Kapalı gül (80 fotoğraf): çeşitleri, ekimi ve bakımı

Güller sadece bahçelerin ve seraların ayrıcalığı değildir. Ayrıca evde mükemmel bir şekilde yetiştirilirler. Yetiştiriciler, dairelerde kendilerini rahat hisseden ve iç mekana mükemmel şekilde uyan özel çeşitler bile yetiştirdiler. Ayrıca, evdeki iç mekan gülleri tüm yıl boyunca çiçek açabilir ve güzellik ve aromada lüks bahçe güllerinden daha düşük değildir..

Genel özellikleri

İç mekan gülleri, birçok çeşidi içeren geniş bir kategoridir. Bazıları yalnızca renk bakımından farklılık gösterir ve bazılarının neredeyse hiçbir ortak noktası yoktur. Bu, herhangi bir iç mekan için mükemmel seçeneği seçmenizi sağlar..

İç mekan güllerinin ortalama yüksekliği yarım metreye kadardır, ancak büyük türler de vardır. İlginç bir seçenek, tüm alanı kaplayan, destekleri ören ve asılı saksılarda ilginç görünen sürünen güllerdir..

Klasik bir iç mekan gülü, beyaz ve kremden pembeye, kırmızıya veya koyu sarıya kadar uzanan, oyulmuş veya mızrak şeklinde yaprakları ve rengarenk çiçekleri olan küçük bir çalıdır..

Minyatür güllerin kökenleri bugüne kadar tartışılmıştır. Bazıları onlara Çin’in anavatanı diyor, diğerleri – Güneydoğu Asya.

Kapalı gül - Genel özellikler Kapalı gül - Genel özellikler

Oda gül çeşitleri

Tüm gül çeşitleri ev için uygun değildir. Dairenin şartlarına uymaları için yıllarca bilerek çıkarıldılar. Seçim yaparken, sadece boyut ve görünüme değil, aynı zamanda gözaltı koşullarına da dikkat ettiğinizden emin olun. Bazı çeşitlerin kendine has özellikleri vardır. Tüm tavsiyelere uymak, en kaprisli iç mekan güllerinin bile çiçeklenmesini uzatmaya yardımcı olacaktır..

Gül çayı

Çay gülü bir Hint klasiğidir. Bir dizi Bengalce çeşidi temelinde yetiştirildi. Cüce ırkların aksine, çay gülleri oldukça büyük olabilir, hatta iki metre yüksekliğinde, 20-30 cm’ye kadar minyatür türler de olmasına rağmen, çoğu çay gülü çeşidi ev için idealdir, çünkü bunun için yaratılmıştır. Yoğun yeşil yaprakları ile güzel, narin ve kokulu..

Gül çayı

Çin gülü

Çin gülünün özelliği, yoğun bir şekilde tüm çalıyı neredeyse tamamen kaplayan küçük çiçekleridir. Dekoratif özellikleri için tam olarak değerlidir..

Çin gülü

Bengal gülü

Sert aromalara tahammülü olmayanlar için küçük ve basık sivri yapraklı, alçak gür bir gül uygundur. Neredeyse kokmuyor, ancak gölgeler herhangi biri olabilir. Bir zamanlar, Avrupa’da tek ve eşsiz çiçekli çeşit olarak kök salan ilk Bengal gülleriydi. Şimdi, elbette, çok daha fazla seçenek olmasına rağmen. Özel bakım ve hatta budama gerektirmezler. Kuru ve ağrılı dalları budamak yeterlidir..

Bengal gülü

burbon gülü

Bu, büyük çiçekleri olan güzel ve dekoratif bir çeşittir, ancak bırakıldığında kış için dinlenmeyi gerektirir. Yoğun çiçeklenme yazdan Aralık ayına kadar sürer, ardından bitki yapraklarını döker ve Nisan ayına kadar yeniden canlanır..

burbon gülü

Gül sinek kuşu

Bunlar, bir işletme tarafından yetiştirilen iki gül alt türüdür. İlk çeşitlilik ellili yılların sonuna doğru ve ikinci – yirmi yıl sonra ortaya çıktı. Burçlar kompakt, yoğun ve geniş değil. Yapraklar koyu renkli, yoğun ve parlaktır. Orta büyüklükteki çift çiçekler, narin aromalarıyla bilinir. Birkaç parçanın çiçeklenmesinde toplanırlar. Klasik tonlar – sarı kayısı.

