Gloxinia (80 fotoğraf): çeşitleri ve bakımı

Ev yapımı gloxinia, her şeyden önce, alışılmadık derecede güzel yaprakları ve renkli çiçeklenmeleri için çiçek yetiştiricileri tarafından değerlenir. Bu egzotik bitki Brezilya’dan geliyor ve 19. yüzyılda Avrupa’ya tanıtıldı. Uzun bir süre, Bonn Üniversitesi bahçesinin baş botanikçisi Wilhelm Sinning, birçok yeni güzel çeşit yetiştiren seçim üzerinde çalıştı. Onun onuruna, bitkiye Sinningia botanik adı verildi ve çiçek yetiştiricileri buna Gloxinia diyor. Çift veya sade, zıt ve fırfır kenarlı, çeşitli renklerde çan şeklindeki çiçeklerle artık çeşitli kültür türlerini bulabilirsiniz..

Ana türler

Doğada çeşitli çeşitleri olan bu harika bitkinin yaklaşık 25 türü olmasına rağmen, kültürde “Güzel” ve “Kraliyet” çok güzel isimler taşıyan sadece iki ana tür yetiştirilmektedir..

gloxinia güzel

Bu tür, büyük çan şeklinde olan basit ve çift çiçekli çeşitleri içerir. Renk paletleri çok çeşitlidir – beyaz, mavi ve mordan pembe-mora.

gloxinia güzel gloxinia güzel

Gloxinia kraliyet

Bu tür, yüksekliği 10 cm’yi geçmeyen minyatür bir çalı ile temsil edilir, yaprakları gümüşi damarlar şeklinde ilginç bir desene sahiptir. Uzun çan şeklindeki çiçekler 7 cm çapa ve yaklaşık 5 cm uzunluğa kadardır..

Gloxinia kraliyet Gloxinia kraliyet

Bu iki ana türe ek olarak, aralarında çift bordo yapraklı “Kış kirazı” ve buna benzer “Yesenia”, beyaz bir şeritle çevrelenmiş büyük pembe-mor çiçekleri olan “Pinic Flamingo” gibi birçok farklı çeşit yetiştirilmiştir. , kırmızı kenarlı tomurcukların yoğun beyaz yaprakları ile çok güzel “Christine Irish” ve ayrıca genellikle buketler oluşturmak için kullanılan kar beyazı “High Light”.

Gloxinia - Türler Gloxinia - Türler

Gloxinia için uygun bakım

Her çiçekli üründe olduğu gibi Gloxinia için de iyi bakım çok önemlidir. Büyük ölçüde, uygun bir mikro iklim oluşturmak için “altın ortalama” ilkesi kullanılır. Çiçeklenmenin güzelliğine mümkün olduğunca uzun süre hayran kalabilmek için bir çiçekçinin hangi temel gereksinimlere uyması gerektiğini düşünün..

Aydınlatma

Kültür çok fazla dağınık ve parlak ışığı sever ve solmaması için doğrudan güneş ışığından gizlenmelidir. Evde en iyi seçenek doğu ve batı pencereleridir. Bitki sürekli kısmi gölgede ise, uzamaya başlayacaktır. Yeterli ışığa sahip olup olmadığı, yaprakların durumuna göre belirlenebilir. Yatay olarak yerleştirilmişlerse ve koyu bir renge sahiplerse, yeterli ışık vardır ve yukarı çıktıklarında yeterli aydınlatma yoktur. Çok fazla ışık olduğunda, çiçeklenme süresi kısalır ve yaprakların kenarları kıvrılır – kısmi gölge oluşturmanız gerekir..

Gloxinia - Aydınlatma Gloxinia - Aydınlatma

Sıcaklık

Kültür oldukça termofiliktir, ancak sıcağı sevmez. Normal gelişim için optimum sıcaklık + 18 … + 20 arasındadır. Bir bitki aşırı ısınma yaşadığında, yaprakları yükselir ve tersine hipotermik olduğunda düşer. Kışın, ısıtma mevsimi başladığında, iç mekan gloxinia akülerden daha fazla uzaklaştırılmalıdır..

Gloxinia - Sıcaklık Gloxinia - Sıcaklık

Nem

Kültürün atmosferik nem koşulları için özel bir gereksinimi yoktur – normal oda mikro iklimi oldukça uygundur. Sıcak havalarda, bitki hafifçe püskürtülebilir..

