Çatı katı: 85 tasarım fikri

Ne yazık ki, özel evlerdeki çatı katı, gereksiz şeylerin, eski mobilyaların veya yapı malzemelerinin konulduğu oda haline gelir. Gerçekten de, uygun onarım olmadan, eğimli soyma duvarları olan karanlık bir oda pek hoş görünmez. Ama onu dekore ederseniz, biraz ışık açın ve emrinizde ek yaşam alanınız olacak. Bugün yaşamak istediğiniz çatı katı için tasarım seçeneklerinden bahsedeceğiz.!

Çatı katının özellikleri

“Tavan arası” kelimesi, bir mimarın parlak bir fikir bulduğu 17. yüzyılın ortalarında ortaya çıktı – tavan arasını bir yaşam alanı olarak kullanmak. Doğru, o zamanlar orada sadece hizmetçiler yaşıyordu, ancak bugün misafir alıyorlar, bir çocuk için bir yatak odası tahsis ediyorlar veya ek bir banyo düzenliyorlar..

Tavan arasının binanın tamamını mı yoksa bir kısmını mı kapladığı, büyüklüğüne bağlıdır. Tavan arası odalar, tavanların yüksekliğine ve yerleşim düzeninin geometrisine göre farklılık gösterir – bir eğimli duvar veya birkaç. Bu göstergelerle çeşitli tasarım çözümleri ilişkilendirilir..

Ancak tavan arasını bir konut iç mekanına dönüştürmeden önce, tüm teknolojik incelikleri dikkate alarak donatmak gerekir. Tavan arası sadece yukarıdan değil, aynı zamanda nemli havanın yükseldiği evin konut kısmından da aşağıdan maruz kalmaktadır. En konforlu koşulları en son seviyede oluşturmak için önceden ısı yalıtımı ve su yalıtımına dikkat etmek gerekir..

Son işlem için hafif malzemelerin kullanılması tavsiye edilir – bu, nakliyeyi basitleştirecek ve ayrıca bina üzerindeki yükü en aza indirecektir. Ahşap ve beton yapılar arasında seçim yaparsanız, ilk seçeneğin çok daha fazla avantajı vardır. İç bölmeler gibi, iç kaplama da esas olarak alçıpandan yapılmıştır..

Doğal ışık, çatı katına dikey pencerelerden ve / veya açılı olarak yerleştirilmiş çatı pencerelerinden girer. İkincisi, alanın daha düzgün bir şekilde aydınlatılmasını sağlar..

Eğimlerin yanı sıra tavan arasında öne çıkan bir diğer nokta da çatıyı destekleyen kirişlerdir. Ön plana çıkarılırlar ve stil gerektirmiyorsa alçıpan konstrüksiyonların arkasına gizlenmemesi gereken bir tür endüstriyel estetik yaratırlar. Ancak bunu yaparak iç mekanı alışılmadık hacimlerle doldurabilirsiniz..

Çatı katı, ülke, etnik ve çatı katı stilleri için ideal olan kendine özgü bir görünüme sahiptir. Ancak tasarım çözümleri bununla sınırlı değil – deneylerden ve cesur kombinasyonlardan korkmadan buraya daha modern trendler girilebilir..

Çatı Katı Tasarımı - Özellikler Çatı Katı Tasarımı - Özellikler

Tavan arası oturma odası tasarımı

En üst kat, ana oturma odası veya ailenizle birlikte emekli olmak istediğiniz dinlenmek için ek bir yer olarak hizmet verebilir. Seçim, genellikle evin en genişi olan ve bazen tam tersine küçük bir oda kadar küçük olan odanın boyutuna bağlıdır. Ancak bu, tavan arasındaki oturma odasını rahatça dekore etmenizi ve kişisel ihtiyaçlarınıza göre ayarlamanızı engellemez..

Çatı pencereleri yalnızca daha fazla doğal ışık sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bölgenin daha iyi bir görünümünü sağlar. Bu bakımdan nadiren perdelerle örtülürler ve mobilyaları, açıklığın yanında bir koltuk veya kanepe olacak şekilde düzenlemeye çalışırlar..

Seviyeyi düzenlemedeki ilk zorluklar, oturma odasının önemli özellikleri olan dolaplar ve raflar için yer bulmayı zorlaştıran eğimli duvarlarla ilişkilidir. Bu alanı uzun nesnelerle yapmanızın tavsiye edilmediğini, ancak yalnızca minimal bir mobilya seti kullanmaya değer olduğunu unutmayın..

