Dairede kiler tasarım fikirleri (70 fotoğraf)

İlk bakışta böyle göze çarpmayan bir oda, bir depo odası gibi, apartman sakinleri için kompakt bir depodur. Burada çeşitli ev eşyalarını, aletleri, aletleri ve temizlik ekipmanlarını rasyonel olarak yerleştirebilir, giyinme odası, kütüphane veya bakkal bölmesini donatabilirsiniz. Çatı katlarında ve bodrum katlarında depolama alanlarının bulunduğu özel evlerin aksine, dairelerde genellikle yeterli görüntü yoktur. Bu yazıda, çeşitli odalarda kiler düzenlemek için en iyi fikirleri ele alacağız ve aynı zamanda başarılı tasarımlardan oluşan bir fotoğraf gezisi yapacağız..

Kiler nereye yerleştirilir: planlama fikirleri

Küçük apartman dairelerinde çeşitli ev eşyaları ve eşyaları saklamak için uygun bir yer bulmak oldukça zordur. Ancak kiler düzenlemek, nadiren kullanılan aksesuarları saklamanın ve düzenli tutmanın en iyi yoludur. Etrafınıza iyi bakarsanız ve biraz hayal gücü uygularsanız, küçük bir Kruşçev’de bile birkaç metrekareyi oyabilirsiniz..

niş

Bir yaşam alanında bir nişin varlığı, kiler donatma sorununun çözümünü büyük ölçüde basitleştirir. Duvarlardaki bu tür girintiler genellikle eski binalarda bulunabilir – koridorlarda veya oturma odalarında bulunurlar, farklı karelere sahiptirler, ancak her durumda başarılı bir şekilde bir depo oluşturmaya hizmet edeceklerdir. Mini odanın şekline bağlı olarak, içine U veya L şeklinde raflar yerleştirebilir, bir askı çubuğu takabilir veya ev aletleri yerleştirebilirsiniz. Küçük bir niş, bir çamaşır makinesini veya buzdolabını yerleştirmek için iyi bir yer olacaktır ve giyinme odası olarak geniş bir alan düzenlenebilir..

Kiler nereye yerleştirilir - Niş

çıkmaz koridor

Dairede niş yoksa, umutsuzluğa kapılmayın – kiler boş alan kullanılarak donatılabilir. Örneğin, çıkmaza giren uzun koridorların sahipleri için böyle bir fırsat var. Bu durumda, kiler alanını sınırlayacak bir alçıpan bölme veya basitçe sürgülü sürgülü kapılar kurmak yeterlidir. İçeride, bir niş içinde olduğu gibi, alan amaca bağlı olarak düzenlenmiştir..

Kiler nereye yerleştirilir - Koridorun çıkmaz ucu

balkon sonu

Bir depolama sistemi oluşturmak için eşit derecede popüler bir yer, balkonun sonudur. Burada da küçük dairelerin sahipleri genellikle kiler donatıyor. Bununla birlikte, camlı bir balkonda bile çok farklı olan belirli mikro iklimi hesaba katmak gerekir – bu hem yüksek nem hem de daha keskin sıcaklık değişiklikleridir. Bundan, balkonda bulunan kilerin yiyecek veya giysi depolamak için kullanılmaması gerektiği sonucuna varılır – ev eşyalarını buraya yerleştirmek en iyisidir..

Kiler nereye yerleştirilir - Balkonun sonu

mutfakta

Herhangi bir ev hanımının, çeşitli konserveler, sebzeler, tahıllar ve diğer ürünleri düzenleyebileceğiniz doğrudan mutfakta bir gıda depolama sistemine sahip olması uygundur. Aynı zamanda, geniş bir alan tahsis etmek gerekli değildir – depo odası duvarlardan biri boyunca düzenlenebilir ve 20 cm’den fazla olmayan bir derinliğe sahip olabilir.Yerden tasarruf etmek için depoyu açık bırakabilir veya bir depo kurabilirsiniz. sürgülü kapı yapısı. Böyle bir kilerde, yiyeceklere ek olarak, nadiren kullanılan mutfak gereçlerini saklamak için bir yer vardır..

Kiler nereye yerleştirilir - Mutfakta

Banyoda

Banyoda, hijyenik, kozmetik ve yıkama aksesuarlarının düzenli bir şekilde saklanacağı küçük bir depolama nişi de donatabilirsiniz. Bunun için neme dayanıklı alçıpan bölmeler ve perde ile çevrili boş bir köşenin alanı oldukça uygundur. Bazen buraya küçük bir çamaşır kuruyorlar, çamaşır makinesi kuruyorlar ya da ütü masası yaptırıyorlar..

