Kendin Yap tandır: 60 fotoğraf ve fikir

Kendin Yap tandır: 60 fotoğraf ve fikir

Son zamanlarda, özel arazilerde, genellikle egzotik bir isim olan tandır olan oryantal fırınlar bulabilirsiniz. Açık havada yemek pişirmek için harikadırlar ve misafirlerinizi etkileyeceğinden emin olabilirsiniz. Özellikle güzel olan – böyle bir cihaz elle yapılabilir. Nasıl? Bu konuya daha yakından bakalım.!

Tandır nasıl çalışır?

Tandırın nasıl çalıştığını anlamak için, kil versiyonu örneğini kullanarak çalışma sürecini açıklayacağız. Bu, bölgemizde bulunan en popüler oryantal soba çeşitlerinden biridir..

Hava, alt kısımda yanmayı destekleyen özel bir delik olan üfleyici sayesinde dolaşır. Özbek çeşidinde kil kase refrakter tuğlalarla kaplanmıştır. Ana sır, tuğla ile kil kasenin duvarları arasındaki boşlukları kum veya tuz kullanarak doldurmaktır – bu, sıcaklığı mümkün olduğunca uzun süre korumanıza izin verir..

Yakıt olarak kömür veya odun kullanılır. Üst kısımdan kazanın altına yerleştirilir ve ardından ateşlenir. Yemekler tel ızgara veya şiş kullanılarak hazırlanır..

Tandır, yalnızca ısıyı tutma kabiliyeti yüksek malzemelerden yapılır. Isıtmadan sonra seçilen yakıta bağlı olarak sıcaklık 250-400 santigrat dereceye ulaşabilir. Doğru malzemeler sayesinde bu fırın, sıcaklığı 5-7 saat arasında koruyabilmektedir..

Tandır - Çalışma prensibi

DIY tuğla tandır

Bu bölümde tuğla kullanarak nasıl tandır yapılacağına bakacağız. Bu, alışılmadık malzeme ve beceriler gerektirmeyen çok basit bir seçenektir..

Hazırlık

Her türlü inşaat işi, başarılı bir sonucun anahtarı olduğu için dikkatli bir hazırlıkla başlar. Tuğla döşeme konusunda deneyiminiz varsa, tüm süreç sizin için oldukça basit olacaktır. Bu oldukça basit bir yapıdır, ancak duvarcılıkla ilk kez karşılaşıyorsanız, yapım algoritmasını dikkatlice okumalı ve gerekli tüm malzemeleri hazırlamalısınız..

Her şeyden önce, gerekli malzeme miktarını hesaplamanız veya tahminlerin eşlik ettiği hazır şemaları kullanmanız gerekir. Sizin için standart bir talimat ve gerekli malzemelerin bir listesini hazırladık. Yani, önce ihtiyacınız var:

1. Yaklaşık 100-150 kg kum ve çakıl karışımı;

2. Takviye için ağ – yaklaşık 2 metrekare M;

3. 7 kg çimento (daha kalitelisini kullanın);

4. 60–70 adet şamot tuğla;

5. Şömine veya soba döşemek için ateşe dayanıklı karışım – 10-15 kg;

6. Tandırı boyayacaksanız ateşe dayanıklı boya alın.

Gerekli tüm malzemeler hazırlandığında, gerekli araç setine sahip olduğunuzdan emin olun. Büyük olasılıkla, sunulan listedeki öğelerin çoğu kulübenizde bulunabilir veya komşulardan istenebilir, ancak bir şey satın almanız gerekse bile sizi mahvetmez. Kendi elinizle bir tuğla tandır inşa etmek için aşağıdaki araçlara ihtiyacınız var:

– Sıva kuralı (tercihen taban boyunca);

– Betonu karıştırmak için bir kova veya başka bir kap;

– Macun bıçağı;

– Boya fırçası ve boya kabı;

– Öğütücü ve taş halkalar.

Gördüğünüz gibi, liste çok uzun veya egzotik değil. Tüm demirbaşları hazırlamak sizin için çok zor olmayacak..

DIY tuğla tandır - Hazırlık

temel

Tandırın uzun hizmet ömrü için çok sağlam bir temele ihtiyacı vardır. Tüm binaya istikrarlı bir pozisyon verecek olan odur. Bunun çok ağır bir yapı olmamasına rağmen, çok şey toprağa bağlıdır. Örneğin, çok fazla kil içeriyorsa, tabanın güçlendirilmesi gerekir..

Bölgenizdeki zemin örtüsü ağırsa, direk tabanlı destekler kullanın. Daha hafif toprak olması durumunda, örneğin kumlu, önce fırının yerleştirileceği beton bir levhayı doldurmak gerekir..

Şemamıza ve hazırlanan malzemelere dayanarak, tüm tandırın alanı 100×100 cm olacaktır.Böyle bir alana sahip bir yapıyı korumak için en az 10 cm kalınlığında beton bir yastık yeterli olacaktır..

