Kendin yap duvar kağıdı yapıştırma: adım adım talimatlar

Duvar kağıdı, örneğin seramik fayans veya dekoratif sıva ile bitirme ile karşılaştırıldığında özellikle zor bir işlem değildir. Ancak, odanın mükemmel görünmesi için çok çaba sarf etmeniz de gerekir. Bazı insanlar bu tür işler için uzmanları işe almayı tercih ediyor, ancak duvar kağıdını kendi ellerinizle yapıştırmanın oldukça mümkün olduğunu göstereceğiz. Ana şey sabırlı olmak ve iş sırasını en küçük ayrıntıya kadar düşünmektir. Görevi kolaylaştırmak için, size neyi, nasıl ve hangi sırayla yapacağınızı anlatan adım adım talimatlar hazırladık. Ayrıca çeşitli duvar kağıdı türlerinin yapıştırılmasında bulunan özel nüansları da dikkate alacağız..

Duvar kağıdı nasıl yapıştırılır: adım adım talimatlar

Sunulan adım adım talimatlar, duvar kağıdı tuvallerinin yapıştırılmasının temel kuralları ve aşamaları hakkında size bilgi verecektir. Bunu takip ederek, odanıza bir yıldan fazla sürecek güzel, temiz bir görünüm kazandıracaksınız. o zaman başlayalım!

Adım 1. Odanın hazırlanması

Duvar kağıdının ana aşamalarından biri, nihai sonuç buna bağlı olacağından, duvarların yüksek kalitede hazırlanmasıdır. Her şeyden önce, en büyük zorluğun eski duvar kağıdını sökmek olduğu eski kaplamadan kurtulmanız gerekir. Kendi başlarına oldukça sorunlu çıkıyorlar, işi kolaylaştırmak için ıslak bir bez veya sprey şişesi kullanarak önceden ıslatmak daha iyidir. Tuvallerin tamamen ıslanması için 10-15 dakika bekledikten sonra bunları çıkarmaya başlayabilirsiniz. Eski duvar kağıdının koruyucu bir filmi varsa (yıkanabilir), bir spatula ile çıkarmanız gerekecektir..

Duvarları hazırlarken süpürgeliklerden, duvarlardaki olası çivilerden, şalter astarlarından kurtulmak ve prizlerin enerjisinin kesilmesi gerekir. Tüm eski kaplamayı tamamen çıkardığınızda, soyma sıvasını bir spatula ile çıkarmanız, delikleri ve çatlakları kapatmanız gerekir. Bundan sonra, inşaat ustaları tüm duvar yüzeylerine bir astar uygulamanızı tavsiye eder. Bu tür bir işlem, sıvanın daha fazla dökülmesini önleyecek, yüzeyi daha pürüzsüz ve pürüzsüz hale getirecektir. Toprak karışımı, 10 litre suya iki bardak PVA tutkalı karıştırılarak bağımsız olarak hazırlanabilir..

Oda astarlandıktan sonra, kapsamlı bir temizlik yapılması, tüm kalıntıların giderilmesi ve zeminin durulanması gerekir. Odanın “dinlenmesine” ve iyice kurumasına izin verilmelidir, böylece pencereler açıkken bir süre bırakılır..

Kendin yap duvar kağıdı yapıştırma, adım adım talimatlar - Odayı hazırlama Kendin yap duvar kağıdı yapıştırma, adım adım talimatlar - Odayı hazırlama

Adım 2. Alet ve malzemelerin hazırlanması

Odanın duvarları yeni görünüm için hazırlanırken, gerekli malzemeleri hazırlamak ve duvar kağıdını kesmek için bolca zaman var. Çalışmak için rulolara, boya fırçasına, fırçaya, ağırlıklı ipliğe (çek hattı), inşaat seviyesine, kurşun kaleme, makasa, kırtasiye bıçağına, cetvele ve yapıştırıcıyı seyreltmek için bir kaba ihtiyacınız olacak. Liste, neyin daha uygun olduğuna bağlı olarak değişebilir..

Günümüzün duvar kağıdı pazarı, aralarında Sovyet döneminden beri pek çok kişiye tanıdık gelen sıradan kağıtlar ve dokunmamış, kumaş, fiberglas ve oldukça popüler fotoğraf duvar kağıtlarını bulabileceğiniz çok büyük bir ürün yelpazesi sunuyor. Bu arada, farklı genişliklere sahip olabilecek kaç rulo gerektiğini doğru bir şekilde hesaplamak önemlidir. Bunu yapmak için basit bir formül kullanabilirsiniz: odanın tüm duvarlarının toplam çevresi rulonun genişliğine bölünmelidir ve elde edilen sonuç 4’e (duvar kağıdı düz ise) veya 3’e bölünmelidir ( duvar kağıdı desenin ayarlanmasını gerektiriyorsa).

