Evde sabun nasıl yapılır?

İlk bakışta ev yapımı sabun yapma konusu alakasız görünüyor. Gerçekten de, zamanımızda mağazalar kozmetik ve tıbbi bileşenlerin eklenmesiyle çeşitli hijyen ürünleriyle doludur. Ama kendi ellerinizle özel bir kalıp sabun yapmak ne kadar da keyifli! Harika bir hediye olabilir veya sahibini favori aroması ve estetik özgünlüğü ile memnun edebilir. Sabun yapmak hiç de zor değil ve bugünün makalesinde bunun hakkında konuşacağız..

çalışmak için gerekenler

Sabun, özel mağazalarda satılan hazır sabun bazları veya katkı maddesi içermeyen basit bebek sabunları kullanılarak farklı şekillerde pişirilebilir. Satın alınan baz renkli veya şeffaf olabilir, pakette yağ bulunur.

Enstrümanlar

Evde sabun pişirmek için mikrodalgada veya su banyosunda korkmadan ısıtılabilen ısıya dayanıklı kapların yanı sıra silikon kalıplar almanız gerekir. Kalıpları bir çözelti ile doldurmadan önce alkol ile muamele edilmelidir. Ayrıca sıvılar için bir termometre ve bir ölçü kabı da unutmayın..

Evde sabun nasıl yapılır - Araçlar

şifalı yağ ekleyin

Sabun yağı kişisel tercihe göre seçilebilir, çünkü her birinin kendine has aroması vardır ve cilt üzerinde farklı bir etkisi vardır. Örneğin kayısı yağı yumuşatır, nemlendirir, elastikiyet verir, A, B, C, E vitaminleri ile cildi doyurur. Hint yağı mükemmel şekilde beyazlatır, cildin yağlılığını geri kazandırır. Hindistan cevizi cildi pürüzsüzleştirir, daha hassas hale getirir, adaçayı kırışıklıklarla savaşır, akne dahil cilt problemlerini ortadan kaldırır. Badem yağ bezlerinin çalışmasını iyileştirir, vücudu E ve F vitaminleri ile doyurur..

Aşırı dozda yağdan alerjik reaksiyona neden olmamak için, küçük miktarlarda verilmelidir – 100 g sabun bazı için yarım çay kaşığı yeterlidir..

Evde Sabun Nasıl Yapılır - İlaçlı Yağ Ekleyin

Sabununuzu renklendirmek için gerekenler

Sabuna renk katmak için suya dayanıklı gıda boyaları veya piyasada bulunan sıvı ve pigment boyaları kullanabilirsiniz. Doğal boyalarla sabunları, rengi hızla solduğu için karanlık bir yerde saklayın. Örneğin, pancar suyu yardımıyla sabuna pembe bir ton verebilirsiniz, bir papatya çözeltisi onu daha sarı, dereotu veya maydanoz – yeşil ve kakao tozu – çikolata yapar..

Sabununuza zengin, canlı bir renk vermek veya çok renkli hale getirmek istiyorsanız, yapay sıvı veya kuru boya satın almak en iyisidir. İkinci durumda, toz önce gliserin veya yağ ile karıştırılmalı ve ardından toplam karışıma eklenmelidir..

Başka bir boya türü daha var – mineral. Toz şeklinde üretilir ve varlığı ürünün rahatlamasını vurgular, güzel bir parlaklık ve ışıltı yaratır..

Evde Sabun Nasıl Yapılır - Sabununuza Renk Vermek İçin Yapmanız Gerekenler

Ek katkı maddeleri

Ev yapımı sabun, istenirse özel malzemeler eklenerek ek özelliklerle zenginleştirilebilir. Örneğin, sabununuzun cildinizi ovma olarak temizlemesini istiyorsanız, karışıma çekilmiş kahve veya yulaf ezmesi ekleyin. Bal ve krema nemlendirici ve ferahlatıcı bir etkiye sahip olacaktır. Çeşitli bitkisel infüzyonlar sorunlu cilde yardımcı olacak, iyileştirici bir etkiye sahip olacaktır..

Evde Sabun Nasıl Yapılır - Ek Katkı Maddeleri

Sabun bazından sabun kaynatma teknolojisi

Kendi sabununuzu yapmak yeterince kolaydır. İlk önce, elde edilen sabun bazını paketinden çıkarıyoruz, küçük küpler halinde kesiyoruz. Her şeyi önceden hazırlanmış bir kaba koyup su banyosuna gönderiyoruz. Çubuklarla sürekli karıştırarak, eritilecek bazın sıcaklığını periyodik olarak ölçüyoruz – 60 dereceyi geçmemelidir, aksi takdirde sabun gereksiz kabarcıklarla doldurulacak ve kalitesi önemli ölçüde düşecektir..

