Germe tavan nasıl yıkanır: yöntemler ve araçlar

Tavanlar için yeni moda tasarım seçeneklerinden biri, çok çeşitli dokular, kompozisyonlar ve renkler ile temsil edilen gerilim yapılarıdır. Stil talimatlarına mükemmel uyum sağlarlar, sahiplerin bireyselliğini ve zevkini vurgularlar. Gergi tavanın estetik güzelliğini uzun süre elde etmek için, yüzeye uygun şekilde bakım yaparak uygun durumda tutabilirsiniz. Bazen temizlik şirketlerinden uzmanlar yıkama veya temizlik için davet edilir, ancak bu işlem o kadar karmaşık değildir ve bunu kendiniz yapabilirsiniz..

Tavan nasıl yıkanır

Tavanı sıraya koyma zamanı geldiğinde, işe iyice hazırlanmalı, gerekli aksesuarları satın almalısınız. Tavanın nadiren yıkandığını kabul edin, bu nedenle böyle güzel ve pahalı bir yüzeye zarar verme riskinden ziyade para harcamak ve yüksek kaliteli temizlik ve diğer aksesuarlar satın almak daha iyidir..

Temizlik için hangi aksesuarlara ihtiyacınız var?

Kirin türüne ve yüzeye bağlı olarak temizlik için pazen bezleri, yumuşak kıllı fırçalar, köpük süngerler, kuru temizleme bezleri, sabun köpüğünü seyreltmek için bir kase veya kova ve tabii ki her köşeye kolayca ulaşabilmeniz için bir merdiven gerekebilir. yüzeyin..

Sadece oturma odasındaki tavandan bir toz tabakasını çıkarmak veya onarımdan sonra tortuyu temizlemek istiyorsanız, bir elektrikli süpürge kullanabilirsiniz, ancak ek, yüzeye zarar vermeyecek şekilde seçilmelidir, örneğin, çok yumuşak, yumuşacık bir fırça (aşağıda tavanın nasıl süpürüleceğine dair ipuçlarını ele alacağız).

Bazen temizliği kolaylaştırmak için veya çok yüksek tavanlarda sahipleri paspasın etrafına nemli bir bez sararak paspas kullanmaya başvururlar. Streç tuvaller söz konusu olduğunda, böyle bir yaşam kesmek riskli bir girişimdir, çünkü dikkatsiz bir hareket (güçlü vurgu, sarsıntı) yüzeye zarar verebilir. Bu nedenle, yukarıda belirtilen aksesuarları kullanarak güç, sabır ve manuel çalışma kazanmaya değer..

Evde çizgiler olmadan germe tavan nasıl yıkanır - Hangi aksesuarlara ihtiyacınız var? Evde çizgiler olmadan germe tavan nasıl yıkanır - Hangi aksesuarlara ihtiyacınız var?

Yıkama için araç seçimi

Tavanı düzgün bir şekilde temizlemek için ev mağazasında satılan özel formülasyonları kullanmak daha iyidir. Yapıyı kuran üretici veya şirket genellikle belirli bir malzeme için neyin en iyi olduğunu belirtir. Aynaları ve pencereleri temizlemek için de çözümler kullanabilirsiniz. Avantajları, temizlikten sonra lekelerin tamamen yokluğunu sağlayacak olan amonyak varlığında yatmaktadır. Bazen ev hanımları, amonyağı suyla seyrelterek kendi başlarına böyle bir çözüm yaparlar (1:10).

En kolay ve en hesaplı yol sıvı bulaşık deterjanları kullanmaktır ancak öncelikle aşındırıcı maddeler veya tanecikli parçacıklar içermediğinden emin olmanız gerekir..

Ev yapımı bir çözüm kullanabilirsiniz: toz veya ince ayarlanmış sabun suda seyreltilir (evden ayrılmak daha iyidir -% 72 -çok fazla alkali içerdiğinden yüzde). Yıkama işleminin sonunda her şey temiz su ile muamele edilmeli ve ardından peçete ile nem alınmalıdır..

