Chlorophytum (50 fotoğraf): türleri ve bakımı

Chlorophytum popüler bir yerli bitkidir. On yıl önce bile hemen hemen her evde tanıştı. Şimdi çok yaygın değil, ama yine de herkesin favorisi. Bu popülerliğin sırrı çok basit: klorofit bakımında iddiasız, hızla büyüyor ve kök salıyor. Deneyimsiz yetiştiriciler bile bununla kolayca başa çıkabilir. Uzun sarkık, sivri yaprakları nedeniyle “yeşil örümcek” lakaplıydı. Çiçek salkımları uzun sürgünlerde beyaz yıldızlara benziyor.

Genel özellikleri

Chlorophytum bize Güney Afrika ve Güney Amerika’dan geldi. Bu bitkinin iki yüzden fazla çeşidi vardır. Doğada ağaçların dallarına yerleşir, ağaç kabuğuna sabitlenir ve orman örtüsünün en önemli bileşenidir..

Bu, yarım metre yüksekliğe kadar çok yıllık bir bitkidir. Pratik olarak gövdesi yoktur ve bazal yapraklar neredeyse yerden büyür. Köksap, uzun yumrular nedeniyle toprağa sıkıca kök salmış beyaz, ince, kordon benzeri bir sürgündür. Bu yumrularda nem birikir ve bu da kuraklık sırasında çiçeği korur..

Chlorophytum ilk olarak 1794’te tanımlanmıştır. 19. yüzyılın sonunda Avrupa’ya getirildi ve anında her yere yayıldı. Doğada, sıcak tropik bölgelerde yetişir ve dünyaya dağılmıştır. Bu kadar farklı türlerin olmasının nedeni budur. Chlorophytum doğrusal tipte, pürüzsüz, parlak yeşil veya alacalı yapraklar. Ortalama uzunluk 15 ila 60 cm arasındadır. Sinirli çekirdek ortadaki kuyuyu gösterir..

Yapraklar kısa saplı veya sapsız olabilir. Çiçekler yaz aylarında görünür. Evde, klorofit yılda birkaç kez çiçek açabilir. Tomurcuklar düğümler halinde gruplandırılmıştır. Solduklarında, bebekler gövdelerde gelişir. Hava köklerinin filizlendiği yerinde bir rozet oluşur. Yere dokundukları anda neredeyse anında kök salıyorlar. Meyveler de var: tohumlar için üç bölümlü kuru dikdörtgen kutular.

Özellikleri hala tam olarak anlaşılamamıştır. Ancak klorofit kesinlikle kuru havayı iyi nemlendirir, odaya tazelik getirir ve rahat bir mikro iklim yaratır. Antiseptik etkisi de bilinmektedir. Çevresindeki tehlikeli bakterileri etkili bir şekilde yok eder.

Fitocidler tehlikeli buharları ortadan kaldırır: tütün dumanı, karbon monoksit, formaldehit. Odadaki atmosfer çok daha sağlıklı hale gelir. Ek olarak, çiçek evcil hayvanlar için tamamen güvenlidir. Kediler, vücudu temizlemek için özel bir bitki yerine onu bile yiyebilirler..

Son olarak, iyi ve parlak görünüyor, odayı renklerle dolduruyor ve iç mekana uyumlu bir şekilde uyuyor..

Chlorophytum - Genel özellikler Chlorophytum - Genel özellikler

Klorofit türleri

Tüm klorofit türlerini listelemek neredeyse imkansızdır. Farklı kaynaklar farklı veriler sağladığı için doğru olarak hesaplanamazlar bile. Ortalama olarak, kategori 200’den fazla bitki türünü içerir, ancak bunlardan sadece birkaçı dekoratiftir. Evlerde ve apartmanlarda yetiştirilirler. Bunlar şunları içerir:

Chlorophytum tepeli. Simetrik bir rozet ve dar uzun yaprakları ile parlak yeşil. Rozetin çapı 50 cm’ye kadardır, ondan uzun çiçekli oklar filizlenir. Görsel olarak, yetişkin bir çalı bir çeşmeye benzer. Birkaç alt tür vardır: vittatum – yaprak boyunca beyaz bir şerit ile, laxum – beyazımsı kenarlı alacalı yapraklı, alacalı – hafif bir yaprağın ve okyanusun çevresi boyunca gümüşi bir kenar ile – yaprakların sarmal bir düzenlemesi ile.

