İkinci kata çıkan merdivenler: 70 fotoğraf ve fikir

Günümüzün bölgenin rasyonel kullanımına yönelik eğilimler, her zamankinden daha fazla, “genişlik” değil, “yükseklik” içinde evler inşa etmeye teşvik ediyor. Bu, özel binalar için geçerlidir, ancak apartman sakinleri bile çok seviyeli bir düzen düzenlemeye çalışıyor, böylece kullanılabilir alanı genişletiyor. Üst ve alt alanları birleştirmek için, daha ayrıntılı olarak yaşayacağımız seçim özelliklerine göre ikinci kata bir merdiven dikmek gerekli hale gelir..

Tasarıma göre merdiven çeşitleri

Bir merdiven tasarlarken, her şeyden önce, tasarım ve boyut açısından ideal ürünü seçmek için tasarıma değil, odanın alanına odaklanmanız gerekecektir. İki ana tip vardır:

yürüyen merdivenler

Hareketin biyomekaniği dikkate alınarak tasarlanmış ve rahat, güvenli hareket sağlayan yaygın bir merdiven çeşidi. 3 ila 15 adımlı yürüyüşlerden oluşurlar. Maksimum sayı yeterli değilse, yükseklik, aralarına küçük bir platform veya sarıcı basamakların monte edildiği iki açıklığa bölünür. Bu tür yapılara zaten iki yürüyüş denir.

Yürüyen merdivenler şekil olarak değişir ve düz, döner (L şeklinde veya U şeklinde) veya kavislidir. Bu parametreyi belirlerken odanın alanına, tavanların yüksekliğine, ikinci katın konumuna güvenmek gerekir..

Destekleyici yapı türüne göre, iki tür yürüyen ürün ayırt edilir: kosoura ve bowstrings. İlk durumda, kirişin üstüne basamaklar döşenir ve ikincisinde, destek elemanının iç kısmında özel oluklar yapılır..

Ayrıca adımların türünü de seçmeniz gerekecektir. Yükselticili parçalar daha büyük görünür ve klasik bir iç mekana mükemmel uyum sağlarken, yükselticisiz parçalar hafif tasarımları nedeniyle modern bir ev için uygundur..

Genel olarak, yürüyen merdivenler geniş bir yelpazede sunulur ve küçük boyutlar için bile uygun bir kopya seçebilir veya diğer öğelerle birleştirebilirsiniz..

İkinci kata yürüyen merdivenler İkinci kata yürüyen merdivenler

döner merdivenler

Bu tür yapıların prensibi çok basittir: yukarı doğru spiral olan takılı çubuğa basamaklar eklenir. Fazladan yer kaplamazlar ve yeterince kompakttırlar.

Döner merdivenlerin uçuş ortasındakilere göre daha düşük olmasının ana nedeni, sağlam desteğin olmaması nedeniyle hareket etme zorluğudur. Çocukların veya yaşlıların yaşadığı bir evde böyle bir kopyanın kurulması önerilmez. Aşağıdaki parametreler optimal kabul edilir: basamakların merkezi genişliği en az 20 cm olmalı ve en geniş kısım 40 cm’den fazla olmamalıdır..

Diğer durumlarda, döner merdivenler hem modern hem de klasik stiller için mükemmel bir seçenek olarak kabul edilebilir. Spiral şekilleri nedeniyle, iç mekanın önemli bir unsuru haline gelirler ve farklı şekillerdeki ürünler, kareden sekizgene kadar tasarımın çeşitlendirilmesine yardımcı olacaktır..

İkinci kata spiral merdivenler İkinci kata spiral merdivenler

Merdivenler

Odanın ortasına bu tip bir merdiven yerleştirmek işe yaramaz – basamakların cıvatalarla (cıvatalarla) tutturulduğu taşıyıcı bir duvarla desteklenir. Tek bir sistemde toplanarak, modern iç mekanlarda sıklıkla kullanıldığı için yapıya hafif, neredeyse ağırlıksız bir görünüm veren tek bir taşıyıcı eleman oluştururlar..

Görsel kırılganlığa rağmen ürünler, malzemeye ve üreticiye bağlı olarak 500 ila 1100 kg arasında dayanabilir. Ayrıca cıvatalar, kurulumdan sonra basamakların yüksekliğini ayarlamanıza izin verir..

