Kruşçev'de tuvalet tasarımı (80 fotoğraf)

Küçük bir mutfağı ve banyosu olan küçük dairelerin uygunsuz yerleşimleri, inşaatın hızlı temposunun en fazla sayıda aileye yaşam alanı sağlamak anlamına geldiği ve konforun son rolün verildiği Kruşçev döneminin mirasıdır. Sadece böyle bir dairenin varisi olursanız, tuvalet ve banyonun donatılması konusu kesinlikle birçok sorun yaratacaktır. Ancak umutsuzluğa kapılmayın – minyatür bir tuvaleti rahat ve şık bir odaya nasıl dönüştüreceğinize dair birçok püf noktası var. Bugünün makalesinde bunun hakkında konuşacağız.!

Onarıma nereden başlamalı?

Sıhhi odaların mütevazı parametrelerine bakıldığında akla ilk gelen şey onları birleştirmek. Gerçekten de, banyo ve tuvalet arasındaki duvarı sökerek geniş bir oda elde edebilirsiniz. Ancak, bir apartman dairesinde üçten fazla kişi yaşıyorsa, finansal zorluklar veya banyo için sıraya girme isteksizliği nedeniyle her aile böyle bir zevk alamaz. Bu nedenle, küçük bir tuvalette bir onarım planlamaya başlayalım..

İlk olarak, eski kaplamaları ve sıhhi tesisatı tamamen sökmeniz gerekir. Revizyon bir yıldan fazla bir süredir yapıldığından, yüzeylerin kaplanması konusunda özellikle dikkatli olmanız gerekir: bunları sıva ile düzleştirin, mantar görünümünü daha da dışlayacak özel bileşiklerle astarlayın. Daha geniş odalarda, duvarların ve tavanın kaplandığı neme dayanıklı alçıpan sıklıkla kullanılır ve bu da onları kesinlikle eşit hale getirir. Bizim durumumuzda, bu pratik değildir, çünkü oda hemen her iki tarafta birkaç santimetre daha kaybedecektir. Malzeme, tuvaletin üzerinde bir niş düzenlemek veya drenaj borularını maskelemek için bir kutu oluşturmak için güvenle kullanılabilir..

Borulardan bahsetmişken! Kruşçev tuvaletinin tesislerinde, muhtemelen operasyonel kaynaklarını uzun yıllar tüketmiş olan soğuk su ve kanalizasyon sağlamak için borular vardır, bu nedenle bunları küresel onarım aşamasında değiştirmek daha iyidir. Duvara yeni iletişim kurulması önerilmez, çünkü bir sızıntı durumunda onlara ulaşmak zor olacaktır. Boruları değiştirdikten sonra, daha önce de söylediğimiz gibi, yoğuşma suyunun birikmemesi için daha önce özel yalıtımla sarılmış bir alçı karton kutuya saklanmak mümkün olacaktır..

Küçük tuvaletimizin temeli hazır olduğunda tasarımı geliştirmeye başlıyoruz – rengi, stili, kaplama malzemelerini ve tesisatı seçiyoruz. Bir kağıda kendiniz bir ön taslak çizebilir veya çevrimiçi olarak gelecekteki bir banyo projesini hazırlamanıza izin veren özel olarak geliştirilmiş tasarım programlarını kullanabilirsiniz..

Kruşçev'de tuvalet tasarımı - Onarıma nereden başlamalı

Kruşçev’deki tuvalet için renk çözümleri

Tuvalet için renk seçimi yalnızca sahiplerin kişisel tercihlerine bağlıdır (tüm hane halkının bu konuda ne düşündüğünü sormayı unutmayın). Işık paleti, odayı görsel olarak daha geniş ve temiz hale getirecektir. Tek renkli olmak zorunda değil, başarılı müttefikler alarak tonları birleştirmek oldukça mümkün. Örneğin, bej ile çikolata veya karamel harika görünüyor, mavi, yeşil, sarı ve kırmızı palet kar beyazı, krem ​​tonlarıyla seyreltilecek..

