DIY sehpa (80+ fotoğraf)

DIY sehpa (80+ fotoğraf)

Sehpa temel mobilya olarak adlandırılamaz, ancak oturma odası veya yatak odası düzenlemesinde son sırada yer almaz. Modern masalar, yalnızca basın için değil, aynı zamanda diğer faydalı aygıtlar için de bir depolama sistemini temsil eden birçok işleve sahiptir. Birçok model, geniş bir yemek masasına dönüşen bir dönüşüm sistemi olan geniş çekmeceler ve bölmelerle donatılmıştır. Diğer şeylerin yanı sıra sehpa, şık tasarımı başarıyla tamamlayan dekorun önemli bir unsuru olarak hareket eder. Biraz hayal gücü ve sabır uygularsanız, kendi ellerinizle böyle bir şey yapmak oldukça mümkündür ve makalemiz bir sehpanın ev tasarımı için ilginç fikirler sağlayacaktır..

Yapmak için malzemeler

Modern sehpaların imalatında birçok farklı malzeme kullanılmaktadır. Standart dikdörtgen MDF yapıların damgalandığı eski zamanların aksine, günümüz modelleri çeşitlilikleriyle şaşırtıyor. En pahalı seçeneklerden biri, doğal masif ahşaptan yapılmış ahşap masalardır. Böyle küçük bir şey herhangi bir iç mekanı süsleyecek, her zaman şık ve saygın görünecek. Tasarımlar çok çeşitlidir – İskandinav tarzındaki sade kaba masalardan dövme veya oyma süslemelerle süslenmiş klasiklere kadar..

Ahşap oldukça pahalı olduğu için sunta ve MDF levhalar yerini almaya yardımcı olur. Dayanıklılık hakkında konuşursak, elbette ahşap olanlardan daha düşüktürler, ancak daha kötü görünmüyorlar. Tasarım püf noktaları, örneğin masa üstlerini, yerleşik prizleri vb. Dönüştürmek, malzemenin basitliğini telafi etmeye izin verir..

Sehpaların tasarımında metal de yer almaktadır. Çerçeveler metal borulardan oluşturulmakta ve daha sonra diğer malzemelerden yapılmış tezgahlarla tamamlanmaktadır. Cam tezgahlı dövme elemanların zarif bukleleri çok güzel görünüyor. Bazen masanın tamamen metalden yapıldığı tasarım geliştirmelerini bulabilirsiniz..

Modern mobilya üretiminde, atmosfere belirli bir hafiflik, ferahlık getiren cam iç eşyaları giderek daha sık bulabilirsiniz. Ürünler, her türlü etkiye dayanıklı, ağır hizmet tipi temperli camdan yapılmıştır, bu nedenle böyle bir mobilya parçasının yüksek sıcaklıkların etkisi altında kırılmasından veya deforme olmasından korkmanıza gerek yoktur. Bazı modellerde sadece masa tablasının yüzeyi cam ile süslenmiştir..

Plastik, çok dayanıklı olmadığı için çok daha az kullanılır, ancak geniş bir renk paletine ve düşük maliyetlidir. Çoğu zaman ahşap veya metal bir yapının bir bileşeni olarak bulunur..

Orijinal sehpaların ev üretiminde, geleneksel malzemelere ek olarak çeşitli doğaçlama araçlar kullanıldığından malzeme seçimi önemli ölçüde artmaktadır..

DIY sehpa - Yapımı için malzemeler DIY sehpa - Yapımı için malzemeler DIY sehpa - Yapımı için malzemeler

Bir sehpa nasıl yapılır: güzel fikirler

Kendin yap sehpaların üretimi için, çoğunlukla nispeten ucuz ve işlenmesi kolay olan kontrplak kullanılır. Ayrıca elinizdeki çeşitli malzemeleri kullanabilir ve en tuhaf yapıları inşa edebilirsiniz. Kıvırcık kulplar, bacaklar, tekerlekler, aksesuarlar ve diğer dekoratif öğeler gibi daha karmaşık parçalar bir mobilya mağazasından satın alınabilir..

Çağdaş tarz kontrplak sehpa

Böyle özgün bir sehpa yapmak çok zaman almayacak, ancak ürün minimalizm dokunuşuyla her iç mekanda haklı yerini alacak. Çalışmak için bir kontrplak levha, bağlantı elemanları ile üç ayak, kalın bir iplik, bir kurşun kalem, bir santimetre, bir yapboz ve boya (tercihen beyaz veya siyah) satın almanız gerekir..