Klorofit Pelerini. 60 cm’ye kadar uzun, 3 cm genişliğe kadar hafif yaprakları vardır.Rozetler çok yoğundur. Diğer bir özellik ise kısa çiçekli saplardır. Böyle bir bitki, klorofit için tipik olan kız rozetleri oluşturma yöntemiyle değil, bölünerek daha sık çoğalır. Bu tür diğerlerinden daha büyüktür ve 80 cm yüksekliğe ulaşabilir..

Chlorophytum kanatlı veya turuncu. Nispeten geniş oval yaprakları olan kısa bir bitkidir. Yaprak sapları kısa ve etlidir. Renk koyu, yaprak sapı ve damar turuncu. Çiçeklenme bir mısır başağına benzer ve kısa bir sap üzerinde oluşur. En çok tropik adamlara benziyor. En güzel çeşitler – Fire Flash ve Green Orange.

Klorofit Bonnie. Spiral yaprakları olan küçük, kıvırcık bir klorofittir. Plakanın ortasında geniş beyaz bir şerit var.

Chlorophytum - Türler Chlorophytum - Türler

Klorofit bakımı

Chlorophytum’un bakımı çok kolaydır. Neredeyse hiçbir şeye ihtiyacı yok. Rahat koşullarda, hiç de tuhaf değil, muhteşem büyüyor, yeşile dönüyor ve düzenli olarak çiçek açıyor..

Gün ışığı ne kadar parlak olursa o kadar iyidir, ancak doğrudan güneş ışığından korunmaya ihtiyaç duyulacaktır. Güneş eksikliği ile çiçek ölmez, donuklaşır ve zayıf büyür. Klorofiti pencerelerin yanına ışıkta veya kısmi gölgede yerleştirmek daha iyidir. İdeal olarak, bunlar kavurucu ışınların altındaki güney pencereleri değildir..

İdeal sıcaklık +25C civarındadır. Kışın – + 20C’ye kadar. + 10C’nin altında hipotermiden kaçının. Ne kadar soğuk olursa, nem o kadar düşük olmalıdır. Chlorophytum püskürtmeyi ve banyo yapmayı sever. Hava çok kuruysa, yaprakların uçları kurur. Aynısı bir pil veya ısıtıcı ile olur..

Şubat veya Mart aylarında ekim, dikim ve üreme planlayın. Her yıl genç ve aktif olarak büyüyen bir çiçek ekilir. Olgun ve olgun bitkiler – birkaç yılda bir. Yeniden dikerken, keseklerin kökünü temizleyin ve çürümüş ve hasar görmüş parçaları çıkarın. Tüm işlemlerden sonra bitkiyi sulayın ve gölgede bırakın..

Klorofitin büyük, hacimli bir tencereye ihtiyacı olduğunu unutmayın. Çiçeğin, alana ihtiyaç duyan güçlü bir dallı köksapı vardır. Ancak aynı zamanda, “büyüme” için çok fazla kapasite almamalısınız: kök sistemi, hacmi toprak kısmının zararına doldurma eğiliminde olacaktır..

Bitkiyi yaz ve ilkbaharda bol sulayın, ancak aşırı kullanmayın. Toprağın en az yarısını kurumasını bekleyin. Chlorophytum, nemi köksapın yumrularında depolar, böylece yeterli olacaktır. Durgun suya asla izin vermeyin ve tavayı sulamadan 20 dakika sonra boşaltın..

İdeal bir nötr veya hafif asitli toprak karışımı, 2: 1: 1: 1: 1 oranında sod ve yapraklı toprak, kum, yaprak humusu ve ezilmiş iğne yapraklı ağaç kabuğundan oluşur. Gübreler olarak, toprağa yaprak döken bitkiler için periyodik olarak bir mineral kompleksi çözeltisi ekleyebilirsiniz. Bunu Mart-Ağustos aylarında ayda 1-2 kez yapmak en iyisidir..