Duvarların tasarımına koyu çizgiler ekleyerek, alanı bir yönde veya başka bir yönde ayarlayabilirsiniz: dikeyler odayı daha uzun ve yataylar – daha geniş yapacaktır. Hafif bir bitişin arka planına karşı, karanlık bir duvar düzenleyebilirsiniz (kural olarak, tuvaletin arkasına) – bu teknik, alana derinlik kazandırmaya yardımcı olacaktır..

Koyu renklere meyilliyseniz, sıhhi odayı rahat bir “düşünce çalışmasına” dönüştürmek istiyorsanız, fikrinizi uygulamakta özgürsünüz, ancak iyi aydınlatmaya ve parlak yüzeylere dikkat edin. Hafif desenlerle serpiştirilmiş kar beyazı tesisat, durumu etkisiz hale getirmeye yardımcı olacaktır..

Kruşçev'de tuvalet tasarımı - Renkler Kruşçev'de tuvalet tasarımı - Renkler

Kaplamalar ve malzemeler

Bugüne kadar, iç kaplama için malzeme seçimi oldukça büyüktür, ancak küçük bir tuvalet için neme daha dayanıklı olanları tercih etmenin daha iyi olduğu akılda tutulmalıdır..

Zemin

Zemin yüzeyine özel dikkat gösterilmelidir – seviyesi koridor alanının birkaç santimetre altında olmalıdır. Aniden bir boru sızıntısı veya sıhhi tesisat arızası olursa, böyle bir teknik suyun binanın geri kalanına sızmasını önlemeye yardımcı olacaktır. Ayrıca ek bir su yalıtım katmanı döşemeye de dikkat edin. “Sıcak zemin” sisteminin düzenlenmesi, oda çok küçük olduğundan ve malzeme maliyetleri oldukça somut olacağından burada bir anlam ifade etmiyor – odanın dekoratif bir unsuru olarak da işlev görecek yumuşak bir halı satın almak daha iyidir.

Kaplama olarak porselen taş eşyalar, yer karoları veya kendiliğinden yayılan zeminler uygundur. Bu seçenekler, tuvalet odasının ıslak koşullarına tam uyum ile ayırt edilir ve en dayanıklı, dayanıklıdır. Ayrıca, örneğin muşamba veya laminat gibi daha ekonomik kaplama türlerini de seçebilirsiniz..

Kruşçev'de tuvalet tasarımı - Zemin kaplama Kruşçev'de tuvalet tasarımı - Zemin kaplama

duvarlar

Daha önce de söylediğimiz gibi, özellikle boyamayı planlıyorsanız, hazırlık aşamasında bile duvarları yüksek kalitede düzleştirmeniz önerilir. En ufak kusurlar, ezikler, çatlaklar tüm tasarımı tamamen mahvedebilir. Boyama yaparken su bazlı veya akrilik kompozisyonlar seçmeniz gerekir..

Fayans tercih ederseniz, pürüzsüz yüzeyli modellere dikkat edin, çünkü gözenekli olan hoş olmayan kokuları emecek ve onları uzun süre içeride tutacaktır. Bu aynı zamanda kağıt duvar kağıtları için de geçerlidir, bu nedenle ek koruyucu kaplamaya sahip dokunmamış duvar kağıtlarını seçmek daha iyidir. Duvar kağıdı alışılmadık görünüyor, özellikle perspektif yaratan tuvaller.

Ayrıca, sorunlu alanları ele almak için uygun olan mozaikleri kullanarak orijinal desenler, geometrik desenler veya lüks bir panel oluşturabilirsiniz: köşeler, nişler, çıkıntılar. Şimdi modaya uygun PVC paneller mümkün, ancak Kruşçev’de küçük bir tuvalet için en iyi seçenek değil. Düzenlemeleri, anladığınız gibi bazı alanları “çalacak” bir çerçevenin oluşturulmasını gerektirecektir..