Dikey kenarlarda depolama alanları düzenlenebilir. Bunu yapmak için kompakt bir model seçmeyi deneyin, şekillerle deney yapın veya yerleşik nişler yapın. Geniş bir çatı katında, duvar boyunca değil, ona dik yerleştirilmiş raflar imar sağlar.

Kullanılan renkler, kaplama malzemeleri ve dekor stile bağlıdır. Birçok modern çözüm, ışıkla dolu temiz, gizli, işlevsel bir iç mekan tarafından yönlendirilir. Yapının bütünlüğünü oluşturmak için tavan ile duvarlar beyaza boyanmış ve zemin çevre dostu, pratik bir malzeme ile kaplanmıştır..

Country veya Provence tavan arasında iyi görünecek, klasikler ise daha az belirgin çatı kirişlerine sahip bir odaya sığdırmak için daha iyi..

Tavan arasında bir oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf

Tavan arası yatak odası tasarımı

Eğimli duvarların altındaki şirin bir yatak, sinemada sıklıkla kullanılan bir görüntüdür, bu nedenle çatı katındaki bir yatak odası daha tanıdık bir şey gibi görünüyor. Çok fazla alana ihtiyacı yok ve alçak tavan seviyesi uykuyu hiçbir şekilde engellemiyor. Yatağın üzerindeki çatı pencereleri, sessiz yaz gecelerinde yıldızlı gökyüzüne hayran kalmanızı sağlayacaktır..

Yatak odası çatı katı için ideal bir seçenek gibi görünüyor çünkü düzenlemek için minimum miktarda mobilyaya ihtiyaç var: çift kişilik yatak, masa lambalı komodin – ve iç mekan hazır. Küçük evler için çok uygun olan odayı misafirler için geçici bir sığınak olarak adlandırarak böyle bir seti haklı çıkarabilirsiniz..

Odayı karmaşıklaştırmak için bir şifoniyer, tuvalet masası, kitaplık veya çalışma alanı ekleyin. Bu seçim, sakinlerin ihtiyaçlarına ve sayılarına bağlıdır..

Tavan arası uyku alanının tasarımında yüzeyler ve renkler önemli bir rol oynamaktadır. Temel amacı sahiplerine sağlıklı ve sağlıklı bir uyku sağlamak olsa da, koyu çözümler kapalı bir alanda rahatsız edici bir atmosfer yarattığından, beyazın yanı sıra pastel veya nötr tonları da dikkate almanız önerilir. Doğal malzemeler zararlı maddeler yaymaz, “nefes alır” ve pozitif enerjiye sahiptir, bu da rahatlamaya katkıda bulunur..

Dekor için tekstil kullanabilirsiniz: nevresim, yatak örtüsü, yastık kılıfı, koltukta bir battaniye. Temel stile uymaları gerekir. Bitkiler ve lambalar iç mekana son dokunuş olacak.

Tavan arasında bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf

Tavan arasında bir çocuk odası tasarımı

Onları bir çatı katına koyarsanız çocuklar sevinir – korku filmlerinde çizilen değil, hafif ve bakımlı, gizli bir kaleyi andıran.

Okul çağına gelmiş bir çocuk için çatı katında bir kreş tahsis etmek mümkündür. Çocuklar için bu konum tehlikeli olacaktır: eğimli tavanlar, sürekli hareket etmeniz gereken merdivenlerin varlığı ve ayrıca ebeveyn kontrolünden bahsetmeden evin geri kalanından izolasyon nedeniyle.

Büyüyen çocuklar, henüz başlarını ona vurmayan alçak tavanlı bir odada yaşayabilirler. Çıkıntı yapan kirişler ne kadar estetik görünürse görünsün, çocuğun güvenliği için alçıpan bölmelerin arkasına gizlenmeleri gerekecektir. Genel olarak mobilya seçerken köşeleri yuvarlatılmış, pürüzsüz ön yüzleri ve ergonomik tasarımı olan modellerde kalmaya çalışın..

Genç sahibinin yaşı odanın içeriğini oluşturur: oyuncaklı şifonyerler veya masa. İki kişilik bir çocuk odası düzenleyebilirsiniz, sadece ranzaları ayrı olanlarla değiştirin.

