DIY falshkamin (75 fotoğraf): güzel fikirler

İç mekandaki şömine, benzersiz bir ev konforu yaratabilir, çevredeki ortamı sıcaklık ve saygınlıkla doldurabilir. Ancak, bu kadar istenen bir mobilya parçasının satın alınması için gereken fonlar çok eksikse ne yapmalı? Kendi elinizle kolayca inşa edebileceğiniz sahte bir şömine kurtarmaya gelecek. Tabii ki, yardımı ile ek ısıtma oluşturmak işe yaramaz, ancak herhangi bir yaşam alanının içini yeterince dekore edebilirsiniz. Makalemizde, kendi ellerimizle bir şömine taklidi yapmak için çeşitli seçenekleri ele alacağız ve fotoğraf galerisi ev ustalarının en iyi eserlerini gösterecek..

Sahte bir şömine oluşturmak için malzemeler

Kendi elinizle sahte bir şömine yapmak için pahalı malzemeler satın almanıza gerek kalmayacak – bu onun bir başka önemli avantajı..

Çoğu zaman, taban için gereksiz karton kutular, kontrplak, alçıpan kullanılır. Ayrıca süreçte çalışma araçlarına ihtiyacınız olacak: şerit metre veya santimetre, bant, elektrik bandı, kurşun kalem veya işaretleyici, yapıştırıcı (süper yapıştırıcı veya marangoz), boyalar, fırçalar. Şöminenin taklidini daha inandırıcı hale getirmek istiyorsanız, tuğlaları (örneğin hacimli duvar kağıdı) taklit eden bir kaplama malzemesi satın alabilir veya köpük plastikten ayrı olarak “tuğlalar” keserek istediğiniz renkte boyayabilirsiniz..

Özel donanım mağazalarında, alçı kalıpları, sütunları taklit eden ve şöminenin tasarımını onlarla tamamlayan poliüretan köpük parçalar satın alabilirsiniz. Her durumda, çalışmaya başlamadan önce, istenen iç öğenin bir ön taslağını çizmek, gerekli ölçümleri ve hesaplamaları yapmak gerekir..

Falshkamin kendin yap - Malzemeler Falshkamin kendin yap - Malzemeler

Sahte şömine çeşitleri

Sahte şömineler ve doğal olanlar çeşitli tiplere ayrılır. Kendi kendine üretim için en basit seçenek, panellerden biri odanın duvarına bitişik olduğunda duvar yapısıdır. Bu durumda, şöminenin kurulacağı oda ve bölgeyi önceden belirlemeniz, duvar boyunca boş bir boşluk olup olmadığını hesaplamanız gerekir..

Köşe şöminelerinin yapımı biraz daha zordur, çünkü kıvrımların tasarımıyla uğraşmanız gerekir. Bununla birlikte, bu tür yapıların avantajı yadsınamaz – odalarda köşeler genellikle boş kalır ve bunlardan birine bir şömine yerleştirerek, özellikle küçük bir alana sahipse, oda alanından önemli ölçüde tasarruf edebilirsiniz..

Odanın düzeninde küçük bir niş varsa, boşluğu kütüklerle lüks bir ocağa dönüştürülebilir ve çevre çevresinde bir çerçeve yapılabilir. Bu durumda, montajı fazla zaman almayacak yerleşik bir şömine alacağız..

Diğer bir şömine türü ise adadır. Zaten adından da anlaşılacağı gibi, duvarlara bitişik değil, odanın ortasında yer alıyor. Bu durumda, sahte bir şömine inşa ederken, her yönden yüksek kaliteli dekorasyonuna dikkat etmeniz gerekecektir. Çerçeve, iyi stabilite sağlayan ahşap veya alçıpandan yapılmıştır. Bu tasarım, iç mekanda harika bir vurgu yaratabilir ve rekreasyon alanının merkezinde yer alabilir..

Falshkamin kendin yap - Türler Falshkamin kendin yap - Türler

Falshkamin çerçevesinin imalatı

Karton, kontrplak, polistiren, alçıpan, ahşap vb. Gibi sahte bir şöminenin ana kutusunu yapabileceğiniz birçok malzeme vardır. Seçim, hammaddelerin mevcudiyetine ve onu kullanma konusundaki belirli becerilere bağlıdır. Yapının yapımında ana şey, doğru hesaplamalar ve tüm parçaların bağlantılarının güvenilirliğidir, böylece sahte şömine orijinal şeklini kaybetmeden mümkün olduğunca uzun süre dayanır..