Doğru ve iyi beton, kalın gri ekşi kremaya benziyor. Hazırlamak için aşağıdaki oranlara uymanız gerekir: 3 kısım kum, 1 kısım çakıl, 1 cm’den fazla olmayan bir kısım, 1 kısım çimento. Bu önerilere sadık kalırsanız, harika bir karışım elde edersiniz..

Gerekli miktarda beton karışımını doğru bir şekilde hesaplamaya çalışın, bunun için levhayı dökmek için çukurun boyutuna göre gezinebilirsiniz. Düz bir taban için ahşap kalıp oluşturun. Deliğin altını yaklaşık 5 cm kum tabakasıyla örtün, ardından üzerine su dökün. Kum, yapının dayanıklılığı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olan bir damper yastığı görevi görür. Tüm önerileri takip edin ve temeliniz için düz ve doğru bir beton levha elde edeceksiniz. Yapınızın tabanının mümkün olduğunca düz olması için bir seviye kullanmayı unutmayın..

Beton, döküldükten en geç üç gün sonra ayarlanır. Doğru karar, yaklaşık bir hafta demlenmesine izin vermek ve ancak o zaman tandır yapımına devam etmektir. Temelin döşenmesi sırasında hava sıcak ve kuru ise, kurumaması ve çatlamaması için betonu periyodik olarak suyla işlemden geçirdiğinizden emin olun..

DIY tuğla tandır - Temel

Tandır tabanı

Ateşe dayanıklı (şamot) tuğla tercih edilmesi gereken bir seçenektir, sıvıyı emmez ve ayrıca çok yüksek sıcaklıklara dayanıklıdır. Buna karşılık, bu malzemenin yoğunluğu, tüm yapının ağırlığı altında çökmemesine izin verir..

Bu tuğlayı seçmenin bir diğer avantajı da ani sıcaklık değişimlerine karşı direncidir. Bu yüzden sokakta tandır yapmak için kullanmalısınız. Bu tür don ile baş eder ve ayrıca kışın aydınlatmak ve binanın bütünlüğünden korkmadan amaçlanan amacı için kullanmak oldukça güvenlidir..

Tabanı bir daireye yerleştirin, önce altına çatı kaplama malzemesi koyun. Tuğlaları yerleştirin, ardından işaretleyin ve istediğiniz şekle gelene kadar bir öğütücü ile kesin. Tuğla döşemek için yalnızca yangın geciktirici harç kullanın.

DIY tuğla tandır - Taban

duvarcılık için kural

Duvar döşemeye başlamak için kuralı takip ederken, bir takım özellikleri dikkate almanız gerekir. Doğru çözüm, tabanın tüm tandır yüksekliğine eşit olması ve tabanın üst boyuna oranının 1 ila 3 olması olacaktır. kuralı, en az 1 m yüksekliğinde bir tahta çubuk kullanın, çünkü kuralın tabanının uzunluğu 30 cm olacaktır..

Desen üretimi için kural olarak kontrplak kullanın. Boyalı veya vernikli kontrplak idealdir.

DIY tuğla tandır - Duvarcılık için kural

Tandır duvarları

Örneğimizde tuğlalar dikey olarak istiflenmiştir, bu nedenle oldukça fazla harca ihtiyacınız olacaktır. Duvarları mümkün olduğunca sıkı tutmak için tandırın iç kenarlarını mümkün olduğunca sıkı takın. Tüm dikişleri harçla iyice çözmeyi unutmayın, güçten tasarruf etmenize gerek yoktur..

Tüm yapıyı güçlendirmek için çelik tel veya güçlendirilmiş ağ kullanın. Tel kullanıyorsanız, her sırayı güçlendirin. Güçlendirilmiş bir ağ durumunda, bir daire içinde sadece bir dönüşle yapabilirsiniz..

Temel yapıyı tamamladığınızda sıvaya geçebilirsiniz. Bu, aynı fırın karışımı kullanılarak yapılmalıdır. Kalınlığı 10 mm’den az olmayan yapmaya çalışın.

Alçı tamamen kuruyana kadar bekleyin, güvenli kurutma için yapıyı bir film ile sarabilirsiniz..

Kurutulmuş yapı boyanabilir. Yanmaz akrilik boya veya badana uygulayabilirsiniz. Tandırı süslemek için dekoratif sıva da kullanabilir ve ancak o zaman boyayabilirsiniz..

DIY tuğla tandır - Duvarlar

DIY kil tandır

Ardından, kil kullanarak bir tandır inşa etmek için adım adım talimatları açıklayacağız. Bu, bir fırın yapmak için daha karmaşık ve zaman alıcı bir yöntemdir. Yapımına geçmeden önce konuyu incelemeye çalışın ve bir kil kopyaya ihtiyacınız olup olmadığını düşünün. Tuğla versiyonundan ana ve belki de tek farkın, kil duvarlarda kek pişirme yeteneği olduğunu belirtmekte fayda var..

Bir kil tandırın klasik boyutları şunlardır: 1 ila 1,5 m yükseklik, çap – yaklaşık 1 m, üst – 50 cm Kil bir kase oluşturmak için kaolin kili ve deve veya koyun yünü karışımı kullanın. Tüm malzemeler hazır olduğunda işe gidin..

