Kendin Yap şişe dekoru: 70 fotoğraf fikri

Eşsiz ve yaratıcı bir oda tasarımı istiyorsanız el yapımı tekniklere yönelin. Alışılmadık sanat objeleri yaratmak için elinizdeki ucuz malzemelere, hayal gücüne ve biraz boş zamana ihtiyacınız olacak. Bugün size nasıl tamamen sıradan bir ev eşyasının, bir şişenin nasıl orijinal bir hediye olabileceğini, şenlikli bir masaya ek veya pratik bir dekor unsuru olabileceğini anlatacağız..

1. Tuzla süsleyin

Tuzla süsleme işlemi o kadar basittir ki bir çocuk bile halledebilir. Bu nedenle, evin genç sakinlerini tanıtın ve yaratıcılığa inin. Keyifli bir eğlence ve mükemmel sonuçlar sizin için garantilidir.

Başlamak için güzel şekilli bir şişe alın ve etiketlerinden soyun. Ardından tuzu işlemeye başlayın. Boya veya tebeşir ile boyanabilir. Toplam kütleyi birkaç parçaya bölün ve ardından her birini akrilik veya guaj ile farklı bir renkte boyayın, karıştırın. Elde edilen kütleyi kurutun – geleneksel şekilde yapın veya bir saat fırında ısıtın.

Tebeşir kullanmak istiyorsanız, baharat bölümlerinin kalın kağıda yayılması ve renkli tebeşirle ovalanması gerekir. Bu yöntem, az miktarda malzeme için en iyisidir. Bu arada tuz kaba, deniz veya Himalaya olmalı.

Tuzu hazırladıktan sonra, akış kontrol sayfalarını kullanarak renkli katmanlar halinde kaba dikkatlice yerleştirin. Kristallerin birbirine karışmaması için kabı karıştırmamaya çalışın. Düzgün çizgiler elde etmek için şişeyi dikkatlice yanlara yatırmak yeterlidir..

DIY şişe dekoru - Tuz dekoru DIY şişe dekoru - Tuz dekoru DIY şişe dekoru - Tuz dekoru

2. Tahıllarla süsleyin

Görünüm ve uygulama yönteminde bu tür şişe dekorasyonu, tuz dekorasyonuna benzer, bunun yerine sadece darı, karabuğday, buğday, pirinç, bezelye, fasulye, mercimek ve büyük baharatlar dökülür. Her şey son derece basit: Her çeşidi, tuz kristallerinde olduğu gibi avuç dolusu kaplarsınız. Hazır süslemeler ayrıca dekoratif koruma ile görsel olarak rezonansa girer, ancak bu durumda uygun olmayan sıcaklıklarda ani patlamalardan korkamazsınız..

Şişeleri irmik ile süslemek özel ilgiyi hak ediyor. Enfes desenler oluşturmak için yüzeyi bitirmek için kullanılır. Şablonlar sayesinde mükemmel görüntü elde edilebilir ve ilk kez görevle karşı karşıya kalırsanız, çift taraflı yapıştırıcılara yönelin..

DIY şişe dekoru - tahıl dekoru DIY şişe dekoru - tahıl dekoru DIY şişe dekoru - tahıl dekoru DIY şişe dekoru - tahıl dekoru

3. Boyama

Dekorasyonun başka bir basit yolu, ancak diğerlerinden daha az çekici değil. İç veya dış dekorasyon için şeffaf vitray veya akrilik boya tercih edebilirsiniz..

Şişenin içini boyamak herhangi bir özel beceri veya alet gerektirmez. Bir kap hazırlayın, kaynatın ve ardından kurutun. Bu işlemlerden sonra içine bir veya daha fazla renkte boya dökün. Eşit dağılım için tavayı tüm alanlar renklenene kadar çevirin..