Büyük bir ambalaj kutusundan

Şömine çerçevesini monte etmenin en kolay yolu bir karton kutu kullanmaktır. Satın aldığınız bir TV, buzdolabı veya diğer boyutsal ekipmanlardan arta kalan büyük bir paketiniz varsa, en iyi malzeme haline gelecektir. Şimdi hangi modeli seçeceğinize karar vermeniz gerekiyor – bir kutudan sahte bir şömine dikdörtgen veya köşeli olabilir. Dikdörtgen bir duvar yapısı iki şekilde yapılabilir. Birincisi – kutunun büyük düzlemlerinden birinde, gelecekteki ocağın yüksekliğine sahip bir kesit yapın, ardından ondan her iki yönde iki özdeş kesi yapın. Böylece, her biri içe doğru sarılması gereken ve iki kat oluşturan bir tür kapı elde edeceğiz. Uç kısımlar kutunun arkasına yapıştırılmıştır..

İkinci seçenek, montaj yöntemiyle bir falshkamin çerçevesinin oluşturulmasını içerir. Fotoğrafta, önce orta kısım ve yan kolonların ayrı ayrı oluşturulduğunu, ardından tüm elemanların yapışkan bant ile birbirine yapıştırıldığını görüyoruz. Bitmiş çerçeve astarlanmalı ve boyanmalıdır. Sonuç oldukça sağlam bir taban ise, üstüne birkaç kat katlanmış bir kontrplak rafı veya bir karton levha ekleyebilirsiniz..

Kutuyu katlayarak buna göre kompakt bir köşe şöminesi yapabilirsiniz. Lineer olandan çok daha kararlı olduğunu düşünürsek, üzerine dekoratif biblolar, fotoğraflar, bir şamdan yerleştirerek platformu yukarıdan donatabilirsiniz..

Kendi elinizle sahte bir şömine çerçevesi yapmak - Büyük bir ambalaj kutusundan Kendi elinizle sahte bir şömine çerçevesi yapmak - Büyük bir ambalaj kutusundan Kendi elinizle sahte bir şömine çerçevesi yapmak - Büyük bir ambalaj kutusundan Kendi elinizle sahte bir şömine çerçevesi yapmak - Büyük bir ambalaj kutusundan

Karton kutulardan

Ayrıca küçük karton kutulardan bir yapı oluşturabilirsiniz. Bu süreç daha fazla zaman alacaktır, çünkü asıl görev birbirine güvenilir bir ek oluşturmak olacaktır. Bu tür çalışmalarda, yapının sabitleneceği scotch bant kullanılması tavsiye edilir. Sahte şöminenin mükemmel bir şekilde eşit olması için aynı boyuttaki kutuları seçmek gerekir. İlk olarak, kutuların kanatlarını açılmamaları için güvenli bir şekilde yapıştırmanız gerekir. Ardından, detayları “P” harfiyle zemine yerleştirin ve yapıyı bant veya elektrik bandı ile sabitlemeye devam edin. Hemen, orta kısmı zamanla sarkmaya başlayacağı için uzun bir yapı kurmaya çalışmamanız gerektiğini not ediyoruz. Çerçeve hazır olduğunda süslemeye başlıyoruz..

Kendi elinizle sahte bir şömine çerçevesi yapmak - Karton kutulardan Kendi elinizle sahte bir şömine çerçevesi yapmak - Karton kutulardan Kendi elinizle sahte bir şömine çerçevesi yapmak - Karton kutulardan

Polistirenden yapılmış sahte şömine

Strafor, ev ustaları tarafından çeşitli mobilyalar oluşturmak için sıklıkla kullanılan hafif, uygun fiyatlı ve dövülebilir bir malzemedir. Ayrıca polistiren levhaların maliyeti düşüktür, bu nedenle büyük bir bütçeye gerek yoktur..

