Duvarlar ve tavanlar için su bazlı boya: özellikler, nasıl seçilir, nasıl uygulanır

Boyama işi hemen hemen her tadilatta zorunlu bir adımdır. Su bazlı boya ile bitirmek çok popüler. Bu, uygun bir fiyatla birlikte mükemmel performansından kaynaklanmaktadır. Modern kaplama malzemeleri pazarı, büyük bir seçimle doludur. Bu kaplamanın özelliklerini birlikte incelemeyi ve uygun seçenekler bulmayı öneriyoruz..

Ana Özellikler

Boya kullanımı kolaydır, duvar ve tavan dekorasyonu için birçok malzemeye mükemmel bir alternatiftir. Emülsiyonun birçok avantajı vardır:

– Diğer boya türlerine göre daha hızlı kurur;

– Çok güvenli ve zararsız malzeme. Karışım, zararlı maddeler kullanılmadan oluşturulur, bu nedenle hastanelerde ve çocuklar için tesislerde bile kullanılır;

– Boya keskin bir kokudan yoksundur. Yeni boyanmış bir oda, koku duyusunu tahriş etmeyen ve birkaç hafta içinde odadan tamamen buharlaşan belirli bir aroma yayar;

– Kompozisyon gerçekten çok yönlüdür – oturma odalarını, banyoları ve mutfakları boyamak için uygundur;

– Boyama çok çaba sarf etmeden gerçekleşir, bu kaplama malzemesi çeşitli yüzeylere eşit ve iyi oturur. Yağlı boyaların aksine alet mükemmel şekilde temizlenir.

Ana dezavantajlardan biri, boyama işi yaparken yalnızca belirli bir sıcaklığa uyma ihtiyacı olabilir. Su bazlı boyalarda + 5C’nin altına düşmemelidir, aksi takdirde katlar düzgün bir şekilde yayılmaz veya boya soyulabilir..

Su bazlı boya - Özellikler Su bazlı boya - Özellikler

Su bazlı boyanın teknik özellikleri

Kaplama, bir kaplama malzemesi seçerken göz önünde bulundurulması gereken belirli özelliklere sahiptir..

1. Kompozisyonun özellikleri. Boya, bir grup antiseptik, lateks, koyulaştırıcı ve belirli bir dolgu maddesinden oluşur..

2. Çok viskoz malzeme. Gösterge, doğru karışımı elde etmek için gereken su miktarına bağlıdır..

3. Yeterince çabuk kurur. Doğru oda sıcaklığında boya sadece 2-12 saatte kurur. İdeal koşullar – 20 santigrat derece ve yaklaşık %60 nem.

Su bazlı boya - Özellikler Su bazlı boya - Özellikler

Su bazlı boya çeşitleri

Boya, her biri kendine has özellikleri, avantajları ve dezavantajları olan çeşitli şekillerde sunulur. Onlar hakkında daha ayrıntılı konuşalım.

Akrilik su bazlı boya. Akrilik reçinelere dayalı en popüler emülsiyon türü. Genellikle bileşim lateks ile desteklenir. Bu tür boyalar ıslak temizleme ile mükemmel bir iş çıkarır..

Bu tür bir boyanın birkaç katı, küçük tümsekleri veya çatlakları gizleyebilir. Böyle bir kaplamanın uygulama alanı harika – ahşap, tuğla veya beton, cam ve hatta metal (ancak bir ön astar ile).

Silikon su bazlı boya. Önceki versiyona neredeyse tamamen benzer, ancak bu durumda baz olarak silikon reçinesi kullanılır..

Bu tip, mineral yüzeylerle mükemmel uyumluluğun yanı sıra bu boyanın daha belirgin kusurları gizlemesiyle açıklanan akrilik muadillerinden daha pahalıdır. Bu, çeşitli mantarlardan kesinlikle korkmayan tamamen buhar geçirmez bir kaplamadır..

Silikat su bazlı boya. Özel pigmentlerin eklenmesiyle sulu bir çözelti ve sıvı cam bazında üretilir. Bu seçeneğin takdir edildiği ana nitelikler, hava koşullarına, buhara ve hava geçirgenliğine karşı yüksek dirençtir..

Maden suyu bazlı boya. Bileşim, çimento veya hidratlı kireci temel alır. Beton veya tuğla boyamak için ve aynı zamanda diğer yapı malzemeleri için önerilir. Birçok avantaja rağmen, bu türün hizmet ömrü zayıftır..

Su bazlı boya - Çeşitleri Su bazlı boya - Çeşitleri

Su bazlı boya nasıl seçilir

Duvarlarınız veya tavanlarınız için su bazlı bir boyaya mı karar verdiniz? Bu durumda, seçimine yetkin bir şekilde yaklaşmanız gerekir..

