Cam sehpa (75 fotoğraf)

Cam sehpa (75 fotoğraf)

Küçük bir sehpa bile harika bir işlevsel mobilya parçası olabilir. Yüksek dekoratif niteliklerle donatılmış, aynı zamanda oda stilinin genel konseptini yeterince tamamlayacak orijinal bir vurgu görevi görecektir. Asla gözden kaçmayacak bir cam sehpayı bu şekilde tarif edebilirsiniz. Bu yazıda bahsedeceğimiz çok çeşitli modellere sahiptir. Ayrıca satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair tavsiyelerde bulunacağız..

Avantajlar ve dezavantajlar

Öncelikle cam sehpanın başlıca avantajlarından kısaca bahsetmek istiyorum. Bunlar şunları içerir:

– Ürünün yüksek mukavemeti ve güvenliği. Modern şeffaf mobilyalar, kırılması zor olan özel temperli camdan yapılmıştır. Olsa bile, kırıkların güvenli kenarları olacaktır;

– Ürünün dayanıklılığını sağlayan yüksek nem, aşırı sıcaklık koşullarına dayanıklılık;

– Bakımın basitliği;

– İç mekanda bir dizi işlevi yerine getirme yeteneği – bir cam sehpa, minibar, komodin, servis masası, dergiler, gazeteler ve çeşitli önemsiz şeyler için depolama alanı olarak kullanılabilir;

– Sadece formların özgünlüğü ile değil, aynı zamanda farklı boyama, çizim vb. yöntemlerle elde edilen yüksek dekoratif performans;

– Taban ve çerçevenin sıklıkla yapıldığı diğer malzemelerle (ahşap, metal, taş) mükemmel uyumluluk. Bitmiş veya ahşaptan yapılmış ürünler sağlam ve masif görünüyor. Tezgahların altındaki dövme bardak altlıkları, atmosfere hafiflik ve zarafet katabilir. Rattan veya dokuma kalın dallardan yapılmış destekler, şeffaf masanın altında açıkça görülebilen güzel ve orijinal görünüyor;

– Masa, şeffaflığı, yapının hafifliği nedeniyle alanı görsel olarak karıştırmaz;

– Cam mobilyalar her tarzdaki iç mekanlara uygundur.

Cam masaların birçok avantajının yanında dezavantajları da vardır. Kir, camda oldukça net bir şekilde görülebilir – parmak izleri, lekeler, bu nedenle tezgahın özel ürünler kullanılarak sık sık yıkanması gerekir. Cam mobilyalar, özellikle tasarımcıya özel ürünler oldukça pahalıdır. Maddi imkanlar kısıtlı ise yerli veya Çin üretimi için daha ucuz seçeneklere dikkat edebilirsiniz. Cam bir masa üzerine ağır nesneler yerleştirmenin ve ayrıca bunları yüzey üzerinde hareket ettirmenin tavsiye edilmediğini düşünmeye değer – bu, çizik ve talaş oluşumuna neden olabilir..

Cam Sehpa - Avantaj ve Dezavantajları Cam Sehpa - Avantaj ve Dezavantajları Cam Sehpa - Avantaj ve Dezavantajları

Cam sehpa çeşitleri

Bugün çok çeşitli zarif cam masa modelleri var. Daha sonra, belirli özelliklere bağlı olarak koşullu olarak gruplara ayırarak ana çeşitleri inceleyeceğiz..

Tasarıma bağlı olarak

Cam sehpalar, ek mekanizmalar sayesinde birçok işlevi yerine getirebilmektedir. Aşağıdaki gibi modeller var:

1. Monolitik – masa üstü sağlam bir çerçevenin varlığını ima eden tasarım açısından en basit seçenek. Değişemez, ancak mükemmel dekoratif verilere sahiptir;

2. Sürgülü – masanın alanını genişleten senkron bir mekanizma içeren geliştirilmiş bir tasarım. Bu çok uygun bir model, çünkü katlandığında odada az yer kaplıyor, ancak misafirler buluştuğunda samimi bir çay partisi için geniş bir masaya dönüşüyor;

3. Katlama – önceki, dönüştürme modeline benzer. Farkı, ek elemanların ortaya çıkması nedeniyle yüzeyin artması gerçeğinde yatmaktadır. Hem standart simetrik seçenekler hem de asimetri ile benzersiz şık tasarım çözümlerini tercih edebileceğiniz bu tip masalar oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir..