Gül sinek kuşu

Polyanthus gülü

Polyanthus gülleri, dallanan bahçe güllerinden geçerek oluşturulan iç mekan çeşitleridir. Yıllarca süren bir seçimin sonucudurlar. Çalılar küçük, dallı ve yoğundur, ortalama elli santimetredir. Bazı çeşitlerde çiçekler salkımlarda toplanır. Yarı çift ve çift alt türleri vardır. Polyanthus gülleri sadece pencere kenarlarında değil, balkonlarda veya teraslarda da harika hissediyor. Kenarları süslemek için de kullanılırlar..

Polyanthus gülü

Onarım gülü

Gösterişsizliği ile ünlü popüler bir iç mekan çeşididir. Orta büyüklükte çiçekler, ancak her türlü renk. Böyle bir gül tüm yıl boyunca çiçek açar.

Onarım gülü

Gül Danica karışımı

Onun için oldukça büyük çiçeklerle küçük bir kompakt otuz santimetre yükseldi. Ortalama çap 3-4 cm’dir ve renkler çok çeşitlidir. Bu çeşitlilik için bir yer seçerken, Danica’nın güneş ışığına ve yüksek neme ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır..

Gül Danica karışımı

Gül Bebek Maskeli Balosu

Neredeyse hiç dikeni olmayan ilginç bir çeşittir. Otuz santimetre sürgünler güçlü ve zayıf dallıdır. Parlak koyu yaprakların arka planına karşı bukalemun çiçekleri özellikle avantajlı görünüyor. Tüm çiçeklenme dönemi boyunca, renkleri limondan koyu kırmızıya kadar birkaç kez değişir. Diğer bir özellik ise narin bir meyve aromasıdır..

Gül Bebek Maskeli Balosu

Oda gül bakımı

İç mekan gül çeşitlerinin çoğu alçakgönüllü olmaktan daha fazlasıdır. Yeterli güneş ve suya sahipler, ancak sıcak yaz günlerinde doğrudan güneş ışığından korunmak için kısmi gölgeyi unutmayın. Kök sisteminin aşırı ısınmaması özellikle önemlidir, bu nedenle hafif saksılara ve saksılara dikkat edin..

Gül verimli topraklarda en iyi şekilde yetişir, ancak bu şart değildir. Karışıma humus, sod, kum, mineral gübreler ekleyin. İlk üst pansuman satın alındıktan iki aydır. Bahçe merkezlerinde çiçekler zaten ihtiyacınız olan her şeye doymuş durumda. Tomurcuk oluşumu sırasında potasyum ve fosfor miktarını artırın. Gübrelerle aşırıya kaçmamak önemlidir, aksi takdirde çalı aktif olarak yaprak döken kütleyi büyütmeye başlar, ancak çiçek açmaz..

Güllerin kesinlikle havaya ihtiyacı vardır. Odayı sürekli havalandırın ve mevsimde – balkona veya dışarıya çiçek alın. Pencereleri açmaktan çekinmeyin, ancak taslaklardan kaçının.

Bir diğer önemli nüans havadaki nemdir. Çok kuru ise, yapraklar kurur ve düşer. Kışın, radyatörlerin aktif çalışması ve ısıtıcıların kullanımı sırasında, saksıların yanına su içeren kaplar yerleştirin. Hazırda bekletme moduna giren çeşitler için nem minimuma indirilir. Kökü kuru tutmak için yeterli.

Yaz aylarında, gülü gerektiği gibi sulayın: dünyanın üst tabakası kuruduğunda. Aşırı nem nedeniyle kök çürümeye başlar. Damlama tepsisini düzenli olarak boşaltın. Sıcakta, durgun sudan ılık bir akşam duşu ayarlayın. Prosedür haftada birkaç kez tekrarlanabilir..

Budama ihtiyacı, belirli çeşitliliğe bağlıdır. Bazı iç mekan güllerinin buna hiç ihtiyacı yoktur, diğerlerinin zayıf ve yanlış büyüyen dalları kaldırması gerekir ve yine de diğerleri tamamen oluşturulmalıdır. Ancak her durumda, hastalıklardan veya parazitlerden zarar görmüş parçaları düzenli olarak çıkarmanız gerekir..