Gloxinia - Nem Gloxinia - Nem

sulama

Gloxinia’yı sulamak ölçülü olarak gereklidir – fazla su ile kökler çürümeye başlar. Su ılık, ayrılmış, oda sıcaklığının birkaç derece üzerinde olmalıdır. Hiçbir durumda soğuk akan su ile sulanmamalıdır, çünkü bu, gövdelerin solmasına neden olacaktır. Büyüme mevsimi boyunca, gloxinia bir tavada veya üstten sulamada nemlendirilir, böylece su yapraklar ve çiçekler üzerine düşmez, toprak sulamalar arasında kurur. Yaz sonunda, beslenme sıklığı artırılır, böylece kültür yavaş yavaş uyku aşamasına girer..

Gloxinia - Sulama Gloxinia - Sulama

Gübreler ve besleme

Besin eksikliği, tomurcukların renginin solmasına, boyutlarının azalmasına ve çiçeklenme süresinin azalmasına neden olabilir ve bitkinin büyümesi de durur..

Mahsulleri beslemek için her on günde bir uygulanan karmaşık gübreler kullanılır. Alternatif mineral ve organik gübrelerle üst pansuman, gelişme ve çiçeklenme üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Mullein çözeltisinin hazırlanması zor değildir. Bunu yapmak için konsantresi, 1:12 oranında yerleşik suda seyreltilir. Dinlenme aşaması bittikten sonra gloxinia beslemeye başlamanız gerekir, ilk yumrulu sürgünler görünecektir..

Yaz sonunda toprağın gübrelenmesi durur. Yaz aylarında gloxinia sürekli bol ışığa maruz kaldığında bor noksanlığı gelişebilir. Sac levhaların kenarlarındaki pürüzlerin görünümü ile belirlenir. Bitki boraks solüsyonu ile beslenerek tedavi edilebilir..

Gloxinia - Gübreler ve pansuman Gloxinia - Gübreler ve pansuman

Zararlılar ve hastalıklar

Kültür için en tehlikeli hastalık, uygunsuz bakımın, yani su basması ve topraktaki suyun durgunluğunun bir sonucu olan gri çürüktür. Bu durumda, gloxinia yaprakları kahverengi lekelerle kaplıdır. Bundan kaçınmak için uygun bakımı gözlemlemek gerekir, ancak hastalık ortaya çıktığı için tedavi edilmesi gerekir. Bunu yapmak için hasarlı alanları çıkarın ve bitkiye bir mantar ilacı uygulayın. Ayrıca kültür, tedavisi için Fundazol’ün kullanıldığı geç dönem yanıklığı, “kara bacak” ve “külleme” gibi hastalıklardan korunmalıdır. Kültürü fitosporin ile tedavi ederek de profilaksi yapabilirsiniz..

Ancak bu, bir çiçeğin başına gelebilecek tüm sorunların listesi değildir. Zararlılardan önemli ölçüde zarar görür, bunlardan en tehlikelileri şunlardır:

Thrips – kültürün enfeksiyonu, yapraklar üzerinde hafif çizgiler ve noktaların ortaya çıkması ile karakterize edilir, daha sonra kurur, alt tarafta kahverengileşir ve kenarlar sarılır;

Siklamentli akarlar oldukça küçüktür, çıplak gözle ayırt edilemezler ve büyük birikimleri bir toz tabakası gibi görünür. Bitki üzerindeki görünümü, yaprakların deformasyonu ve kalınlaşması, bükülmeleri ile belirlenebilir. Çiçek tomurcukları hızla solar ve sürgünlerin üst kısımları kurur;

Örümcek akarları – yaprağın alt tarafında yaşar ve hücre özsuyuyla beslenir. Enfeksiyonun erken bir aşamasında beyaz lekelerin ve daha sonraki bir aşamada örümcek ağlarının varlığı ile belirlenir..

Thrips’in gloxinia yapraklarını enfekte etmesine ek olarak, larvaları toprağa girer, bu nedenle üst tabakası değiştirilmelidir. Hastalıklı bir bitki, bir hafta arayla üç kez böcek ilacı (karbofos, fitoverm) ile tedavi edilmelidir. Akarlar da uzaklaştırılır, ancak toprak değişmez..

Gloxinia - Zararlılar ve Hastalıklar Gloxinia - Zararlılar ve Hastalıklar Gloxinia - Zararlılar ve Hastalıklar

Gloxinia nakli nasıl

Gloxinia her yıl Şubat ayında ekilir. Mağazada hazır olarak satın alınabilen yeni saksı toprağı kabına yerleştirilir. Karışımlar menekşeler ve begonyalar için harikadır. Kendiniz pişirirseniz, yaprağın yanı sıra humus toprağı ve kumu 2: 1: 1 oranında karıştırmanız gerekir..

