DIY tavşan kafesleri (70 fotoğraf)

DIY tavşan kafesleri (70 fotoğraf)

Uygun donanıma sahip bir tavşana sahip olmak, bu tüylü kemirgenleri beslemek için en önemli koşullardan biridir. Hem evcil hem de dekoratif ırkların ayrı bir alana ihtiyacı vardır – gerekli bakımı sağlamanıza ve evcil hayvanları olası sorunlardan korumanıza izin verir. Malzemelerin mevcudiyeti ve aletlerin kullanımında minimum beceri ile, kendi elinizle tavşan kafesleri yapmak oldukça basittir. Yararlı öneriler, fotoğraf örnekleri ve bunların yapımına ilişkin küçük bir kılavuz bu sayfada bulunabilir..

Hücre yapmanın özellikleri

Tavşanlar için barınak oluşturmaya başlamadan önce, gelecekteki sakinlerin alışkanlıklarını ve fizyolojisini tanımaya değer. Yıl boyunca bu hayvanlar için en rahat iklim, ılıman sıcaklık (+ 12 … + 18C), ortalama hava nemi (% 60–75), rüzgar ve cereyan yok. Sıcaklığın -25C’ye düşmesinin yanı sıra + 30C’nin üzerindeki sıcaklık, aşırı kuruluk veya nem kritiktir ve hastalıklara ve hatta hayvanların ölümüne yol açabilir. Tavşanlar en iyi açık havada gelişirler ve genellikle ahırlarda bulunan gübre dumanları (amonyak) ve tozlar sağlıklarını olumsuz etkiler..

Evcilleştirilmiş tavşanlar için kafesler inşa ederken, yüzeyleri kontaminasyondan temizlemenin bir yolunu sağlamak çok önemlidir. Örneğin, kutulardaki zeminler genellikle çıkarılabilir, ahşap çıtalardan veya ağdan yapılır, bu da atıkların aşağıda bulunan palet içinde toplanmasına izin verir ve gerekirse ızgaraların kendileri kolayca yıkanabilir ve kurutulabilir. Tavşanın sağlam duvarları, evcil hayvanları taslaklardan, farelerden ve böceklerden korur, ancak besleyicilerin yanından havalandırma için her zaman ince bir ağ bırakmaya değer. Dış mekan ve portatif yapılar için, aynı zamanda güneşten fazla ısınmayacak neme dayanıklı bir çatıya dikkat etmek gerekir. Kafes kapıları boşluk bırakmadan sıkıca kapanmalı ve kilitler, yalnızca sahiplerin açabileceği şekilde sabitlenmelidir..

DIY tavşan kafesleri - Üretim özellikleri DIY tavşan kafesleri - Üretim özellikleri

Tavşanlar için kafes çeşitleri

Şartlı olarak, tavşan kafesleri aşağıdaki kriterlere göre sınıflandırılabilir:

– evcil hayvan türüne göre (büyük veya küçük ırklar için, ortak veya tek, çiftleşme kafesleri, kraliçe hücreleri, genç hayvanlar için kafesler);

– çalışma yöntemine göre (sabit ve taşınabilir, dış mekan, iç mekan, evrensel);

– katman sayısına göre;

– kullanılan malzeme türüne göre (ahşap, sunta / sunta / kontrplak, metal, ağ, plastik, kombine).

Tavşan çiftlikleri için endüstriyel kafesler, dekoratif evcil hayvanlar için boyalı “evlerden” önemli ölçüde farklıdır. İkincisi genellikle derin bir plastik palet ve bir ağdan oluşan kutularda tutulur. Kapılar plastik veya pleksiglas olabilir, içinde yatak için bir yer, bir yemlik, bazen hayvanın saklanabilmesi için ek bir kapalı bölme vardır..

Ekonomik amaçlar için yetiştirilen bireyler, genellikle çok sayıda ayrı muhafazaya sahip çok katlı yapılarda bulunur. Böyle bir kafes, hazır olarak satın alınabilir veya mevcut araçlar kullanılarak bağımsız olarak inşa edilebilir..

