Ebeveynler ve bir çocuk için bir oda imar

Şehirlerin oldukça hızlı büyümesine rağmen, günümüzde birçok aile konut sıkıntısı ile karşı karşıyadır. Bu konu özellikle kendi evlerini hayal eden genç aileler için geçerlidir. Aileler genellikle çocuklarıyla birlikte küçük tek odalı dairelerde bir araya gelmek zorunda kalıyor ve bu da ciddi rahatsızlık yaratıyor. Makalemizde, her aile üyesi için mümkün olduğunca konforlu hale getirmek için imar yöntemini kullanarak çocuğu olan ebeveynler için bir odayı rasyonel olarak nasıl dağıtabileceğiniz hakkında konuşacağız..

İmar nedir ve neden gereklidir?

Bir odayı imar etmek, her aile üyesinin konforlu bir şekilde kalması için onu şartlı olarak gerekli bölgelere bölmek anlamına gelir. Bu, seçimi hem sahiplerin mükemmel tercihlerine hem de odanın görüntülerine bağlı olan çeşitli şekillerde yapılabilir..

Her insanın kişisel bir alana ihtiyacı vardır ve çocuklu bir ailenin bir odada yaşamaya zorlanması durumunda, bu konu özellikle alakalı hale gelir. Çocuğun oyun oynayabileceği, çalışabileceği ve dinlenebileceği kendi köşesi olması gerekirken, ebeveynlerin her türlü mahremiyet hakkı vardır..

Çoğu zaman, bir çocuk için bir köşe, çok fazla gün ışığı alan bir pencerenin yanında düzenlenir ve ısıtma radyatörleri kışın çalışır. Ayrıca bu amaçlar için odada bulunan nişleri veya depoları kullanabilirsiniz. Odanın geri kalanı sadece en gerekli mobilyalarla doldurulmalıdır..

Ebeveynler için yatak olarak, katlandığında tüm aile için dinlenme yeri haline gelen bir kanepe satın alabilirsiniz. En gerekli elemanları seçerek, genel gövde duvarını modüler bir setle değiştirmek daha iyidir. Onarım çalışmaları yaparken, tüm alanlarda yüksek kaliteli aydınlatma düzenine dikkat etmeniz gerekir..

Genellikle geniş oturma odaları, yatak odaları duvarlar, tavanlar ve zeminler için farklı kaplama malzemeleri kullanılarak bölgelere ayrılır. Bu durumda, bu en iyi seçenek değildir, tam teşekküllü bireysel bölgeler oluşturmak için aşağıda açıklanan yöntemlerden birini seçmelisiniz..

Ebeveynler ve çocuk için bir oda nasıl imar edilir - İmar nedir ve neden gereklidir? Ebeveynler ve çocuk için bir oda nasıl imar edilir - İmar nedir ve neden gereklidir?

Bölmeli bir odayı imar etmek

Alçıpan gibi malzemelerin modern inşaat pazarındaki görünümü, herhangi bir tasarım fikrini somutlaştırmak, kısa sürede konutun yeniden geliştirilmesini sağlamak, yeni mimari unsurlarla doldurmak için birçok fırsat verdi..

Odaların imarında, alçıpan bölmeler genellikle en başarılı seçenektir. Onların yardımıyla, yalnızca belirli bir bölgeyi (bizim durumumuzda bir kreş) ayırmakla kalmaz, aynı zamanda yeni işlevsel unsurlar da tanıtabilirsiniz..

Çocuk alanını ayırarak, havanın ve gün ışığının odanın geri kalanına erişimini engelleyecek küresel yapılara kapılmamalısınız. Çeşitli nişler ve raflarla donatarak zarif bir bölme oluşturabilirsiniz. Alçıpanın kolayca işlenebilme özelliği, iç mekanın en önemli özelliği olacak çeşitli özgün tasarımlar yaratmayı mümkün kılar..

