DIY dekoratif mumlar (95 fotoğraf)

İki kişilik akşam yemeği, bir fincan kahve eşliğinde sevdiklerinizle sohbetler, evde uzun akşamlar ve geceler, bir film maratonu, bir kitap ya da meditasyonla rahatlama – odada rahat ışıklar titreştiğinde bu anlar daha da keyifli hale gelecektir. Bir partiye gitmek? Orijinal bir mum pişirin – böyle el yapımı bir hatıra, sizi bekleyenlere kesinlikle hitap edecek. Yazımızda size eşsiz bir dekoru nasıl hızlı ve kolay bir şekilde yapacağınızı anlatıp göstereceğiz..

Bir mum nasıl yapılır: talimatlar

Yakma işlemi oldukça eğlenceli ve kolaydır ve bu nedenle keyifli bir hobi olma şansına sahiptir. Bu tür el sanatlarını süslemek için birçok fikir var, bu konuda deney yapabilirsiniz. Bununla birlikte, hazırlanmalarının prensibi neredeyse her zaman aynıdır..

Bu nedenle, kendinizi aşağıdaki malzemelerle donatın: standart ev mumları; pamuk iplik; balmumu eritmek için kap; su banyosu için mutfak eşyaları; kalay, plastik veya cam kalıplar; fitili ayarlamak için kurşun kalem veya çubuk.

Prosedür:

1. Fitili önceden sabitlemeye özen gösterin. İpliğin bir ucunu tutucuya bağlayın ve diğerini kalıbın ortasına indirin.

2. Mumları kirişlerle kesin ve su banyosunun üzerindeki bir eritme kabına koyun. Ateş yavaş olmalı, mumu sürekli karıştırın. İçinde topaklar olmadığında sıvı hazır olacaktır..

3. Modelleme kabının dibine biraz erimiş balmumu dökün. Fitili ortasına sabitleyin, parçanın sertleşmesi için bir dakika kadar bekleyin..

4. Kalan sıvıyı doldurun.

5. 24 saat sonra, iş tamamen sertleşir, ipliğin fazla uzunluğunu kesin.

6. Doğal ışık kullanıma hazır.

DIY dekoratif mumlar - Nasıl yapılır, talimatlar DIY dekoratif mumlar - Nasıl yapılır, talimatlar DIY dekoratif mumlar - Nasıl yapılır, talimatlar DIY dekoratif mumlar - Nasıl yapılır, talimatlar DIY dekoratif mumlar - Nasıl yapılır, talimatlar DIY dekoratif mumlar - Nasıl yapılır, talimatlar

DIY dekoratif mum fikirleri

lavanta mum

Kokulu ve yatıştırıcı lavanta meditasyon, okuma ve köpük banyosu için doğru atmosferi yaratır..

Uçucu yağ, lavanta dalları ve küçük bir cam kavanoz ile standart malzeme setini tamamlayın..

Kurutulmuş çiçekleri kabın kenarlarına sabitleyin ve ardından fitili sabitleyin ve kabı erimiş balmumunun bir kısmıyla doldurun. Lütfen lavantanın, kullanım sırasında alev almaması için kesinlikle kenar boyunca yerleştirilmesi gerektiğini unutmayın. Sıvının ikinci kısmını birkaç damla lavanta yağı ekleyerek kısık ateşte tekrar ısıtın ve yavaş yavaş kalıba dökün..

En sevdiğiniz iç öğelerle güzel bir kompozisyon oluşturun, her tasarımı tamamlayacaktır..

Lavanta mumu - Kendin yap dekoratif mumlar Lavanta mumu - Kendin yap dekoratif mumlar Lavanta mumu - Kendin yap dekoratif mumlar Lavanta mumu - Kendin yap dekoratif mumlar Lavanta mumu - Kendin yap dekoratif mumlar Lavanta mumu - Kendin yap dekoratif mumlar Lavanta mumu - Kendin yap dekoratif mumlar

Kahve mum

Bu kutsanmış içeceğin hayranıysanız, damak tadınıza tam olarak uyan kendi kompozisyonunuzu yaratmayı mutlaka deneyin..

Böyle bir dekoratif unsur yapmanın 4 yolu vardır..

1. İlki için, sıradan el sanatları ve bütün kahve çekirdekleriyle aynı araçlara ihtiyacınız olacak. Isıtılmış balmumuna eklenmeleri gerekir ve hazırlanan kap karışımla doldurulmalıdır. Taneler boyut ve konfigürasyon bakımından farklılık gösterdiğinden, her sonuç benzersiz olacaktır..