DIY Tavşan Kafesleri - Çeşitleri DIY Tavşan Kafesleri - Çeşitleri DIY Tavşan Kafesleri - Çeşitleri DIY Tavşan Kafesleri - Çeşitleri

Tavşan kafesi inşa etme aşamaları

Kendi elinizle tavşanlar için sıfırdan bir kafes yapmak, birkaç ardışık adım içerir. Her biri oldukça önemlidir, işte düşünce ve doğruluk gerektirir, ancak konuya tam sorumlulukla yaklaşırsanız, ürün uzun yıllar hizmet edecektir..

Ölçümler ve çizimler

En uygun boyutlar, hayvanların cinsine, yaşlarına ve sayılarına bağlı olarak seçilir. Ortalama olarak, yavruları olan dişiler için, yaklaşık 170 cm uzunluğunda, 60-70 cm yüksekliğinde ve 100 cm genişliğinde bir kafes planlanır, bir tavşandan genç hayvanlar 1.5 aylıkken gruplar halinde ekilir. 3-5 adet. Yetişkinler (3 aylıktan büyük) yaklaşık 150x60x70 cm’lik bireysel kutularda besi için tutulur Bir tavşan için alan en az 0.3-0.5 m2, duvarların yüksekliği – 35 cm’den itibaren.

DIY tavşan kafesleri - Ölçümler ve çizimler DIY tavşan kafesleri - Ölçümler ve çizimler DIY tavşan kafesleri - Ölçümler ve çizimler DIY tavşan kafesleri - Ölçümler ve çizimler DIY tavşan kafesleri - Ölçümler ve çizimler

Malzeme ve aksesuar seçimi

Malzeme seçiminde ana kriterler, mukavemetleri, mekanik strese karşı dirençleri ve çevresel özellikleridir. Ayrıca tavşanların kemirgen olduğunu ve ince ahşaba kolayca zarar verdiğini unutmayın. Genel olarak, herhangi bir levhanın kullanımdan önce antiseptiklerle ve daha da iyisi – poliüretan vernikle (sıvı plastik) emprenye edilmesi önerilir. Bu hayvanların biyolojik atıkları çok aşındırıcıdır, bu nedenle döşemenin düzenli temizliğine ayrıca dikkat etmelisiniz..

Çevreleyen tüm yüzeylerin zararlı maddeleri buharlaştırmaması ve havanın doğal dolaşımını engellememesi önemlidir. Sağlıklı bir mikro iklim, evcil hayvanların doğru gelişimine katkıda bulunur ve onları her türlü hastalıktan korur. Bağlantı elemanları, kapı perdeleri, besleyiciler için kılavuzlar ve çekmece tepsileri gibi çeşitli bağlantı elemanları yüksek kalitede olmalı ve iyi bir korozyon korumasına sahip olmalıdır – bu, muhafazaların mümkün olan en uzun süre çalıştırılmasını mümkün kılacaktır..

DIY tavşan kafesleri - Malzeme ve aksesuar seçimi DIY tavşan kafesleri - Malzeme ve aksesuar seçimi

Yapı

Tavşan kafeslerinin üretimi için öncelikle metal bir profil ve / veya kirişlerden bir çerçeve yapılır. Daha sonra kaynaklı ağ, ahşap ızgaralar, sunta veya kontrplaktan yapıştırılır. Arka ve genellikle yan duvarlar sağlam yapılır, ancak malzemedeki mikro gözenekler hava ve nemin kolayca geçmesine izin vermelidir..

En önemli anlardan biri zeminin düzenlenmesidir. Katlanıp açılabilen, çıkarılabilen ve kolayca yıkanabilen değiştirilebilir kremayer dişli tasarımları kendilerini en iyi şekilde kanıtlamıştır. Zemin olarak plastik traversler, poliüretan vernik ile emprenye edilmiş levhalar, bambu çıtalar, ağ kullanılabilir. Hücrelerin boyutu, hayvanların pençeleri sıkışmayacak ve çubuklar ağırlıkları altında sarkmayacak şekilde olmalıdır. Metal ağ temizlik açısından uygundur, ancak tavşanlarda dermatite neden olur, bu da onların yürümesini acı verici hale getirir, bu nedenle plastik veya ahşap tercih edilmesi önerilir..