Çevresindeki dünyayı yeni yeni öğrenen çocukların renkli, çeşitli renk kombinasyonlarını sevdikleri bir sır değil, ancak bu konuda aşırıya kaçmamak önemlidir. Birkaç parlak vurgulu pastel tonları seçin ve genel izlenim bol doğal ışıkla geliştirilebilir..

Tavan arasında bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf

Tavan arasında ev ofis tasarımı

İlk bakışta, çatı katındaki ofis olağandışı görünüyor, ancak düşünürseniz, burası bir çalışma alanı düzenlemek için harika bir yer. Tavan arası alanı genellikle “dünyanın geri kalanından” çitle çevrilidir, bu da burada kendi faaliyet türünüze tam olarak konsantre olabileceğiniz anlamına gelir. Aynısı atölyeler veya mini kütüphaneler için de geçerlidir..

Nadir durumlarda, bir ev ofis için geniş bir alan tahsis edilir, ancak ışık ve havayla dolu geniş bir iç mekan, verimli çalışmaya katkıda bulunabilir. Nötr veya doğal tonları seçmek daha iyidir – uygun bir atmosfer yaratırlar ve yeşil renk beyin aktivitesini bile harekete geçirir.

Masaüstü bir duvara, bir odanın ortasına veya bir pencerenin yanına yerleştirilebilir. Çoğu zaman, pencere pervazları tezgah olarak kullanılır, böylece tasarıma işlevsellik kazandırır..

Kişisel bir kütüphaneye ek olarak, çatı katındaki ofiste dinlenecek bir yer olmalıdır. Genellikle bu, üzerinde oturmanın ve okumaya dalmanın keyifli olduğu, sehpalı küçük bir kanepedir..

Aydınlatmaya özel gereksinimler uygulanır – karmaşık bir sistem oluşturmalı, genel ve yerel seviyelerde ışık akışını sağlamalıdır..

Tavan arasında bir ev ofisinin iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir ev ofisinin iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir ev ofisinin iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir ev ofisinin iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir ev ofisinin iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir ev ofisinin iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir ev ofisinin iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir ev ofisinin iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir ev ofisinin iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir ev ofisinin iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir ev ofisinin iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir ev ofisinin iç tasarımı - fotoğraf

Tavan arası banyo tasarımı

Banyo çatı katında oldukça sıradışı görünüyor, ancak bunun için bile en uygun koşulları yaratabilirsiniz. Böyle bir iç mekanın pencereleri vardır, ancak yanlışlıkla onlara bakabilecek komşuları yoktur. Gizliliğe ek olarak, rahat bir düzen ve oldukça geniş bir alana dikkat çekiyoruz..

Banyo, diğer odalardan farklı olarak, kanalizasyon ve su temini kurulumunu içeren daha kapsamlı teknik hazırlık gerektirir. Nemli mikro iklimi ve sabit sıcaklık düşüşlerini unutmayın. Sıradan fayanslar duvar kaplaması için uygundur ve tavan, neme dayanıklı kaplamalı alçıpan bir yapı ile korunabilir..

Tavan arasındaki küçük bir banyo için köşe veya duvara monte lavabo seçmek daha iyidir ve tuvalet gömme sarnıçlı olmalıdır. Banyonun şekli ve boyutları, oraya monte edilmesi planlanıyorsa, eğimli çatının altına sığmalıdır..

Pencere perdelerinin çatı katında nadiren kullanılmasına rağmen, banyoda daha uygun görüneceklerdir. Dekor için güzel şekilli bir ayna, havlular ve uygun aksesuarlar seçin. Estetik tasarım nesneleri de alanı dönüştürmeye yardımcı olacaktır..

Tavan arası banyo iç tasarımı - fotoğraf Tavan arası banyo iç tasarımı - fotoğraf Tavan arası banyo iç tasarımı - fotoğraf Tavan arası banyo iç tasarımı - fotoğraf Tavan arası banyo iç tasarımı - fotoğraf Tavan arası banyo iç tasarımı - fotoğraf Tavan arası banyo iç tasarımı - fotoğraf Tavan arası banyo iç tasarımı - fotoğraf Tavan arası banyo iç tasarımı - fotoğraf Tavan arası banyo iç tasarımı - fotoğraf Tavan arası banyo iç tasarımı - fotoğraf Tavan arası banyo iç tasarımı - fotoğraf

Video: Çatı Katı – İç Fikirler