Sahte bir şömine veya daha doğrusu köpük kutusu yapmak için bir bıçak ve bir tutkal tabancası almanız gerekir. Başlangıç ​​​​olarak, ilgili tüm hesaplamaları içeren kağıt üzerinde bir eskiz yaparız ve konfigürasyona karar veririz – bu açısal veya doğrusal bir sahte şömine olacaktır. Ardından boyutları köpük plakalara aktarıyoruz. Destek tabanını, ön camı, ocağı, üst kısmı ve yanları kesiyoruz. Tüm parçalar hazır olduğunda, bileşenleri tek bir yapıya yapıştırarak montaja geçiyoruz. Güvenilirlik için ayrıca bant kullanabilir veya eklemleri kürdan ile kesebilirsiniz. Bunu inşaat macunu ve dekorasyon izleyecektir..

Kendi elinizle sahte bir şömine çerçevesi yapmak - polistirenden yapılmış sahte bir şömine Kendi elinizle sahte bir şömine çerçevesi yapmak - polistirenden yapılmış sahte bir şömine Kendi elinizle sahte bir şömine çerçevesi yapmak - polistirenden yapılmış sahte bir şömine Kendi elinizle sahte bir şömine çerçevesi yapmak - polistirenden yapılmış sahte bir şömine Kendi elinizle sahte bir şömine çerçevesi yapmak - polistirenden yapılmış sahte bir şömine Kendi elinizle sahte bir şömine çerçevesi yapmak - polistirenden yapılmış sahte bir şömine Kendi elinizle sahte bir şömine çerçevesi yapmak - polistirenden yapılmış sahte bir şömine

Alçıpandan Falshkamen

Alçıpan ile çalışmak daha fazla zaman ve çaba gerektirecektir ve finansal maliyetler olmadan yapamazsınız, ancak bu malzemeden yapılan ürünlerin şüphesiz avantajı, güçleri ve dayanıklılıklarıdır. Sahte şömine kutusunun montajı, alçıpan panellerin takılacağı metal bir çerçevenin düzenlenmesini içerir. İş için öğütücü, tornavida, dekupaj testeresi, kendinden kılavuzlu vidalar, dübeller, şerit metre vb. Gibi daha ciddi araçlara ihtiyacınız olacak. Çerçeveyi donatmak için kılavuzlarla metal profiller satın almanız gerekir..

Çalışmaya başlamadan önce, yapının monte edileceği bir çizim yapılmalıdır. Duvarda, ocağın yerini gösteren konturları işaretlemek gerekir. Şöminenin arka duvarını oluşturan profilleri belirtilen çizgiler boyunca tutturuyoruz. Ardından, ateş kutusunu, ön kısmı katlayarak ilerliyoruz. Metal çerçeve tamamen monte edildiğinde, boyutuna göre kesilmiş alçıpan levhalarla (kendinden kılavuzlu vidalar kullanarak) kaplamaya devam ediyoruz. Son aşama, kapakların yakınındaki dikişlerin ve olukların macunla işlenmesidir..

Kendi elinizle sahte bir şömine çerçevesi yapmak - Alçıpandan yapılmış sahte şömine Kendi elinizle sahte bir şömine çerçevesi yapmak - Alçıpandan yapılmış sahte şömine Kendi elinizle sahte bir şömine çerçevesi yapmak - Alçıpandan yapılmış sahte şömine Kendi elinizle sahte bir şömine çerçevesi yapmak - Alçıpandan yapılmış sahte şömine

Falshkamin ocağı nasıl düzenlenir

Falshkamin ateş kutusu farklı şekillerde tasarlanabilir. Bazı insanlar burada süslemeler yapmayı sever, alanı köknar dalları, taşlar, koniler veya gerçek kütüklerle doldurur. Ocağın boşluğunu büyük güzel mumlarla doldurabilir ve şömine rafına eski bir şamdan yerleştirebilirsiniz..

Sahte şöminenin mümkün olduğunca inandırıcı görünmesini istiyorsanız, şöminenin duvarlarını siyaha boyayın, altına bir şişede paketlenmiş çelengi saklayabileceğiniz kütükleri dikkatlice koyun. Buzlu camlı bir kap seçmek daha iyidir – çelenk açıldığında, ocak hoş bir dağınık ışık yayar. Tembel olamaz, kütüklerde oluklar yapabilir ve orada çelenk ampulleri toplayabilirsiniz. Şöminenin arka duvarına aynalarla yapıştırırsanız, şöminenin derinliğinin daha büyük bir etkisi ortaya çıkacaktır..

