İki seviyeli alçıpan tavanlar (70 fotoğraf)

Bir apartman dairesinde veya özel bir evde onarım planlarken, duvarların dekorasyonuna, uygun konforlu mobilya seçimine, ev aletlerine ve dekoratif elemanların tasarımına büyük önem verilir. Aynı zamanda, tavan yüzeyi haksız yere unutulmaya devam ediyor, ancak düzenlemesi belirli bir stil, güzel, rahat bir atmosfer yaratmada önemli bir rol oynuyor. Bugüne kadar, Kruşçev evlerinden en lüks dairelere kadar her türlü iç mekanı süsleyen iki seviyeli alçıpan tavanlar büyük beğeni topladı. Bu yazımızda popülerliklerine neyin sebep olduğunu inceleyeceğiz ve başarılı tasarımların bazı sırlarını açığa çıkaracağız..

İki seviyeli tavanların özellikleri

Alçıpan kullanılarak birkaç kat şeklinde yapılan tavanlar, odanın alanını daha havadar ve etkili hale getirebilir. Bu tür tasarımlar, odanın geometrisini kökten değiştirmeyi mümkün kılar ve düz yüzeylere göre birçok avantajı vardır, yani:

– Tavan yüzeyindeki kusurları gizleme yeteneği – tavanda düzensizlikler, çatlaklar veya başka kusurlar varsa, tüm bunlar tasarım sürecini önemli ölçüde hızlandıracak olan düz bir alçıpan arkasına kolayca gizlenecektir;

– İki seviyeli yapıların katılımıyla, küçük bir odanın bile imarını yapmak, odanın bu veya bu bölgesini figürlü kabartmalarla vurgulamak kolaydır;

– Alçıpanın işlenmesi kolaydır ve bu, en fantastik tasarım çözümlerini uygulamayı mümkün kılar;

– Malzeme, yüksek nem koşullarına karşı iyi bir dirence sahiptir, bu nedenle, banyo ve mutfak gibi herhangi bir binada ondan yapılar inşa etmeye izin verilir;

– İki seviyeli yapılar, küçük odalarda ve aşırı büyük odalarda tavanı daha havadar hale getirebilir, aksine duvarları “alçaltır”, odayı daha konforlu hale getirir;

– Alçıpan tavanlar, farklı renkler, streç tuvaller, gizli aydınlatma, halojen ve LED kompozisyonları dahil olmak üzere çeşitli aydınlatma düzenleme yolları kullanarak dekorasyon için birçok olanak sağlar..

Listelenen tüm avantajlara ek olarak, alçıpan yapısının organizasyonunun gerektireceği nispeten küçük maliyetleri de belirtmekte fayda var. Bazı becerileriniz varsa, kendi ellerinizle bir apartman dairesinde iki seviyeli bir tavan inşa etmek oldukça mümkündür..

Dubleks alçıpan tavanlar - Özellikler Dubleks alçıpan tavanlar - Özellikler

İki seviyeli alçıpan tavan çeşitleri

Çok seviyeli alçıpan tavanlar, çok çeşitli tasarımlarla ayırt edilir. Daha önce de söylediğimiz gibi, malzeme oldukça dövülebilir, bu nedenle sadece düz çizgiler değil, aynı zamanda çeşitli dalgalı, yuvarlak yapılar oluşturmanıza izin veriyor. Toplam seçenek kütlesinden, iki seviyeli tavanların geleneksel olarak bölündüğü iki ana grup ayırt edilebilir:

1. Bireysel alanların alçıpan dekorasyonu. Bu tip, tavanın doğal yüzeyinin kendisi olarak kaldığını ve alçıpan ile sadece ayrı “adaların” yapıldığını ima eder. Bu yöntem maliyet tasarrufu sağlayacaktır, ancak kullanımının yalnızca birincil yüzey kesinlikle düz olduğunda anlamlı olduğu unutulmamalıdır.Genellikle odanın çevresinin alçıpan kaplamasını bulabilirsiniz, yapının arkasında bir vizör olabilir. LED arka ışığı gizlidir. Bu seçenek, tavanı daha uzun ve daha havadar yapan küçük alanlar için iyidir. İmar için, belirli alanlara alçıpan paneller monte edilir, örneğin bir stüdyo dairede, bir dinlenme alanı veya uyku yeri vurgulanabilir..

2. Alçıpan panellerle iki seviyeli dekorasyonu tamamlayın. Bu durumda, bir katman tavan yüzeyini tamamen kaplar ve buna ek dekoratif detaylar zaten monte edilmiştir. Bu yöntem, tavan düzleminin ilk durumu ciddi ayarlamalar gerektirdiğinde geniş odalarda etkilidir..

Tasarım farklılıklarına rağmen, her iki seçenek de en yaratıcı tasarım hedefleriyle bile başa çıkabilir. İletişimi başarılı bir şekilde maskelemek ve standart olmayan bina biçimlerini ayarlamak için iyi bir yardım görevi görürler..