Kruşçev'de tuvalet tasarımı - Duvar dekorasyonu Kruşçev'de tuvalet tasarımı - Duvar dekorasyonu

Tavan

Mükemmel düz bir tavan da basitçe boyanabilir, ancak özellikle parlaklığı tercih ederseniz, streç kanvas çok daha güzel görünecektir. Tavan yüzeyi küçük olduğundan, bir alçıpan levha ile düzleştirilebilir – odanın üst kısmındaki birkaç santimetre kayıp, geometrisini önemli ölçüde etkilemeyecek, ancak spot aydınlatmayı yerleştirmeyi mümkün kılacaktır..

Kruşçev'de tuvalet tasarımı - Tavan dekorasyonu Kruşçev'de tuvalet tasarımı - Tavan dekorasyonu

Sıhhi tesisat ve mobilya

Sıhhi tesisat armatürlerine gelince, birçoğu olmayacak, daha doğrusu bir tane olacak – Majesteleri tuvalet. Modern pazar, asma yapılar da dahil olmak üzere çok çeşitli modeller sunar ve farklı tarzlarda dekore edilmiştir. Ancak bu tür ürünlerin fiyatının çok fazla “ısıracağını” unutmayın. Asma yapılar oldukça orijinal görünüyor, odaya özel bir estetik kazandırıyor ve temizliği basitleştiriyor. Kurulum sırasında, sarnıcın arkasına gizleneceği sahte bir duvar dikmek gerekli olacaktır, bu nedenle, bir dolap düzenlemek veya bir kazan kurmak için tuvaletin arkasındaki alanı kullanmayacaksanız bu seçenek iyidir. Son çare olarak, yalnızca odanın yüksekliğinin yarısına kadar bir duvar inşa edebilirsiniz..

Banyoyu daha işlevsel hale getirmek için, yerleşik bir lavabonun veya esnek hortumlu bir mini duşun montajı yardımcı olacaktır, bu da tuvalete ek bir bide işlevi verecektir..

Eşsiz bir tasarım oluşturmak için renkli sıhhi tesisatı tercih edebilirsiniz – mavi, yeşil, kırmızı veya siyah klozet, iç mekanın ana “vurgusu” olabilir. Ana şey, genel stile ve renk şemasına uymasıdır..

Küçücük bir tuvalete herhangi bir mobilya yerleştirmek oldukça zordur. Yine de, askıya alınmış yapılar için seçenekleri düşünebilirsiniz. Örneğin, ön kapının üzerine açık bir raf veya tuvaletin arkasındaki duvarda banyo malzemelerinin saklanacağı bir dolap düzenleyin. Tabandan tavana tasarım, boruları, yükselticiyi gizlemenize, birçok raf yerleştirmenize ve hatta bir su ısıtıcısını gizlemenize olanak tanır..

Kruşçev'de tuvalet tasarımı - Sıhhi tesisat ve mobilya Kruşçev'de tuvalet tasarımı - Sıhhi tesisat ve mobilya

Aydınlatma ve dekor

Küçük bir “Kruşçev” tuvaletinde bir tavan lambası yeterlidir. Oda koyu renklerde dekore edilmişse, iki veya üç cihazdan oluşan bir mini spot aydınlatma sistemi kurabilirsiniz..

Dekor ayrıca ihtişamda farklılık göstermez – rolü en çok kaplama malzemelerine atanır. Parlak bir halı serebilir, orijinal bir tuvalet kağıdı tutucusu takabilir veya dekorasyon için vinil çıkartmalar kullanabilirsiniz..

Kruşçev'de tuvalet tasarımı - Aydınlatma ve dekor Kruşçev'de tuvalet tasarımı - Aydınlatma ve dekor

İç stiller

Küçük bir banyoyu herhangi bir tarzda dekore etmek zor olmayacak. Renk, yapı ve şekil bakımından farklılık gösterebilecek tuvalet modeline ve kaplama malzemelerine dikkat etmek önemlidir..