Dışarıdaki resim yardımıyla, herhangi bir tasarlanan kompozisyonu tasvir edebilirsiniz: tebrikler, desenler veya hatta bir manzara içeren bir yazı olsun. Önce yüzeyi temizleyin ve yağdan arındırın. Arka plan rengini bir bez veya süngerle uygulayın. Taban tamamen kuruduğunda, süslemenin kendisini uygulamaya devam edin, kurutun. Görüntüyü vernikle sabitleyin veya ince zımpara kağıdı ile hafifçe zımparalayın. Daha parlak bir görünüm için, her birini kurumaya bırakarak birkaç kat vernik uygulayın..

DIY şişe dekoru - boyama DIY şişe dekoru - boyama DIY şişe dekoru - boyama DIY şişe dekoru - boyama DIY şişe dekoru - boyama DIY şişe dekoru - boyama DIY şişe dekoru - boyama

4. Oymacılık

Bu tekniği kullanarak en sıradan şişeyi kolayca harika bir hediyeye veya orijinal bir dekoratif unsura dönüştürebilirsiniz. Ayrıca, bu yaratıcı süreç oldukça basittir.!

İlk önce kabı yıkayın ve yağdan arındırın. Daha sonra üzerine bir bez, naylon çorap veya çuval bezi ile eşit veya rastgele yapıştırın. Hangi malzemeyi seçerseniz seçin, yapıştırıcı ile doyurulmalıdır..

Şişeyi kurutun, beyaz akrilik ile boyayın ve tekrar kurutun. Bu sırada, peçete süsünü tırnak makasıyla kesin ve üst katmanını çok dikkatli bir şekilde soyun. Elde edilen görüntüyü tabağın yüzeyine uygulayın ve peçeteyi akrilik vernikle kaplayın. Hızlı ve düzgün çalışmaya çalışın, aksi takdirde fazladan kıvrımlar ve kabarcıklar alma riskiniz vardır. Madde kuruduktan sonra, seçilen gölgenin akrilikini, sınırlarını yakalayarak çizimin etrafındaki alana uygulayın. Tekrar kurutun. Son kat akrilik ile boyayın ve istenirse küçük elemanlarla süslemeye devam edin – dantel, boncuklar, parıltılar oldukça uygun olabilir.

DIY şişe dekoru - Oymacılık DIY şişe dekoru - Oymacılık DIY şişe dekoru - Oymacılık DIY şişe dekoru - Oymacılık DIY şişe dekoru - Oymacılık

5. Sicim ile dekor

Sicime sarılmış şişeler çok modern görünüyor. Deniz, rustik, İskandinav tarzında herhangi bir iç mekanı mükemmel bir şekilde tamamlayacaklar veya şenlikli ortamı tamamlayacaklar..

Diğer durumlarda olduğu gibi, işin ilk aşaması etiketin çıkarılmasından ve iyice durulanmasından ve kurutulmasından oluşur. İpin içini tutkalla nemlendirin ve giysiyi ipliklerle sıkıca sarın. Yapıştırıcı kuruduktan sonra, deniz stili için çapalar ve cankurtaran simidi veya eski püskü bir şık stil için dantel gibi gerektiği gibi süslemeye devam edin. Sadece sicim ile süslerken, hemen hemen her odaya mükemmel şekilde uyan oldukça özgün ve ilginç bir nesnenin elde edildiğini belirtmekte fayda var..

DIY şişe dekoru - Sicim dekoru DIY şişe dekoru - Sicim dekoru DIY şişe dekoru - Sicim dekoru DIY şişe dekoru - Sicim dekoru DIY şişe dekoru - Sicim dekoru

6. Sebze ve meyvelerle süsleyin

Dekoratif konserve, boyama ve dekupaj için harika bir alternatiftir. Dönüştürülen ürün, doğal ve doğal görünecek, organik olarak mutfak tasarımına uyacaktır. Bu en kolay yöntem değil, ancak sonuç sizi kesinlikle memnun edecek ve çabadan pişman olmayacaksınız..