Falshkamin kendin yap - Bir ocak nasıl düzenlenir Falshkamin kendin yap - Bir ocak nasıl düzenlenir Falshkamin kendin yap - Bir ocak nasıl düzenlenir

Yanlış şömine dekoru

Yazımızda yapay şömine kutusu nasıl yapılır ona baktık ve şimdi de nasıl süsleneceğinden bahsedelim. En basitinin tuğla veya taş taklit eden vinil duvar kağıdı ile yapıştırmak olduğu birçok seçenek var. Hacimli duvar kağıdı veya duvarlı plastik paneller gibi daha pahalı malzemeler satın alınabilir. Çok çalışmaya hazırsanız, böyle bir dekoru kendiniz yapabilirsiniz: yapının üzerine açık kahverengi kağıt yapıştırmanız ve ardından kırmızı boya ile dikdörtgen bir sünger kullanarak bir tuğla deseni uygulamanız gerekir..

Falshkamin kutusu sıva ile işlenebilir ve basitçe boyanabilir. Kalıp şeklinde plastik veya poliüretandan yapılmış elemanlar, sütunlar mükemmel bir dekorasyon olacak.

Yılbaşı kutlamalarının arifesinde, şöminenin dekorasyonuna ağaçtan ve iç mekanın geri kalanından daha az dikkat edilmez. Burada Noel Baba’dan hediyeler, her türlü çelenk için botlar asıyorlar, zarif mumlar, Yılbaşı oyuncakları düzenliyorlar. Kış tatillerinde, haneler ve arkadaşlar genellikle bir fincan çay veya bir bardak şampanya içmek için burada toplanır, birbirlerine hediyeler verir ve sadece böyle muhteşem, sıcak, ciddi bir şekilde dekore edilmiş bir mobilya parçasına hayran kalırlar..

Falshkamen kendin yap - Dekor Falshkamen kendin yap - Dekor

Falshkamin kendin yap – fotoğraf fikirleri

İç mekanda güzelce dekore edilmiş bir şömine her zaman zengin ve orijinal görünüyor. Değerli bir iç dekorasyon, dinlenme ve aile, arkadaşlar ile buluşma yeri olabilir ve tatillerde hediyeler yerleştirmek için bir podyum görevi görebilir. El yapımı, sadece sahiplerine neşe getirmekle kalmayacak, aynı zamanda yaratıcı çalışmanın mükemmel sonucuyla gurur duyacaktır. Başka bir fotoğraf galerisi, ev yapımı sahte şömineler için çeşitli seçenekleri, dekorasyon ve iç mekana yerleştirme örnekleri ile gösterecektir. Mutlu seyirler!

Falshkamin kendin yap - fotoğraf fikirleri Falshkamin kendin yap - fotoğraf fikirleri Falshkamin kendin yap - fotoğraf fikirleri Falshkamin kendin yap - fotoğraf fikirleri Falshkamin kendin yap - fotoğraf fikirleri Falshkamin kendin yap - fotoğraf fikirleri Falshkamin kendin yap - fotoğraf fikirleri Falshkamin kendin yap - fotoğraf fikirleri Falshkamin kendin yap - fotoğraf fikirleri Falshkamin kendin yap - fotoğraf fikirleri Falshkamin kendin yap - fotoğraf fikirleri Falshkamin kendin yap - fotoğraf fikirleri Falshkamin kendin yap - fotoğraf fikirleri Falshkamin kendin yap - fotoğraf fikirleri Falshkamin kendin yap - fotoğraf fikirleri Falshkamin kendin yap - fotoğraf fikirleri Falshkamin kendin yap - fotoğraf fikirleri Falshkamin kendin yap - fotoğraf fikirleri Falshkamin kendin yap - fotoğraf fikirleri Falshkamin kendin yap - fotoğraf fikirleri Falshkamin kendin yap - fotoğraf fikirleri Falshkamin kendin yap - fotoğraf fikirleri Falshkamin kendin yap - fotoğraf fikirleri Falshkamin kendin yap - fotoğraf fikirleri Falshkamin kendin yap - fotoğraf fikirleri Falshkamin kendin yap - fotoğraf fikirleri Falshkamin kendin yap - fotoğraf fikirleri Falshkamin kendin yap - fotoğraf fikirleri