1. Tamamen satış asistanlarına güvenmeyin, çünkü onların asıl amacı ürünü satmaktır. “Boya ne kadar pahalı olursa o kadar iyi” kuralı her durumda işe yaramaz. Ayrı bir boya karışımının kendine özgü görevleri vardır..

2. Bu boya türü için alternatif bir isim su dispersiyonlu boyadır. Bu nedenle, “VD” yazılı kutuları kaçırmayın..

3. Satın almadan önce, birçok açıklama alabileceğiniz adı ve talimatları okuyun – tüketim, ne kadar kurur ve diğer özellikler. Bu bilgi gereksiz olmayacak.

4. Piyasa sahte ürünlerle dolu olduğundan, boyama malzemelerinden çok fazla tasarruf etmeye çalışmayın..

5. Yüksek kaliteli su bazlı boya her zaman kar beyazıdır. Ayrı olarak satın alınan özel pigment karışımları ona renk katmasına yardımcı olacaktır..

Su bazlı boya nasıl seçilir

renk nasıl eşleştirilir

Bildiğiniz gibi, emülsiyon kaplama her zaman beyazdır. Renk eklemek için çeşitli yöntemler kullanılır. Özel aparat kullanarak veya manuel olarak renklendirebilirsiniz. Birçok satış noktasında boyama hizmeti verilmektedir. Tek yapmanız gereken doğru boyayı ve istediğiniz pigmenti seçmek. Ardından, uzman karışımı karıştıracak ve gerekli rengi elde edecektir..

Bu hizmeti alacağınız uygun bir mağaza bulamadıysanız veya her şeyi kendiniz yapmaya karar verdiyseniz, algoritma oldukça basittir. Bir renk pigmenti satın alın ve bir yapı karıştırıcı kullanarak tabanla karıştırın. Bu şu şekilde yapılır: küçük bir kapta boya pigmentle karıştırılır ve yavaş yavaş ana kavanoza eklenir. Bu tür eylemler, mükemmel ve düzgün bir renk elde etmeye yardımcı olacaktır..

Karışımı doğrudan duvara uygulamadan önce küçük, göze çarpmayan bir alanda test edin. Tamamen kurumasını bekleyin ve sonucu görün. Karışım sıvı halde çok daha parlak ve daha zengin olduğundan, bu size tonun gerçekte nasıl göründüğü hakkında bir fikir verecektir. Gerekli tüm alanı boyamak için ne kadar malzeme hazırlamanız gerektiğini düşündüğünüzden emin olun, aynı rengi elde etmek oldukça zordur ve bu deneyim gerektirir..

Su bazlı boya - Renk nasıl eşleştirilir Su bazlı boya - Renk nasıl eşleştirilir

Duvarları hazırlamak

Boyanın çizgisiz ve eşit bir şekilde uzanması için duvarları hazırlamanız gerekir. Bunun için özel kaplama malzemeleri kullanılarak sıva, astar ve macun kullanılır. Boyamadan önce duvarlar kuru, düz ve sağlam olmalıdır. Bu, emülsiyon için doğru bazın anahtarıdır..

Boyanacak yüzeyi tamamen inceleyin. Üzerinde çatlaklar veya düzensizlikler bulunursa, kaymaktaşı ile örtülmesine izin verilir. Yağ veya küf izleri asidik veya alkali bir solüsyonla giderilir. Bu tip boya, daha önce boyanmış, yağlı veya vernikli yüzeylere ve ayrıca sentetik malzemelere uygulanmaz. Bu nedenle, yüzey boyanmış veya duvar kağıdı ile kaplanmışsa, tamamen temizlemeniz gerekir..

Alçı ile önemli farklılıklar (2 cm veya daha fazla) olan bir duvarı düzleştirin, ancak daha azsa, macun kullanılır. Bu tür çalışmalardan sonra duvar zımparalanmalı ve elektrikli süpürge veya ıslak temizleme kullanılarak toz uzaklaştırılmalıdır. Sıvalı alan en az 3-4 hafta kurumalıdır, aksi takdirde su bazlı boya eşit olarak kaplamaz ve istediğiniz sonucu alamazsınız..

Hazırlık prosedürlerini tamamladıktan sonra, astarlama çalışmasına geçin. Boya karışımının tüketimini önemli ölçüde azaltırlar ve ayrıca uygulanan boyanın homojenliğini arttırırlar. Duvarların tamamen kuruması için geçen zamanı unutmayın..

Yüzey zaten bitirme işlemine yenik düşmüşse, astarlamak gerekli değildir. Bunun yerine suyla seyreltilmiş ilk kat boya uygulanır..