Ebeveynler ve bir çocuk için bir oda nasıl imar edilir - Bölmeli bir odayı imar etmek Ebeveynler ve çocuk için bir oda nasıl zonlanır - Bölmeli bir odayı imar etmek Ebeveynler ve bir çocuk için bir oda nasıl imar edilir - Bölmeli bir odayı imar etmek

Sürgülü kapılı bir odanın imar edilmesi

Sürgülü kapılar, modern iç mekanlarda ortak bir unsurdur. Geleneksel salıncak yapılarından farklı olarak, kanatların serbestçe açılabilmesi için ek alana ihtiyaç duymazlar – kapılar, makaralı mekanizmalar kullanılarak yana doğru hareket eder..

Bir odanın imarından bahsedersek, burada tamamen şeffaf, yarı mat veya ek olarak desenlerle süslenebilen cam kapılı tasarımları tercih etmek daha iyidir. Neden cam? Çünkü ışığı mükemmel bir şekilde iletir ve alanı karıştırmaz. Bu malzemenin oldukça kırılgan olduğuna dair korkuların aksine, modern cam yapılar kırılması kolay olmayan süper güçlü temperli camdan yapılmıştır..

Kapıların montajı, sıkıca kapatılabilmeleri açısından da faydalıdır. Örneğin, ebeveynlere misafir gelirse, kapalı kapılar ek ses yalıtımı sağlayacak ve çocuk akşamları huzur içinde uyuyabilecektir..

Ebeveyn-Çocuk Odası İmarı Nasıl Yapılır - Sürgülü Kapılı Oda İmarı Ebeveyn-Çocuk Odası İmarı Nasıl Yapılır - Sürgülü Kapılı Oda İmarı Ebeveyn-Çocuk Odası İmarı Nasıl Yapılır - Sürgülü Kapılı Oda İmarı

Perdeli bir oda nasıl zonlanır

Bir bölme veya kapı yerleştirmenin oldukça zor olduğu küçük odalarda perdeler gerçek bir kurtuluş olacaktır. Kumaş kanvaslar hafif ve zarif görünecek, ayrıca imar gerekmedikçe herhangi bir zamanda çıkarılabilirler..

Ancak dezavantajı, perdelerin toz biriktirmesi ve periyodik olarak yıkanması gerekmesidir. İki set satın alabilirsiniz – bazı tuvaller yıkanırken, diğerleri asılır. Böylece odanın tasarımı periyodik olarak güncellenecektir..

En iyi seçeneklerden biri çift taraflı perdelerdir. Bir tarafı çocuk köşesinin renk paletine, diğeri ise ebeveyn süitine uyacak bir model seçebilirsiniz..

Dalgalar halinde sarkan yoğun kanvaslardan memnun değilseniz, muslin olarak bilinen iplik perde seçeneğini değerlendirin. Küçük bir odanın alanını ince akışlarla ayrı köşelere bölerek odayı etkili bir şekilde örtmenize izin verir..

Ebeveynler ve çocuk için bir oda nasıl zonlanır - Perdeli bir oda nasıl zonlanır Ebeveynler ve çocuk için bir oda nasıl zonlanır - Perdeli bir oda nasıl zonlanır

Mobilyalı bir odayı imar etmek

Odayı gereksiz unsurlarla aşırı yüklemeden çocuk alanını ayırmanıza izin veren oldukça basit bir yol mobilya kullanmaktır. Bu durumda, duvara dik bölgelerin sınırına monte edilen raflardan ve dolaplardan bahsediyoruz. Odanın iki fonksiyonel bölgeye ayrılacağı gerçeğine ek olarak, birçok şey için geniş bir depolama alanı olacak ek bir mobilya parçası ile zenginleştirilecektir. Açık raflarda kitaplar, dergiler, vazolar, fotoğraflar ve diğer aksesuarlar yer alacaktır. Dolabın kapıları varsa, sürgülü olmaları ve açılması için ek alan gerektirmemeleri daha iyidir..