Gülün en aktif olarak büyüdüğü ve geliştiği dönemde, toprağa haftalık olarak karmaşık mineral gübre ekleyin. Soğuk mevsimde, besleme aralığı ayda 1-2 defaya indirilir. Çözümleri kullanmak daha uygundur. Eski çalılar için yumuşak bir yaprak yöntemi uygundur – püskürtme.

Kapalı gül - Bakım Kapalı gül - Bakım Kapalı gül - Bakım Kapalı gül - Bakım

Nakil ve üreme

İç mekan güllerini seçerken, diğer süs bitkileri gibi, kesimlerden yetiştirilenleri tercih edin. Tohum ekimi tüm tür özelliklerini tam olarak korumaz ve aşılanmış bir gülün koşullarda keskin bir değişiklik yaşaması pek olası değildir..

Gülün adapte olabilmesi için satın aldıktan en az birkaç hafta sonra nakledin. Kalın bir seramik kap onun için en iyisidir. Genişletilmiş kil, çakıl veya tuğla parçalarından drenajı unutmayınız. Kök sistemine zarar vermemek ve toprak tipini çok ani değiştirmemek için nakli için hassas bir aktarma yöntemi kullanılır..

Bir oda gülü, bütün bir toprak parçası ile ekilir. Genç çiçekler için saksı değiştirme aralığı yılda birdir. 3-4 yaşındakiler için – gerektiği gibi.

Kapalı gül - Nakil ve üreme

Zararlı ve hastalık kontrolü

Gösterişsiz bir iç mekan gülü bile bazen zararlılar ve hastalıklar tarafından saldırıya uğrar..

En yaygın sorun örümcek akarlarıdır. Er ya da geç, tüm yetiştiriciler onunla karşılaşır, bu yüzden önceden hazırlanın. Yaprakları düzenli olarak parazitler ve genel durum açısından inceleyin. Özel böcek ilaçlarını önceden stoklayın.

İkinci sorun ise kalkan. Yapraklarda ve gövdelerde koyu renkli büyümeler tarafından fark edilmesi kolaydır. Mekanik olarak çıkarılabilirler ve ancak bundan sonra insektisit tedavisine geçilebilirler..

Mantar hastalıklarının önlenmesi için, bitkiye periyodik olarak mantar ilaçları püskürtmek gerekir. Farklı tezahürlerin belirtileri benzerdir: bunlar lekeler, plak, çürüktür. Enfeksiyonun yayılmaması için hasarlı alanlar dikkatlice çıkarılmalıdır..

Gülün komşuluk açısından kaprisli bir bitki olduğunu unutmayın. Tüm dikkat sadece ona giderse, neredeyse çevreye tahammül etmez ve daha iyi ve daha muhteşem çiçek açar..

Kapalı Gül - Zararlı ve Hastalık Kontrolü Kapalı Gül - Zararlı ve Hastalık Kontrolü

Kapalı gül – fotoğraf

Ev fidelerinin sadece sağlıklı değil, aynı zamanda güzel olması için bir oda gülünü nereye başarıyla yerleştireceğinize hala karar vermediniz mi? En ilginç fotoğrafları sizler için derledik. Mutlu seyirler!

Kapalı gül - fotoğraf Kapalı gül - fotoğraf Kapalı gül - fotoğraf Kapalı gül - fotoğraf Kapalı gül - fotoğraf Kapalı gül - fotoğraf Kapalı gül - fotoğraf Kapalı gül - fotoğraf Kapalı gül - fotoğraf Kapalı gül - fotoğraf Kapalı gül - fotoğraf Kapalı gül - fotoğraf Kapalı gül - fotoğraf Kapalı gül - fotoğraf Kapalı gül - fotoğraf Kapalı gül - fotoğraf Kapalı gül - fotoğraf Kapalı gül - fotoğraf Kapalı gül - fotoğraf Kapalı gül - fotoğraf Kapalı gül - fotoğraf Kapalı gül - fotoğraf Kapalı gül - fotoğraf Kapalı gül - fotoğraf Kapalı gül - fotoğraf Kapalı gül - fotoğraf Kapalı gül - fotoğraf Kapalı gül - fotoğraf Kapalı gül - fotoğraf Kapalı gül - fotoğraf