Evde çizgiler olmadan bir gergi tavan nasıl yıkanır - Yıkama için bir araç seçme Evde çizgiler olmadan bir gergi tavan nasıl yıkanır - Yıkama için bir araç seçme

Farklı yüzeyler nasıl yıkanır

Streç kumaşların farklı malzemelerden yapıldığı ve çeşitli yüzeylere sahip olduğu gerçeği göz önüne alındığında, her biri ayrı bir yaklaşım gerektirir. Ardından, yüzeyin birincil güzelliğini kolayca geri yükleyebileceğiniz uzmanların tavsiyelerini dikkate alacağız..

Çizgiler olmadan parlak bir germe tavanın yıkanması

Parlak tavan yüzeyi kesinlikle harika görünüyor ve şık modern iç mekanlarda oldukça yaygın. Ana avantajı, yalnızca lekesiz temiz olması durumunda benzersiz etkiler yaratan parlak yansıtıcı yüzeyidir. Parlak bir tavanı temizlemede en önemli şey, parlak bir yüzeyde çok belirgin olan lekelerin izi kalmayacak şekilde çalışmaktır. Önce ürünü dairesel hafif hareketlerle basınçsız yıkamanız gerekir. Ardından, parlaklığı geri döndürmek için,% 10’luk bir amonyak çözeltisi ile tedavi etmekten zarar gelmez ve sonuç olarak – kuru bir peçete ile tekrar yürüyün..

Evde çizgiler olmadan bir gergi tavan nasıl yıkanır - Parlak bir gergi tavanın yıkanması Evde çizgiler olmadan bir gergi tavan nasıl yıkanır - Parlak bir gergi tavanın yıkanması

Mat gergi tavan nasıl temizlenir

Mat yüzeyin avantajları vardır, özellikle herhangi bir iç mekana huzur ve sükunet getirme yeteneği. Herhangi bir yansımayı söndürür ve klasik bir badana gibi görünür. Tek uyarı, bu tür tuvallerle mutfak tavanlarının dekorasyonu ile ilgilidir – uzmanlara göre, pişirme işlemi sırasında ortaya çıkabilecek kurum ve yağlı lekelerin pürüzlü bir yüzeyden çıkarılması oldukça zordur..

Mat tavanlarda lekeler çok daha az fark edilir, bu da konuyu biraz basitleştirir. Bununla birlikte, temizlik de dikkatli ve verimli bir şekilde yapılmalıdır. Ilık suda (+ 30 … + 40C) seyreltilmiş sıradan bir sabunlu (toz) çözelti kullanın. Burada bir yandan diğer yana (sağdan sola ve tam tersi) hareket tercih edilir. Yapıda bir kanvas eklemi varsa, dikişin yıkanması gerekir. Ardından tavanı da biraz su ile durulayıp siliyoruz..

Evde çizgisiz gergi tavan nasıl yıkanır - Mat gergi tavan nasıl yıkanır

Kumaş gergi tavanlar nasıl yıkanır

Kumaş gergi tavanlar genellikle lüks iç mekanları dekore ederken seçilir. Görünüm olarak dekoratif sıvaya benzerler ve dokulu yüzey tavanı görsel olarak kesinlikle eşit kılar. Lütfen her kumaşın su geçirmezliğe sahip olamayacağını ve su, sadece peçete veya özel yumuşak fırçalar kullanmadan kuru temizlemenin daha iyi olduğunu unutmayın (mağazalarda kıvrımlı ve kornişli karmaşık tavan yüzeylerini temizlemek için modeller vardır).

Kumaş gerilim yüzeyinin bir özelliği kırılgan olmasıdır, bu nedenle temizlik çok dikkatli yapılmalıdır. Hiçbir durumda uzun süre tek bir yere sürtmeyin, eski bir lekeyi ortadan kaldırmaya çalışın – bu, yapıda bir değişikliğe ve görünüm kaybına yol açabilir. Bu tür bezler, kuvvet kullanmadan dikkatlice silinmelidir. Kumaşın daha iyi temizlenmesini sağlayacak boylamasına hareketler lehine dairesel hareketlerden kaçınmak daha iyidir..

