Kalanchoe (50 fotoğraf): evde bakım

Birçoğu, çocukluğundan beri Kalanchoe’ya aşinadır ve birileri, ilaç kıtlığı veya geleneksel tıbba artan güven nedeniyle soğuk algınlığı sırasında yapraklarını bile uygulamıştır. Her durumda, metreslerin güzel bitkiye aşık olması boşuna değil ve bugün bile popülerliğini kaybetmiyor. Yazımız Kalanchoe yetiştirmeyi düşünen ancak bakım kurallarını bilmeyenler içindir..

Kalanchoe’un Özellikleri

Kalanchoe, nemli iklimlere alışkın, tropikal enlemlere özgü sulu bir bitkidir..

Kalanchoe’nun saplarında ve yapraklarında su biriktirmesi nedeniyle bu kısımlar oldukça masif görünüyor. Bitki, hava bebekleri olarak da adlandırılan yaprakların kenarlarında bulunan küçük tomurcuklarla ayırt edilebilir. Toprağa girdikten sonra, acemi bir çiçekçinin bile evde böyle bir “yeşil arkadaş” yapabilmesi sayesinde kolayca filizlenirler..

Kalanchoe’nun iyileştirici özellikleri, genellikle “para ağacı” olarak adlandırılan Şişman Kadın gibi, “hayat ağacı” adını aldığı için uzun zamandır bilinmektedir..

Dekoratif türlerin çiçekleri oldukça büyüktür ve çeşitli seçeneklere sahiptir: kırmızı, pembe, beyaz, mor vb. Kalanchoe, bazı çeşitleri birkaç metre yüksekliğe ulaştığından, ev için gerçek bir dekorasyon olabilir..

Kalanchoe'un Özellikleri Kalanchoe'un Özellikleri Kalanchoe'un Özellikleri Kalanchoe'un Özellikleri

Kalanchoe türleri

Toplamda, doğada 200’den fazla tür vardır, ancak yalnızca yaklaşık on tanesi evde kök salmaktadır. Bu durumda, Kalanchoe dekoratif veya tıbbidir. Ama sırayla her şey hakkında.

Kalanchoe Blossfeld

Bitki 30 cm ye kadar büyür, pürüzsüz, uzun yaprakları ve küçük kırmızı çiçekleri vardır. Çiçeklenme bahar boyunca sürer. Şu anda güneşte saklanmalıdır, ancak sürenin bitiminden sonra, tomurcukları düzenli olarak keserek tenha bir yerde saklayın..

Kalanchoe Blossfeld Kalanchoe Blossfeld

Kalanchoe Benta

Bu, yüksekliği bir metreye kadar ulaşabilen büyük bir çalıdır. Önceki türlerden farklı olarak, yaprakları 40 cm uzunluğa kadar büyür ve altı çift halinde dönüşümlüdür. Çiçeklenme, Kalanchoe’un uzun yaprakları olan küçük çiçek salkımları ile kaplandığı baharın ortasında başlar..

Kalanchoe Benta

Biryofilum Degremona

Bitkinin gövdesinde, ortaya doğru hafifçe kıvrılan büyük, düz yapraklar vardır. Renkleri, gri-yeşil bir tepeden, mor noktalarla süslenmiş açık yeşil bir tabana sorunsuz bir şekilde geçer. Böyle bir Kalanchoe’un büyüdüğü maksimum yükseklik 50 cm’dir, zamanla pürüzlü kenarlar arasında kuluçka tomurcukları belirir..

Biryofilum Degremona Biryofilum Degremona

Kalanchoe pinnate

Otsu bitkilere aittir ve çok etkileyici görünmüyor. Sirrus yaprakları sonunda rengi kırmızı bir tona doğru değiştirir, tomurcukların ortaya çıktığı kenarlarda dişler oluşturur..

Sadece en dayanıklı tür olarak kabul edilmez, aynı zamanda sağlık için de faydalıdır – eczanede tüylü Kalanchoe’un suyu bulunabilir..

Kalanchoe pinnate Kalanchoe pinnate

Kalanchoe Mangina

Büyük bitkileri yetiştirmeyi göze alamayan sahiplerin, minyatür boyutuyla ayırt edilen bu çiçeğe dikkat etmeleri önerilir – sadece 15 cm.Kalanchoe Mangin’in bir başka avantajı, çiçek salkımlarının olağandışı görünümüdür, çanları andırır..