Popüler olan, yükün bir kısmını kendi üzerine alan korkuluklu merdivenlerdir. Eviniz için benzersiz bir seçenek yaratmak için taban, şekil ve aydınlatma ile deney yapın.

Cıvatalarda ikinci kata çıkan merdivenler Cıvatalarda ikinci kata çıkan merdivenler

Merdivenler için malzeme seçimi

Merdivenler, onlara belirli estetik ve pratik özellikler kazandıran farklı malzemelerden yapılmıştır..

Ahşap merdivenler

Bir evde merdiven hayal etmek, hemen kıvırcık korkuluklara ve güzel bir derin dokuya sahip masif ahşap bir yapının görüntüsünü yaratır. Basit türlerin lüks venge, meşe veya minimalist ahşap olabilir. Dişbudak, ceviz, kayın en iyi seçenekler olarak kabul edilir, ancak çam gerekli yüke dayanacak kadar güçlü değildir. Vernik kaplama, çevrenin olumsuz etkilerine karşı koruma sağlayacaktır, ancak düzenli olarak güncellenmesi gerekecektir..

Bu malzeme herhangi bir tasarım için uygundur, ancak en organik olarak yürüyen ürünler gibi görünür. Ülke veya Amerikan tarzı için böyle bir çözüm yeri doldurulamaz..

İkinci kata ahşap merdivenler İkinci kata ahşap merdivenler

Metal merdivenler

Metal yapılar, orijinal, düzgün görünümlerini koruyarak yarım yüzyıl boyunca size hizmet edecek. Bunu yapmak için, krom kaplamalı veya boyalı seçeneklerin sınırlı bir hizmet ömrüne sahip olması nedeniyle korozyona neden olmayan paslanmaz çelik numuneler seçin – 6-7 yıldan fazla değil.

Tabanın plastisitesi, merdivenlere ve parçalarına herhangi bir şekil vermenizi sağlar. Metal genellikle ahşap, cam, beton gibi diğer malzemelerle birleştirilir. Zarif dövme korkuluklar yapar..

İkinci kata metal merdivenler İkinci kata metal merdivenler

beton merdivenler

Daha doğal malzemelerin aksine, betonun hafifliği veya inceliği yoktur, saf haliyle klasik bir iç mekana uyması pek olası değildir, bunun yerine sağlamlık ve bütünlük hissi verir..

Bu tür yapılar oldukça güvenilirdir, yüksek yüklere dayanabilir ve zamanla bozulmazlar. Ne yazık ki, bunları kendi başınıza kurmak zordur, ancak hammaddelerin ucuzluğu bu dezavantajı kapsar..

Beton merdivenlerin önemli bir avantajı, onları taş, ahşap ve hatta fayanslarla süsleme yeteneğidir. Eşsiz kaba doku görünmez olacak, ancak uygun bir maliyetle estetik bir tasarım elde edeceksiniz..

İkinci kata beton merdivenler İkinci kata beton merdivenler

Taş merdivenler

Mermer çarpıcı bir derin dokuya sahiptir, ancak bir merdiven örtüsü olarak, kelimenin tam anlamıyla birkaç yıl sonra çabucak yıpranır. Granit veya kuvarsit zıt özelliklere sahiptir. Çok daha ucuz olan yapay muadilleri de rollerini mükemmel bir şekilde yerine getiriyor..

Taş merdivenler genellikle metal korkuluklarla birleştirilir ve dekorun ayarlanması onları birçok stile sığdırabilir..

İkinci kata taş merdivenler İkinci kata taş merdivenler

cam merdivenler

On yıllık servis “hizmet” gerektirmeyen tasarıma ilk sırada gelirse, cam yapıların rakibi yoktur. Cıvatalara tutturulan veya spiral merdivenlerde kullanılan bu malzemeden basamaklar yapılır. Parlaklık etkisini artıran ve bu kadar kırılgan bir ürüne güvenilirlik kazandıran metal ile uyumlu bir şekilde hareket eder..

Gerçekten de, cam merdivenler güçlü bir darbe ile zarar görebilir, ancak olmasa bile zamanla yüzeyde gözle görülür çizikler oluşur. Daha fazla güç için sertleştirilmiş veya lamine çeşitleri seçmek daha iyidir. Akrilik cam en güvenilir olarak kabul edilir, ancak zamanla kararma eğilimindedir..