2. Hazır bir mumu kokulu tohumlarla süsleyebilirsiniz. Tahılları tutkalla sabitlemek veya soğutulmamış bir düzlemde parmaklarınızla hafifçe bastırarak sabitlemek yeterlidir..

3. Küçük bir mum yapın. Ürünü kalıptan çıkarın ve daha büyük bir kaba koyun. Boş alanı tahıllarla doldurun.

4. Parçanızın hoş bir kahve kokusuyla sizi memnun etmesini istiyorsanız, dökmeden hemen önce eritilmiş balmumuna öğütülmüş kahve ekleyin. Yanan bir ışık odayı inanılmaz bir aromayla dolduracak.

Kahve mumu - Kendin yap dekoratif mumlar Kahve mumu - Kendin yap dekoratif mumlar Kahve mumu - Kendin yap dekoratif mumlar Kahve mumu - Kendin yap dekoratif mumlar Kahve mumu - Kendin yap dekoratif mumlar Kahve mumu - Kendin yap dekoratif mumlar

limon mumu

Limon kabuğu, orijinal bir şamdan görevi görebilir. Böyle bir sanat nesnesi, ülke tarzını, çatı katının yanı sıra İskandinav ve modern tasarımı tamamlayacaktır..

4 el işi oluşturmak için hazırlamanız gerekir: uygun sayıda iplik, balmumu, su banyosu için aksesuarlar, birkaç limon. İstenirse, maddeye aroma veya renk ekleyin. Bu durumda kompozisyona lavanta yağı ve kuru çiçekler ekliyoruz..

Bu nedenle, önce her bir limonu ikiye bölün ve posasını çıkarın. Ardından, balmumu ısıtın ve içine aromatik ve çiçek öğeleri ekleyin, karıştırın. Fitilleri sabitleyin ve karışımı limonun her bir yarısına dökün. Son olarak ürünü sertleşene kadar serin bir yere koyun. Sıvı eşit olmayan şekilde katılaşabileceğinden, buzdolabının bu amaçlar için en uygun seçenek olmadığını lütfen unutmayın..

Limon mumu - Kendin yap dekoratif mumlar Limon mumu - Kendin yap dekoratif mumlar Limon mumu - Kendin yap dekoratif mumlar Limon mumu - Kendin yap dekoratif mumlar Limon mumu - Kendin yap dekoratif mumlar

ışıltılı mum

Her tatili daha da unutulmaz ve parlak hale getirmek istiyorum. Bu durumda, kendi ellerinizle kolayca yapabileceğiniz payetli harika bir dekor size yardımcı olacaktır. Evi bir parti için dekore etmenize izin verecek veya arkadaşlarınız için alışılmadık bir hediye olacak..

Üretim sürecinde hem ev yapımı hem de satın alınmış bir taban kullanabilirsiniz. Mum, yapıştırıcı ve parıltıyı hazırladıktan sonra çalışmaya başlayabilirsiniz. Yalnızca belirli bir alanda ışıltı oluşturmak için istediğiniz alanı vurgulamak için bant kullanabilirsiniz. Yüzeyi iyi bir tutkal tabakasıyla kaplayın ve parçayı bir kağıt yaprağının üzerinde tutarak bolca parıltı serpin. Tutkalı kurumaya bırakın, ardından bandı dikkatlice çıkarın.

Gerçekten eşsiz bir ürün elde etmek için çok renkli pırıltılar ile duş alabilir ve farklı genişliklerdeki yapışkan bant şeritleri sayesinde çok seviyeli bir desen elde edebilirsiniz..

Böyle bir dekorasyon, Yılbaşı maiyeti olarak muhteşem görünecek..

Parıltılı mum - DIY dekoratif mumlar Parıltılı mum - DIY dekoratif mumlar Parıltılı mum - DIY dekoratif mumlar Parıltılı mum - DIY dekoratif mumlar Parıltılı mum - DIY dekoratif mumlar Parıltılı mum - DIY dekoratif mumlar Parıltılı mum - DIY dekoratif mumlar

çok renkli mumlar

Bildiğiniz gibi mumlar sadece tek renkli ve mat değil aynı zamanda çok renkli ve parlaktır. Kendi elinizle böyle bir dekor oluşturmak için biraz malzemeye, sabra ve birkaç saate ihtiyacınız olacak..