Cam sehpa çeşitleri - Tasarıma bağlı olarak Cam sehpa çeşitleri - Tasarıma bağlı olarak

Bacak sayısı ve tipine bağlı olarak

Geleneksel masaların aksine, mevcut masaların farklı sayıda ayağı olabilir. Aynı zamanda, desteklerin görünümü oldukça orijinal olabilir. Tek ayaklı masa tablaları veya ahşap veya metalden yapılmış yuvarlak bir destek büyük talep görmektedir..

Şık bir seçenek, iç kısımda neredeyse görünmez görünen cam yan kenarlardaki sehpalardır. Tekerlekli masalar da oldukça kullanışlıdır ve gerektiğinde kolayca hareket ettirilebilir..

Bu veya bu modeli seçerken, iç mekanın genel tarzına odaklanmanız gerekir. Metal çapraz veya cam destekler modern trendler için, ahşap ayaklar etnik, rustik stiller için idealdir. Dört ayaklı masalar, herhangi bir iç mekana uygun olacak klasik bir seçenektir..

Cam Sehpa Çeşitleri - Ayak sayısı ve tipine göre Cam Sehpa Çeşitleri - Ayak sayısı ve tipine göre

Boyut ve şekle bağlı olarak

Bugün herhangi bir boyutta bir cam sehpa satın almak veya özel olarak yapmak zor değil. Seçim, odanın büyüklüğüne ve sahiplerinin kişisel isteklerine bağlıdır. Küçük bir oturma odası için bir dönüştürme masası iyi bir seçenek olacaktır. Bir komodin rolünü oynama kaderi varsa, yatak odasında fazla yer kaplamayan küçük bir modelde kalabilirsiniz..

Şekiller de tamamen çeşitlidir: olağan yuvarlak, kare, dikdörtgenden en kavisli olanlara. Küçük ve sıkışık odalar için, aerodinamik şekli daha güvenli olan (özellikle evde çocuklar varsa) yuvarlak bir masa üstü tercih edilir. Geniş bir oturma odasında kare veya dikdörtgen bir masa uygundur..

Ve misafirlerinizi gerçekten şaşırtmak istiyorsanız, siparişe göre yapılan bireysel ürünleri arayın. Bunlar, genellikle özel bir işlevsel yük taşımayan kıvrımlı seçenekler veya soyutlama tabloları olabilir. Orijinal tasarım, küp veya oval tek, iki katmanlı modeller şeklinde tablolara sahiptir..

Cam sehpa çeşitleri - Boyut ve şekillere bağlı olarak Cam sehpa çeşitleri - Boyut ve şekillere bağlı olarak Cam sehpa çeşitleri - Boyut ve şekillere bağlı olarak

Cam sehpa tasarımı

Cam mobilyaların ana avantajı, sonsuz sayıda dekorasyon seçeneğidir. Buzlu tezgahlar, iç mekanların modern minimalizmini mükemmel bir şekilde tamamlayan büyük talep görüyor. Bu seçenek aynı zamanda oldukça pratiktir, çünkü buzlu camda parmak izleri ve toz daha az fark edilir ve yüzeyin kendisi ışığı hafifçe dağıtabilir..

Tabloların imalatında, genellikle tek tip bir renge sahip renkli cam (lacobel) kullanılır. Bunlar düz tezgahlar veya çiçek desenleri, geometrik eskizler, oymalı süslemeler veya sadece katı çizgiler şeklinde bir baskı ile olabilir..

Yarı saydam kahverengi ve siyah, cam sehpaların moda tonları olarak kabul edilir. Bu tezgahlar krom veya ahşap çerçevelerle donatılabilir. Her durumda, özel bir sunum ve şıklık atmosferi yaratabilirler..

Renkli tablolar – mavi, gri, yeşil – iç mekanın rengiyle eşleştirilebilir veya tersine bir vurgu bölgesi oluşturmak için kullanılabilirler. Bir akvaryum veya florarium için iç mekan organizasyonuna sahip cam yapılar çok sıradışı görünüyor.