Kiler nereye yerleştirilir - Banyoda

Amaca göre depo çeşitleri

Kileri düzenlemeye başlamadan önce, iç dekorasyon ve ekipman buna bağlı olduğundan, içinde tam olarak neyin saklanacağına karar vermelisiniz. Amaca bağlı olarak, aşağıdaki ana depolama odası türleri ayırt edilebilir:

– Giysiler için depo odaları. Böyle bir depoya giyinme odası da denir ve koridorlara, yatak odalarına ve kreşlere yerleştirilir. Farklı giysi türlerini saklamak için kiler raflar, çekmeceler, raflar veya ayakkabı kutuları, askılı traversler ile donatılmıştır. Oda oldukça genişse, kolay giyinme için bir duvar aynası ve küçük bir puf takabilirsiniz..

– Ev kilerleri. Kural olarak, bu tür kiler geniş bir alana ihtiyaç duymaz, bu nedenle onlar için küçük boyutta bir yer bulmak kolaydır. Burada raflarda çeşitli temizlik ürünleri, deterjanlar, temizlik ekipmanları veya araçları depolanır. Aksesuarları kendilerine ayrılan yerlere yerleştirerek hizmet odasında düzeni sağlamak önemlidir, aksi takdirde işlevsiz hale gelir..

– Ev aletleri için depolama odaları. Çoğu zaman, küçük daire sahipleri, çamaşır makinesi, elektrikli süpürge ve diğer genel ekipman için nerede bir yer bulabileceklerini bulmak zorundadır. Sorun, örneğin bir koridor veya mutfak bölgesinde kiler için donatılmış bir niş ile çözülebilir. Mini çamaşırhaneyi donatmak için önce elektrik kablolarına, su temini ve drenaj sistemine dikkat etmelisiniz ve aksesuarların geri kalanı için geniş hücreleri donatmak yeterlidir..

– Gıda depolama tesisleri. Bu kiler ağırlıklı olarak mutfaklarda bulunur. Her şeyi, ürünler arasındaki boşluk açıkça tanımlanacak şekilde düzenlemek önemlidir. İstenmeyen bir aroma ile doyurulacağından, keskin kokulu (soğan, sarımsak) ürünleri tahılların veya bitkilerin yanında saklamanız önerilmez. Her yiyecek türü için ayrı bir kap kullanmak en iyisidir (farklı renklerde kaplar seçebilirsiniz).

– Ev kütüphanesi. Kitaplar, dergiler, fotoğraflar, hatıra gazete kupürleri de orijinal tazeliğini mümkün olduğunca uzun süre korumak için özel saklama koşullarına ihtiyaç duyar. Kiler-kütüphanede, yüksek kaliteli havalandırma ve aydınlatmaya dikkat etmek önemlidir. Oda oldukça genişse, bir koltuk veya küçük bir kanepe yerleştirebilir, böylece en sevdiğiniz romanı okuyarak veya bir aile fotoğraf albümü izleyerek zaman geçirebileceğiniz küçük bir okuma odası hazırlayabilirsiniz..

Yukarıda tartışılan depolama odası türlerine ek olarak, rafların giysilere, mutfak eşyalarına ve diğer ev eşyalarına bitişik olduğu birleşik depolama sistemleri de vardır. Bununla birlikte, uygulamanın gösterdiği gibi, bu en uygun depolama organizasyonu değildir, çünkü gerekli olanı bulmak genellikle zordur ve farklı kokuları karıştırma olasılığı vardır..

Amaca göre depo çeşitleri Amaca göre depo çeşitleri Amaca göre depo çeşitleri

Dairede kiler tasarımı

Kiler, çoğu durumda iç alanı meraklı gözlerden kapalı olan bir oda olmasına rağmen, iç dekorasyonu önemli bir rol oynamaktadır. Her şeyden önce, bu, mümkün olduğu kadar çok şeyi barındırmanıza izin vermesi gereken düzen ile ilgilidir. Rafları bitirmek ve düzenlemek için doğru malzemeleri seçmek önemlidir. Ve kilerde düzenin hüküm sürmesi gerektiğini unutmayın – ancak o zaman her detayın yer aldığı tam teşekküllü bir depolama sistemi olacaktır..

Düzen ve mobilya

Kiler düzenlerken öncelikle rafların yerleşimine karar vermek gerekir. Raflar doğrusal (bir duvar boyunca), L şeklinde (dar uzun odalarda) veya U şeklinde (geniş odalarda) yerleştirilebilir. Ardından, gerekli tüm yapısal detayların belirtileceği bir çizim oluşturmanız ve dikkatlice ölçüm yapmanız gerekir..