Yemek pişirmek için ana bileşenlere ek olarak, seçilen renklerde mum boya kalemlerine ve istenirse aromatik yağlara ihtiyacınız olacak..

Berrak bir sıvı ve fitilli bir cam kap hazırladıktan sonra, ilk renkli mum boyayı ovalayın ve eritin. Bundan sonra, balmumu ile karıştırın ve bir kaba dökün. Desenin güzel ve sıra dışı görünmesini sağlamak için, her katman sertleşene kadar camı eğin ve sabitleyin. Tüm katmanlar hazır olduğunda ürünün tamamen sertleşmesini sağlayın..

Bu kadar! Harika bir desene sahip renkli ışıklar hazır.

Çok renkli mumlar - Kendin yap dekoratif mumlar Çok renkli mumlar - Kendin yap dekoratif mumlar Çok renkli mumlar - Kendin yap dekoratif mumlar Çok renkli mumlar - Kendin yap dekoratif mumlar

Mum kalıpları

Kağıt kalıplar sayesinde ilginç geometrik konfigürasyonlardan oluşan doğal bir lamba yapabilirsiniz. Çeşitleri yalnızca seçtiğiniz şablona bağlıdır..

Uygun bir şablon seçiyoruz ve ardından bir yazıcıda yazdırıyoruz. Kalın kağıt kullanılması tavsiye edilir. Fotoğrafta gösterildiği gibi her bir boşluğu kesip yapıştırıyoruz. Balmumu dökülürken kağıdın dağılmaması için dışı boya ile kapatılmalı ve kurumaya bırakılmalıdır. Diğer durumlarda olduğu gibi, fitili yerleştirip sabitliyoruz ve ardından şablonun içine döküyoruz. Sıvı sertleştiğinde, kağıdı çıkarmanız yeterlidir..

Sıradan yumurta kabukları bile form olarak mükemmeldir. Üretim süreci öncekine benzer ve minimum çaba gerektirir. Bununla birlikte, bu tür şablonlar kullanılarak yapılan ürünler, herhangi bir iç mekanda ve yılın herhangi bir zamanında, özellikle de Paskalya’da harika bir dekorasyon olacaktır..

Mum Kalıpları - Kendin Yap Dekoratif Mumlar Mum Kalıpları - Kendin Yap Dekoratif Mumlar Mum Kalıpları - Kendin Yap Dekoratif Mumlar Mum Kalıpları - Kendin Yap Dekoratif Mumlar Mum Kalıpları - Kendin Yap Dekoratif Mumlar Mum Kalıpları - Kendin Yap Dekoratif Mumlar Mum Kalıpları - Kendin Yap Dekoratif Mumlar

Çiçek mumları

Bu teknikle yapılan mumlar harika bir dekor ve enfes bir hediye olacaktır. İnanılmaz güzelliğine ve sofistike görünümüne rağmen, iğne işi sadece sizden zaman ve çaba gerektirecektir..

Bir boşluk yaparız ve donmasına izin veririz. Şu anda çeşitli kuru çiçekler, meyveler, yapraklar ve diğer doğal süslemeler hazırlayacağız. Dekorasyon yaparken dekupaj tekniğini kullanacağız. Bunu yapmak için başka bir muma, herhangi bir cımbıza ve bir çorba kaşığına ihtiyacınız olacak. Kaşığı ısıttıktan sonra doğanın hazırladığımız hediyelerini nazikçe yüzeye bastırarak eşsiz bir desen oluşturuyoruz. Öğelerden herhangi biri çok çekici görünmüyorsa, onu yeni bir parafin tabakasıyla örtmeniz yeterlidir ve yeni renklerle ışıldayacaktır. Bunu yapmak için fitili alın ve ürünü ısıtılmış parafine indirin..