İki seviyeli alçıpan tavan çeşitleri İki seviyeli alçıpan tavan çeşitleri

İki seviyeli bir tavanın tasarımı ve dekorasyonu

Çıplak bir alçıpan yapı inşa etmek, en lüks formlara sahip olsa bile, gerçekten mükemmel bir iç mekan elde etmek için yeterli değildir. Kaplama malzemelerinin doğru yolunu ve rengini seçmek çok önemlidir. Bu tür yapılar için aşağıdaki kaplama türleri en kabul edilebilir olanlardır:

Boyama, tavan yüzeyini uzmanların katılımı olmadan kendi başına yapılabilecek su bazlı bir kompozisyonla süslemenin tamamen uygun fiyatlı ve basit bir yoludur. Aynı zamanda, iç mekanın genel renk şemasına bağlı olarak bir renk veya gölge seçmek mümkündür;

Badana – tasarımın mevcudiyeti açısından resme benzer, ancak kırılganlığı ve nem koşullarına oldukça “kaprisli” bir tutumu ile ayırt edilir, bu nedenle mutfaklar ve banyolar için diğer malzemeler lehine terk etmek daha iyidir;

Duvar kağıdı – bu yöntem, tasarımın geometrik özellikleri varsa, belki de uzmanların katılımını bile daha fazla güç ve sabır gerektirecektir. Duvar kağıdı şeritleri üst üste gelmemeli, yüzeyin genel görünümünün bozulmaması için kesinlikle uçtan uca olmalıdır. Çok uzun zaman önce, iki seviyeli tavanların duvar kağıdı ile kaplanması alışılmadık bir şeydi. Ancak, artık özellikle salonların iç kısımlarında oldukça sık bulunabilir. Yoğun duvar kağıdı, küçük yüzey kusurlarını gizleyebilir ve bu, yalnızca ada kısımlarının alçı levhalarla kaplandığı yapılar için büyük bir artıdır..

Boyama için duvar kağıdı, çok fazla zaman ve çaba harcamadan odadaki atmosferi periyodik olarak değiştirmenize olanak tanıyan karlı bir çözüm olacaktır. Modern pazarda geniş bir yelpazede sunulan fotoğraf duvar kağıtları oldukça popülerdir. Üç boyutlu çizimler, ışıklı öğeler içerebilirler ve daha çok yatak odalarında ve kreşlerde kullanılırlar;

Germe tavanlar – bu tip bir kaplamaya güvenle en yenilikçi denilebilir. Burada, yüksek sıcaklıkların etkisi altında yüzeyi kaplayan tuvallerden bahsediyoruz. Malzemenin çeşitli yüzeyleri vardır. Tasarıma ve kişisel isteklere bağlı olarak, mat bir tavan (klasik iç mekanlar için), parlak (hacmi değiştirmeye, görsel alanı artırmaya yardımcı olur), kumaş (en pahalı, benzersiz bir şekilde zengin ve sofistike bir atmosfer yaratır) düzenleyebilirsiniz..

Modern iç mekanlarda, genellikle tam güçle hayal kurmanıza, alanı görsel olarak azaltmanıza veya artırmanıza izin veren tavan kaplama malzemelerinin kombinasyonları vardır ve hatta çoğu zaman söylenebilir. Örneğin, yapının iç alanı germe kanvaslarla, alçıpan çevresi beyaz boya ile dekore edilmiştir. Odanın imarında bir çizgi çizerek, farklı alanlarda farklı renklerde boyama yapılabilir..

Dubleks alçıpan tavanlar - Dekorasyon ve kaplamalar Dubleks alçıpan tavanlar - Dekorasyon ve kaplamalar Dubleks alçıpan tavanlar - Dekorasyon ve kaplamalar

Oda içleri için fikirler

Alçıpan tavanlar sadece tasarım özelliklerinde, dekorda farklılık göstermez, aynı zamanda odanın işlevsel yüküne, boyutuna ve şekline bağlı olarak kendi farklılıklarına da sahiptir..

Oturma odasında dubleks alçıpan tavan

Oturma odası, sadece ev sahipleri için değil, aynı zamanda evin misafirleri için de zengin ama rahat bir atmosfer yaratmak için tasarlanmıştır. Burada parlak renkler kullanmaktan korkamazsınız, ancak stilin ayarına ve yönüne uyumlu bir şekilde uyduklarından emin olun. Tavan yüzeyinin dinamik kontrastlardan yoksun olmayan kaplama malzemelerinin kombinasyonları burada harika görünecek..

Gölgeli iki seviyeli bir yapı yayınlayarak, odada bulunan bölgeleri daha etkili bir şekilde vurgulayabilir, büyük ölçekli bir aydınlatma sistemini birçok çok katmanlı lamba ve gizemli aydınlatma ile donatabilirsiniz..

Kruşçev evlerinde sıklıkla bulunan küçük odalar için, yansımaları ile alanı genişletecek, parlak tuvallere sahip hafif iki seviyeli yapılar uygundur. Odanın hacmi, birçok spot ışığın dağınık aydınlatması ve aynı renk paletindeki duvarlarla tavanın düeti ile de verilecektir..