Yukarıdaki hazırlık çalışmaları, boyayı eşit, güzel ve doğru bir şekilde uygulamanıza olanak tanır..

Su bazlı boya - Duvar hazırlığı Su bazlı boya - Duvar hazırlığı

Su bazlı boya nasıl uygulanır

Bu tip boyama malzemelerini uygulamak için rulo, fırça ve sünger kullanılır. Bu boyama araçlarının her birinin kendi amacı ve kullanışlı özellikleri vardır:

– Boya rulosu duvarlara ve tavanlara eşit olarak uygulanabilir. Su bazlı boya için orta veya uzun bir tüy seçin, ancak yumuşak olmalıdır;

– Köşeleri ve ulaşılması zor alanları fırça ile boyamak uygundur;

– Sünger alışılmadık bir doku verir.

Kolaylık sağlamak için başvuru sürecini aşağıdaki aşamalara ayıracağız:

1. Bir boya tepsisi kullanın – çok daha kullanışlıdır ve malzemeden tasarruf sağlar. Biraz boya dökün. Çevre boyunca bir fırça çalıştırın ve kalan parçaları bir rulo ile yuvarlayın;

2. Mürekkep uygulamasının kalitesini artırmak için silindiri ıslatın ve ardından karton veya kağıt üzerinde gezdirin. Bu, yığının üzerine eşit olarak dağıtacaktır;

3. Yukarıdan aşağıya boyamaya başlayın. Bu yol sayesinde süreçte damlayan damlaları düzeltebilirsiniz;

4. Duvarın veya tavanın yüzeyi son kat sıva ile kaplanmışsa, sıva boyayı emeceği için birkaç kat uygulayın. Ek katmanlar rengi daha taze ve zengin hale getirecek;

5. Boyayı birkaç kat yerine bolca uygulamaya çalışmanıza gerek yok – bu, istenen sonucu elde etmenize izin vermeyecek, ancak durumu daha da kötüleştirecektir. 2-3 katmanda daha fazla zaman harcamak daha iyidir;

6. Yeni katmanlar ancak bir öncekinin tamamen kurumasından sonra uygulanır. Neyse ki, bu tip bir cila çabuk kurur. Katmanları toz ve kalıntılardan uzak tutun.

Bir emülsiyon kullanarak boyama işi, profesyonel beceriler gerektirmeyen oldukça basit bir iştir. Ana şey, odaya ve çevre koşullarına uygun doğru boyayı seçmektir. Çabuk yapmaya çalışmayın, dikkatlice yapın ve sonuç şüphesiz sizi memnun edecektir.!

Su bazlı boya nasıl uygulanır Su bazlı boya nasıl uygulanır Su bazlı boya nasıl uygulanır Su bazlı boya nasıl uygulanır

İç mekanda su bazlı boya – fotoğraf

Bu tür kaplama malzemelerinin kullanımına ilişkin birçok güzel ve sıra dışı örnek topladık. Artık özelliklerine, niteliklerine ve özelliklerine aşina olduğunuza göre, bu çok çeşitli tasarım çözümlerini anlamanız çok daha kolay olacaktır..

İç mekanda su bazlı boya - fotoğraf İç mekanda su bazlı boya - fotoğraf İç mekanda su bazlı boya - fotoğraf İç mekanda su bazlı boya - fotoğraf İç mekanda su bazlı boya - fotoğraf İç mekanda su bazlı boya - fotoğraf İç mekanda su bazlı boya - fotoğraf İç mekanda su bazlı boya - fotoğraf İç mekanda su bazlı boya - fotoğraf İç mekanda su bazlı boya - fotoğraf İç mekanda su bazlı boya - fotoğraf İç mekanda su bazlı boya - fotoğraf İç mekanda su bazlı boya - fotoğraf İç mekanda su bazlı boya - fotoğraf İç mekanda su bazlı boya - fotoğraf İç mekanda su bazlı boya - fotoğraf İç mekanda su bazlı boya - fotoğraf İç mekanda su bazlı boya - fotoğraf İç mekanda su bazlı boya - fotoğraf İç mekanda su bazlı boya - fotoğraf İç mekanda su bazlı boya - fotoğraf İç mekanda su bazlı boya - fotoğraf İç mekanda su bazlı boya - fotoğraf İç mekanda su bazlı boya - fotoğraf İç mekanda su bazlı boya - fotoğraf İç mekanda su bazlı boya - fotoğraf İç mekanda su bazlı boya - fotoğraf İç mekanda su bazlı boya - fotoğraf İç mekanda su bazlı boya - fotoğraf İç mekanda su bazlı boya - fotoğraf