Kütle tamamen eridiğinde, hazırlanan yağları, boyaları ve diğer katkı maddelerini istediğiniz gibi ekleyin, iyice karıştırın. Artık bitmiş bileşim önceden hazırlanmış kalıplara dökülebilir ve alkolle işlenebilir. Doldurulan formları birkaç saatliğine soğuk bir yere gönderiyoruz. Lütfen bunları dondurucuya koymanızın kesinlikle tavsiye edilmediğini unutmayın..

Çok renkli bir sabun yapmak istiyorsanız, bir sonraki renkli katmanı kalıba dökmeden önce, bir öncekini alkolle serpip biraz çizmeniz gerekir – bu, malzemelerin daha iyi yapışmasını sağlayacaktır..

Sabun tamamen sertleştiğinde, kalıptan dikkatlice çıkarılmalı, birkaç dakika sıcak suya batırılmalı ve ardından kuruması için parşömen üzerine serilmelidir. Ev yapımı sabunun kağıt ambalajda saklanması tavsiye edilir ve içinde doğal boyalar varsa, karanlıkta tutmak daha iyidir..

Evde sabun nasıl pişirilir - Sabun bazından sabun yapım teknolojisi Evde sabun nasıl pişirilir - Sabun bazından sabun yapma teknolojisi Evde sabun nasıl pişirilir - Sabun bazından sabun yapma teknolojisi

Besleyici bebek sabunu nasıl yapılır?

Aşağıdaki şekilde yapılan ev yapımı sabun, düzenli kullanım ile cildin nemlenmesine, yenilenmesine ve gençleşmesine yardımcı olacaktır. İş için aşağıdaki bileşenlere ihtiyacınız olacak: bebek sabunu (100 gr), süt (100 gr), 1 yemek kaşığı bal ve zeytinyağı, temel bileşimler (isteğe bağlı). Aynı anda birkaç parça yapmak istiyorsanız, oranları artırmanız yeterlidir..

Sabunu rendeleyin, bal ekleyin ve su banyosunda bir tencereye gönderin. Sürekli karıştırın, yarı erimiş bir duruma getirin, ardından kalan bileşenleri yavaş yavaş ekleyin, iyice karıştırın. Elde edilen kütleyi katılaşma için kalıplara yerleştiriyoruz..

Evde sabun nasıl yapılır - Besleyici bebek sabunu nasıl yapılır Evde sabun nasıl yapılır - Besleyici bebek sabunu nasıl yapılır Evde sabun nasıl yapılır - Besleyici bebek sabunu nasıl yapılır Evde sabun nasıl yapılır - Besleyici bebek sabunu nasıl yapılır

“Romantik” sabun pişirme

Ev yapımı sabun sadece faydalı değil, aynı zamanda güzel de olabilir. Sevdikleriniz için harika bir hediye olabilecek kendi ellerinizle kalpli bir sabun yapmanın bir yolunu düşünün..

İş için, tam teşekküllü bir kalıp sabun oluşturmak için küçük kalp şeklinde kalıplar ve daha büyük dikdörtgen kalıplar hazırlamanız gerekir. Bu durumda, iki tür sabun bazı satın alabilirsiniz – şeffaf ve beyaz. Baz mikrodalgada kesilmeli ve eritilmelidir. Bebek sabunu kullanıyorsanız, biraz su, bal veya şeker eklendikten sonra su banyosunda ısıtılmalıdır..

Kütle yarı sıvı hale geldiğinde kırmızı boya ekleyin. Burada bir nüansı dikkate almaya değer – kütle beyaz bir sabun bazından veya bebek sabunundan hazırlanırsa, boya sadece pembe bir renk tonu verecektir. Zengin bir kırmızı renk elde etmek için şeffaf bir kompozisyon kullanmak daha iyidir..

Bitmiş kırmızı kütleyi alkolle muamele edilmiş kalp şeklindeki kalıplara dökün ve katılaşmaya bırakın. Şu anda, bir sabun briketi oluşumu için tabanı ısıtıyoruz. Soğuyan kalpleri dikdörtgen bir kalıba koyun ve tekrar doldurun, ancak şeffaf veya beyaz bir tabanla. Ürünler tamamen katılaştığında çıkarın, ılık su altında durulayın ve kurumaya bırakın. Harika bir hediye hazır!