Duvar kağıdını kesmek için, varsa uzun bir masa kullanmak veya yerde çalışmak daha iyidir. Düz tuvaller, tüm odaya sığacak şekilde hemen kesilebilir (daha sonra çizimlerle tuval yapıştırma özellikleri hakkında konuşacağız). İlk olarak, kaç tuvale ihtiyaç olduğunu hesaplıyoruz: duvarın uzunluğunu duvar kağıdının genişliğine bölüyoruz. Tuvalin uzunluğu, duvarın yüksekliğine ve süsleme için 5 cm’ye eşit olmalıdır..

Ardından, paketin üzerindeki talimatlara göre yapıştırıcıyı hazırlıyoruz. Bunu yapmak için, gerekli miktarda suyu büyük bir kaba dökün ve uzun bir çubukla karıştırarak kuru yapışkan karışımı dökün. Suya dökülen tutkal olduğuna ve bunun tersi olmadığına dikkat edin ve ayrıca bu durumda soğuk su kullanmanız gerektiğini unutmayın, çünkü sıcak su bileşimin topaklanmasına neden olacaktır. Belirli duvar kağıdı türlerini yapıştırma yöntemiyle ilgili olarak her ruloda bulunan üreticinin önerilerine göz atın..

Kendin yap duvar kağıdı, adım adım talimatlar - Aletleri ve malzemeleri hazırlama Kendin yap duvar kağıdı, adım adım talimatlar - Aletleri ve malzemeleri hazırlama

Adım 3. Duvar kağıdını yapıştırma

Duvar kağıdını yapıştırmadan önce, küçük bir taslak bile tuvallerin düşmesine neden olabileceğinden, pencereleri ve kapıları kapatmak gerekir. İlk şeridi yapıştırmak için, bir çekül çizgisi ve bir seviye kullanarak dikey işaretler yapmak gerekir, böylece daha fazla tuval mükemmel bir şekilde döşenir. Duvar kağıdı, pencerenin kenarından yapıştırmaya başlamalı ve odanın çevresi boyunca yavaş yavaş hareket etmelidir..

Hazırlanan yapıştırıcı ile duvarın bir bölümünü, tavan ve komşu duvarlarla olan derzlerde çok daha iyi başa çıkacak bir rulo veya boya fırçası ile yağlarız. Daha sonra, tuvale bir rulo ile yüzeye eşit olarak dağıtarak yapıştırıcı uygularız. Şeridi duvarın üst kısmına uygularız ve kenarı dikey işaretlerle hizalayarak, tuvali yapıştırır, hava kabarcıklarını “dışarı atmak” için bir rulo veya fırça ile düzeltiriz. Tavan her zaman mükemmel düz olmadığından, şeridin üstten ve alttan bir tutamakla biraz yapıştırılması gerekir. Yapıştırmadan sonra ekstra santimetre makas veya büro bıçağı ile kesilebilir. Böylece, sonraki her bir duvar kağıdını yapıştırırız ve ek yerlerini ayrıca bir lastik rulo ile geçiririz..

En büyük zorluk genellikle köşe alanlarıdır. Köşeyi düzgün bir şekilde düzenlemek için, bitişik duvarda birkaç santimetre üst üste gelecek şekilde bir şeridi yapıştırmanız gerekir, ardından bir sonraki şerit yapıştırılır ve fazladan santimetre kesilir..

Duvar kağıdını kendi elinizle yapıştırma, adım adım talimatlar - Duvar kağıdı yapıştırma Duvar kağıdını kendi elinizle yapıştırma, adım adım talimatlar - Duvar kağıdı yapıştırma Duvar kağıdını kendi elinizle yapıştırma, adım adım talimatlar - Duvar kağıdı yapıştırma Duvar kağıdını kendi elinizle yapıştırma, adım adım talimatlar - Duvar kağıdı yapıştırma Duvar kağıdını kendi elinizle yapıştırma, adım adım talimatlar - Duvar kağıdı yapıştırma Duvar kağıdını kendi elinizle yapıştırma, adım adım talimatlar - Duvar kağıdı yapıştırma Duvar kağıdını kendi elinizle yapıştırma, adım adım talimatlar - Duvar kağıdı yapıştırma

Farklı türlerde duvar kağıdı yapıştırma özellikleri

Bugün duvar kağıtları çeşitli malzemelerden yapılıyor, dokular ve renkler için birçok seçenek var. Bir veya başka bir tuval türünü yapıştırma işlemi, daha sonra ele alacağımız kendi özelliklerine sahip olabilir. En popüler ev duvar kağıtları şunlardır:

1. Desenli duvar kağıdı. Bu tür tuvaller, iç mekanı önemli ölçüde canlandırabilen, tasarım stilini vurgulayabilen çeşitli desenlere sahiptir, ancak yapıştırma için özel bir yaklaşım gerektirecektir – sonuçta, tuvalleri desenle eşleşecek şekilde kesmek ve duvara yerleştirmek gerekir. kesinlikle. Çoğu durumda, iki yöntemden biri kullanılır. İlk durumda, ilk şerit duvara yapıştırılır, daha sonra bir rulo uygulanır, desen ayarlanır ve ancak o zaman bir sonraki şerit kesilir. Bu yöntem genellikle iyidir, ancak çok fazla israf olacaktır. Daha basit ve daha ekonomik bir yol, iki ruloyu aynı anda açmak, ardından bunlardan birini kaydırarak deseni seçmek ve tuvalleri kesmektir..