Ebeveyn-Çocuk Odası İmarı Nasıl Yapılır - Mobilyalı Oda İmarı Ebeveyn-Çocuk Odası İmarı Nasıl Yapılır - Mobilyalı Oda İmarı Ebeveyn-Çocuk Odası İmarı Nasıl Yapılır - Mobilyalı Oda İmarı

Podyum düzenlemesi olan bir odayı imar etmek

Son olarak, en ilginç imar seçeneklerinden biri, yalnızca bir veya iki çocuğu değil, daha fazlasını barındırmaya yardımcı olacak bir podyum basamağının düzenlenmesidir. Her şey yapının türüne veya daha doğrusu yüksekliğine ve genişliğine bağlıdır. Basamak (10-15 cm) düşük olabilir ve fidanlık alanının resmi olarak ayrılmasına hizmet edebilir. Bu tasarım, iç mekana belirli bir özgünlük, modernlik kazandırır, ancak pratik kullanımda olmayacaktır..

Yüksek bir podyum olup olmadığı. Çalışması için oldukça az seçenek var. İlk olarak, adımın derinliklerine, gereksiz uzun hacimli dolaplardan kurtulmanızı sağlayacak çekmeceli hacimli bir depolama sistemi yerleştirebilirsiniz. En basamakta bir bebek karyolası ve çalışma masası olacak. Odadaki tavanlar yeterince yüksekse, yerden daha verimli bir şekilde tasarruf edebilirsiniz – ilk kata çalışma alanı olan bir çatı katı yatağı monte edin ve çocuğun oyunlar için yeterli alanı olacaktır..

İkinci seçenek, iki veya üç çocuklu bir aile için mükemmel bir çıkış yolu olabilecek birkaç uyku yeri donatmanıza izin verecektir. Bu durumda, podyumun iç kısmına, basit silindir mekanizmaları kullanılarak açılan çekyatlar yerleştirilmiştir. Sabahları yataklar podyumun boşluğuna itilir ve akşamları gün boyunca faydalı yer kaplamadan dışarı çekilir. Adımın tüm üst platformu ücretsiz kalır – burada çocuğun yaşına bağlı olarak bir masa (ve birden fazla) kurabilir veya yumuşak bir halı ile bir oyun alanı düzenleyebilirsiniz..

Çoğu zaman, podyumun basamakları, yatak takımları, çarşaflar veya diğer gerekli şeyleri koyabileceğiniz çekmeceler şeklinde yapılır..

Podyum, çocuk bölgesini ayırmasına rağmen, görsel olarak tamamen açık bıraktığını belirtmekte fayda var, böylece ayrıca bir bölme kurabilir veya bir perde asabilirsiniz..

Ebeveynler ve çocuk için bir oda nasıl imar edilir - Podyum düzenlemeli bir oda imar Ebeveynler ve bir çocuk için bir oda nasıl imar edilir - Bir podyum düzenlemesi olan bir odayı imar etmek Ebeveynler ve çocuk için bir oda nasıl imar edilir - Podyum düzenlemeli bir oda imar Ebeveynler ve çocuk için bir oda nasıl imar edilir - Podyum düzenlemeli bir oda imar

Çocuğun odasının düzenlenmesi

Ebeveynler, çocukları için ayrı bir alan ayırmanın yanı sıra, onu mümkün olduğunca konforlu bir şekilde donatmaya çalışmalıdır. Her şeyden önce, bu yüksek kaliteli aydınlatma ve dekorasyonla ilgilidir. Çocuk köşesi pencerenin yanındaysa, yeterli gün ışığı olacaktır, böylece birkaç ek yerel aydınlatma cihazı kurabilirsiniz: bir masa lambası, yatağın üstünde bir aplik.

