DIY eski masa dekoru

Birçok insanın evinde veya ülkenin herhangi bir yerinde eski mobilyaları vardır. Ve çoğu zaman bunlar çarlık döneminden kalma pahalı antikalar değil, en sıradan gardıroplar, şifonyerler, masalar ve sandalyelerdir. İlk bakışta, bunların çoğu uzun zaman önce atılmış gibi görünebilir, ancak daha yakından bakın – bunlar genellikle masif ahşap ürünlerdir veya güzel bir şekilde restore edildiklerinde bir yıldan fazla sürecek dövme metallerdir. Bu yazıda, farklı boyut ve şekillerde masaları – mutfak, yemek, kahve, iş – dekore etmenin yollarından bahsedeceğiz..

Bununla birlikte, sunulan seçeneklerin çoğu, diğer iç öğeler için eşit derecede uygundur. Belki de bu örnekler, sıradan olmayan eski püskü mobilyaları gerçek bir sanat eserine dönüştürmeniz için size ilham verecektir, çünkü kendi yaptığınız güzelliği düşünmek çok güzel.!

Eski bir masaya yeni bir hayat vermenin 12 yolu

1. Boyama

Harap bir tabloyu güncellemenin en iyi yolu onu boyamak, ancak önce yüzeyin hazırlanması gerekiyor. Boya ve vernik sökücü, ürünü önceki ciladan temizlemeye yardımcı olacaktır..

Metal ayaklarda veya donanımlarda pas varsa sirke, Coca-Cola veya özel bir madde ile bolca nemlendirilmeli ve 15-20 dakika sonra sert bir sıyırıcı ile silinmelidir..

Ahşap zımpara ile zımparalanır, tozu alınır, daha sonra antiseptik ile emprenye edilir ve astar uygulanır. Tüm talaşlar, çatlaklar ve düzensizlikler ahşap üzerine akrilik macun ile ovulur..

Boyama için alkid emaye, akrilik veya epoksi boyalar, vernikler, metal için aerosol bileşimleri kullanabilirsiniz. Ayrıca boyama araçlarına da ihtiyacınız olacak – fırça, rulo, sünger, sprey.

Tabloya daha muhteşem bir görünüm vermek için tamamen değil, yalnızca ayrı parçaları boyayabilirsiniz. Bunun için maskeleme bandına veya şablonlara ihtiyacınız olacak..

Boyama - DIY eski masa dekoru Boyama - DIY eski masa dekoru

2. Sanat boyama

Düz bir yüzey çok sıkıcı görünüyorsa, eski bir masayı desenlerle dekore etmeyi deneyin. Çizimler bir fırça ve akrilik boyalarla – elle, bir şablon aracılığıyla veya aydınger kağıdı ile yapılan çizgiler boyunca uygulanabilir..

Sanatsal resme sahip bir masa, etnik veya rustik tarzda bir iç mekanı mükemmel bir şekilde tamamlayacak ve hayvanların, masalların ve çizgi film karakterlerinin görüntüleri çocuklara hitap edecek..

Sanatsal boyama - DIY eski masa dekoru Sanatsal boyama - DIY eski masa dekoru

3. Oymacılık

Böyle bir dekor için bir fırçaya, desenli kağıt peçetelere, PVA yapıştırıcısına ve şeffaf mobilya cilasına ihtiyacınız olacak..

Resimler düzgün bir şekilde yırtılır veya makasla kesilir, alt kağıt katmanları çıkarılır, daha sonra ortaya çıkan ince uygulamalar belirlenen yere yerleştirilir ve üstleri tutkalla kaplanır, katlanma ve yırtılmaları önlemeye çalışır..

Bir eleman ilk kez takılamazsa, ılık suyla nemlendirilmiş bir süngerle hemen silinmeli ve benzer bir parça ile tekrar denenmelidir..

Kurutulmuş dekupaj, birkaç kat mobilya için şeffaf vernik ile kaplanmıştır, aksi takdirde kağıt dekoru hızla silinir..

Oymacılık - DIY eski masa dekoru Oymacılık - DIY eski masa dekoru

4. Ufaklık

Craquelure, ürüne kasıtlı olarak eski resimlerin dokusunu taklit eden bir görünüm kazandıran çatlama verniğidir. Tek aşamalı (bileşim bir katman halinde uygulanır ve kurudukça çatlar) ve iki aşamalı (iki karışım kullanılır – biri epoksi reçinelerine dayalı, ikincisi – su bazında, etkileşime girerler ve karakteristik bir dokuya sahiptirler. elde edildi).

Damarların rengi, akrilik boyanın alt tabakasının yanı sıra harcın gölgesi ile belirlenir. Çoğu zaman, bu amaç için bir toz altın pigment veya pastel kullanılır..

İki aşamalı bir çatlak, genellikle eskitilmiş bir resmin etkisini elde etmek için dekupaj veya el boyaması ile tamamlanır. Tek adım, çizimsiz ürünler için daha uygundur..