Minimalizm tarzında Kruşçev’de tuvalet

Modern, minimalist bir yönde küçük bir tuvalet, özlü bir tasarımın bir örneğidir. Beyaz, gri, bej yüzeyler, modern ankastre sıhhi tesisat vardır ve dekor neredeyse tamamen reddedilir.

Minimalizm tarzında Kruşçev'de tuvalet - İç tasarım

Kruşçev’de çatı katı tarzı tuvalet

Loft tarzı tuvalet duvar dekorasyonu, fayans, duvar kağıdı, PVC paneller gibi kaplama malzemelerini başarıyla taklit edebilen tuğla ve beton olmadan yapmayacaktır..

Kruşçev'de çatı katı tarzı tuvalet - İç tasarım

Kruşçev’de retro tarzda tuvalet

Bir tuvaleti retro tarzda dekore etmek için iki “eski” kaplama malzemesi türü kullanmak daha iyidir: fayans ve boya. Duvarların alt kısmı birinci, üst kısmı ikinci ile karşı karşıyadır. Tuvalet sarnıcını açıkta bırakmak daha iyidir ve resimler, posterler, siyah beyaz fotoğraflar süslemeler haline gelecektir..

Kruşçev'de retro tarzda tuvalet - İç tasarım

Kruşçev’de Provence tarzı tuvalet

Hafif zarif Provence stili, baskılarla, “kafes” veya “polka noktalı” desenlerle hafif dekorasyon renklerini üstlenir. Mat yüzeyler tercih edilir, bu nedenle uygun karoları seçmek veya duvarları boyamak daha iyidir. Hasır mobilyalar ve dekor unsurları özel bir atmosfer yaratacaktır..

Provence tarzında Kruşçev'de tuvalet - İç tasarım

Kruşçev’de eko tarzı tuvalet

Eko tarzı bir tuvalet, taş veya ahşabı taklit eden doğal malzemelerin varlığını ima eder. İlginç bir çözüm, tuvaletin üstündeki arka duvarı süsleyen “yeşil” bir duvarın organizasyonu olabilir..

Kruşçev'de eko tarzı tuvalet - İç tasarım

Kruşçev’de tuvalet iç tasarımı – fotoğraf

Kruşçev’de bir tuvaletin nasıl donatılacağı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak, birçok başarılı tasarım çözümü örneği içeren fotoğraf galerimize devam etmenizi öneririz. Mutlu seyirler!

Kruşçev'de tuvalet iç tasarımı - fotoğraf Kruşçev'de tuvalet iç tasarımı - fotoğraf Kruşçev'de tuvalet iç tasarımı - fotoğraf Kruşçev'de tuvalet iç tasarımı - fotoğraf Kruşçev'de tuvalet iç tasarımı - fotoğraf Kruşçev'de tuvalet iç tasarımı - fotoğraf Kruşçev'de tuvalet iç tasarımı - fotoğraf Kruşçev'de tuvalet iç tasarımı - fotoğraf Kruşçev'de tuvalet iç tasarımı - fotoğraf Kruşçev'de tuvalet iç tasarımı - fotoğraf Kruşçev'de tuvalet iç tasarımı - fotoğraf Kruşçev'de tuvalet iç tasarımı - fotoğraf Kruşçev'de tuvalet iç tasarımı - fotoğraf Kruşçev'de tuvalet iç tasarımı - fotoğraf Kruşçev'de tuvalet iç tasarımı - fotoğraf Kruşçev'de tuvalet iç tasarımı - fotoğraf Kruşçev'de tuvalet iç tasarımı - fotoğraf Kruşçev'de tuvalet iç tasarımı - fotoğraf Kruşçev'de tuvalet iç tasarımı - fotoğraf Kruşçev'de tuvalet iç tasarımı - fotoğraf Kruşçev'de tuvalet iç tasarımı - fotoğraf Kruşçev'de tuvalet iç tasarımı - fotoğraf