İkinci kata cam merdivenler İkinci kata cam merdivenler

Stiller ve tasarım

Merdivenler, şekilleri nedeniyle, genellikle organik bir parçası olarak kalırken, iç mekan topluluğu arasında öne çıkıyor. Bunu yapmak için, bir tasarım geliştirirken, odanın ana stiline odaklanmak gerekir..

Modern bir tarzda merdivenler

Modern estetik, pratik malzemeleri kullanarak daha sofistike bir görünüm oluşturmak için bunları birleştirerek özlü ve kısıtlamayı sever. Geometrik şekilleri, çizgileri, düz yüzeyleri temizlemek tercih edilir.

Tarz, alanın özellikleriyle çalışır, bu nedenle merdivenlerin yapım türü herhangi biri olabilir, asıl şey, iç mekanda olumlu görünmesidir..

Modern bir tarzda ikinci kata çıkan merdivenler Modern bir tarzda ikinci kata çıkan merdivenler

Klasik tarz merdivenler

Yukarıda bahsedildiği gibi, klasikler üç malzemenin kullanımı ile karakterize edilir: ahşap, metal ve dekoratif taş, bunlardan ilki açıkça öndedir. Başlangıçta, geniş bir alana sahip odalar seçmeniz gerekiyor, çünkü buradaki merdivenler bile muazzam bir görünüme sahip..

Genellikle bunlar, kosoura veya kapalı yükselticilere sahip kirişler üzerinde yürüyen ürünlerdir, birkaç açıklığa bölünmüş ve nadiren değil, güçlü korkuluklarla çitle çevrilmiştir – karakteristik bir oyma ile.

Klasik tarzda ikinci kata çıkan merdivenler Klasik tarzda ikinci kata çıkan merdivenler

Çatı katı tarzı merdivenler

İkinci kata çıkan beton merdivenler, endüstriyel karakterini vurgulayarak çatı katının tarzıyla uyumlu bir şekilde etkileşime girer. Bununla birlikte, diğer temel bilgiler de uygun görünecektir..

Merdiven, rahat hareket sağlamak için mümkün olduğunca basit olmalıdır. Çatı katının içi, kurallara göre geniş alanlara yerleştirildiğinden, yapının boyutu hakkında endişelenmenize gerek yoktur..

İkinci kata çatı katı tarzı merdivenler İkinci kata çatı katı tarzı merdivenler

Minimalist merdivenler

Minimalizm tarzındaki merdivenlerin kendilerine mümkün olduğunca az dikkat çekmesi arzu edilir. İdeal olarak, odanın genel hacmine sığmalı ve onunla tek bir işlevsel bütün oluşturmalıdırlar..

İfade araçları en aza indirilir: malzemenin dokusu, düz çizgiler, doğal renkler. Mükemmel bir çözüm – cıvatalardaki adımlar.

Minimalizm tarzında ikinci kata çıkan merdivenler

Art Deco merdivenler

Zarif ve çok yönlü Art Deco, merdivenlerin tabanından korkuluklara kadar tüm ayrıntılarda “durumunu” vurgulamaya çalışır. İkincisi, çiçek görüntülerinden ilham alan karmaşık, iç içe geçmiş desenleri tekrarlayabilir..

Yürüyen merdivenler anıtsal ve asil görünecek, spiral şekli nedeniyle spiral, kendi içlerinde Art Deco tarzına tekabül edecek, ancak cıvata sabitlemeleri çok basit görünecek.

İkinci kata Art Deco merdivenler İkinci kata Art Deco merdivenler

Nereye gönderilir: temel kurallar

İkinci kata merdiven takmak, alanınızdaki tavanların boyutuna, düzenine ve yüksekliğine bağlı olarak fazlasıyla bireysel bir işlemdir..

Merdivenler için en popüler yer, özellikle geniş konaklarda koridor olmaya devam ediyor. Böylece eve girerken, koridorları dolaşmadan tüm odalara anında erişebilirsiniz..

Asansör yerleştirmek için ikinci en popüler yer oturma odasıdır. Bu, ikinci katın özel bir alana, örneğin bir yatak odasına yol açması durumunda, ortalama alana sahip binalar için uygundur. Mutfakla birleşik salonda, merdiven imar için kullanılabilir..