Duvar dekorasyonuna gelince, iki seçenek var: ortak oda ile aynı tutun veya daha zıt hale getirin. Çocuğun yaşını ve cinsiyetini dikkate alarak daha parlak tuvalleri yapıştırabilir, duvarlardan birini fotoğraf duvar kağıdıyla süsleyebilirsiniz..

Daha işlevsel mobilyalar seçmek daha iyidir, örneğin sadece ikinci katta bir uyku yatağını değil, aynı zamanda birinci katta bir masa ve bir dolabı birleştiren bir çatı katı yatağı mükemmel bir seçim olacaktır. Böylece çocuğunuzun kişisel dünyası renkli, ferah ve çok işlevli hale gelecektir..

Ebeveynler ve bir çocuk için bir oda nasıl zonlanır - Bir çocuk odasının düzenlenmesi Ebeveynler ve bir çocuk için bir oda nasıl zonlanır - Bir çocuk odasının düzenlenmesi Ebeveynler ve bir çocuk için bir oda nasıl zonlanır - Bir çocuk odasının düzenlenmesi

Ebeveynler ve bir çocuk için bir oda nasıl zonlanır – fotoğraf

Galerimiz, ebeveynler ve çocuklar için bir odayı imar etmek için çeşitli fikirler gösteren birçok fotoğraf içermektedir. Tüm ailenin mümkün olduğunca rahat hissedeceği en iyi konut projesini yaratmanıza yardımcı olacaklarını umuyoruz. Mutlu seyirler!

Ebeveynler ve bir çocuk için bir oda nasıl zonlanır - fotoğraf Ebeveynler ve bir çocuk için bir oda nasıl zonlanır - fotoğraf Ebeveynler ve bir çocuk için bir oda nasıl zonlanır - fotoğraf Ebeveynler ve bir çocuk için bir oda nasıl zonlanır - fotoğraf Ebeveynler ve bir çocuk için bir oda nasıl zonlanır - fotoğraf Ebeveynler ve bir çocuk için bir oda nasıl zonlanır - fotoğraf Ebeveynler ve bir çocuk için bir oda nasıl zonlanır - fotoğraf Ebeveynler ve bir çocuk için bir oda nasıl zonlanır - fotoğraf Ebeveynler ve bir çocuk için bir oda nasıl zonlanır - fotoğraf Ebeveynler ve bir çocuk için bir oda nasıl zonlanır - fotoğraf Ebeveynler ve bir çocuk için bir oda nasıl zonlanır - fotoğraf Ebeveynler ve bir çocuk için bir oda nasıl zonlanır - fotoğraf Ebeveynler ve bir çocuk için bir oda nasıl zonlanır - fotoğraf Ebeveynler ve bir çocuk için bir oda nasıl zonlanır - fotoğraf Ebeveynler ve bir çocuk için bir oda nasıl zonlanır - fotoğraf Ebeveynler ve bir çocuk için bir oda nasıl zonlanır - fotoğraf Ebeveynler ve bir çocuk için bir oda nasıl zonlanır - fotoğraf Ebeveynler ve bir çocuk için bir oda nasıl zonlanır - fotoğraf Ebeveynler ve bir çocuk için bir oda nasıl zonlanır - fotoğraf Ebeveynler ve bir çocuk için bir oda nasıl zonlanır - fotoğraf Ebeveynler ve bir çocuk için bir oda nasıl zonlanır - fotoğraf Ebeveynler ve bir çocuk için bir oda nasıl zonlanır - fotoğraf Ebeveynler ve bir çocuk için bir oda nasıl zonlanır - fotoğraf Ebeveynler ve bir çocuk için bir oda nasıl zonlanır - fotoğraf Ebeveynler ve bir çocuk için bir oda nasıl zonlanır - fotoğraf Ebeveynler ve bir çocuk için bir oda nasıl zonlanır - fotoğraf Ebeveynler ve bir çocuk için bir oda nasıl zonlanır - fotoğraf