Kubbe evler (80 fotoğraf): projeler ve fikirler

Batı ülkeleri bu inşaat teknolojisini onlarca yıldır kullanıyor olsa da, kubbe evler Sovyet sonrası alanda çok uzun zaman önce popülerlik kazanmadı. Küresel evler oldukça özgün ve ergonomiktir, bu nedenle hem geçici hem de kalıcı ikamet için uygundurlar. Böyle bir ev, sahibinin gerçek gururu olabilir ve onun için en konforlu yaşam koşullarını yaratabilir. Bu yazıda kubbe yapılarının özelliklerini ve rasyonel yerleşimler için bazı seçenekleri ele alacağız..

Kubbeli evlerin özellikleri

Kubbeli (küresel) evlerin inşası için teknoloji, Batı ülkeleri tarafından uzun zamandır bilinmektedir ve Sovyet sonrası alanda hızla gelişmektedir. Küresel çatılı bu tür konutlar yüzyıllar önce biliniyordu. Böylece ilk yapılar Bizans’ta mevcuttu ve taştan yapılmıştı. Modern konut binaları, geçen yüzyılın ortalarında Amerikalı mimar Richard Fuller tarafından tasarlandı ve hızla popülerlik kazandı. Kuzey halkları, yapıların kuvvetli rüzgarlara ve sismik afetlere dayanma kabiliyetine dikkat ederek, evlerini çok düşük sıcaklıklarda inşa etmeye başladılar..

Bugün küresel evler, iklim koşullarından bağımsız olarak tüm kıtalarda bulunabilir. Başlıca özelliği, birkaç teknolojiden birinin kullanıldığı kubbenin yapısıdır: jeodezik bir kürenin yapısı, bir çerçeve veya sabit kalıp yapımı. Aynı zamanda, evlerin kendileri tamamen yuvarlak olabilir veya üzerinde kubbeli bir çatının oluşturulduğu birinci kat eteğine sahip olabilir. Küresel evlerin açık avantajları aşağıdaki özelliklerdir:

– Karlılık – yapı malzemelerinin maliyeti, benzer bir geleneksel yapı alanının inşasından çok daha azdır (yaklaşık 1/5). Aynı zamanda az sayıda işçinin katılımıyla iş kısa sürede gerçekleşir ve bu da işçilik maliyetlerinden tasarruf sağlar;

– Basit bir çerçeve yapısının montaj süreci özel beceri ve teknikler gerektirmez, iş bağımsız olarak yapılabilir;

– Konfor – küresel tasarım iyi havalandırmaya katkıda bulunur ve küçükse ses yalıtım oranı önemli ölçüde artar;

– Çok yönlülük – binanın görünümü herhangi bir peyzaj tasarımı konseptine uygundur;

– Dayanıklılık – küresel binalar standart olanlardan daha kararlıdır: en güçlü doğal afetlerden bile korkmazlar. Küresel bir çatının yarım tondan fazla kara dayanabileceğini belirtmekte fayda var;

– Çekicilik – elbette, küresel tasarım kimseyi kayıtsız bırakmayacak. Bu tür evler hem dış dekorasyonu hem de iç dekorasyonu ile şaşırtıyor;

– Enerji verimliliği, evi olabildiğince pratik kılan önemli bir kalitedir. Tasarım, ısıyı verimli bir şekilde korur ve ek ısıtma için enerji ihtiyacını azaltır.

Tasarımda az sayıda da olsa kusurlar da var ve bunların da dikkate alınması gerekiyor. İnşaattaki en küresel sorun, yüksek maliyetli pencerelerin montajıdır. Bu, kural olarak, yuvarlak şekillerinin iç mekana uyumlu bir şekilde oturması için sipariş üzerine yapılan mobilyalar için de geçerlidir. Ayrıca küresel bir binanın, sitenin dikdörtgen olandan daha geniş bir alanını kaplayacağını unutmayın..

Kubbe evler - Özellikler Kubbe evler - Özellikler

Kubbeli evler hangi malzemelerden yapılmıştır?

Herhangi bir yapı malzemesinden kubbeli bir ev inşa edebilirsiniz. En iyi seçenek, mimarinin kökeninde duran ahşap yapılardır. Şimdi, bizim için en sıra dışı olanı bile, geniş bir malzeme yelpazesi var. Örneğin genleşmiş polistiren ve polistiren köpükten yapılmış ve kısa sürede inşa edilebilen kubbeli bir ev oldukça dayanıklı hale gelebilir. Son aşamada ev, macun ve boya gibi kaplama malzemeleriyle kaplanır. Bununla birlikte, evin yıl boyunca yaşamak için kullanılabilmesi için ek manipülasyonlar gerekecektir..