İkinci kata çıkan merdivenler - Nereye yerleştirilir İkinci kata çıkan merdivenler - Nereye yerleştirilir İkinci kata çıkan merdivenler - Nereye yerleştirilir

Merdivenlerin altındaki boşluk nasıl düzenlenir?

Merdivenin etkileyici boyutlarını bir şekilde telafi etmek için boş alan kullanarak başka bir işlevsel öğeyle birleştirilebilir. Bu, duvarın yanında bulunan yürüyen yapılar için geçerlidir. Bu tür ürünlerin yapımı daha karmaşıktır, ayrıntılı ölçümler ve dikkatli planlama gerektirir, ancak nihai sonuç odanın her metrekaresini en üst düzeye çıkarmanıza izin verecektir..

Alt kat alanı, dolaplar için bir çerçeve görevi görebilir. Çözüm, salonda (giysi ve ayakkabıların depolanması) veya oturma odasında (ev kütüphanesi ve ev eşyaları için) geçerlidir..

Merdiven, oturma odasında, zeminde hareket edebileceğiniz çıkıntılı kısımlar boyunca bir duvar şeklinde düzenlenebilir..

Kaliteli içeceklerin uzmanları, cam kapılarla çitle çevirerek ve aydınlatma kurarak geniş bir şarap koleksiyonu düzenleyebilir..

Ortaya çıkan nişte küçük bir kanepe koyabilir, dinlenme ve mahremiyet için rahat bir yer ayarlayabilir ve yan duvarlara raflar yerleştirebilirsiniz..

Merdivenlerin altındaki alan, ayrı bir oda – kiler, çalışma veya mini atölye – oluşturmak için uygundur. Herhangi bir çocuk, böyle tenha bir çocuk oyun odasından memnun kalacak..

Bu fikirleri kullanmak, evdeki hantal bir nesneden işlevsel bir çözüme dönüşecek olan merdivenlere farklı bir bakış atmanızı sağlayacaktır..

Merdivenlerin altındaki boşluk nasıl düzenlenir Merdivenlerin altındaki boşluk nasıl düzenlenir Merdivenlerin altındaki boşluk nasıl düzenlenir

İkinci kata merdiven tasarımı – fotoğraf

En geniş iç mekanda bile merdiveni fark etmemek zordur, bu yüzden tasarımına çok dikkat edilir. Fotoğraf seçimimizde daha da çeşitli şekiller, dekor seçenekleri ve düzenler bulabilirsiniz. Mutlu seyirler!

İkinci kata merdiven tasarımı - fotoğraf İkinci kata merdiven tasarımı - fotoğraf İkinci kata merdiven tasarımı - fotoğraf İkinci kata merdiven tasarımı - fotoğraf İkinci kata merdiven tasarımı - fotoğraf İkinci kata merdiven tasarımı - fotoğraf İkinci kata merdiven tasarımı - fotoğraf İkinci kata merdiven tasarımı - fotoğraf İkinci kata merdiven tasarımı - fotoğraf İkinci kata merdiven tasarımı - fotoğraf İkinci kata merdiven tasarımı - fotoğraf İkinci kata merdiven tasarımı - fotoğraf İkinci kata merdiven tasarımı - fotoğraf İkinci kata merdiven tasarımı - fotoğraf İkinci kata merdiven tasarımı - fotoğraf İkinci kata merdiven tasarımı - fotoğraf İkinci kata merdiven tasarımı - fotoğraf İkinci kata merdiven tasarımı - fotoğraf İkinci kata merdiven tasarımı - fotoğraf İkinci kata merdiven tasarımı - fotoğraf İkinci kata merdiven tasarımı - fotoğraf İkinci kata merdiven tasarımı - fotoğraf İkinci kata merdiven tasarımı - fotoğraf İkinci kata merdiven tasarımı - fotoğraf İkinci kata merdiven tasarımı - fotoğraf İkinci kata merdiven tasarımı - fotoğraf İkinci kata merdiven tasarımı - fotoğraf İkinci kata merdiven tasarımı - fotoğraf

Video: İkinci kata çıkan merdiven – tasarım fikirleri