Evde sabun nasıl pişirilir - Evde sabun nasıl pişirilir - Evde sabun nasıl pişirilir -

Sabun “Portakal Dilimleri”

Böylesine büyüleyici bir portakal dilimli sabunu yapmak için herhangi bir doğaüstü beceri gerektirmez. Desenin görünen karmaşıklığına rağmen, her şey düşündüğünüzden çok daha basittir. İş için iki tür sabun kütlesine ihtiyacınız olacak – şeffaf ve beyaz. Ayrıca farklı boyutlarda iki plastik bardak satın almanız gerekir..

Öncelikle şeffaf tabanı (100 gr) eritin, üzerine baz yağı (20 gr) ekleyin. Karışım yarı erimiş bir duruma geldiğinde, bir çay kaşığı deniz topalak ve birkaç damla portakal yağı ekleyin. Ortaya çıkan portakal bileşimini daha küçük bir plastik kaba dökün.

Kalıbımız katılaşırken beyaz sabun bazını eritin, üzerine birkaç damla hindistancevizi yağı ekleyin. Soğutulmuş kalıbı çıkarır ve dilimler halinde keseriz (her birinin kenarları bir kürdan ile hafifçe çizilmelidir), daha sonra elemanlar arasında küçük boşluklar elde etmek için daha büyük camın altına koyarız. Bu bileşime yarı sıvı beyaz sabun çözeltisi ekleyin ve tekrar sertleşmeye bırakın..

Bitmiş sabun dilimini camdan çıkarıyoruz. Yüzeyde kusurlar veya lekeler varsa, bir bıçakla dikkatlice kesebilirsiniz. Sonuç olarak, sadece sizi değil çocukları da memnun edecek güzel ve sağlıklı bir kalıp sabun elde edeceksiniz..

Evde sabun nasıl pişirilir - Portakal Dilimleri sabunu Evde sabun nasıl pişirilir - Portakal Dilimleri sabunu

Kahve ve zencefil ile sabun ovma

Bu, cildi temizlemeye, gerekli malzemelerle beslemeye, nemlendirmeye ve hafif hoş bir aroma vermeye yardımcı olacak harika bir ev yapımı sabundur. Hazırlamak için sabun bazına veya bebek sabununa ek olarak, öğütülmüş kahve, zencefil tozu ve kişisel takdirinize bağlı olarak biraz badem veya tarçın özüne ihtiyacınız vardır..

Her şeyden önce, sabun kütlesini bir buhar banyosunda eritiyoruz. Öğütülmüş kahvenin sıcak sabunlu solüsyonda çözünmemesi ve peeling özelliklerini kaybetmemesi için biraz soğumasını bekleyin. Baz biraz soğuduğunda, tüm ek malzemeleri ekleyin: kahve, zencefil ve badem. Kütleyi kalıplara yaydık ve sertleşmeye bıraktık. Sabun bazını yakma aşamasında, ona harika bir gölge verecek biraz rendelenmiş çikolata ekleyebilirsiniz. Hediye için hazırlıyorsanız güzel bir kalıp alıp üzerini bütün kahve çekirdekleri ile süsleyebilirsiniz..

Evde sabun nasıl yapılır - Kahve ve zencefil ile ovma sabunu Evde sabun nasıl yapılır - Kahve ve zencefil ile ovma sabunu

DIY ev yapımı sabun – fotoğraf

Sonuç olarak, fotoğraf galerimizi ziyaret ederek evde yapılan sabunun ne kadar güzel olabileceğinden emin olmanızı öneririz. Mutlu seyirler!

Evde sabun nasıl yapılır - fotoğraf Evde sabun nasıl yapılır - fotoğraf Evde sabun nasıl yapılır - fotoğraf Evde sabun nasıl yapılır - fotoğraf Evde sabun nasıl yapılır - fotoğraf Evde sabun nasıl yapılır - fotoğraf Evde sabun nasıl yapılır - fotoğraf Evde sabun nasıl yapılır - fotoğraf Evde sabun nasıl yapılır - fotoğraf Evde sabun nasıl yapılır - fotoğraf Evde sabun nasıl yapılır - fotoğraf Evde sabun nasıl yapılır - fotoğraf Evde sabun nasıl yapılır - fotoğraf Evde sabun nasıl yapılır - fotoğraf Evde sabun nasıl yapılır - fotoğraf Evde sabun nasıl yapılır - fotoğraf Evde sabun nasıl yapılır - fotoğraf Evde sabun nasıl yapılır - fotoğraf Evde sabun nasıl yapılır - fotoğraf Evde sabun nasıl yapılır - fotoğraf