Çiçek mumları - Kendin yap dekoratif mumlar Çiçek mumları - Kendin yap dekoratif mumlar Çiçek mumları - Kendin yap dekoratif mumlar Çiçek mumları - Kendin yap dekoratif mumlar Çiçek mumları - Kendin yap dekoratif mumlar Çiçek mumları - Kendin yap dekoratif mumlar Çiçek mumları - Kendin yap dekoratif mumlar

Aroma mumları

Odanızda gerçekten büyülü bir atmosfer mi istiyorsunuz? Ardından alanı harika bir çam iğnesi, misket limonu, nane, lavanta, bergamot veya vanilya kokusuyla doldurun. Tabii ki, oda spreyi şeklinde hazır ürünler satın alabilirsiniz, ancak evi doğal malzemelerle oluşturulan mum kokusuyla sarmak çok daha iyidir. Ayrıca, yapmak oldukça kolaydır. Herhangi bir koku yapacak, birbirleriyle birleştirilebilirler. Bu tür çok işlevli mücevherler için nasıl çeşitli seçenekler yapacağınızı anlatacağız..

Ürünleri kokulu iğnelerle süsleyin. Bu durumda, mumları kendiniz yapabilir veya mağazadan satın alabilirsiniz. İğnelerin tazeliğini gerçek selvi, çam veya ladin dallarının hafif ısıtılmasından alıyoruz..

Şamdanı alkol bazlı bir pamuklu ped ile yağdan arındırın ve iğneleri daha düz hale getirmek için birkaç saat presin altına yerleştirin. Bir şamdan dibine, örneğin geniş ve yüksek duvarlı bir bardak veya kavanoza 10-15 damla sıvı balmumu uygulayın ve işi düzeltin.

Bitmiş dalları tutkalla yağlayın veya yapışkan bir spreyle serpin ve alt kısımları biraz sarkacak şekilde bardaklara sabitleyin. Tutkal kuruduğunda bitkinin kenarlarını kesin. Bu durumda aromatik iz çıkmayacağından, iğnelerin kabın içine yerleştirilmemesi gerektiğini unutmayın. Her şey yolunda giderse, faydalı bir etki fark edeceksiniz – kozalaklı ağaçlardan gelen dumanlar sinir sistemini yatıştırır, zor bir günün ardından rahatlamanıza yardımcı olur ve ayrıca çam iğneleri antiseptik özellikleriyle ünlü olduğu için soğuk algınlığından kurtulmayı kolaylaştırır..

Erimiş balmumuna birkaç damla farklı uçucu yağ ekleyerek bir karışım oluşturmayı deneyin. Tonlama için limon ve biberiye yağını, gevşeme için bergamot ve lavanta, sakinlik ve denge için sardunya ve gülü birleştirin. Sedir ve limon, karanfil ve portakal tandemleri de tüm üzüntüleri gidermeye yardımcı olacaktır. Vanilya, yasemin, ylang-ylang romantik bir akşam için bir atmosfer yaratacak..

Kokulu mumlar - Kendin yap dekoratif mumlar Kokulu mumlar - Kendin yap dekoratif mumlar Kokulu mumlar - Kendin yap dekoratif mumlar Kokulu mumlar - Kendin yap dekoratif mumlar Kokulu mumlar - Kendin yap dekoratif mumlar

Şeffaf Jel Mumlar

Bunun gibi mumlar size güzel bir alev ve harika bir koku verecektir. Sonbahar dekoru için mükemmel bir temel olacaklar ve ayrıca herhangi bir masa ayarına mükemmel uyum sağlayacaklar..

Üretim için jel balmumuna ihtiyacınız var, kendiniz yapabilirsiniz, ancak bu tür el sanatları yaratmadaki ilk deneyiminiz ise, malzeme tedarikçilerinden sipariş vermek daha iyidir. Ayrıca uçucu yağlar, sıvı boyalar, çeşitli kuru çiçekler ve diğer dekoratif detayları hazırlayın..

Tüm süreç, diğer herhangi bir malzemeden eritme ile aynıdır. Temel fark, hedefimizin hala şeffaf bir kompozisyon oluşturmak olmasıdır. Bu yüzden şeffaf bir kap seçmeli ve boyayı dikkatli kullanmalıyız ki ürünümüz özelliğini kaybetmesin. Mumun içine herhangi bir eleman yerleştirmeye karar verirseniz, asıl şey onları görmek istediğiniz seviyeye yerleştirmektir (örneğin, dibe saçılan detaylar orada kalacaktır). Dekorasyon olarak cam toplar, deniz kabukları, çiçekler, yapraklar veya kuru meyveler uygundur..

Şeffaf Jel Mumlar - DIY Dekoratif Mumlar Şeffaf Jel Mumlar - DIY Dekoratif Mumlar Şeffaf Jel Mumlar - DIY Dekoratif Mumlar

Video: Dekoratif mumlar nasıl yapılır – Ana sınıf