Evde iz bırakmadan gergi tavan nasıl yıkanır - Kumaş gergi tavanlar nasıl yıkanır

Küresel bir onarımdan sonra kontaminasyon nasıl ortadan kaldırılır

Odadaki onarım çalışmalarının veya sökme ile yeniden geliştirmenin sonunda, tavan panelinde ve ayrıca donmuş zemin harcı kalıntılarında kalın bir toz tabakası oluşabilir. Tozlu yerlerin ıslak temizliği sadece süreci zorlaştıracağından, tozu bir elektrikli süpürgeyle çıkarmak daha iyidir. Ayrıca elektrikli süpürgeyle dikkatli bir şekilde çalışmanız gerekir – yumuşak bir fırça şeklindeki nozulu çalışma sırasında tavan yüzeyine dokunmamalı, ondan 2-3 cm uzakta olmalıdır. Bu durumda, ortalama emiş modunu seçmeniz gerekir. Nozulu gerdirme ağı boyunca basitçe sürmeye başlarsanız veya yüksek modu ayarlarsanız, sonuç olarak estetik değerini hemen kaybedecek olan sarkma bir yüzey elde etme riskiyle karşı karşıya kalırsınız..

Bir diğer önemli nokta ise sertleşmiş astarın elimine edilmesidir. Yüzeyden kazımaya çalışmayın – bu kesinlikle deformasyona yol açacaktır. Bölge sabunlu veya tozlu bir solüsyona batırılmalı, bir süre oturmaya bırakılmalı ve ardından basınçtan kaçınarak nemli bir bezle silinmelidir..

Evde çizgisiz bir gergi tavan nasıl yıkanır - Küresel bir onarımdan sonra kirlilik nasıl ortadan kaldırılır

Mutfakta bir germe tavan nasıl temizlenir

Mutfak – özellikle kirliliğin genellikle sadece zeminde ve duvarlarda değil, aynı zamanda tavan yüzeylerinde de oluştuğu bir oda. Daha önce de söylediğimiz gibi, mat asma yapılar en iyi seçenek değil, özellikle artan alanın görsel etkisini yaratabileceğinden, parlak bir yüzey tercih etmelisiniz..

Yağ veya karbon birikintilerinden eski lekeler bulursanız, bunları iyice ovalayarak çıkarmaya çalışmanıza gerek yoktur, sabunlu suyla nemlendirmek, ıslanmasına izin vermek ve ardından nemli bir süngerle silmek daha iyidir. Uzmanlar, ev hanımlarının mutfak alanını temizlemek için sıklıkla kullandığı soda solüsyonunun, kaplamanın estetik özelliklerini olumsuz yönde etkileyebileceğinden kesinlikle önerilmez. Lokal sorun ortadan kalktığında yukarıda bahsedilen yöntemleri kullanarak tüm yüzeyi yıkamaya başlayabilirsiniz..

Evde iz bırakmadan gergi tavan nasıl yıkanır - Mutfakta gergi tavan nasıl yıkanır

Ne yapmamalı

Özetle, temel önlemleri izlerseniz, evde bir gergi tavan yıkamanın hiç de zor olmadığını söyleyebiliriz, yani:

– Aşındırıcı solüsyonlar, özellikle aseton içerenler kullanmayın – malzemeye zarar vererek görünümünü bozabilir. Ürünü çalışmadan önce küçük, kötü görünen bir alanda test etmek en iyisidir;

– Hiçbir durumda, çok eski kirlerle ilgili olarak bile sert fırçaların kullanılmasına izin verilmez – ıslatılmalı ve daha sonra yumuşak, yumuşak yollarla yıkanmalıdır;

– Paspasla temizlemeyi tercih ediyorsanız, tuvalin deforme olmaması için ani hareketlere son derece dikkat edin;

– Tavan yüzeyinde bulunan tüm dikişler, derzlerde kir birikmesini önlemek için dairesel bir hareketle veya çapraz olarak değil, yalnızca birlikte işlenmelidir..

Çeşitli tuvallerin özelliklerini dikkate aldığınızdan, doğru aksesuarları, temizlik ürünlerini seçtiğinizden emin olun. Belirli yerlerde olası lekelere de dikkat etmelisiniz. Bazen üst katlardan karbon birikintileri veya boru sızıntıları sebep olabilir. Yapılacak ilk şey, potansiyel tehdidi ortadan kaldırmaktır..

Germe tavanlar, en sıradan iç mekanlara bile lezzetini verebilen muhteşem bir modern kaplama malzemesidir ve uygun kullanım ve bakım, tasarımın tüm güzelliğini uzun yıllar korumaya yardımcı olacaktır..

Evde çizgiler olmadan bir gergi tavan nasıl yıkanır - Ne yapamazsınız