Chlorophytum - Bakım Chlorophytum - Bakım Chlorophytum - Bakım

Nakil ve üreme

Chlorophytum çok kolay çoğalır. Bunun için pratik olarak hiçbir şeye ihtiyacınız yok. Tabii ki, tohumlardan kendiniz bir çiçek yetiştirebilir veya basit bitkisel yöntemler kullanabilirsiniz. Seçenekler şunlardır:

tohumlar. Sadece %25-40 gibi oldukça düşük bir çimlenme oranına sahip olduklarını unutmayın. Onları özel bir mağazadan satın alabilir veya kendiniz toplayabilirsiniz, ancak ikinci durumda, önce çiçeğin yapay tozlaşmasıyla şaşırmanız gerekir. Erken ilkbaharda klorofit dikmek daha iyidir. Tohumları bir gün boyunca ıslak bir bezle bırakın. Bundan sonra tohumlar yaklaşık 7 mm toprağa gömülür. Yüzeye su püskürtün ve plastik sargı ile örtün. Derme çatma serayı sıcak ve güneşte bırakın. Sıcaklık – 25C’ye kadar. Güneş ışığı yayılır. Her gün havalandırın ve periyodik olarak püskürtün. Çiçek yaklaşık 5 hafta sonra düzensiz bir şekilde ortaya çıkar. Zayıf fideleri açık havaya alıştırmak için filmi ilk başta – uzun süre değil, yavaş yavaş çıkarmanız gerekir. Birkaç gerçek güçlü yaprak göründüğünde, fide ayrı bir tencereye aktarılabilir..

Köklenme çıkışları. Pedinküllerde oluşan bebekler, hava kökü olan küçük rozetlerdir. Onları biraz toprağa gömmek yeterlidir ve doğa kendi işini yapacaktır. Çocuklar zaten kök saldıklarında kaçıştan ayrılırlar. İkinci seçenek, çıkışı kesmek ve az miktarda su içeren bir kaba kısaca koymaktır. Kök oluştuğunda toprağa ekilebilir..

Bölüm. Daha büyük olgun bitkiler nakli sırasında ayrılabilir. Bunu ilkbaharda ve 4 yaşından büyük çiçeklerle yapmak en iyisidir. Köksapı keskin bir bıçakla dikkatlice kesin. Dezenfeksiyon ve koruma için kesimi kömürle toz haline getirin. Bitkileri hemen ayrı saksılara bölün. Genellikle küçük köklü küçük parçalar bile başarıyla kök salmaktadır. Bu, klorofitin ana özelliklerinden biridir..

Chlorophytum - Nakil ve üreme Chlorophytum - Nakil ve üreme Chlorophytum - Nakil ve üreme

Zararlı ve hastalık kontrolü

Klorofit için uygun şekilde bakım yaparsanız, hastalıklardan ve parazitlerden korkmaz. Nem çok yüksekse, mantar gelişebilir. Kökler çürür, yapraklarda lekeler belirir, külleme görülür. Bu durumda, toprağı değiştirin, bir mantar ilacı uygulayın ve hasarlı alanları düzeltin. Çiçek hızla iyileşir, bu yüzden onun için korkutucu değildir..

Sokakta, klorofit parazitler tarafından saldırıya uğrar: ölçek böcekleri, örümcek akarları, ölçek böcekleri. Bu nedenle yaprakların düzenli olarak incelenmesi ve insektisit ve akarisitlerle tedavi edilmesi gerekir..

Chlorophytum - Zararlı ve Hastalık Kontrolü

Chlorophytum – fotoğraf

Klorofitin neye benzediğini öğrenmek için fotoğraf seçimimize göz atın. Bu, seçimde gezinmenize ve yeni evcil hayvanınızı nereye koyacağınızı anlamanıza yardımcı olacaktır..

Chlorophytum - fotoğraf Chlorophytum - fotoğraf Chlorophytum - fotoğraf Chlorophytum - fotoğraf Chlorophytum - fotoğraf Chlorophytum - fotoğraf Chlorophytum - fotoğraf Chlorophytum - fotoğraf Chlorophytum - fotoğraf Chlorophytum - fotoğraf Chlorophytum - fotoğraf Chlorophytum - fotoğraf Chlorophytum - fotoğraf Chlorophytum - fotoğraf Chlorophytum - fotoğraf Chlorophytum - fotoğraf Chlorophytum - fotoğraf Chlorophytum - fotoğraf Chlorophytum - fotoğraf Chlorophytum - fotoğraf Chlorophytum - fotoğraf Chlorophytum - fotoğraf Chlorophytum - fotoğraf Chlorophytum - fotoğraf Chlorophytum - fotoğraf Chlorophytum - fotoğraf Chlorophytum - fotoğraf