Köpüğün karşısındaki beton da kubbe yapımının hammaddesi olabilir. Bu durumda, ev biraz farklı bir şekilde inşa ediliyor ve özel ekipmanların katılımıyla büyük finansal maliyetler gerektirecek. Ancak ayırt edici özellikleri, zorlu iklim koşullarına kolayca dayanma yeteneğinin yanı sıra güvenilirlik ve dayanıklılık olacaktır. Yapı beton yapraklardan inşa edilmiştir ve büyük yapılar için şantiyede kalıp dökme yöntemi kullanılmaktadır. Bu tür monolitik yapılar genellikle hangarlar, büyük spor kompleksleri vb..

Malzemeler arasında lider konum, metal veya ahşaptan yapılmış çerçeve yapıları tarafından işgal edilir, “iskelet” kontrplak veya özel OSB plakalarıyla kaplanır. Bu yöntem yapım kolaylığı ve sağlamlık sağlar..

Kubbe evler - Yapı malzemeleri Kubbe evler - Yapı malzemeleri Kubbe evler - Yapı malzemeleri Kubbe evler - Yapı malzemeleri

Kubbe ev projeleri

Kubbeli yapının yapımında önemli bir nokta, düzeninin yetkin bir şekilde hazırlanmasıdır, böylece sadece güzel değil, aynı zamanda rasyonel ve kullanışlıdır. Sık karşılaşılan bir sorun, yuvarlak bir odada bir yer seçmenin zor olduğu koridorun tasarımıdır ve kapıların açılması kışın soğuk hava akışı getirecektir..

Çoğu zaman, rasyonel bir çıkış yolu, iklimimizde basitçe gerekli olan küçük bir giriş kapısı eklemektir, girişin düzenleneceği terasın bir uzantısı da önemlidir. Böyle bir tasarım kabul edilemezse, binanın içinde bir koridor düzenlemek mümkündür, ancak “perdenin” tasarımına, örneğin bir konvektörün yerleştirilmesiyle soğuğun girmesine karşı özen gösterilmesi gerekecektir. zemin yüzeyi.

Kubbe evler bir ve iki katlı olabilir. Dahası, ikincisi çok daha sık bulunur ve bir ailenin daimi ikametgahı için daha uygundur, çünkü yatak odaları da dahil olmak üzere daha fazla bina donatmayı mümkün kılar. Kural olarak, birinci kat ortak odalar için, ikincisi ise bireysel odalar için verilir..

Kubbe ev – Proje 1

Bu düzen, tam teşekküllü bir aile için idealdir. Birinci ve ikinci katta iki yatak odası vardır. Birinci kat ayrıca bir kazan dairesi, bir banyo ve bir merdivenin üst kata çıktığı yemek alanına sahip geniş bir mutfaktan oluşmaktadır. İkinci katta yeşil alanın güzel panoramik manzarasına sahip bir balkon bulunmaktadır. Bu durumda, yemek alanı, ikinci kattan görülmeye açık bir geçiş olarak kalır..

Kubbe ev - Proje 1 Kubbe ev - Proje 1

Kubbe ev – Proje 2

Burada standart oda tipine göre bölmelere ayrılmış bir mekan bölümü bulunmaktadır. Dairesel yapının derinliklerine açılan birinci katın düz giriş holü, sanki odayı ayrı bölmelere ayırıyor ve geniş bir oturma odasına yaslanıyor. İkinci kat, iki yatak odası ve merdivenli küçük bir salon ile doldurulur. Tabii ki, oturma odasının üzerine yerleştirilebilecek bir miktar kullanım alanı kaybı büyük bir dezavantaj gibi görünebilir, ancak bu şekilde genel iç mekanın çok daha hafif göründüğünü ve hayatın tüm zevklerini hissetmeyi mümkün kıldığını düşünmeye değer. kubbeli bir evde.

Kubbe ev - Proje 2 Kubbe ev - Proje 2

Kubbe ev – Proje 3

İki katlı kubbeli bir köşkün bu projesi, sokaktan ve garajdan gelen soğuk hava akışını etkili bir şekilde sınırlayacak ekli bir girişin varlığını sağlar. Garajın genişletilmesi mutlak bir artıdır, çünkü bir kır evinde yaşamak sizi bir arabaya sahip olmanızı zorunlu kılar ve oda eve bağlıysa, en şiddetli havalarda bile kolayca girebilirsiniz. Garajın üstündeki ikinci kat bir balkon yapısı tarafından işgal edilmiştir. Üç yatak odası ve iki banyonun varlığı, tam teşekküllü bir ailenin özgürce konaklamasına izin verir..

Kubbe ev - Proje 3

Kubbe ev – Proje 4

Tek katlı kubbeli bir evin de avantajları vardır. Bu tür yapılar, ikinci kata tırmanmayı oldukça zor bulan çocuklu aileler veya yaşlılar için idealdir. Ayrıca, sitenin yeterli bir alanını tahsis ettikten sonra, gerekli tüm odalar buraya yerleştirilebilir. Alanın ayrı odalara bölünmesine gerek yoktur, sadece banyoyu duvarlarla ayırır. Bu durumda, bekar veya genç evli bir çiftin rahat hissedeceği bir stüdyo ev alacaksınız. Aşağıdaki fotoğraf, tek katlı kubbeli bir evin yanı sıra bir stüdyonun düzenleri için çeşitli seçenekleri göstermektedir..