Kil karışımı

Yünü 1–1,5 cm kesin ve kil ile karıştırın. Kalın gri ekşi krema kıvamına kadar yoğurmanız gerekir. Kili güçlü ve dayanıklı tutmak için yaklaşık bir hafta karanlık bir yerde bırakın. Tüm bekletme süresi boyunca kilin yüzeyindeki fazla nemi giderin, ancak aynı zamanda nemli kalmalıdır. Aksi takdirde, tandır çalıştırılırken çatlar.

DIY kil tandır - Kil karışımı

boşluklar

Bir tandır oluşturmak için, yaklaşık 5-10 cm kalınlığında kil karışımı tabakaları hazırlamak gerekir, ayrıca, geleneksel üretimde, onlardan bir fırın kabı kalıplanır, ancak bu yöntem beceri ve önemli beceriler gerektirir. Risk almaya ve her şeyi geleneksel olarak yapmaya hazır değilseniz, bir varil size yardımcı olabilir..

Kullanırken, kasnakları gevşetmeniz ve su dökmeniz gerekir. Şişmesi için bir hafta bekletin. Bu ona tandır yapmak için gerekli şekli verecektir. Suyu boşaltın, namluyu tamamen kurutun ve duvarlara içeriden tereyağı sürün. Biraz emdikten sonra kalıbı kullanmaya geçebilirsiniz. Kalıbı ve kil karışımını aynı anda hazırlamanızı tavsiye ederiz..

DIY kil tandır - Boşluklar

Kilden tandır yapmak

Bu aşamada, bir kalıpta bir tandır oluşturmaya başlamak veya bir kil karışımından çapı 5-7 cm’yi geçmeyen ve uzunluğu 1 m’ye kadar olan sosisleri yuvarlamak ve zaten bir form oluşturmak mümkündür. onlardan fırın. Bu büyük bir rol oynamıyor, asıl şey sizin için nasıl daha uygun olduğunu anlamak..

Kili namlunun kenarlarına sıkıca yerleştirin, ardından kaplayın ve dikiş yerlerini elinizle veya mala ile birleştirin. Sobanın tüm duvarlarını toplayın, ancak altını kapatmayın. Üst kısmın daralması, namlunun tüm çapının ½’sine ulaşmalıdır..

Fırının şeklini tam olarak oluşturduktan sonra kili iç kısımlara yayın. Mümkün olduğunca pürüzsüz olmalıdır. Şimdi fırını kurumaya bırakın.

Kil kuruduktan sonra, namlunun duvarlarının gerisinde sakince kalacaktır. Çemberleri çıkarın, namluyu sökün ve tandırı çıkarın.

Kendi elinizle kilden tandır yapmak Kendi elinizle kilden tandır yapmak

Kurulum

Fırını hazırlanmış kil, beton veya ateşe dayanıklı tuğla üzerine yerleştirin. Hava sirkülasyonu için “üfleyici” olarak adlandırılan bir deliğe sahip olmalıdır. Fırını ve tabanı aynı kil ile bağlayın ve kurumaya bırakın..

Zaten bu formda, kişisel tandırınız kullanıma hazırdır, ancak sıcaklığı olabildiğince uzun tutmasını istiyorsanız, bir tuğla ile örtmeli ve ortaya çıkan boşluğu kum veya kil ile doldurmalısınız. Bu tasarım sıcaklığı 5-7 saat koruyabilecektir..

DIY kil tandır - Kurulum DIY kil tandır - Kurulum DIY kil tandır - Kurulum DIY kil tandır - Kurulum

Tandır – fotoğraf

Tandır, görünümüne yansıyan uzun bir geçmişi olan bir sobadır. Kendiniz yaratmak için eşsiz bir fırsatınız var ve bu nedenle muhtemelen tasarım çeşitliliği ile tanışmak ve tandırın geleneksel veya modern varyasyonlarından ilham almak istiyorsunuz. Bunu yapmanıza yardımcı olacak güzel fotoğraflar hazırladık. Mutlu seyirler!

Tandır kendin yap - fotoğraf Tandır kendin yap - fotoğraf Tandır kendin yap - fotoğraf Tandır kendin yap - fotoğraf Tandır kendin yap - fotoğraf Tandır kendin yap - fotoğraf Tandır kendin yap - fotoğraf Tandır kendin yap - fotoğraf Tandır kendin yap - fotoğraf Tandır kendin yap - fotoğraf Tandır kendin yap - fotoğraf Tandır kendin yap - fotoğraf Tandır kendin yap - fotoğraf Tandır kendin yap - fotoğraf Tandır kendin yap - fotoğraf Tandır kendin yap - fotoğraf Tandır kendin yap - fotoğraf Tandır kendin yap - fotoğraf Tandır kendin yap - fotoğraf Tandır kendin yap - fotoğraf Tandır kendin yap - fotoğraf Tandır kendin yap - fotoğraf Tandır kendin yap - fotoğraf Tandır kendin yap - fotoğraf

Video: Kendi elinizle tandır nasıl yapılır