Şeffaf, düzensiz şekilli bir şişe seçin, etiketi soyun ve yapıştırıcıyı atın, iyice yıkayın ve sterilize edin. Sterilizasyonla eş zamanlı olarak yiyecekleri (meyveler, sebzeler, baharatlar) hazırlayın ve gerekirse soyun. Bir sipariş verin ve ardından gelen malzemeleri yerleştirin. Farklı renk ve boyutlardaki yiyecekleri değiştirmek en iyisidir..

Gerçek konserve için konsantre sirke, tuzlu su çözeltisi, formalin veya etil alkol kullanın. Lütfen bu maddelerin bazılarının uçucu ve tehlikeli olduğuna dikkat edin, bu nedenle bunları kullanırken son derece dikkatli olmalısınız. Bir huni, eldiven kullanın ve gerekirse lastik bir önlük ve solunum cihazı kullanın. Son olarak, boynu erimiş balmumu ile doldurun ve içindekileri bir kapakla kapatın..

DIY şişe dekoru - Sebze ve meyve dekoru DIY şişe dekoru - Sebze ve meyve dekoru DIY şişe dekoru - Sebze ve meyve dekoru DIY şişe dekoru - Sebze ve meyve dekoru DIY şişe dekoru - Sebze ve meyve dekoru

7. Çiçek dekoru

Çiçeklerin narin güzelliğini takdir ediyorsanız ve onların varlığı olmadan iç mekanın sıkıcı ve “cansız” göründüğünü düşünüyorsanız, sıradan bir şişe bitkilerin taze görünümünü uzun süre korumaya yardımcı olacaktır. Çiçek salkımları bir kapta korunur, iç mekan bitkilerini yetiştirmek için veya sadece bir vazo olarak kullanılır..

Konserve yapmak çok kolay. Çiçekleri önceden sterilize edilmiş bir kaba dökün ve gliserinle doldurun. 2-3 hafta boyunca serin ve karanlık bir yere koyun. Tamamlanan çiçek aranjmanı güzel ve ağırlıksız görünüyor.

Şişenin iç mekan bitkileri için rahat bir ev olması için aşağıdaki manipülasyonları yapın. Küçük bir ip alın ve alkole batırın, cam şişenin etrafına sarın, ikiye bölün ve yakın – bu şekilde iki parça elde edersiniz. Bitkiyi üsttekine dikin ve alttakine su dökün veya boş bırakın. Boynu ortaya çıkan bardağa yerleştirin – orijinal kap hazır.

Ayrıca konteynere sıradan çiçekler de koyabilirsiniz. Yüzeyi boyayla veya dekupaj tekniğiyle bitirin ya da dekoratif kum dökün ve içine çiçekli bir dal koyun..

DIY şişe dekoru - Çiçek dekoru DIY şişe dekoru - Çiçek dekoru DIY şişe dekoru - Çiçek dekoru DIY şişe dekoru - Çiçek dekoru DIY şişe dekoru - Çiçek dekoru DIY şişe dekoru - Çiçek dekoru

8. Yumurta kabuğu dekoru

Yumurta kabukları ilginç bir kabartmalı doku verebilir. Bu yöntemle birçok dönüşüm varyasyonu vardır, ancak genel olarak, herhangi bir değişiklik için böyle bir dekor nesnesi oluşturma ilkesi aynıdır..

Kabuğu hazırlayarak başlayın – iyice yıkayın, soyun ve kurutun. Şişenin camına yapıştırıcı sürün ve deseni yerleştirin. 20 dakika kurutun. Seçtiğiniz rengi bir süngerle uygulayın veya bazı bölgelere ulaşmak zorsa bir fırça kullanın. Ardından, boyayı ana boyadan daha koyu bir ton alın ve tüm düzlem üzerinde uygulayın. Sonucu vernikle düzeltin.

Soyut görüntüler ve kıvırcık çizgiler boya kullanılarak oluşturulur, bu nedenle tam olarak ne elde etmek istediğinizi önceden düşünün ve asıl boyamaya geçmeden önce çizimi çizin..