Kalanchoe Mangina Kalanchoe Mangina

Kalanchoe disseke (loblu)

Kenarları boyunca derin kesiklere sahip yaprakların karakteristik şekli sayesinde insanlar buna “geyik boynuzu” da diyorlar. Üzerinde boru şeklinde küçük sarı çiçekler büyür. Lobüler Kalanchoe çok etkileyici görünüyor, hızla büyüyor ve bir metreden fazla yüksekliğe ulaşabiliyor, bu yüzden sürekli bakım gerektiriyor..

Kalanchoe disseke (loblu) Kalanchoe disseke (loblu)

Kalanchoe ateşli

Güzelliği için, birçok insan, çiçekleri parlak ateşli, üç milimetreye kadar uzayan bu türe aşık oldu. Yetişkin bir bitkinin yüksekliği 30 ila 40 cm arasında değişir Güzel düzgün oval şekilli yapraklar tabanda daha incedir. Ateşli Kalanchoe, diğer türlerin aksine, daha tuhaftır, orta derecede soğuk bir sıcaklığa sahip koşullar gerektirir..

Kalanchoe ateşli

Salkım çiçekli Kalanchoe

Çiçekçilerin koleksiyonlarında bile sıklıkla bulunmayan nadir bir bitki. Çok yıllık, otsu, yaklaşık 60 cm yüksekliğe ulaşır. Yaşla birlikte, geniş, uzun yapraklar kenarlarında kırmızı bir renk alır ve bu da çiçeği daha egzotik hale getirir. İlkbaharın ortasında salkım şeklindeki çiçek salkımları görülür. Evde yetiştirilebilecek en popüler çeşit Chelsea’dir..

Salkım çiçekli Kalanchoe Salkım çiçekli Kalanchoe

Kalanchoe bekharskoe

Madagaskar’da doğal olarak bulunan küçük bir yarı el işi bitkisi. Düzenli evde bakım ile 45 cm ye kadar uzar..

Zamanla, dalgalı kenarlı üçgen soluk yeşil yapraklar ortaya çıkar. Ne yazık ki, Behar Kalanchoe oldukça nadiren çiçek açar ve bunun için özel bakım gerektirir..

Kalanchoe bekharskoe Kalanchoe bekharskoe

İyileştirici özellikler

Ayrı ayrı, Kalanchoe’un iyileştirici özellikleri hakkında söylemek istiyorum. Geleneksel tıbbın destekçisi olmasanız bile, evinizde yetişen bir bitkinin faydalı etkilerini öğrenmek gereksiz olmayacaktır..

İki tür tıbbi olarak kabul edilir – Bryophyllum Degremona ve tüylü Kalanchoe. Bununla birlikte, tüm çeşitlerin az ya da çok olumlu bir etkisi vardır..

Ek olarak, bitki havayı zararlı mikroplardan temizleyerek dezenfekte edebilir. Ve bazı çiçekçiler, ruh halini iyileştirebilecek pozitif enerji yaydığını iddia ediyor..

Yapraklar ayrıca suyu soğuk algınlığı ile iyi başa çıkan, yaraları iyileştiren iyileştirici güce sahiptir. Hepsi biyolojik olarak aktif maddeler içeren zengin bileşim sayesinde: organik asitler, polisakaritler, vitaminler, mineral tuzlar ve diğer faydalı elementler.

Ancak, geleneksel tıbbın lezzetlerini kendiniz denemeniz ve evdeki atmosferi iyileştirmeniz gerekmese bile, Kalanchoe dekoratif işlevlerle de başa çıkacaktır..

Kalanchoe'un iyileştirici özellikleri

Kalanchoe nasıl ekilir?

Bir sürgün veya yetişkin bir bitki olsun, böyle yeşil bir evcil hayvanı “almak” zor olmayacaktır. Kalanchoe vejetatif ve tohumlarla çoğalır.

Her durumda, önce zemini hazırlamanız gerekir. Bunu yapmak için aşağıdaki oranlarda malzemelere ihtiyacınız olacak: dört kısım yaprak döken toprak, iki kısım çim, bir kısım kompost ve bir kısım kum. Gelecekteki çiçek için tencereye drenaj eklenmesi gerekir..

Hazır arazi satın alırken su tutmayan sulu meyveler için bir ürün seçin..

Üç olası iniş yöntemini düşünün:

Birincisi kesimler dikmek. Bunu yapmak için, yetişkin bir çiçekten küçük bir sapı kesmeniz ve kökler görünene kadar suya koymanız gerekir. 1-1.5 cm’ye ulaştıklarında sürgün toprağa ekilir. Böyle bir “bebek” Kalanchoe, yetişkinlerden daha sık sulama gerektirir.