Bu nedenle, ilk adım tezgahı kesmektir. Sayfanın arkasında, merkez olacak bir nokta seçin, küçük bir karanfil sürün. Gelecekteki tablonun yarıçapı uzunluğunda bir iplik parçası kesin. Bir ucunu dövülmüş tırnağa tutturuyoruz, diğer ucuna bir kalem bağlarız ve yapıyı çekerek masanın yuvarlak bir şeklini çizeriz. Sonra hayal kurabilir ve tuvale daha orijinal bir şekil verebilirsiniz. Böyle bir tablonun üretimi için çizimlerin ve ölçümlerin hiç gerekli olmadığı dikkat çekicidir. Masanın çizilmiş şeklini bir dekupaj testeresi, öğütme ve boya ile kesin. Yapı tamamen kuruduğunda bacakları sabitliyoruz. masa hazır.

Modern bir tarzda kendin yap kontrplak sehpa Modern bir tarzda kendin yap kontrplak sehpa Modern bir tarzda kendin yap kontrplak sehpa Modern bir tarzda kendin yap kontrplak sehpa Modern bir tarzda kendin yap kontrplak sehpa Modern bir tarzda kendin yap kontrplak sehpa

Palet sehpa

Bu özgün tasarım, birçok stile mükemmel bir şekilde “uyacak”. En başarılı şekilde, cesur bir çatı katı veya doğal bir eko-tarzı tamamlayacaktır. Böyle özel bir masa tasarlamak zor değil: iş için bir palet, metal ayaklar veya tekerlekler (kendi takdirinize bağlı olarak) almanız gerekir. Ayrıca, kendinden kılavuzlu vidalar ve tornavida, testere, boya veya fırça ile vernik olmadan yapamazsınız..

Adım adım, tablonun tasarımındaki tüm çalışmalar aşağıdaki sırayla gerçekleştirilecektir:

1. Tablonun boyutlarını palet üzerinde belirledik ve fazla kısmı kestik.

2. Kalıntılardan tahtaları alıyoruz ve sağlam bir yüzey elde etmek için ana yapıdaki boşlukları onlarla kapatıyoruz, kendinden kılavuzlu vidalarla sabitliyoruz.

3. Ters çevirin ve beş enine çıta düzenleyin: ikisi yanlarda (bacaklar onlara eklenecektir) ve biri stabilite için merkezde.

4. Destekleri monte ediyoruz ve yapıyı vernik veya boya ile açıyoruz.

Paletlerden, paletlerden yapılmış kendin yap sehpa Paletlerden, paletlerden yapılmış kendin yap sehpa

Lastik sehpa

Eski, yıpranmış bir lastik, mükemmel ev sehpasını oluşturmak için iyi bir temel olabilir. Ek olarak, kontrplak hazırlamanız gerekir. Tasarıma başlamadan önce lastiği iyice yıkamalı ve kurulamalısınız. Ardından, lastiğin çapını ölçmeniz ve kontrplaktan iki daire kesmeniz gerekir: biri – masa üstü – lastiğin çapına karşılık gelmeli ve diğeri – taban – birkaç santimetre daha küçük olmalıdır. Hemen ayakları, tekerlekleri tabana takabilir veya kendi takdirinize bağlı olarak desteksiz bırakabilirsiniz. Kendinden kılavuzlu vidalar kullanarak otobüse yuvarlak kontrplak levhalar yapıştırıyoruz veya bunları inşaat tutkalı üzerine yerleştiriyoruz – taban hazır.

Ardından, iki yoldan birini seçiyoruz: tüm yapıyı tamamen veya sadece yanları bir iple sarıyoruz. İlk seçenekte, tezgahın nasıl işleneceğini düşünmeniz gerekir – belki boyayın veya parlak bir vernikle kaplayın..

Sarmaya merkezden başlamalısınız: ipin ucunu kendinden kılavuzlu bir vida veya bir tutkal tabancası ile sabitleyin ve yavaş yavaş yanlara doğru hareket ederek sarma daireleriyle hareket etmeye başlayın. Masayı yarı iki renkli yapmaya karar vermedikçe tabanı sarmanın bir anlamı yok. Sargının sonunda, servis ömrünü uzatmak için tüm yapı şeffaf vernik ile kaplanmalıdır..

Bir lastikten kendin yap sehpa

Çekmeceli sehpa

Evinizde sebze altından ahşap kutular varsa, onları atmak için acele etmeyin. Bu tür sadece dört kap, oturma odasının iç kısmının güzel ve kullanışlı bir parçasına dönüşebilir. Kutular sizde yoksa, bir masa yapımında en zor şey onları almak olacaktır. O zaman her şey basittir: kutuların fotoğrafta gösterildiği gibi zımparalanması, boyanması ve katlanması gerekir. Yapının alt tarafına dağılmaması için vidalanması gereken bir kontrplak levha kullanıyoruz. Böylece sehpamız hazır. Bu tasarımın avantajı, çeşitli dergiler, kitaplar ve diğer gizmoslar için geniş depolama alanlarının organizasyonu olacaktır..