Oturma odasında dubleks alçıpan tavan Oturma odasında dubleks alçıpan tavan

Mutfakta dubleks alçıpan tavan

Mutfakta, odayı ayarlayabilen ve zonlayabilen ve en önemlisi iletişimi gizleyen farklı alçıpan yüzey formları olabilir. Çoğu zaman, dar odalara doğru şekli veren kare çevreler bulunur. Geniş mutfaklarda yuvarlak şekiller merkezi bölgeleri, küçük mutfaklarda ise basit ada konfigürasyonlarını belirtir. İyi bir aydınlatmanın mutfak için çok önemli olduğunu unutmayın ve iki seviyeli tavan her türlü lambanın yerleştirilmesinde ilk yardımcınız olacaktır..

Mutfakta dubleks alçıpan tavan Mutfakta dubleks alçıpan tavan

Yatak odasında dubleks alçıpan tavan

Yatak odasına girerken, bir kişi en çok rahatlamayı ve iyi bir dinlenmeyi hayal eder, böylece ertesi gün bir günaydın ruh hali ile gelir. Bu odanın dekorasyonunda tavan önemli bir rol oynar, çünkü yatarken veya uyanırken gördüğümüz bu yüzeydir..

Burada parlak renklerden, parlak yüzeylerden kaçınmak, sakin pastel renkleri tercih etmek daha iyidir, ancak tasarımdaki dalgalı çizgiler ve göze hoş gelen çizimlerin varlığı hiç karışmaz. Çoğu zaman, rekreasyon alanını gösteren, uyku yatağının üzerindeki yeri basamaklı bir şekil taçlandırır. Böyle bir tasarım, özel bir rahatlık ve romantik bir ruh hali veren bir gölgelik ile şirkette oldukça güzel görünüyor..

Yatak odasında dubleks alçıpan tavan Yatak odasında dubleks alçıpan tavan

Fidanlıkta iki seviyeli alçıpan tavan

Küçük dünyalarının renkli ve parlak olması çocuklar için çok önemlidir, bu nedenle özellikle fotoğraf baskısı olan streç kanvaslar burada en iyi seçenek olacaktır. Güzel manzara resimleri, cana yakın çizgi film ve masal karakterlerinin görüntüleri, yıldızlı gökyüzünün sonsuz mavisi – tüm bunlar bir çocuğun odasını özel bir masal atmosferi, macera ruhu ile doldurabilir..

Bebek büyüdükçe ve ilgi alanları değişmeye başladıkça, tuval genç tasarımına ve zaten genç bir ev sahibinin kişisel tercihlerine daha uygun olana kolayca değiştirilebilir. Bir çocuk odasını dekore etmek için alçıpan kullanmanın şüphesiz avantajı, çevre dostu olması ve doğallığıdır – sağlıklı bir iç mekan iklimi sağlayacak faktörler.

Çocuk odasında dubleks alçıpan tavan Çocuk odasında dubleks alçıpan tavan

Dubleks alçıpan tavanlar – fotoğraf

Özetle, iki seviyeli alçıpan tavanların herhangi bir sıra dışı iç mekanı gerçek bir lüks eve dönüştürebileceğini güvenle söyleyebiliriz. Bunu desteklemek için, galerimizdeki fotoğrafta sunulan birçok tasarım örneğini tanımanızı öneririz. Mutlu seyirler!

Dubleks alçıpan tavanlar - fotoğraf Dubleks alçıpan tavanlar - fotoğraf Dubleks alçıpan tavanlar - fotoğraf Dubleks alçıpan tavanlar - fotoğraf Dubleks alçıpan tavanlar - fotoğraf Dubleks alçıpan tavanlar - fotoğraf Dubleks alçıpan tavanlar - fotoğraf Dubleks alçıpan tavanlar - fotoğraf Dubleks alçıpan tavanlar - fotoğraf Dubleks alçıpan tavanlar - fotoğraf Dubleks alçıpan tavanlar - fotoğraf Dubleks alçıpan tavanlar - fotoğraf Dubleks alçıpan tavanlar - fotoğraf Dubleks alçıpan tavanlar - fotoğraf Dubleks alçıpan tavanlar - fotoğraf Dubleks alçıpan tavanlar - fotoğraf Dubleks alçıpan tavanlar - fotoğraf Dubleks alçıpan tavanlar - fotoğraf Dubleks alçıpan tavanlar - fotoğraf Dubleks alçıpan tavanlar - fotoğraf Dubleks alçıpan tavanlar - fotoğraf Dubleks alçıpan tavanlar - fotoğraf Dubleks alçıpan tavanlar - fotoğraf Dubleks alçıpan tavanlar - fotoğraf Dubleks alçıpan tavanlar - fotoğraf Dubleks alçıpan tavanlar - fotoğraf Dubleks alçıpan tavanlar - fotoğraf Dubleks alçıpan tavanlar - fotoğraf Dubleks alçıpan tavanlar - fotoğraf Dubleks alçıpan tavanlar - fotoğraf