlatma

Kuşkonmaz, sentez işlemlerinin askıya alınacağı parlak dağınık aydınlatmaya ihtiyaç duyar. Eksikliği ile sarı yapraklar ve zayıf büyüme gözlenebilir. Bu durumda, doğrudan güneş ışığına uzun süre maruz kalmadan saksının güneşli tarafa hareketini koruyacaktır (tül veya panjur koruma için çok uygundur).

Kuşkonmaz - Aydınlatma Kuşkonmaz - Aydınlatma

Sıcaklık

En kabul edilebilir sıcaklık rejimi + 18 … + 22C’dir. Termometrenin yükseldiği ve hava neminin yeterince yüksek olduğu durumlarda bitki hastalanabilir, yapraklar sararır ve parçalanır. Kışın kuşkonmaz, +6 ° … + 8C’ye kadar düşük sıcaklıklara dayanabilir..

Kuşkonmaz - Sıcaklık Kuşkonmaz - Sıcaklık

Nem

Kuşkonmaz kuru havayı tolere etmez, bu nedenle periyodik püskürtmeye ihtiyaç duyar. Yaz aylarında, bu prosedür günde iki kez gerçekleştirilir. Oda sıcaklığında durgun su ile püskürtmeniz gerekir. Kök çürüklüğünü önlemek için sulamadan sonra tavada kalan sudan kurtulmak gerekir. Bir bitki için elverişli bir durum, diğer mahsullerin yakınında veya hatta yüksek nemli bir atmosferin bulunduğu aynı kapta olmak haline gelir..

Kuşkonmaz - Nem Kuşkonmaz - Nem

sulama

Sulamanın düzenliliği mevsime bağlıdır. Yaz aylarında haftada birkaç kez sulayabilirsiniz (şiddetli kuraklık durumunda – 3 kez). Kışın haftada bir kez yeterli olurken, toprağın kurumamasını sağlamak gerekir. Oda yeterince soğuksa, sulama azaltılabilir..

Kuşkonmaz - Sulama Kuşkonmaz - Sulama

Gübreler ve besleme

Gübreler tüm yıl boyunca toprağa uygulanır. İlkbahar-yaz döneminde kuşkonmazın her hafta beslenmesi gerekir ve sonbaharın başlangıcında sıklık iki katına çıkar – gübrelerin 7-8 günde iki kez uygulanması gerekir. Kışın, besleme ayda bir kez azaltılır..

İç mekan bitkileri için mineral evrensel bileşimler gübre olarak kullanılır. Organik katkı maddeleri – sığırkuyruğu (1 yemek kaşığı / 1 litre su) veya kümes hayvanı dışkısı (1 çay kaşığı / 1 litre su) infüzyonu – kuşkonmaz için gerçek bir “incelik” haline gelecektir. Organik madde ile periyodik besleme, bitkiyi lüks hale getirecek ve toprağın kalitesini artırarak hafif, gevşek, nefes alabilir hale getirecektir..

Kuşkonmaz - Gübreler ve besleme Kuşkonmaz - Gübreler ve besleme

Zararlılar ve hastalıklar

Floranın bu temsilcisinin hastalığının ana nedeni uygunsuz bakımdır. Sıcaklık rejiminin ihlali ile birlikte artan veya azalan toprak nemi, genellikle yaprakların sararmasına ve düşmesine, kök sisteminin çürümesine neden olur. Durumdan çıkış yolu, uygun bir mikro iklim yaratmak olacaktır..

Çoğu zaman, kuşkonmazın sararması, gündüz saatlerinin yaz aylarından çok daha az olduğu kış aylarında gözlenebilir. Ayrıca, ısıtma cihazları çok sıcak koşullar yaratır. Sararmayı önlemek için kışın floresan, LED veya fitolamp kullanarak ek aydınlatma düzenlemek gerekir..