Gloxinia yumruları, toprakla birlikte kaptan dikkatlice çıkarılır ve eskisinden biraz daha büyük olması gereken yeni bir tencereye aktarılır. Önceden, içine drenaj ve yeni bir toprak tabakası döşenmelidir. Bitkiyi kurduktan sonra, üstüne bir substrat serpin ve yumru yarıya gömülecek şekilde sıkıştırın. Bunu dikkatli bir bakım izler..

Gloxinia nakli nasıl Gloxinia nakli nasıl

Evde üreme

Gloxinia üç şekilde çoğaltılabilir – tohum, kesimler ve yumruları bölerek. Tohum yöntemi, çok sayıda fide elde etmenizi sağlar, ancak ana dezavantajı bitkinin görünümünü değiştirme riskidir. Bununla birlikte, çiçek yetiştiricileri bunu yaygın olarak kullanır..

tohum yayılımı

Tohumları sonbaharın sonundan ilkbaharın başlarına kadar ekmeniz gerekir. Bunun için içine toprak karışımının döküldüğü sığ kaplar kullanılır. Eşit miktarda toprak, kum ve turbadan oluşur. Tohumları nemli toprağa ektikten sonra kutular sıcak bir yerde tutulur. Toprağı zaman zaman hafifçe ısıtılmış, durgun su ile püskürtmek gerekir. Birkaç hafta sonra ilk sürgünler oluşur. İki tam teşekküllü yaprağın ortaya çıkmasından sonra fide dalabilirsiniz. Ayrı saksılara değil, ortak bir kaba yerleştirilirlerse, 7-8 cm mesafeyi korumanız gerekir İlk çiçeklenme 7 ay sonra görülebilir..

Gloxinia - Tohum yayılımı Gloxinia - Tohum yayılımı

Kesimlerle yayılma

Gloxinia’yı bu şekilde yaymak için, çiçek açan bir bitkiden yaprak sapı ile genç bir yaprağı kesmeniz gerekir. 2: 1 oranında kum ve turbadan oluşan bir toprakta köklenir ve üstüne bir cam kavanoz yerleştirilir. Her gün, kavanozun havalandırılması için 15-20 dakika çıkarılması ve ardından orijinal konumuna ayarlanması gerekir. Birkaç hafta sonra, köklenmeden sonra, kesimler ayrı kaplara ekilebilir. Dikim yılında çiçeklenme beklenebilir.

Gloxinia - Kesimlerle çoğaltma Gloxinia - Kesimlerle çoğaltma

kök bölümü

Yetişkin gloxinia yumruları dikkatlice kesilir. Bu durumda sürgünlerin yumrularında ne kadar ekim malzemesi varsa o kadar dikim materyali elde edebilirsiniz. Hastalıkları provoke etmemek için dilimler ezilmiş kömürle serpilmelidir. Elde edilen her parça, iyi nemlendirilmiş ve beslenmiş toprakla kendi kabına yerleştirilir. İlk birkaç gün sulamaya gerek yoktur..

Gloxinia - Kök bölünmesi Gloxinia - Kök bölünmesi

Gloxinia – fotoğraf

Gloxinia’nın her zaman dikkatini çeken parlak, kelimelerle tarif edilemez – kataloğumuzda toplanan çok sayıda fotoğraf, onlar hakkında en iyisini anlatacaktır. Sizi, muhteşem çan buketi ile pencere kenarındaki birçok komşuyu gölgede bırakabilen floranın bu güzel temsilcisiyle tanışmaya davet ediyoruz..

Gloxinia - fotoğraf Gloxinia - fotoğraf Gloxinia - fotoğraf Gloxinia - fotoğraf Gloxinia - fotoğraf Gloxinia - fotoğraf Gloxinia - fotoğraf Gloxinia - fotoğraf Gloxinia - fotoğraf Gloxinia - fotoğraf Gloxinia - fotoğraf Gloxinia - fotoğraf Gloxinia - fotoğraf Gloxinia - fotoğraf Gloxinia - fotoğraf Gloxinia - fotoğraf Gloxinia - fotoğraf Gloxinia - fotoğraf Gloxinia - fotoğraf Gloxinia - fotoğraf Gloxinia - fotoğraf Gloxinia - fotoğraf Gloxinia - fotoğraf Gloxinia - fotoğraf