DIY şişe dekoru - Yumurta kabuğu dekoru DIY şişe dekoru - Yumurta kabuğu dekoru DIY şişe dekoru - Yumurta kabuğu dekoru DIY şişe dekoru - Yumurta kabuğu dekoru

9. Dekor payetler ve altın

Parıldayan gereçler, bir Yılbaşı veya düğün masasına zarif ve lüks notlar katacak. Bu tür mücevherleri kendi ellerinizle oluşturmak özellikle keyifli..

İlk önce, bulaşık deterjanı kullanarak veya bir saç kurutma makinesi ile ısıtarak etiketleri şişeden çıkarmanız gerekir. Tencere hazırlandıktan sonra üzerine kağıt, selofan veya bez serilir ve üzerine kaplar yerleştirilir. Ellerinizi temiz tutmak için eldiven giyin. Altın sprey boya ile kaplamaya geçiyoruz. Damlamaları önlemek için spreyi çok yaklaştırmadan yaklaşık 10-15 santimetre mesafeden uygulanmalıdır. 2 kat uygulamanız ve ardından ürünü kurumaya bırakmanız gerekir..

Dekoratif parıltılı bir kaseyi doldurun. Hazırlanan cam yüzeyi tutkalla yayın ve bolca parıltı serpin. Uçağın sadece bir kısmını sim ile kaplamak veya desen uygulamak istiyorsanız kağıt veya kağıt peçete kullanmalısınız. Şişenin deseni uygulamak istemediğiniz kısmını kağıtla kaplayın ve gerekli adımları tekrarlayın. Ardından kağıdı çıkarın ve ürünün kurumasını bekleyin. Bu basit adımlarla, iç mekanınız için eksiksiz bir benzersiz aksesuar koleksiyonu oluşturabilirsiniz..

DIY şişe dekoru - Parıltı ve altın dekor DIY şişe dekoru - Parıltı ve altın dekor DIY şişe dekoru - Parıltı ve altın dekor DIY şişe dekoru - Parıltı ve altın dekor DIY şişe dekoru - Parıltı ve altın dekor

10. Kabuklu dekor

Taze ve hafif deniz stili, bu temayla doğrudan ilgili ayrıntıları önerir. Bunların arasında dekoratif kabuklar vardır. Yardımlarıyla süslenmiş şişeler, iç mekanınıza ucuz ama güzel bir katkı olacak..

Kabı temizleyin ve etiketleri atın. Bundan sonra, tutkalla örtün ve sicim ile sarın. Bir süre kurumaya bırakın. Daha sonra ipe yapıştırıcı sürün ve kabukları ve taşları ona yapıştırın. Parçacıklar sabitlenene kadar bastırılmalıdır. Kabuklar arasındaki boşlukları gizlemek için üzerlerine kum parçacıkları veya kabuk parçaları serpin. Kuruduktan sonra işi vernikle sabitleyin, ürüne parlaklık ve parlaklık verecektir..

Bu hızlı ve kolay bir tekniktir, ancak dekorasyon daha karmaşık olabilir. Yardımcı bir malzeme olarak, modelleme kütlesini kullanabilir, boyayabilir veya orijinal formunda bırakabilirsiniz. Tüm süreç önceki yönteme çok benzer. Kabı hazırladıktan sonra, şekillendirici bir kütle ile kesilmeli ve kabukları hızla üzerine dağıtmalıdır. Kabukları ve diğer parçaları dikkatlice çıkarın, tutkalla yağlayın, sabitleyin ve kurumaya bırakın. Boşluklar boya veya kumla giderilebilir. Aksesuar hazır olduğunda, ince bir vernik tabakası ile kaplayın..

DIY şişe dekoru - kabuk dekoru DIY şişe dekoru - kabuk dekoru DIY şişe dekoru - kabuk dekoru DIY şişe dekoru - kabuk dekoru DIY şişe dekoru - kabuk dekoru DIY şişe dekoru - kabuk dekoru DIY şişe dekoru - kabuk dekoru

Video: Kendin Yap Şişe Dekor Fikirleri – Kendin Yap