Zararlılar, en tehlikelileri örümcek akarları ve ölçek böcekleri olan kuşkonmaza da büyük zarar verebilir. Bir kenenin varlığı, yapraklar üzerinde sarı ve kahverengi lekelerin, ince örümcek ağlarının ortaya çıkmasıyla tanınabilir. Bu böcek bitkinin özüyle beslenir ve bunun sonucunda ölebilir. Kene havada kolayca hareket ettiğinden, sadece bu saksının değil, aynı zamanda komşu olanların da kimyasal müstahzarları (Fitoverm, Vermitic) ile tedavi edilmesini gerektirecektir..

Yapraklardaki sarımsı ve kahverengi mum damlacıkları, aynı zamanda bitkinin hücre özsuyuyla da beslenen bir pul böceğinin varlığını gösterir. Toprağı sulayarak ve saksıya Aktara püskürterek ondan kurtulabilirsiniz..

Kuşkonmaz - Zararlıları ve Hastalıkları Kuşkonmaz - Zararlıları ve Hastalıkları

kuşkonmaz nakli nasıl

Kuşkonmaz köksapı oldukça hızlı gelişir, boyut olarak artar, bu nedenle yıllık olarak yeniden dikilmesi gerekir. Bu erken ilkbaharda yapılmalıdır. Köksap tencereden dikkatlice çıkarılmalı, kalan toprağı sallamalı, eski sürgünleri ve kökleri kesmelidir. Daha büyük bir kaba nakletmek gerekir (büyüyen bir kökün baskısı altında sıkışık bir saksı patlayabilir).

Dikim toprağı mağazadan hazır olarak satın alınabilir veya yaprak, çim toprağı ve kumu eşit oranlarda birleştirerek karışımı kendiniz yapabilirsiniz. Tencerenin dibine çakıl taşlarından veya genişletilmiş kilden drenaj döşenmelidir. Toprağın bir kısmını döktükten sonra, bitki bir tencereye dikilmeli, kalan toprak serpilmeli ve sulanmalıdır..

kuşkonmaz nakli nasıl

Evde üreme

Bilinen üç kültür çoğaltma yöntemi vardır – fideler, kesimler ve çalıları bölmek için tohum ekmek. Çiçek yetiştiricileri, hangisinin daha güvenilir olduğu konusunda ortak bir görüşe varmadığından, her birini ayrı ayrı ele alacağız..

Kuşkonmazın tohumlarla çoğaltılması

Dikim materyali mağazadan satın alınabilir veya kuşkonmaz solduğunda ve küçük meyveler ortaya çıktığında kendiniz toplayabilirsiniz. Tohumları kuru bir yerde saklamak daha iyidir. Yılın herhangi bir zamanında ekebilirsin, ancak genç filizlerin çok fazla ışığa ihtiyacı olduğu gerçeği göz önüne alındığında, prosedürü ilkbaharda yapmak, ek aydınlatmadan tasarruf etmek daha iyidir. Gübre ile karıştırılmış toprağı küçük bir kaba dökün. Fideleri zararlılardan ve hastalıklardan korumak için, geri doldurmadan önce toprak iyice ısıtılmalı ve tohumlar potasyum permanganat ile muamele edilmelidir..

Kuşkonmaz tohumları toprağa birbirinden birkaç santimetre mesafede ekilir ve hafifçe serpilir. Kap, cam veya film (plastik torba) ile örtülmeli ve + 21 … + 23C hava sıcaklığına sahip ılık bir yere yerleştirilmelidir. Düzenli olarak bahçeyi havalandırmanız ve durgun su kullanarak püskürtmeniz gerekir..

İlk sürgünler bir ay içinde filizlenecek. Boyları yaklaşık 10 cm’ye ulaştığında küçük kaplara dalabilirsiniz. 3-4 ay sonra, bitkiler drenaj ve besin toprağı ile dolu kalıcı saksılara nakledilir..