Tavşan örtüsü aynı zamanda evcil hayvanları yağıştan ve parlak güneşten koruyan bir gölgelik ve muhafazanın açılıp kapanması için ek bir kapıdır. Genellikle, sıkı oturan bir kontrplak levhadan veya kurumaya veya deformasyona eğilimli olmayan başka bir malzemeden yapılmış hafif bir eğimle sabitlenir. Çatı metalden yapılamaz, aksi takdirde sıcakta hücrelerdeki havayı çok fazla ısıtır. Sokak için yumuşak fayans, arduvaz, ondulin gibi bir seçenek oldukça uygundur..

DIY tavşan kafesleri - İnşaat DIY tavşan kafesleri - İnşaat DIY tavşan kafesleri - İnşaat DIY tavşan kafesleri - İnşaat

Kurulum ve çalıştırma

Hayvanların çimlerde yürümesi için tasarlanan portatif yapılar haricinde, tavşanlar için yerden en az 0,3-0,5 m yükseklikte hazır kafeslerin kurulması tavsiye edilir. Diğer durumlarda, tabanın yükseltilmiş konumu evcil hayvanları rutubetten koruyacaktır. Dış mekanlarda, muhafazalar en iyi doğuya veya batıya bakan gölgeli alanlara yerleştirilir..

Soğuk mevsimde, muhafazaların yalıtımına dikkat etmeniz gerekir. Bu amaçla, hava geçirgen contalı (mineral yün, dikiş hasırları, lif levhalar, polistiren, saman / saman / keten sapları vb.) duvarların dış döşemesi uygundur. Hücrelerin mümkün olduğu kadar uzun süre dayanabilmesi için düzenli olarak temizlenmeleri, nemden korunmaları ve zamanında küçük onarımların yapılması gerekir..

DIY tavşan kafesleri - Kurulum ve çalıştırma DIY tavşan kafesleri - Kurulum ve çalıştırma DIY tavşan kafesleri - Kurulum ve çalıştırma DIY tavşan kafesleri - Kurulum ve çalıştırma

DIY tavşan kafesleri – fotoğraf

Bu sayfadaki fotoğraf galerisinde çok sayıda ilginç fikir ve tavşanlar için kendi ellerinizle kafes inşa etme örnekleri toplanmıştır. İstenirse sunulan seçeneklerden herhangi biri evde tekrarlanabilir, bağımsız olarak kabarık kemirgenler için rahat ve dayanıklı bir kuş kafesi yapar. Her durumda yapı tipi, malzeme ve boyutların, hayvanların sayısına, türüne ve cinsine ve ayrıca belirli bir çiftlikte bakım özelliklerine odaklanarak ayrı ayrı seçilmesi önerilir..

DIY tavşan kafesleri - fotoğraf DIY tavşan kafesleri - fotoğraf DIY tavşan kafesleri - fotoğraf DIY tavşan kafesleri - fotoğraf DIY tavşan kafesleri - fotoğraf DIY tavşan kafesleri - fotoğraf DIY tavşan kafesleri - fotoğraf DIY tavşan kafesleri - fotoğraf DIY tavşan kafesleri - fotoğraf DIY tavşan kafesleri - fotoğraf DIY tavşan kafesleri - fotoğraf DIY tavşan kafesleri - fotoğraf DIY tavşan kafesleri - fotoğraf DIY tavşan kafesleri - fotoğraf DIY tavşan kafesleri - fotoğraf DIY tavşan kafesleri - fotoğraf DIY tavşan kafesleri - fotoğraf DIY tavşan kafesleri - fotoğraf DIY tavşan kafesleri - fotoğraf DIY tavşan kafesleri - fotoğraf DIY tavşan kafesleri - fotoğraf DIY tavşan kafesleri - fotoğraf DIY tavşan kafesleri - fotoğraf DIY tavşan kafesleri - fotoğraf DIY tavşan kafesleri - fotoğraf DIY tavşan kafesleri - fotoğraf