Çekmecelerden DIY sehpa Çekmecelerden DIY sehpa Çekmecelerden DIY sehpa

Seyahat sehpası

Günümüzde, farklı ülkelere seyahat etmek birçok kişi için uygun hale geldi. Ancak uzak köşelere sürekli yolculuklar yapmadan yaşayamayan özel bir insan kategorisi var. Bazı keyifli yolculukları anımsatan sehpayı mutlaka beğeneceklerdir. Kullanım amacına uygun olmayan sert duvarlı eski bavullar imalata uygundur. Ayrıca bir kalın kontrplak tabakasına, vidalı bir tornavidaya, boyalara ve istenirse bacaklara veya tekerleklere ihtiyacınız olacak..

Bavulun tabanına eşit bir alana sahip iki kontrplak yaprağı kesin, bunları içeriden tabana ve kapağa yapıştırın. Bacakları veya tekerlekleri sabitliyoruz. Ardından, masayı dekore etmeniz gerekiyor – bunun için farklı yöntemler kullanılıyor. En basit seçeneklerden biri, beyaza boyamak ve yapı kuruduğunda, öğenin eskiliğini gösteren sıyrıklar yapmak için zımpara kağıdı kullanmaktır. Böyle bir ürün, oturma odasını eski püskü şık bir tarzda yeterince dekore edecektir. Böyle bir masanın siyah rengi, çatı katı oturma odasına uyumlu bir şekilde sığacak ve dekupaj tekniği kullanılarak yapılan dekorasyon, Provence tasarımının gerçek bir şaheseri haline gelecektir..

Seyahat severler için DIY sehpa Seyahat severler için DIY sehpa

Driftwood sehpa

Kütüklerden ve budaklardan yapılmış mobilyaların benzersizliği, benzersizliğinde yatar – doğanın kendisinin yarattığı benzer desen ve dokulara sahip değildir. Bu tür ürünler kıvrımları ve örgüleri ile her zaman dikkat çeker. Ek olarak, kaynak materyali elde etmek o kadar da zor değil – ormanda, rezervuarın kıyısında bulunabilir. Dalgaların karaya attığı odun yıkanmalı, kabuğu temizlenmeli ve çürümüş kıvrımlar kaldırılmalıdır. Ardından, düzeltmeniz, masa üstü ve tabanın altındaki şekli hizalamanız ve iş parçasının iyice kurumasını sağlamanız gerekir (ahşapta büyük delikler varsa, macunlayabilirsiniz).

Kurutulmuş budak dikkatlice zımparalanır, leke ile kaplanır (en sevdiğiniz rengi seçebilirsiniz) ve verniklenir. Baz hazır. Masa üstü, inşaat yapıştırıcısı veya kendinden kılavuzlu vidalar (neden yapıldığına bağlı olarak) kullanılarak sabitlenebilir. Sarma ahşap dalların açıkça görülebildiği cam tezgahlar günümüzde çok popüler..

Kendin yap dalgaların karaya attığı odun sehpa Kendin yap dalgaların karaya attığı odun sehpa Kendin yap dalgaların karaya attığı odun sehpa Kendin yap dalgaların karaya attığı odun sehpa Kendin yap dalgaların karaya attığı odun sehpa

DIY sehpalar – fotoğraf fikirleri

Kendi ellerimizle sehpa yapma seçeneklerinden sadece bazılarını düşündük. Çok daha fazla bilgi ve bitmiş ürün fotoğrafları, birçok ilginç fikir edinebileceğiniz galerimiz tarafından sağlanacaktır. Mutlu seyirler!

DIY sehpalar - fotoğraf fikirleri DIY sehpalar - fotoğraf fikirleri DIY sehpalar - fotoğraf fikirleri DIY sehpalar - fotoğraf fikirleri DIY sehpalar - fotoğraf fikirleri DIY sehpalar - fotoğraf fikirleri DIY sehpalar - fotoğraf fikirleri DIY sehpalar - fotoğraf fikirleri DIY sehpalar - fotoğraf fikirleri DIY sehpalar - fotoğraf fikirleri DIY sehpalar - fotoğraf fikirleri DIY sehpalar - fotoğraf fikirleri DIY sehpalar - fotoğraf fikirleri DIY sehpalar - fotoğraf fikirleri DIY sehpalar - fotoğraf fikirleri DIY sehpalar - fotoğraf fikirleri DIY sehpalar - fotoğraf fikirleri DIY sehpalar - fotoğraf fikirleri DIY sehpalar - fotoğraf fikirleri DIY sehpalar - fotoğraf fikirleri DIY sehpalar - fotoğraf fikirleri DIY sehpalar - fotoğraf fikirleri DIY sehpalar - fotoğraf fikirleri DIY sehpalar - fotoğraf fikirleri DIY sehpalar - fotoğraf fikirleri DIY sehpalar - fotoğraf fikirleri DIY sehpalar - fotoğraf fikirleri DIY sehpalar - fotoğraf fikirleri