Kiler mobilyaları herhangi bir malzemeden yapılır – doğal ahşaptan yapılmış raflar ve kutular olabilir, ancak bu tasarım yüksek hammadde maliyeti nedeniyle çok nadiren kullanılır. Depolama için sunta veya MDF’den yapılmış mobilyalar oldukça uygundur. Ayrıca bakkal nişlerine yerleştirilen metal yapılar, ağlar da iyi bir seçenek olacaktır. Kilerin rafları ve çekmeceleri de plastikten yapılabilir, ancak bu malzeme çok dayanıklı değildir ve sadece hafif yüklere dayanabilir..

Kiler raflarındaki eşyalar, en popüler eşyalar ortalama yükseklikte olacak şekilde düzenlenmiştir. Burada, raflara ek olarak, çeşitli küçük şeyler için çeşitli çekmece tasarımlarını donatabilirsiniz. Nadiren kullanılan ürünler veya belirli bir mevsimde alakalı olmayan giysiler üst raflarda saklanır ve alt raflar kural olarak ayakkabılar için ayrılır..

Dairede kiler tasarımı - Düzen ve mobilya Dairede kiler tasarımı - Düzen ve mobilya

kiler dekorasyonu

Duvar, zemin ve tavan kaplamalarını süslemek için malzeme seçerken pahalı seçenekleri tercih etmekten vazgeçmemelisiniz. Duvarlar silikon boya ile kolayca boyanabilir (küf ve küflenmez), duvar kağıdı ile yapıştırılabilir veya duvar panelleri ile süslenebilir. Zemin muşamba, laminat veya fayans ile dekore edilmiştir ve tavan beyaz badanalı, boyanmış veya yerleşik bir aydınlatma sistemine sahip alçıpan ile donatılmıştır..

Dairede kiler tasarımı - Son işlem Dairede kiler tasarımı - Son işlem

Aydınlatma

Gün ışığı kaynağının hiç olmadığı küçük bir oda için parlak bir aydınlatma sistemi sağlamak gerekir. Geniş bir odaya hafif bir avize kurulabilmesine rağmen, spotlar veya spotlar genellikle bu rolle başa çıkıyor. Raflar boyunca yer alan LED şeritler, depolama derinliklerini etkin bir şekilde aydınlatmaya yardımcı olur..

Dairede kiler tasarımı - Aydınlatma

Kapı

Kiler kapısının seçimi, depo odasının cephesi görevi gördüğü için önemli noktalardan biridir. Koridorlarda, aynalı yüzeylere sahip kayar sürgülü kapılar genellikle donatılmıştır, ancak kapıları 3D resimlerle perspektifle dekore etme seçeneği daha az ilginç değildir. Akordeonlu katlanır kapılar seçeneği de uygundur – önemli ölçüde boş alan tasarrufu sağlarlar.

Salıncak kapıları takarken, tuvali koridorun cephesiyle aynı kaplama malzemesiyle maskeleyebilirsiniz – o zaman kiler hiç dikkat çekmeyecektir. Salıncak yapıları serbest açılma için alan gerektirse de, iç kısımları aynı zamanda depoyu sabitlemeye de hizmet edecektir. Kapılar, aletler ve diğer küçük eşyalar için küçük rafları veya bez zarfları barındırabilir.

Dairede kiler tasarımı - Kapı Dairede kiler tasarımı - Kapı

Depo odası – iç mekanlar için fotoğraf fikirleri

Bir apartman dairesinde nasıl kiler yapabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıda sunulan fotoğraf galerimizi ziyaret etmenizi öneririz. Resimlerde düzenleme için birçok seçenek göreceksiniz – hem büyük depolama odaları hem de kompakt, ancak oldukça geniş. Mutlu seyirler!

Depo - iç tasarım fotoğrafı Depo - iç tasarım fotoğrafı Depo - iç tasarım fotoğrafı Depo - iç tasarım fotoğrafı Depo - iç tasarım fotoğrafı Depo - iç tasarım fotoğrafı Depo - iç tasarım fotoğrafı Depo - iç tasarım fotoğrafı Depo - iç tasarım fotoğrafı Depo - iç tasarım fotoğrafı Depo - iç tasarım fotoğrafı Depo - iç tasarım fotoğrafı Depo - iç tasarım fotoğrafı Depo - iç tasarım fotoğrafı Depo - iç tasarım fotoğrafı Depo - iç tasarım fotoğrafı Depo - iç tasarım fotoğrafı Depo - iç tasarım fotoğrafı Depo - iç tasarım fotoğrafı Depo - iç tasarım fotoğrafı Depo - iç tasarım fotoğrafı Depo - iç tasarım fotoğrafı Depo - iç tasarım fotoğrafı Depo - iç tasarım fotoğrafı Depo - iç tasarım fotoğrafı Depo - iç tasarım fotoğrafı Depo - iç tasarım fotoğrafı Depo - iç tasarım fotoğrafı Depo - iç tasarım fotoğrafı Depo - iç tasarım fotoğrafı