Cam sehpa tasarımı Cam sehpa tasarımı

Satın alırken dikkat edilmesi gerekenler

Ağır hizmet tipi camdan yapılmış mobilyaların yüksek maliyeti ile ayırt edildiğini zaten söylemiştik, bu nedenle bir model seçimine oldukça titizlikle yaklaşılmalıdır. Öncelikle sehpaya hangi fonksiyonel sorumlulukların atanacağına karar vermelisiniz. Küçük bir aile, ek bir raf veya niş içeren kompakt bir tasarımla sınırlı olabilir. Bu, birkaç fincan çay ve en sevdiğiniz dergiyi almak için yeterli olacaktır..

Ailede misafirlerle tanışmak veya aile toplantıları düzenlemek alışılmışsa, dönüşüm seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca masayı hareket ettirmenin gerekip gerekmediğini de düşünmelisiniz – belki de en iyi seçenek tekerlekli bir model olacaktır. Kalabalık bir aile için üzerine pek çok şey koyabileceğiniz birkaç raflı bir masa iyi bir seçenek olacaktır..

Özel ilgiyi hak eden önemli noktalardan biri, iç mekanın tarzına uygun bir modelin seçilmesidir. Klasik tasarımlar basit konfigürasyonlara sahiptir. Tezgahlar genellikle oval veya dikdörtgen şeklindedir. Destek, ahşap, oyma veya dövme olabilen dört ayaktan oluşur..

Art Nouveau tarzında bir sehpanın üstü genellikle renkli camdan yapılır ve taban için pahalı malzemeler kullanılır – nadir ahşap, taş ve dövme parçalar. Bu tarz doğaya oldukça yakındır, bu nedenle mobilya dekorunda çiçek süslemeleri, süslü çiçek desenleri izlenebilir..

Ultra modern yüksek teknoloji tarzı, basit geometrik veya aerodinamik şekiller sunar. Mobilya tasarımında düz ve eğik çizgiler hakimdir. Paslanmaz çelik çerçeveli bir sehpa uygun görünecek ve yapılarda ahşap son derece nadirdir..

Sadeliği ve işlevselliği teşvik eden modern minimalizm, gereksiz desenler, süslemeler ve diğer iddialı unsurlar olmadan dönüşen bir masayı veya tekerlekli bir tasarımı tamamlayacaktır..

Ülke, Provence gibi kırsal alanların bir özelliği rahatlık ve rahatlıktır. Burada, ağırlıklı olarak açık tonlar olmak üzere doğal malzemeler kullanılır ve cam, iç mekanın hafifliğini ve açıklığını en iyi şekilde vurgular. Masa, oyma veya aşınma unsurları ile doğal ahşaptan yapılmış sağlam bir tabana sahip olabilir. Evde, bu tür masalar dekupaj tekniği ile dekore edilmiştir. Dövme elemanlara sahip veya tekerleklerle donatılmış yapılar daha az çekici görünmüyor..

Cam Sehpa - Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Cam Sehpa - Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Cam Sehpa - Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Cam Sehpa - Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cam sehpalar – fotoğraf

Bir cam sehpa, herhangi bir odaya özgünlük katarak zarif bir iç dekorasyona dönüşebilir. Cam mobilyalar her zaman güzel ve şıktır. Fotoğraf galerimizde, bir sehpanın bir oda tasarımını şık ve işlevsel hale getirme yeteneğini gösteren en iyi resimleri topladık. Mutlu seyirler!

Cam sehpalar - fotoğraf Cam sehpalar - fotoğraf Cam sehpalar - fotoğraf Cam sehpalar - fotoğraf Cam sehpalar - fotoğraf Cam sehpalar - fotoğraf Cam sehpalar - fotoğraf Cam sehpalar - fotoğraf Cam sehpalar - fotoğraf Cam sehpalar - fotoğraf Cam sehpalar - fotoğraf Cam sehpalar - fotoğraf Cam sehpalar - fotoğraf Cam sehpalar - fotoğraf Cam sehpalar - fotoğraf Cam sehpalar - fotoğraf Cam sehpalar - fotoğraf Cam sehpalar - fotoğraf Cam sehpalar - fotoğraf Cam sehpalar - fotoğraf Cam sehpalar - fotoğraf Cam sehpalar - fotoğraf Cam sehpalar - fotoğraf Cam sehpalar - fotoğraf Cam sehpalar - fotoğraf Cam sehpalar - fotoğraf Cam sehpalar - fotoğraf Cam sehpalar - fotoğraf