Craquelure - DIY eski masa dekoru

5. Fayans

Onarımdan sonra küçük bir seramik karo kaynağı olduğu görülür. Eski bir masayı süslemek için kullanılabilir – sadece ahşap bir tabanı fayanslarla döşeyin. Bu durumda döşeme teknolojisi, pratik olarak duvar veya zemin dekorasyonundan farklı değildir..

Seramik yüzey mutfakta, terasta, verandada, çardakta ve hatta açık havada bir masa için idealdir..

Tabloya çekici bir görünüm kazandırmak için, düz fayanslara ek olarak, desenli bordürler, dekoratif paneller (belki de bazı konularda bile) veya şık patchwork kullanmaya değer..

Seramik karolar - DIY eski masa dekoru

6. Mozaik

Küçük parça resimler birçok galeriyi, tapınağı ve sarayı süslüyor. Evde, örneğin sehpaların yüzeyinde aynı derecede zarif görünecekler..

Mozaik elemanlar seramik (kırık fayanslar bile uygundur), cam veya akrilik olabilir.

Eldeki malzemelerden küçük yuvarlak ahşap kesimler, kesilmiş CD’ler, renkli çakıllar uygundur. Sadece ilginç bir desen ortaya çıkarmak ve parçaları masaya tutkal veya sıvı çivilerle tutturmak yeterlidir..

Mozaik - DIY eski masa dekoru Mozaik - DIY eski masa dekoru

7. Kendinden yapışkanlı film

Boyalarla uğraşmayı gerektirmeyen eski bir masayı dekore etmek için en basit ve en güzel seçenek bir film yapıştırmaktır..

Bu uygun fiyatlı malzeme, nadir ahşaplardan mermere kadar her yüzeyi taklit edebilir, her türlü desen, desen ve dokuya sahip olabilir..

Kendinden yapışkanlı film rulo halinde satılmaktadır ve kullanımı kolay ve keyiflidir..

Kendinden yapışkanlı film - Kendin yap eski masa süsü Kendinden yapışkanlı film - Kendin yap eski masa dekoru

8. Dekoratif bant

Yaratıcılık için kırtasiye ve eşya mağazalarında, son zamanlarda çok çeşitli dekoratif kendinden yapışkanlı bantlar sunuldu. Eski masayı çok renkli bantla süslemek 30-40 dakikadan fazla sürmez ve iç kısımda yeni bir parlak şey görünecektir..

Kaplamayı değiştirmek isterseniz, yapışkan şeritler aynı hızla çıkarılabilir ve eğer bir yerde yapıştırıcı kalırsa, aseton onu sorunsuz bir şekilde çözecektir..

Dekoratif bant - DIY eski masa dekoru Dekoratif bant - DIY eski masa dekoru

9. Epoksi reçine

Epoksi, açık havada hızla sertleşerek sert şeffaf bir plastiğe dönüşen sıvı bir maddedir..

Bu şekilde doldurulmuş ahşaptaki çatlaklar çok sıra dışı görünür ve sıvı faza ışık saçan toz eklerseniz, karanlıkta parlak bir şekilde parlayacaklardır..

Ayrıca kurutulmuş çiçekler, yapraklar, kabuklar, madeni paralar epoksi reçineye yerleştirilebilir ve maddenin şeffaflığı nedeniyle buz veya kehribar etkisi elde edersiniz..

Epoksi reçine - DIY eski masa dekoru

10. Cam altı dekor

Oturma odası için bir masanın orijinal dekorasyonu, içine herhangi bir tematik dekor (kabuklu ve denizyıldızlı kum, yosun veya minyatür kaktüsler, Noel topları ve dalları, küçük araba modelleri, boncuklar vb.) Yerleştirerek bir girinti yaparsanız ortaya çıkacaktır. .) ve üstünü şeffaf camla kapatın.

Camın altında dekor - DIY eski masa dekoru Camın altında dekor - DIY eski masa dekoru

11. Tül üzerinden boyama

Tablonun tül ile boyanması, taban katmanının üzerine zıt renkte bir pigment ile yapılmalıdır. Bundan önce dantel, hareket etmeyecek ve boşluk kalmayacak şekilde yüzeye sıkıca sabitlenmelidir. Aynı nedenle, bir aerosol veya sprey şişesi kullanılması tavsiye edilir..

Tülden boyama - DIY eski masa dekoru

12. Potal (yaldız)

Altın monogramlar, klasik tarzda bir masa için harika bir dekorasyon. Işıltılı akrilik boya ile kalıplanabilirler, ancak bindirme ile daha gerçekçi bir etki elde edilebilir. Özünde, sanatsal amaçlarla kullanılan değerli metalleri taklit eden en iyi folyodur..

Yaldızın parçalanmaması için üstte şeffaf bir vernik ile kaplanmıştır..

Potal (yaldız) - DIY eski masa dekoru

DIY masa dekorasyonu (Video)

Eski bir masayı kendi ellerinizle nasıl dekore edeceğinize dair küçük bir video ana sınıfı, yüzeyinde alışılmadık bir dantel baskı yaratıyor.