Kuşkonmazın tohumlarla çoğaltılması Kuşkonmazın tohumlarla çoğaltılması

Kuşkonmazın fisyon yoluyla çoğaltılması

Bazı yetiştiriciler bu yöntemin en basit olduğunu düşünüyor. Tek zorluk, köksapı incitmeden ayırmayı dikkatli bir şekilde yapmaktır. Ortaya çıkan her çalı eski topraktan silkelenmeli, iyice incelenmeli ve gerekirse hasarlı gövdeler çıkarılmalıdır. Demet, gübre ile nemlendirilmiş toprağa ekilir. Saksıyı ilk kez serin (+ 15C’ye kadar olan sıcaklıklarda), biraz karanlık bir yere yerleştirmek ve düzenli olarak sulamak daha iyidir. Bir ay sonra, kalıcı bir ikamet yerine transfer edebilirsiniz..

Kuşkonmazın fisyon yoluyla çoğaltılması Kuşkonmazın fisyon yoluyla çoğaltılması

Kuşkonmazın kesimlerle çoğaltılması

Dikim materyali her zaman kök salmadığı için bu yöntem en zor olarak kabul edilir. Aslında, bazı kurallara uyarsanız, kesimlerden yeni bir bitki de alabilirsiniz, yani:

1) Malzemeyi keserken, son derece keskin bir bıçak kullanın, çünkü makasla çalışırken kesme noktasını sıkıştırabilirsiniz ve kesim çürümeye başlar;

2) Geçen yılki sürgünleri en fazla 15 cm uzunluğunda kesin ve üzerlerinde birkaç yaprak bırakın;

3) Kökleri bir büyüme uyarıcısı ile tedavi edin.

Malzemeyi hazırlamak için doğru zaman Temmuz’dan Şubat’a kadardır. Turba, ıslak kum ve perlit içermesi gereken doğru toprağı seçmek de önemlidir. Çelikler en iyi şekilde plastik kaplara (kök gelişimini gözlemleyebilirsiniz) veya küçük kaplara ekilir. Dikilen sürgünler, sera koşulları oluşturmak için gömülür ve bir torba ile örtülür. Ardından, ekimi günlük olarak havalandırmanız ve püskürtmeniz gerekir. Bir ay sonra, kökler ortaya çıktığında, bitki kalıcı bir kaba nakledilir..

Kuşkonmazın kesimlerle çoğaltılması Kuşkonmazın kesimlerle çoğaltılması

kuşkonmaz – fotoğraf

Hafif bir dantel görünümü veren kuşkonmazın mükemmel dekoratif özellikleri, herhangi bir iç mekanı yeterince dekore etmeyi mümkün kılar. Bitki dairelere, teraslara, balkonlara yerleştirmek, basamaklı ve dikey kompozisyonların tasarımı ve ayrıca çiçek buketleri hazırlamak için mükemmeldir. Makalenin fotoğraf galerisinde sunulan resimlerde çok çeşitli türlerle görsel olarak tanışabilir, güzelliklerini ve zarafetlerini değerlendirebilirsiniz. Mutlu seyirler!

kuşkonmaz - fotoğraf kuşkonmaz - fotoğraf kuşkonmaz - fotoğraf kuşkonmaz - fotoğraf kuşkonmaz - fotoğraf kuşkonmaz - fotoğraf kuşkonmaz - fotoğraf kuşkonmaz - fotoğraf kuşkonmaz - fotoğraf kuşkonmaz - fotoğraf kuşkonmaz - fotoğraf kuşkonmaz - fotoğraf kuşkonmaz - fotoğraf kuşkonmaz - fotoğraf kuşkonmaz - fotoğraf kuşkonmaz - fotoğraf kuşkonmaz - fotoğraf kuşkonmaz - fotoğraf kuşkonmaz - fotoğraf kuşkonmaz - fotoğraf kuşkonmaz - fotoğraf kuşkonmaz - fotoğraf kuşkonmaz - fotoğraf kuşkonmaz - fotoğraf kuşkonmaz - fotoğraf kuşkonmaz - fotoğraf kuşkonmaz - fotoğraf kuşkonmaz - fotoğraf kuşkonmaz - fotoğraf kuşkonmaz - fotoğraf