İkincisi, şeffaf bir kapla kaplı ıslak kuma yerleştirilmiş ayrı bir tabaka dikmektir. İlk kökler ortaya çıkmadan önce kumu nemlendirmek imkansızdır – sadece bitkinin üst kısmı. Biraz kök saldığında hazırlanan toprağa ekim yapılır..

Üçüncü yol tohum ekmektir. Baharı bekledikten sonra Kalanchoe tohumlarını toprağa bastırıp üzerini bir poşetle kapatıp güneşli bir yere koyuyoruz. İki yaprağın ortaya çıkmasından sonra küçük saksılara ekilir ve 4 sürgün göründüğünde saplar tekrar kesilir – şimdi tam büyümeye hazırlar. Uygun bakım ile, bu şekilde ekilen Kalanchoe en hızlı çiçek açar..

Kalanchoe nasıl ekilir Kalanchoe nasıl ekilir Kalanchoe nasıl ekilir Kalanchoe nasıl ekilir

Evde Kalanchoe bakımı

Meşgul veya unutkan insanlar için iyi haber – Kalanchoe çok iddiasız, hastalıklara ve zararlılara karşı dayanıklı. Uygun bir yer seçerek ve basit bakım kurallarına uyarak, kendinize bir yıldan fazla güvenilir bir “yeşil dost” kazanacaksınız..

Aydınlatma

Kalanchoe için ideal yer, dağınık güneş ışığının düştüğü batı veya doğu penceresidir. Güçlü ışıkta, bitki biraz daha kötü büyür, ancak kaybolmaz. Görünüşünden güneş enerjisinden yoksun olduğunu anlayabilirsiniz: saplar gerilir ve zayıflar ve yapraklar daha sönük hale gelir..

Evde Kalanchoe bakımı - Aydınlatma Evde Kalanchoe bakımı - Aydınlatma

Sıcaklık

Ve burada Kalanchoe seçicilik gösteriyor. Optimum sıcaklık 10 ila 25 derece arasında değişir, ancak daha sıcak bir dönemde sulama sıklığını artırmak daha iyidir..

Evde Kalanchoe bakımı - Sıcaklık

sulama

Kalanchoe, saplarda ve yapraklarda su biriktirir, böylece uzun bir su yokluğunda hayatta kalabilir. Aşırı nem hakkında söylenemez – bitkinin kökleri çürümeye başlayacak, mantarlar veya çürükler ortaya çıkacak.

Kışın, sulama sıklığı her 10-14 günde bir defadan fazla olmamalıdır. Yaz aylarında bu rakam artırılabilir. Ancak miktar ana koşul değildir. Kalanchoe’u suyla uygun şekilde doyurmak önemlidir. Bunu yapmak için, tencere tamamen sıvı ile doldurulur ve toprağa emildiğinde geri kalan kısım süzülür. Böylece, dengeyi korumak ortaya çıkıyor.

Evde Kalanchoe bakımı - Sulama

Budama

Dekoratif Kalanchoe türlerinin sahipleri, çiçeklenme onlardan çok fazla enerji aldığından, bununla yakından ilgilenmek zorunda kalacak. Çürük kısımlar gibi mümkün olduğunca düşük kesilir. Bitkinin güzelliği hakkında endişelenmenize gerek yok – çok hızlı büyüyor..

Evde Kalanchoe bakımı - Budama Evde Kalanchoe bakımı - Budama

Üst giyim

Ayda bir kez, bitki sulu meyveler için uygun karmaşık gübrelerle “beslenmelidir”. Aksi takdirde çiçek açmaz. Bu yaz dönemini ifade eder, ancak kışın bunu yapmamak daha iyidir. Ek olarak, fazla gübre Kalanchoe’u olumsuz yönde etkileyecektir, bu nedenle her zaman daha küçük bir oran ölçün..

Evde Kalanchoe bakımı - En iyi pansuman

Aktar

Yılda yaklaşık bir kez, bitkinin çok hızlı büyüdüğü için birkaç santimetre daha büyük olan yeni bir “eve” gönderilmesi gerekir. Yetişkin bir çiçek, ancak kökler kabın sınırlarının ötesine geçmezse, toprağa serpilebilir..

Evde Kalanchoe bakımı - Nakil Evde Kalanchoe bakımı - Nakil

Video: Kalanchoe – ayrılma hakkında her şey