Kubbe ev - Proje 4 Kubbe ev - Proje 4 Kubbe ev - Proje 4 Kubbe ev - Proje 4 Kubbe ev - Proje 4

Cam ve kaplama

Evin kubbeli şekli, binaya hafif ve havadar bir görünüm kazandıracak geniş bir cam alanı almak için muazzam fırsatlar sunuyor. Bu durumda, tasarımı ısı koruma kaplamalı özel camdan yapılmış doğru cam ünitelerini seçmek önemlidir. Bu durumda, pencereler standart dikdörtgen veya üçgen olabilir. Beş ve altıgen çift camlı pencere sistemlerinin paketleri çok sıradışı ve orijinal görünüyor..

Evin kaplamasına gelince, bu amaçlar için en çok sıva, doğal ve dekoratif taş, tuğla, plastik, metal paneller ve diğer modern malzemeler kullanılmaktadır..

Kubbe evler - Cam ve kaplama Kubbe evler - Cam ve kaplama

Kubbe evin içi: ipuçları ve fikirler

Daha önce de söylediğimiz gibi, yuvarlak evlerin sahipleri, iç mekanı organize etmede ciddi bir sorunla karşı karşıya. Günümüz pazarı çok çeşitli mobilyalarla dolu olsa da, böyle bir alan için bir tane bulmak kolay değil. İç elemanların alanı karıştırmadan duvarlara uyumlu bir şekilde sığabilmesi için sipariş vermek daha iyidir. Oturma odasında veya çalışma odasında duvarların kıvrımlarını takip eden mobilyalar, iç mekana alışılmadık bir çevre kazandıracak..

Sık kullanılan bir mobilya unsuru, odanın ortasına yerleştirilmesi tavsiye edilen bir şöminedir. Böylece tüm alana eşit olarak dağılacak olan gelen ısıdan tasarruf etmek mümkündür. Şöminenin etrafına, duvarlar boyunca, ilave uyku yerleri olacak yumuşak kanepeler, banklar yerleştirebilirsiniz. Bu rahat ve sıcak bir oturma odası yaratacaktır. Duvarlardan biri boyunca bir mutfak çalışma alanı donatabilirsiniz..

Genellikle kubbeli evlerin pencereleri yeterince yükseğe yerleştirilir, bu nedenle otomatik açma sistemlerinin kurulumunu tercih etmelisiniz. Ayrıca duvarların kıvrımlı iç dekorasyonu da dikkat çekicidir. Örneğin, banyoda veya mutfakta geniş formatlı seramik karolar monte edilemez – mozaiklerle kolayca değiştirilebilirler. Duvarlar fıçı tahtası ile dekore edilmişse, alan önceden küçük bölümlere ayrılarak kalaslarla sınırlandırılır. En basit seçenek duvarları sıvamak veya boyamak olacaktır..

Dome House Interior - İpuçları ve Fikirler Dome House Interior - İpuçları ve Fikirler

Kubbe evler – fotoğraflar ve projeler

Sonuç olarak, galerimizi ziyaret etmenizi öneririz. Burada kubbeli evlerin projeleri, iç dekorasyonları ve dış cepheleri için farklı seçenekleri gösteren birçok fotoğraf göreceksiniz. Mutlu seyirler!

Kubbe evler - fotoğraflar ve projeler Kubbe evler - fotoğraflar ve projeler Kubbe evler - fotoğraflar ve projeler Kubbe evler - fotoğraflar ve projeler Kubbe evler - fotoğraflar ve projeler Kubbe evler - fotoğraflar ve projeler Kubbe evler - fotoğraflar ve projeler Kubbe evler - fotoğraflar ve projeler Kubbe evler - fotoğraflar ve projeler Kubbe evler - fotoğraflar ve projeler Kubbe evler - fotoğraflar ve projeler Kubbe evler - fotoğraflar ve projeler Kubbe evler - fotoğraflar ve projeler Kubbe evler - fotoğraflar ve projeler Kubbe evler - fotoğraflar ve projeler Kubbe evler - fotoğraflar ve projeler Kubbe evler - fotoğraflar ve projeler Kubbe evler - fotoğraflar ve projeler Kubbe evler - fotoğraflar ve projeler Kubbe evler - fotoğraflar ve projeler Kubbe evler - fotoğraflar ve projeler Kubbe evler - fotoğraflar ve projeler Kubbe evler - fotoğraflar ve projeler Kubbe evler - fotoğraflar ve projeler Kubbe evler - fotoğraflar ve projeler Kubbe evler - fotoğraflar ve projeler Kubbe evler - fotoğraflar ve projeler Kubbe evler - fotoğraflar ve projeler Kubbe evler - fotoğraflar ve projeler