2. Kağıt duvar kağıdı. En “eski” duvar kağıdı türü, aynı zamanda en ucuzu, bu yüzden hala büyük talep görüyor. Tuvaller oldukça ince olduğu için yapıştırıcı uygulandıktan sonra ıslanmaması için hemen duvara uygulanmalıdır..

3. Vinil duvar kağıdı. Bu tip, duvar kağıdının duvarların kusurlarını mükemmel bir şekilde maskelemesi sayesinde neme ve kabartma yüzeyine karşı direnç ile ayırt edilir. Yapıştırırken, duvarı tutkalla yapıştırmanız ve 15 dakika kurumaya bırakmanız gerekir. Bir duvar kağıdı şeridinin de bulaşması ve 10 dakika bekletilmesi gerekir, ardından yapıştırabilirsiniz..

4. Dokunmamış duvar kağıdı. Mineral lifler içeren neme dayanıklı duvar kağıdının modern bir versiyonu. Tuvalin dikişli tarafı bir bağlayıcı ile kaplanmıştır, bu nedenle yapıştırıcı sadece duvara uygulanır. Ayrıca, vinil kanvaslarda olduğu gibi, tutkal tabakasını biraz kurumaya bırakmanız ve ancak bundan sonra kanvas uygulamanız gerekir..

5. Cam elyafı. Tuvaller, yüksek mukavemet, güçlendirme yetenekleri ve çevre dostu olması ile ayırt edilir. Satışta, farklı renklerde ve boyama amaçlı tuvaller var. Başlıca avantajları, herhangi bir deterjanla yıkanabilmeleri, dezenfekte edilebilmeleridir, bu nedenle bu duvar kağıtları, çocuklar ve sağlık kurumları da dahil olmak üzere her türlü mekan için uygundur. Yapıştırıcıya dikkat etmek önemlidir – tuvaller ağır olduğu için evrensel kompozisyonlar burada çalışmayacaktır. “Fiberglas duvar kağıdı için” yazan bir yapıştırıcı seçin. Cam elyaf duvar kağıdının iki yüzü vardır – ön ve arka. Tipik olarak, ön kısım rulonun içindedir. Yapıştırıcı sadece duvar yüzeyine uygulanır..

6. Fotoğraf duvar kağıdı. Eşsiz bir iç mekan yaratabilen, vurguları vurgulayan ve alanı görsel olarak genişletebilen çok popüler bir dekorasyon türü. Yapıştırmadan önce, duvarda işaretler yapılması ve çizimin parçalarını zemine yerleştirmek ve uygun bir resim yapmak tavsiye edilir. Kolaylık sağlamak için, tuvalleri öncelik sırasına göre ve buna göre duvardaki kareleri numaralandırabilirsiniz. Kompozisyonun ortasından yapıştırmaya başlamak daha iyidir, resmin eşit olması için yavaş yavaş yanlara doğru hareket eder..

7. Kumaş duvar kağıdı. Tekstil lifleri içeren çok özel kumaşlar (pamuk, keten vb.). Duvar kağıdı muhteşem görünüyor, ama aynı zamanda buna göre duruyor. Tutkalla yağlanan kumaş 5 dakika ıslanmaya bırakılır, sonra duvara bastırılır ve yumuşak bir fırça veya rulo ile sarılmış bir bezle yukarıdan aşağıya doğru düzeltilir. Webin aktarımı sırasında kıvrım olmaması önemlidir. Yapıştırıcı, tekstil duvar kağıtları için özel olarak tasarlanmış olmalıdır..

8. Sıvı duvar kağıdı, diğer en modern kaplama malzemesi türüdür, ancak bu sadece onların geleneksel adıdır. Aslında, dekore edilme biçimleri, bir spatula ile dekoratif sıva uygulamasına daha benzer..

Kendin yap duvar kağıdı, adım adım talimatlar - Farklı duvar kağıdı türlerini yapıştırmanın özellikleri Kendin yap duvar kağıdı, adım adım talimatlar - Farklı duvar kağıdı türlerini yapıştırmanın özellikleri Kendin yap duvar kağıdı, adım adım talimatlar - Farklı duvar kağıdı türlerini yapıştırmanın özellikleri